Rodina

Víte, jak předejít zvracení dětí v autě?

Některé děti zvládají jízdu autem bez větších problémů, pro jiné je přímo utrpením. Trápí je totiž kinetóza – nemoc z pohybu, která se projevuje zvracením. Pokud i vy řešíte stejný problém, nejspíš oceníte rady MUDr. Ferdinanda Poláka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Štěpánky Štrougalové z Baby Clubu Juklík, zkušené cestovatelky a maminky čtyř dětí.

Místo knížky písnička

děti

Kinetóza je laicky řečeno stav, kdy je mozek zmatený ze signálů, které k němu přicházejí. „Organismus „nechápe“, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá. A nejhorší je to při čtení. Oko sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, a tím připomíná první důležitou zásadu. „Při cestování autem se vyvarujte prohlížení a čtení knížek, které u citlivých jedinců kinetózu spolehlivě spustí. Lepší je dopřát dětem písničky či pohádku, věnovat se slovním hrám či společnému pozorování okolní krajiny.“

děti

Dobře načasovaná jízda

Pokud máte vůz se třemi řadami sedadel, dítě by vždy mělo sedět vepředu co nejblíže řidiči (i malé dítě může sedět na místě spolujezdce – ve „vajíčku“ nebo v autosedačce). Jestliže je to možné, vydejte se na cestu raději v noci. A pokud to jde, dejte přednost dálnicím a rovným úsekům. Určitě se však vyhněte serpentinám, které snadno rozhoupou i dospělácký žaludek. „Během jízdy dopřejte dětem i sobě časté přestávky, během nichž se všichni protáhnete a občerstvíte, a plně respektujte dětské potřeby – u nejmenších je signálem něčeho špatného pofňukávání. Starší dítě si třeba řekne, že chce, aby „auto jelo pomaleji“ – to je jasný signál pro přestávku,” radí Štěpánka Štrougalová.

děti

Pomáhá zázvor i máta

děti

Na klidný průběh cesty může mít vliv i složení potravy, kterou dítě jedlo před nástupem do auta. Doporučují se jen netučné, nekořeněné pokrmy. Skvělé jsou i zázvorové sušenky a bonbony, jež zklidní žaludek. Dětem většinou zázvor nechutná, v tom případě jsou řešením zázvorové tablety, které chuť a vůni koření postrádají. Důležitý je pravidelný pitný režim. Pro žaludek je vhodný např. mátový čaj. Pokud ho dětem osladíte medem či hroznovým cukrem, rychle si na něj zvyknou.

Co se osvědčilo

 • Pozitivní nálada – vyvarujte se vět typu „Tak snad to tentokrát, Pepíčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat…“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně…“
 • Placebo efekt – rozdělte si hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřejte jako „kouzelnou tabletku pro radost v bříšku“.
 • Najedené, nebo hladové? - Vysledujte, co je pro vaše dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je špatný spolucestující, ale každé dítě reaguje jinak.
 • Hra na doktora – přikládejte chladný obklad na čelo a zapojte hluboké dýchání
 • Pohodlné oblečení – starší děti si umí postěžovat, ale ty nejmenší vás na kalhoty s příliš utaženou gumou neupozorní, jen budou mrzuté…
 • Pozor na nepříjemné pachy – čichové buňky bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem můžou zvednout žaludek exhalace z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.
 • Sledování filmu na DVD – vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.děti

Lékárnička první pomoci při kinetóze

Pokud nic nezabralo, nebo chcete mít jistotu, že dítě bude v klidu třeba při školním autobusovém zájezdu, využijte některá z volně dostupných farmak, jako je kynedril, dimenhydrinat a moxastin. Můžete vyzkoušet i homeopatika – např. cocculine. Anebo dětem nabídněte lízátka se zázvorem, či speciální žvýkačky. Ovšem existují i tablety, které jsou už svým názvem pro děti přitažlivější – např. „Autíčka pro pohodové cestování“. Ale vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Většina léků má tlumivé účinky, s nimiž je třeba počítat.

Jak to vidí lékař

děti

Na vznik a průběh kinetózy jsme se zeptali MUDr. Ferdinanda Poláka, Ph.D., z VFN a 1. LF UK v Praze

„Při kinetóze dochází ke „zmatení“ našeho mozku. Ten dostává rozporuplné informace z očí a ze statokinetického čidla ve vestibulárním aparátu, který odpovídá za udržení naší rovnováhy. Pokud se s tím mozek nedokáže dostatečně vyrovnat, reaguje po svém – nejčastěji nějakou obrannou reakcí – např. zvracením, bolestí hlavy, pocitem závrati či motáním hlavy.

Problémem je především rychlost, s jakou k této změně dochází. Statokinetickému čidlu totiž chvilku trvá, než se na změnu připraví. Stejně tak si hůře poradí s požadavky na rychlé změny ve smyslu tam a zpátky – typicky v automobilu opakované střídání zatáček pravá/levá nebo prudká zrychlení a následná brzdění. Typické jsou v tomto ohledu serpentiny na silnicích do horských středisek. I ty se ale dají dobře zvládnout, pokud pojedete plynule a opravdu hodně pomalu. Na závěr je dobré připomenout, že jsme každý jiný a každý se s výše uvedenými „zmatky v hlavě“ vyrovnáváme jinak. Navíc platí, že děti jsou ke kinetóze většinou citlivější než dospělí.“

Foto: Juklik.cz

   
02.05.2016 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [15] kobližka [*]

  100% můj případ a málokdo to dokáže pochopit a jen se diví.

  superkarma: 0 02.05.2016, 22:33:39
 2. [14] 1anicka [*]

  bez problémů

  superkarma: 0 02.05.2016, 21:54:07
 3. avatar
  [13] AmeA [*]

  Jako dítě jsem zvracela všude Sml31Sml31 hrůza ...až jsem si jako maminka 3 dětí udělala řidičák a držela sama volant nevadilo mi nic ani zatáčky Sml30 Sml52

  superkarma: 0 02.05.2016, 20:50:13
 4. avatar
  [12] Mariena47 [*]

  Já zvracela v autě pokaždé,začátkem šedesátých let asi Kineril nebyl,taky nebylo tolik aut a benzínek.Naši vozili kanystr s benzínem za zadními sedadly.Mě stačilo kdekoliv ucítit benzín a už jsem měla žaludek v krku.Pak si strýček koupil Spartaka a když nás vezl,žádné zvracení se nekonalo.

  superkarma: 0 02.05.2016, 14:30:04
 5. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Jako dítěti mi bývalo v autě i autobuse špatně a zvracela jsem. Ve vlaku a v tramvaji ne, ale nesměla jsem sedět proti směru jízdy. To mi bylo špatně i tam. Když mi bylo asi 8 let, objevil se kinedryl. Možná byl i předtím, ale naši to nevěděli. V dospělosti mě to postupně přešlo a teď, když dojíždím denně 3/4 hodiny autobusem do práce, můžu klidně v autobuse i číst a nic.

  superkarma: 0 02.05.2016, 10:59:28
 6. avatar
  [10] catcat [*]

  Rikina — #8volím letadloSml58

  superkarma: 0 02.05.2016, 10:44:10
 7. [9] Sofineza [*]

  nejezdit nikamSml57Sml57

  superkarma: 2 02.05.2016, 10:16:01
 8. [8] Rikina [*]

  Nicméně určitý psychický blok mi zůstal - jestliže někam jede vlak i bus, a je tedy na výběr, vždycky zvolím radši vlak, prostě je mi nějak víc sympatický. Sml57

  1. na komentář reaguje catcat — #10
  superkarma: 0 02.05.2016, 10:14:00
 9. [7] Rikina [*]

  gerda — #3 Sml22 Byla jsem na tom stejně, jako dítě. Rodiče neměli auto, na vlak jsem byla zvyklá, to mi nic nedělalo, ale jak byla nějaká školní akce, kam se muselo jet autobusem, tak jsem byla nešťastná a snažila se tomu vyhnout. Až teprve když mi bylo 18, a udělala jsem si řidičák v rámci školní výuky na střední škole, přestalo mi být v autě špatně, na autobusy se to vztahovalo ještě pár let potom. Ale setrvalým tréninkem jsem dospěla až k úspěšnému absolvování 22hodinové cesty busem do Španělska, aniž by mi něco bylo. Dneska můžu cestovat autobusem naprosto bez problémů, a mí potomci snad díky tomu, že autem cestovali od malička, tohle vůbec nepoznali. Sml80

  superkarma: 0 02.05.2016, 10:12:04
 10. [6] Nikar [*]

  Jsem matka dvou dětí a stejně mi vzadu ve voze bývá špatně, když sedím ve předu nemohu dětem ani číst. Syn nám zvracel v autě po přesunu z vajíčka do klasické sedačky, pomalu si zvykl, letos kupuje sedačku pro dceru, tak jsem zvědavá, jak to zvládne ona. JInak čtení je zajímavé, aspoň vím, proč my v autě při čtení bylo na zvracení Sml16

  superkarma: 0 02.05.2016, 09:10:54
 11. [5] bobani [*]

  naštěstí tento problém nemáme

  superkarma: 0 02.05.2016, 08:22:16
 12. [4] Andreadornova [*]

  Zajímavé

  superkarma: 0 02.05.2016, 06:54:22
 13. avatar
  [3] gerda [*]

  Až do puberty po mě bylo cestování autobusem noční můrou. Kazilo mi to každý výlet. Vždycky mi bylo zle. S Kinedrylem jsem byla děsně ospalá, bez něj ještě hůř. Přestalo to v dospělosti. Ale dnes jsou autobusy komfortnější a rozhodně v nich nesmrdí nafta a všecko možné. Ve vlaku mi špatně nebývalo, to je zajímavé.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 02.05.2016, 06:51:16
 14. avatar
  [2] denkas [*]

  To sem zažila s dcerouSml15Ale my jezdili autobusem. Přeplněným autobusem.Zpívat,to ne,No i když ,kdybych já začla zpívat,tak by hned bylo prázdnoSml16. Počítali sme stromy,povídali si,..Nepomáhalo.Párkrát sme museli vystoupit dřív a táhnout se kus pěšky.

  superkarma: 0 02.05.2016, 00:29:03
 15. avatar
  [1] RenataMor [*]

  Sml59

  superkarma: 0 02.05.2016, 00:17:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme