Zdraví

Víte, jak spíte? Máte v posteli svého mazlíčka?

,,Ach jo, už je to tady zase,“ povzdechla si Iva, když se ráno štrachala z postele. Zívla, protáhla se jako  kočka a nepěkně to v její páteři  zarachotilo.  "Během těch pár týdnů, kdy jsem docházela na rehabilitaci a pravidelně cvičila, to bylo fajn. 
Letité bolesti hlavy a krku, někdy i  bolestivý tlak v kříži jako by se umoudřily. Ale teď je to tady zase. Zkusila pár základních cviků na krční páteř, ale její tvář se pokřivila bolestivou grimasou, do práce si raději vzala krční límec a vybavila se zásobou osvědčených léků proti bolesti, aby den za počítačem vůbec přežila.

 

Míváte zvláště po ránu bolesti páteře? Každá bolest má svou příčinu a bolesti v zádech či hlavy jich mohou mít mnoho. Jednou z nejčastějších, avšak relativně nejlépe řešitelných příčin je vedle kvality postele a matrace i poloha našeho těla na lůžku v době spánku.

Poloha, jakou zaujímáme v noci na lůžku, je pro správnou funkci pohybového aparátu stejně důležitá, jako poloha našeho těla během dne. Pokud již nějaké obtíže máme, je také nutné rozlišovat, zda  trpíme potížemi hlavně v oblasti bederní, hrudní nebo krční páteře. Často se však obtíže kombinují.

Jaké je správné lůžko?

Všeobecně bývá vžitá představa, že při obtížích s páteří má mít lůžko tvrdou podložku s co nejnižší matrací. Někteří pacienti si stěžují, že si pořídili lůžko s tvrdou podložkou, a přesto jejich obtíže neustupovaly, ale naopak se jejich bolesti ještě zhoršily. Také se může stát, že ke zhoršení obtíží dojde při krátkodobé změně lůžka, např. o dovolené, na návštěvě….

V prodeji jsou různé druhy matrací a ne každá tzv. zdravotní matrace je vyhovující. Jako nejvhodnější považují odborníci matraci z jednoho kusu s tzv. ,,předpruženou“ vložkou, která se přizpůsobuje fyziologickému profilu těla a je dimenzovaná na určité zatížení podle hmotnosti a výšky ležícího. Vhodnost určité matrace je tedy velmi individuální. Při koupi zdravotní matrace by samozřejmě bylo vhodné mít možnost si ji na několik dnů vyzkoušet, než si ji koupíme. Za zcela nevhodné jsou považovány matrace se zabudovanými péry, i když jsou položeny na tvrdém podkladu.

Správná poloha ve spánku.

Obtíže způsobené špatnou polohou ve spánku se často projevují bolestmi hned po probuzení ("přeležený krk“). Pokud trpíte bolestmi v kříži, je důležité vědět, zda ležíte na boku, na zádech nebo na břiše. Některé polohy obtíže přímo provokují, zejména leh na břiše!

Poloha na břiše páteři velmi škodí.  Je naprosto nevhodná zvláště u opakujících se ústřelů krční páteře, bolestí vyzařujících od krční páteře do hlavy či rukou, při závratích. Při uvedených obtížích je bez změny polohy ve spánku často veškerá (a mnohdy nákladná) léčba zcela bez efektu! Abychom  mohli v poloze na břiše dýchat, musíme hlavu i krk maximálně rotovat do strany. Tím se výrazně mění napětí v krčních svalech, zmenšují se meziobratlové prostory, kterými vystupují nervové kořeny, napínají se i jiné přítomné struktury především probíhající cévy (vertebrální tepny, což může vést k závratím.)  Existují sice speciální podhlavníky s otvorem pro nos, které umožňují polohu na břiše bez otočení hlavy, způsobují však nevhodné nadměrné prohnutí  krční páteře.  Poloha na břiše škodí i bederní páteři zvláště u bederní hyperlordózy (nadměrné prohnutí), protože se touto polohou prohnutí páteře ještě více zvětšuje. Zvyk ležet na břiše pochází z raného dětství, kdy je tato poloha vzhledem k poměru hlavy a trupu s úzkými rameny  fyziologická  (do prvního půl roku novorozence ji však také zamezujeme a dáváme přednost poloze na boku jako doporučený postup při prevenci syndromu náhlého úmrtí kojence).

Usínáte pouze se svým mazlíčkem, nebo je vám jedno, jaký polštář máte pod hlavou?

S úpravou polohy při ležení a ve spánku souvisí i podložení hlavy. K rozšířeným mýtům patří také nesprávná představa, že podložení hlavy má být co nejmenší, nebo dokonce na plocho. Podložení hlavy je závislé na jejím držení a  průběhu hrudní páteře. Při nevhodném podložení (vysoký nebo naopak nízký polštář) je hlava a krční páteř v poloze na zádech v nevhodném předklonu nebo záklonu, zvláště pak u starších lidí s kulatými zády by padala do záklonu. Při poloze na boku záleží na šířce ramen. Abychom udrželi hlavu v neutrální poloze s osou těla. Někteří lidé si podkládají hlavu vlastní paží, tím vlastně pociťují nutnost podpěry při nedostatečně vysokém podhlavníku. Podhlavník musí být tak velký, aby na něm hlava ležela stabilně, sice poddajný, ale dost pevný, aby udržel hlavu ve správné poloze. Musí mít tu správnou, individuálně určenou výšku. Nesmí vniknout pod ramena a neměl by mít tvar klínu.         

Samozřejmě, pokud obtíže trvají i po správném "zorganizování"  postele i vaší pozice v ní, je třeba se poradit s lékařem a pátrat i po dalších možných příčinách bolesti.        

   
25.10.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Andula [*]

  Jeremi: to mi povídej, jak já se v těhotenství těšila, až budu zase moct spát na břiše

  superkarma: 0 25.10.2004, 21:43:58
 2. avatar
  [24] Vivian [*]

  Jeremi: já mám "stabilizovanou" ze všech poloh nejradši a záda mě vůbec nebolí třeba mám dobrou matraci... i když je to stará obyčejná molitanovka (polyuretanovka) a žádná zdravotní...

  superkarma: 0 25.10.2004, 21:24:09
 3. avatar
  [23] Jeremi [*]

  Lhasa: Já spím v podstatě taky na břiše, respektive v takové obdobě "stabilizované polohy". Zádům to pravda neprospívá, ale ať dělám, co dělám, holt se ve spánku takhle našteluju. Těhotenství bylo v tomhle směru utrpení, to mimčo prostě překáželo.

  superkarma: 0 25.10.2004, 21:04:16
 4. avatar
  [22] Vivian [*]

  Já usnu v jakékoliv poloze a probouzím se odpočatá a nebolavá a jsem fakt ráda.

  superkarma: 0 25.10.2004, 17:25:24
 5. avatar
  [17] Lhasa [*]

  Nejlíp se mi spí na břiše, vím, že je to na páteř špatně, jenže co ve spaní nadělám?

  superkarma: 0 25.10.2004, 12:27:20
 6. [16] Lojen [*]

  já spím na pravém boku,jinak neusnu a mazlíček je můj

  superkarma: 0 25.10.2004, 10:35:18
 7. avatar
  [15] Žábina [*]

  já spím nejradši na levém boku, prý se to nemá kvůli stlačení srdce a tuhle mě ráno opravdu na srdci bolelo...spala jsem tak asi celou noc...
  jinak se snažím polohy střídat, ale na břicho si nelehám...pro mě to je hrozně nepohodlné

  superkarma: 0 25.10.2004, 10:22:02
 8. avatar
  [14] houserop [*]

  Je zajimave, ze se rika, ze vice na zada trpi dospeli, ze deti nemivaji se zady problem. Mne nejvice zada trapila do 13 let, kdy jsem, naucena z detsvi, spavala na brise, nejlepe jeste hlavu polozenou na medvedovi. To jsem do sebe cpala Brufen kazdy mesic. A tak jsem se nasilne preucila na spani na boku, sice jsem se nekolik noci moc nevyspala, ale od te doby mam uz 16 let klid a rano se s bolesti za krkem nebudit. Chce to jenom najit spravnou matraci, polstar a polohu, spim na boku, obe ruce pred sebou, na stredne tvrde molitanove matraci, polstarek vysoky na sirku ramene a je to pohoda.

  superkarma: 0 25.10.2004, 10:21:16
 9. avatar
  [13] Wiki [*]

  Jeee a ja tak rada spinkam na brise...ale problemy s krcni pateri uz taky zacinam mit - ze to muze byt i od tohoto, to mne fakt nenapadlo. Jsem myslela, ze to mam jen u toho vecneho sedeni u pocitace

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:57:31
 10. avatar
  [12] JanaVi [*]

  Susina: No k doktorovi se mi právě moc nechce, ale asi vyrazím.
  Děkuji za podporu.

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:32:15
 11. avatar
  [11] evusche [*]

  já už jsem si koupila druhý polštář, protože mě bolelo v kříži. Sice už je zase proležený (během tří měsíců), ale zase jsem v pohodě a záda už mě nebolí Spávala jsem na břiše, usínala v takzvané stabilizované poloze, ale dneska jsem naučená spát buď na boku nebo na zádech a na břiše bych se nevyspala, už je při té představě, jak mě zase ráno bolí v kříži

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:27:05
 12. avatar
  [10] Ferdulka [*]

  Krk mě taky trápí a pěkně,co čtvrt roku jsem na rehabilitaci,a skučím i mezi tím:-(.No a taky tak,když mám v posteli v podnájmu,ráno první,po čem sahám,je Brufen...Je to otrava.

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:24:59
 13. avatar
  [9] Susina [*]

  JanaVi: hybaj k doktorovi, to se mi jednou stalo taky, otočila jsem hlavu a už jsem ji nedala zpátky.. asi by tě měl prohlídnout neurolog, jestli sis něco neskřípla.. ale určitě to nezkoušej napravit sama.. držím palečky..

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:21:25
 14. avatar
  [8] JanaVi [*]

  Cvičím denně cviky na krční páteř a v pátek mi při tom cosi křuplo na levé straně krku a od té doby se neotočím vlevo. Nemám zkušenosti, co s tím. Nevíte někdo?

  superkarma: 0 25.10.2004, 09:17:41
 15. avatar
  [5] mam-ča [*]

  pohodarka: A jak se dokážeš přesvědčit, abys v té poloze zůstala až do rána ? To by mě museli svázat a ještě přidat dřevěnou narkózu.

  superkarma: 0 25.10.2004, 08:57:39
 16. avatar
  [4] Landriel [*]

  Já musím mít polštáře dva, jinak se pořádně nevyspím. A když mám v posteli nájemníčka , tak to stejně stojí za prd.

  superkarma: 0 25.10.2004, 08:52:21
 17. avatar
  [3] Aja [*]

  pohodarka: Při té se prý uvolňují svaly na břiše...

  superkarma: 0 25.10.2004, 08:51:13
 18. avatar
  [2] pohodarka [*]

  a co spinkani v poloze stabilizacni, to by melo byt asi nejlepsi ne?

  superkarma: 0 25.10.2004, 08:45:43
 19. avatar
  [1] mam-ča [*]

  Mám správnou postel s lamelovým roštem i příslušnou latexovou matrací. Než jsem si vybrala tu pravou, „oležela“ jsem asi třicet různých postelí v obchodech. Myslím, že jsem vybrala dobře. Problém je v tom, že spím převážně na břiše, i když si břicho podkládám polštářkem. Večer způsobně ulehnu do správné polohy, jenže se v noci vrtím jak ventilátor. A ráno se probudím na břiše.

  superkarma: 0 25.10.2004, 08:36:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme