Zdraví

Víte, co to je nordic walking?

Speciální hole a hodně kvalitní běžecké, nikoli turistické boty.  Takové je základní vybavení, které potřebujete k tomu, abyste se mohli věnovat sportu jménem nordic walking, sportovní chůzi se speciálně navrženými holemi. Její název by se dal nejspíše přeložit jako severská, nebo ještě lépe skandinávská chůze. Nicméně, používá se název originální.

Proč že  má být nordic walking tak úžasný? Spojuje hned tři klady: velkou a přitom tělu svědčící fyzickou zátěž, pročištění mysli, osvěžující psychiku a v neposlední řadě pohyb v příjemném venkovním prostředí, který mnoho lidé kvituje na rozdíl od pohybu v posilovnách s povděkem. A ještě jedna výhoda: začít s tímto sportem může každý v jakémkoli věku, protože není problém přizpůsobit výkon svým schopnostem a možnostem.

Mimochodem, původně byl nordic walking součástí tréninku finských běžců na lyžích, inspirací mu bylo také používání holí při zdolání náročných turistických terénů. Speciální hole právě pro nordic walking se poprvé objevily v roce 1997.

Nordic walking posiluje oběhový systém a svědčí také systému dýchacímu.  Že se díky tomuto pohybu také dobře hubne, je nabíledni. Pokud chodíte s pomocí holí tím správným způsobem, spálíte téměř o polovinu více energie než při klasické rychlé chůzi, a navíc do pohybu zapojujete téměř devadesát procent svalů, protože díky holím pracuje i horní polovina těla. Díky tomu se můžete časem zbavit nepříjemných svalových dysbalancí, kdy se některé svaly nesprávně zkracují a jiné zase natahují, protože je nepoužíváte třeba i nevědomky správně. Na rozdíl od běhu nordic walking šetří bederní a kolenní klouby a páteř, protože je nevystavuje otřesům při dopadech.

U nás je zatím nordic walking v plenkách, ale některá turistická střediska nebo zdejší lázně už půjčují hole a nabízejí také hodiny, při kterých se můžete naučit chodit pod odborným dohledem - ideálně - certifikovaného instruktora, pokud si nejste sami jisti správým stylem. Například v Rakousku už ale mají vytyčené celé trasy pro nordic walking, podobně jako v zimě běžkařské. K mání tak jsou mapky tras i s popisy toho, jak je která náročná.  

Obuv na nordic walking by měla být pohodlná a kvalitní. Trenéři doporučují používat speciální obuv, která pomáhá správnému držení těla a výrazně odlehčuje patám. Také hole by měly být přímo pro tento sport, jsou to speciální odlehčené hole, které musejí být pevné, ale zároveň pružné. Z několikaletých zkušeností se jako nejvhodnější materiál jeví karbon. S výběrem by vám vzhledem k vaší postavě a schopnostem měli pomoci v obchodě. Kontakty na instruktory lze najít třeba na internetu. Můžete mít pocit, že to není potřeba, protože chodit přece umíte, ale oni vám mohou vysvětlit, co a jak a čeho se naopak vyvarovat. Je také důležité si ujasnit, zda chcete chodit zejména pro zdraví, zda vám jde o běžné výkony, anebo zda dokonce budete usilovat o výkony vrcholové.

Vhodnou pomůckou je také měření tepové frekvence. O tom, proč se vyplatí vědět, v jakém tempu se hýbete, jsme psali ZDE

Možná se na nordic walking necítíte, máte pocit, že byste to nezvládla, anebo vám to připadá příliš výstřední. Pak vězte, že se vyplatí i chodit "jen tak" - chůze je zkrátka zdravá a ještě díky ní můžete zhubnout. O tom, jak moc člověku prospívá, jsme psali nedávno ZDE  

               
   
28.07.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Jó, tohle provozovaly rakouské babky ve Slovenském ráji. Hlavně na žebřících jim speciální odlehčené hole výrazně usnadňovaly pohyb Já když už nemůžu do kopce, tak prostě popadnu první klacek z houští

  superkarma: 0 31.07.2005, 11:08:17
 2. avatar
  [17] gerda [*]

  Majucha: každopádně je ale výše zmíněný sport pěkná blbost . Takhle sportovat bych si troufla pouze na hodně odlehlém místě, protože narvat se do doporučovaného oblečku vkusně doplněného dvěma lyžařskými holemi a vyrazit do zelenajícího se městského parku sportovat, tak to by asi došlo k shromažďování a dopravní zácpě na cyklostezkách! Místo sportu bych pak všem vysvětlovala, že opravdu nejsem cvok

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:58:38
 3. avatar
  [15] gerda [*]

  Majucha: no ale řekni sama, našel by se ještě někdo kromě mě, kdo by se bránil sportovní karbonovou tyčí na zelené trávě? Vsadím se, že bych byla na titulní stránce Blesku a skásla tučný honorář.

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:44:20
 4. avatar
  [13] gerda [*]

  Majucha: kdybych viděla praváka, tak karbon nekarbon - jdu do toho! a co se cizáků týče, peněz bych nelitovala, kdyby to stálo za to

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:33:37
 5. avatar
  [11] gerda [*]

  svetluszka:no ještěže jsou u toho oblečení. Vzpomínáte na Velíškovy Lyžaře?

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:19:49
 6. avatar
  [9] Žábina [*]

  svetluszka: to sedí

  superkarma: 0 28.07.2005, 09:42:00
 7. avatar
  [7] Gabi [*]

  A jéžíš, to je mi zase novinka . Hole se nocily a nosí stále, ale většinou se více hodí k vysokohorské turistice - ale tam zase opravdu nejde použít běžečké boty. A v zimě si raději k těm holím pořídím běžky.

  superkarma: 0 28.07.2005, 08:16:10
 8. avatar
  [6] gerda [*]

  Nordic walking provozovaly babičky na vesnicích odedávna, jsem toho svědkem. Co se pamatuju, tak nejmíň každá druhá, ba i dědkové. Hůlka se u nordického pohybu prakticky uplatní při hledání hub při vrtání do podrostu. Taky může sloužit jako zbraň. Když to vezmu kolem a kolem, tak jsme byli jako národ odjakživa IN!

  superkarma: 0 28.07.2005, 06:45:53
 9. avatar
  [5] Vivian [*]

  Na čem všem se dá vydělávat Normální "walking" je pro socky, kupte si za tři tisíce speciální hole a buďte in

  superkarma: 0 28.07.2005, 06:09:44
 10. avatar
  [4] svetluszka [*]

  Vypadá to jako běžkaři.... bloudí tu od zimy a ještě ztratili lyže....

  superkarma: 0 28.07.2005, 05:39:48
 11. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Radši budu jezdit na tobogánu

  superkarma: 0 28.07.2005, 01:21:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme