Nohy vás nosí po celý váš život. Stejně jako například oči mají "šichtu" od rána do noci - sotva se probudíte, už jste na nohou, a odpočinout je necháte teprve když se na vás snese spánek. Málokdo si tohle uvědomuje, a stejně tak si málokdo uvědomuje, jak nohy trpí, když se celý den namáhají v nehodné obuvi.

Jaká je funkce nohou?

Dala by se rozdělit na dvě složky. První z nich je funkce statická, tj. stání. Chodidla přenáší hmotnost vašeho těla na podložku, rozkládají ji a také zajišťují, že dokážete stabilně stát.
Druhá jejich funkce je dynamická, nohy nás chůzí přesouvají z místa na místo.
Pro správné vykonávání obou těchto funkcí je potřeba noha zdravá, správně ošetřovaná a v dobré obuvi. Podívejme se na to popořadě.

Jaké boty nohám svědčí?

Nohy si nejvíce libují v obuvi z prodyšných přírodních materiálů, která saje pot a poskytuje noze potřebnou oporu. Je třeba, aby měla pevný opatek a noha se v ní „nekvrdlala“, stejně jako je třeba, aby nikde netlačila, nebyla příliš velká ani příliš malá. Pozor je také třeba dávat na to, aby bota podporovala nožní klenbu (anatomicky tvarovaný vnitřek boty) a nedeformovala prsty.

Jaké druhy deformací mohou vzniknout při nošení nesprávné obuvi?

Nesprávná obuv je například ta, která je vepředu příliš špičatá. Krásné ladné lodičky vám přivodí takzvané kladívkové prsty a vbočený palec (tyto nepříliš výjimečné deformace obrázek zachycuje ještě v raném stadiu). Obě tyto vady mohou mít v pokročilém stádiu vliv na stabilitu a rychlost chůze, nemluvě o tom, že jsou bolestivé a nepůsobí vůbec esteticky. Navíc se nošením nevhodné boty neustále zhoršují. Dají se léčit různými ortopedickými nástavci a pomůckami, ale někdy je třeba přikročit i k operaci.
Dalším problémem lodiček je, že obvykle málo tlumí nárazy, které vznikají při chůzi po tvrdém povrchu, protože jejich podrážka je tenká a nepruží; tím se zatěžují kosti, nohou a otřesy se přenáší až do páteře, které taky neprospívají.
Z hlediska chůze po městě jsou nejvhodnější kvalitní tenisky, které jsou pevné, noha se v nich neviklá a jejich podrážka je přizpůsobená jak tvaru nohy (zevnitř), tak tvrdosti povrchu (zvenku).
Posledním velkým mínusem lodiček jsou podpatky. Ty zcela nesprávně rozkládají váhu vašeho těla, neúměrně zatěžují přední polovinu chodidla a tím přispívají ke vzniku příčně ploché nohy a deformací popsaných výše. Navíc se jejich vinou zkracuje Achillova šlacha a svaly v lýtku.

Jsou lodičky "zlo"?

Nechci nikoho přesvědčovat, že má lodičky zahodit a vrhnout se do obchodu se sportovní obuví. Je ale vhodné v nich nepobývat celý den (schválně, kolik z vás si je pod stolem v kanceláři mimovolně vyzouvá?) a nechodit v nich dlouhé trasy. (Můžete-li, noste si je do práce jako přezutí a na cestu obujte nižší pohodlnou botu.)

Dětské nožičky

O dětských nohou všechno, co jsem popsala výše, platí dvojnásob. Děti by rozhodně neměly nosit boty s příliš úzkou špičkou, boty na (nedejbože jehlovém) podpatku a boty, které jsou příliš měkké (pláťáky), než aby mohly dobře fixovat nohu, která se teprve vyvíjí.
Malým parádnicím je lepší předložit ploché kulaté střevíce (takové jsou letos v módě i pro nás dospělé, ale v dětských odděleních je jich velký výběr každý rok). Lodičkami „jako má máma“ jim zaděláte na plochou nohu a zdravotní potíže na celý život.

 

 


 

Reklama