Poranění provázejí dětství stejně věrně jako věkovitý Večerníček. Nedávno jsme s jednou maminkou třech nespoutaných chlapíků vzpomínaly, jak jsme se ve školce a následně i ve škole předháněly ve vyprávění historek o tom, kdo měl nejhorší úraz. Její chlapci by byli dozajista nekorunovanými králi všech úrazových soutěží. Ona maminka mi líčila, že měla období, kdy s kluky nevycházela ven jinak než s příruční lékárničkou. Cesta k dětskému hřišti a zpět po rovném chodníku bez nástrah naprosto nezaručovala poklidný návrat domů. Ti rošťáci by se dokázali zmrzačit i na molitanové matraci. Je pravda, že páni kluci byli opravdu z vajec divočejších, ale jejich anděl strážný byl asi taky tak trochu nemakačenko (promiň, anděli).

Jaká nejzávažnější poranění tedy mohou naše potomky potkat?

 

Poranění hlavy

Jedny z nejčastějších a nejzávažnějších poranění v dětském věku jsou úrazy hlavy. Tyto stavy jsou nejrizikovější z prostého důvodu: Jak známo, mozek řídí a koordinuje činnost celého těla, narušení jeho funkcí s sebou nese neblahé důsledky pro celý organismus. Mezi nejčastější příčiny poranění hlavy patří pády a údery.

 

P ř í z n a k y:  Že se v „kebulce“ vaší ratolesti, která absolvovala nehodu s pádem či úderem do hlavy, děje cosi nekalého, signalizují: bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, poruchy vědomí nebo zraku, nestejná velikost panenek očí a šok. Nejzávažnější poranění bývají v oblasti lební baze, kdy je prognóza většinou velmi vážná a úmrtnost vysoká. K příznakům patří výtok čiré tekutiny (mozkomíšního moku - likvoru) do nosohltanu, nosu nebo ucha, dále výtok rozdrcené mozkové tkáně. Odtok likvoru zjistíme pouze aktivním pátráním, například z nosu odkapává při předklonění hlavy. K dalším symptomům zlomeniny baze patří krevní výron kolem očí - tzv. brýlový hematom. Přítomné může být i krvácení z nosu a ucha. Samostatná zranění lebky jsou většinou méně závažná, než přidružené poranění mozkové tkáně.

 

P r v n í   p o m o c: Žádná poranění hlavy nikdy nepodceňujte! Vždy je nutné průběžné sledovaní stavu vědomí dítěte. Při jakýchkoliv změnách zvláště v chování malého pacienta ihned kontaktujte lékaře. Poškození je celá řada druhů, pokusím se tedy shrnout nejzákladnější pokyny.

Pamatujte, že příčina úrazu na hlavě je často způsobena velkou silou, takže někdy bývá přidružené i poškození krčních obratů. Pozor proto na manipulaci s postiženým s podezřením na současné zranění krční páteře. Hlavu se snažte držet vždy v podélné ose s tělem, vyvarujte se předklonům a  rotacím hlavy. V poskytování první pomoci je nutné rozlišit, ošetřujeme-li dítě, které je při vědomí, či pacienta v bezvědomí. U zraněného v bezvědomí zajistíme průchodnost dýchacích cesta a pečlivě jej sledujeme, jsme stále připraveni k případné resuscitaci. Dále ošetříme zevní poranění, rány kryjeme sterilním obvazem a stavíme krvácení (viz článek na Žena-in ZDE). U zraněného s podezřením na zlomeninu lebky obvaz neutahujeme. Stejně postupujeme i u krvácení z ucha nebo z nosu, pacienta lze naklonit na postiženou stranu (není-li poškozená krční páteř). V případě, že je dítě při vědomí, uložte jej vodorovně na záda, hlava může být mírně podložena (opět pozor na krční páteř)! S pacientem mluvte, uklidňujte jej, sledujte ho. Pokud je poranění lehké a dítě přirozeně usíná, nebraňte mu. Vhodné je však buzení po 3 hodinách s kontrolou vědomí a orientovanosti.

 

Poranění páteře

Poranění páteře dovedou být mnohdy velmi záludná, neboť dojde-li při úrazu nebo následné nešetrné manipulaci k přerušení míchy, dá se zjednodušeně říci, že část těla pod místem přetnutí ztrácí nenávratně svou citlivost i hybnost. Z uvedeného logicky vyplývá, že nejzávažnější bývají poškození v oblasti krční páteře. Existuje však i celá řada druhů úrazů, a to včetně zlomenin (např. obratlových výběžků, meziobratlových plotének) s dobrou prognózou. Rizikové jsou především pády z velké výšky na nohy a hlavu (přibližná hranice rizikové výšky je, přesahuje-li vzrůst dané osoby), dále pozor na skoky po hlavě do mělké vody. Nikdy neskákejte po hlavě do neznáme vody! Vodní záchranáři dokonce vyučují své členy tzv. „Skok do neznáme vody“. Mnoho trvalých následků je též z autonehod, kdy dojde díky čelnímu nárazu k vážným poškozením krční páteře. Asi všichni známe pojem „zlomený vaz“. O co se jedná? První a druhý krční obratel mají velmi úzký vztah k životně důležitým centrům v prodloužené míše, řídící základní životní funkce (dýchání a krevní oběh). Zlomenina zmíněných obratlů s poškozením důležitých center je neslučitelná se životem. Víte, že krční páteř je schopna zvládnout nárazy do 30-35km/hod?

 

P ř í z n a k y:  Mezi hlaví příznaky patří především bolesti v zádech, deformace v místě zlomeniny, někdy otok a krevní výron. Poraněná mícha na sebe upozorní neurologickými obtížemi, jako jsou brnění, poruchy citlivosti rukou i nohou a ztráta schopnosti ovládat končetiny. Situaci komplikuje fakt, že v některých případech nemusí být přítomen ani jeden z uvedených symptomů. K vyslovení podezření na poraněnou páteř výrazně přispívají i okolnosti úrazu.

 

P r v n í   p o m o c: „Jakmile není zcela vyloučeno, že při nehodě nedošlo k poranění páteře, nakládáme s dítětem tak, jako by páteř poraněnou mělo.“ Otřepanou větu z publikací o První pomoci dále rozšiřuje vedoucí výcvikových kurzů Vodní záchranné služby Praha 6 Mgr. Jan Sedláček poznatkem z praxe: „Poranění páteře vyloučí až doktor Rentgen.“

Malý pacient by měl ležet na zádech na co nejrovnější podložce bez podložení hlavy. Nikdy nepoužívejte stabilizovanou polohu! Platí zásada - manipulovat co nejméně, a to jen v případě, že hrozí nějaké akutní nebezpečí (zával, autonehoda apod.) V žádném případě dítě nepřenášejte za ruce a nohy! Při přenášení a vyprošťování přidržujte hlavu, krk a trup v ose, nejlépe v počtu 3-4 zachránců. Platí pravidlo, že zachránce, fixující hlavu, přesun řídí. Máte-li k dispozici pevnou deku (např. dostatečně široké a pevné prkno), využijte jej k delším přenosům. Nezapomeňte jistit postiženého i na stranách, hrozí překulení z podložky.

Zraněnému v bezvědomí nikdy při resuscitaci nezaklánějte hlavu, pouze předsunujte čelist! Sami postiženého netransportujte, vždy volejte linku 155.

U ž i t e č n á   r a d a:  V případě, že vašemu potomkovi nasadí přivolaní záchranáři tzv. krční límec, dohlédněte na to, by si ho posádka sanitky nezatoužila po převozu vzít nazpět. Dítě s límcem putuje i na rentgen! Záchranáři jsou sice kvalifikovaní profesionálové, ale černá ovce se bohužel občas objeví a následek může být dosti zásadní. Nebojte se ozvat ani v případě, že by se vám způsob manipulace zdál nešetrný.

 

Poranění břicha

Pády z prolézaček, tvrdý dopad na řidítka kola nebo koloběžky, silné nakopnutí při sportu, ale i skoky z výšky s nataženýma nohama, to jsou nejčastější příčiny vnitřních zranění břicha v dětském věku. Tento druh poškození ohrožuje postiženého především vnitřním krvácením a poškozením orgánů uložených v dutině břišní. Dítě upadá do šokového stavu (viz ZDE) a hrozí mu vykrvácení. Krevní ztráty však mohou být i pozvolné a příznaky pouze mlhavé, proto je lepší překousnout občas i  pohrdavé pohledy některých nevraživých zdravotníků a dítě nechat odborně vyšetřit. Lepší ztratit několik hodin návštěvou zdravotnického zařízení než ztratit to nejcennější, co máte.

Dalšími „lahůdkami“ jsou otevřená zranění břicha, příčiny jsou celkem jasné – bodné, řezné a tržné rány nejrůznějšího původu. V těchto případech hrozí masivní krevní ztráty, šok a infekce.

P ř í z n a k y:  Následující stavy naznačují, že po nehodě není cosi v pořádku – nápadná bledost, úlevová poloha na boku, zvracení (s příměsí krve), černá „dehtovitá stolice“, urologické či gynekologické krvácení, tupá bolest břicha, studený pot, zrychlený tep, celková schvácenost.

 

P r v n í   p o m o c:  Při podezření na uzavřené poranění uložíme postiženého do polohy na zádech s podloženými koleny tak, aby se paty nedotýkaly podložky. Mírně vypodložte hlavu a hrudník (uvolníte tak svaly břišní stěny a zmírníte bolest). Zahajte protišoková opatření (viz ZDE). V žádném případě nepodávejte tekutiny, léky ani jídlo! Ihned volejte rychlou záchrannou službu. Transport raději neprovádějte sami, hrozí prudké zhoršení stavu během jízdy!

Otevřená poranění nemusí vypadat pěkně, někdy dokonce dochází k výhřezu střevních kliček. Ty nikdy nezastrkujte zpět, pouze sterilně kryjte (např. obvazem na popáleniny). Malého pacienta v tomto případě neobvazujte obinadlem. Zaklíněné těleso v oblasti břicha nikdy neodstraňujte, naopak se je snažte v místě fixovat a sterilně obložit. Účelem je zabránit předmětu pohybu v dutině břišní. Drobné rány překryjete obvazem, masivní krvácení stavíme tlakovým obvaz (viz ZDE).

 

Předpokládám, že vaše pozornost už mírně ochabuje (stejně jako moje čtyři psací prsty), proto si úrazy hrudníku a pohybového aparátu (zlomeniny, pohmožděniny apod.) necháme na příště.

Reklama