Rádi byste letos vycestovali do zahraničí až v zimě a někam za exotikou? Vzdálené země jsou velmi lákavé. Ale víte, do kterých zemí budete potřebovat také víza? Jak si je zajistit včas a hlavně kde si o ně zažádat?

Pokud jste nezkušený žadatel o víza, bude pro Vás nejjednodušší zažádat si o víza přes zprostředkovatele, jako je např. server Letuška.cz. Několikaleté zkušenosti, tisíce vyřízených víz a hlavně neustálý každodenní kontakt se zastupitelskými úřady vám u prostředkovatele zajistí poklidný průběh při vyřizování žádosti. Každá země má při žádostech svá specifika, a tak je důležité se informovat, jak dlouho vystavení víza do určitého státu trvá. „Doba, za kterou vám víza vyřídí, se pohybuje od 4 do 11 dní, což je také zohledněno finančně a množstvím dokumentů, které je nutné k žádosti připojit. V neposlední řadě záleží také na účelu cesty,“ říká Jana Hamplová, vízový supervisor z Letušky.cz. Důležité je se vždy předem zeptat, jak dlouho vyřízení trvá a na jak dlouho platí, aby do odjezdu nepropadlo.

Při vyřizování víza přes Letušku.cz stačí, když se podíváte na webové stránky, zašlete dotaz na přesnou destinaci, uvedete datum odletu a do 24hodin dostanete informace o tom, co vše je třeba připravit. „Klienti, kteří nejsou z Prahy, mohou poslat podklady k vyřízení víz poštou nebo kurýrem. Jejich víza budou vyřízena bez jejich přítomnosti pouze za pomoci domluvy po telefonu a emailem,“ vysvětluje paní Hamplová z Letušky.cz. Poplatek za vyřízení víza přes Letušku se pohybuje od 150 korun výše. Administrativní náročnost zařízení víz se mnohdy velice liší, což se pak v ceně logicky projeví.

Může se stát, že žádost o vízum bude zamítnuta. Důvodem může být nedodání všech nutných podkladů pro vydání víza (což se Vám nemůže stát u zprostředkovatele, protože ten Vám dodání hlídá) nebo se dostanete na černou listinu, protože jste při minulé návštěvě země překročil dobu pobytu. „Kanada je například specifická tím, že musíte při žádání o víza dokázat, že máte v ČR dostatečné zázemí a nebudete se tam chtít usadit,“ upozorňuje paní Hamplová. Pokud je žádost zamítnuta, není možné odvolání a ambasády v těchto případech nevrací složené poplatky. „Nekupujte si letenku dříve, než o vízum zažádáte,“ radí Hamlová. Pokud tak učiníte a ambasáda vám vízum do doby odletu nevyřídí, nemáte nárok na náhradu a odpovědí vám bude, že si nemáte letenku kupovat. „Proto je vždy nutné po provedení rezervace letenky ihned se informovat na případnou vízovou povinnost, a pokud zde je, tak si zjistit možnost a dobu vyřízení víza a až poté letenku zaplatit,“ doporučuje paní Hamplová.

Žádost přes zprostředkovatele Vám pomůže možným problémům předejít díky znalostem problematiky žádostí, které jsou pro samotného člověka složité a lehce může zapomenout a přehlédnout důležité pokyny, které, ač se zdají banální, mohou způsobit zkomplikování cesty.

Nejoblíbenější destinace, kde je nutné pořídit si vízum:

Pořadí Destinace
1. Spojené arabské Emiráty
2. Austrálie
3. Čína
4. Indie
5. Rusko
6. Kuba
7. USA

Zdroj: letuška.cz

Pět korun z ceny každé zakoupené letenky jde automaticky na nadační fond Fragilis, který pomáhá dětem v celé řadě humanitárních a sociálně-integračních projektech v Čechách i ve světě.

Reklama