Zdraví

Víte, co snídají Češi?


Celých dvanáct procent lidí nesnídá nikdy a dalších sedm procent snídá pouze výjimečně. Ukázal to alespoň dotazníkový průzkum, který v sedmnácti městech provedl Flora pro.activ bus 2005. Tým odborníků návštěvníkům bezplatně měřil hladinu cholesterolu, poskytoval výživové poradenství a edukační materiály týkající se zdravé výživy. Součástí projektu byl ojedinělý celorepublikový průzkum snídaňových zvyklostí mezi českou populací, celou akci  zaštiťovala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Průzkumu snídaňových zvyklostí se zúčastnilo celkem 1 451 lidí, více než dvě třetiny z nich byly ženy a nejvíce dotázaných mělo sedavé zaměstnání, případně zaměstnání vyžadující stání a občasnou chůzi - učitelky, prodavači. Nejméně zastoupeny byly fyzicky náročné profese (dělník, voják). Významnou skupinu tvořili důchodci, zastoupeni byli i studenti, nezaměstnaní a ženy na mateřské dovolené.

Výsledky ukázaly, že obvykle snídají více než tři čtvrtiny dotázaných, nepravidelně snídá 12 procent a nikdy nesnídá 7 procent dotázaných. Doma snídá 81 procent respondentů – v klidu 76 procent a 5 procent se snídaní pospíchá. V práci snídá 9 procent respondentů, cestou do práce 2 procenta. Téměř každý si snídani připravuje sám – 70 procent. Snídani pro celou rodinu připravuje 15 procent respondentů – tuto skupinu tvoří téměř bezvýhradně ženy.

"Nejčastější snídaní u nás bývá chléb namazaný rostlinným tukem, tvrdý sýr a čaj," říká nutriční terapeutka Věra Králová. Téměř polovina lidí konzumuje chléb. Bílé a celozrnné pečivo snídá kolem 15 procent a sladké pečivo méně než 10 procent lidí. Rostlinný tuk si na chléb či pečivo maže dvakrát více lidí než máslo. Alternativou tvrdého sýra je pro Čechy sýr tavený, med nebo marmeláda, salám a šunka. Jogurty konzumuje pravidelně kolem 15 procent obyvatel, müsli nebo cornflakes zhruba 9 procent. Vejce a paštiky se na ranním jídelníčku objevují nejméně. Zeleninu při snídani konzumuje pouhých 10 procent lidí a ovoce méně než 7 procent. Téměř polovina lidí pije ke snídani čaj, zhruba třetina pije kávu. Jiné tekutiny – džus či vodu pije zanedbatelné procento respondentů. "Snídaně o víkendu se překvapivě příliš neliší od snídaně ve všední dny," doplnila Králová.

Nejpravidelněji snídají důchodci – téměř 90 procent jich uvedlo, že snídá každý den. Jejich snídani tvoří většinou chléb s rostlinným tukem a medem či marmeládou. Vyhýbají se máslu, salámům a šunce. Naopak studenti jsou skupinou, která snídá nejméně pravidelně. Jedí často müsli či cornflakes, jogurty, bílé pečivo, paštiky a preferují máslo před rostlinným tukem. Studenti převyšují ostatní skupiny v konzumaci mléka, jogurtových nápojů a ovoce.

Pravidelná snídaně má své výhody – vede k vyváženému stravovacímu režimu. Díky rozvrstvení příjmu energie v průběhu celého dne je tak organizmus zvyklý na pravidelné dávky jídla/energie a nemá potřebu si vytvářet zásoby v podobě podkožního tuku. "Navíc při následujících jídlech (obědu a večeři) sníme díky snídani menší porce jídla," vysvětluje terapeutka. Méně často dochází k přejídání způsobenému velkým hladem, což je pozitivní krok pro omezení vzniku nadváhy. Důležité je jíst v klidu. "Rychlým jídlem sice možná stihneme o málo víc, ale snáze se přejíme - než si žaludek jídla stačí všimnout a upozornit nás, že dávka jídla stačí, jsme schopni sníst daleko více jídla, než když se na jídlo soustředíme. Rychlé jídlo nebo jídlo ve spěchu s sebou přináší také potíže s trávením," upozorňuje Věra Králová.

Snídaně je samozřejmě pouze jedním z denních jídel, nicméně i u snídaně bychom se měli držet zásad zdravé výživy. Mezi ně patří omezení spotřeby uzenin (salámy, párky), paštik, tavených sýrů a nadbytku živočišných tuků. Denní spotřeba tuků by měla být ze 2/3 pokryta kvalitními rostlinnými oleji a tuky, pouze z 1/3 tuky živočišnými. Celozrnné pečivo je pro zdraví mnohem výhodnější než pečivo bílé. Energetická hodnota je téměř totožná, ale celozrnné pečivo obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny, která má na naše zdraví velmi příznivý vliv. Celozrnné pečivo nás také zasytí na delší dobu než pečivo bílé. Avšak pozor, nehodí se úplně pro každého, někoho nadýmá, pak by se do něj neměl nutit.

Na tekutiny se často zapomíná, zvláště pokud nemáme pocit žízně. Pitný režim je ale nezbytný pro správné fungování našeho metabolizmu. "Nutno podotknout, že káva je sice nápoj, ale působí močopudně a organizmus odvodňuje. Vždy je vhodné ji doplnit další tekutinou, nejlépe vodou. Navíc káva na lačný žaludek může také působit potíže s trávením," uzavřela Králová.

Snídaně by měla být nejen chutná, ale i zdravá, například proto, že vhodně sestavený jídelníček má kladný vliv na pokles hladiny nebezpečného cholesterolu.

Příklad nutričně vyvážených snídaní:

 1. 2 krajíce celozrnného chleba (80 g), namazané nízkotučným rostlinným tukem  (20 g), 2 plátky nízkotučného tvrdého sýra - eidam 20% (50 g), 1 menší rajské jablko (50 g), sklenice ovocného džusu - broskvového (250 ml).

  Energie 1 944 kJ, bílkoviny 21,2 g, sacharidy 65,2 g, tuky 13,5 g, cholesterol 0 mg

 2. müsli s jablky a skořicí (75 g) s odtučněným mlékem (100 ml), 1 větší banán (120 g), hrnek ovocného čaje (250 ml).

  Energie 2 169 kJ, bílkoviny 12 g, sacharidy 98 g, tuky 11 g, cholesterol 0 mg

 3. 2 ks celozrnného pečiva (80 g), 1 nízkotučný jogurt (150 g), 1 větší mandarinka (150 g), hrnek kakaa připraveného z odtučněného mléka (250 ml) a instantního kakaa (15 g).

  Energie 2 096kJ, bílkoviny 18,6 g, sacharidy 99,6 g, tuky 3,34 g, cholesterol 0 mg

   
28.11.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [88] Audrey [*]

  Nyotaimori: Smažák na snídani,to bych hodila šavli

  superkarma: 0 29.11.2005, 23:08:12
 2. avatar
  [87] Suzanne [*]

  Dostatek tekutin - to mě probudí. A pak, asi za hodinku si můžu dát kupř. vejce na slanině, to já nejraději

  superkarma: 0 28.11.2005, 21:03:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [85] Vivian [*]

  NANYNKA: a co jim, prosímtě, závidíš?

  Meander: já snídám Sunar, není to špatné . Párky a pívo bych snášela podstatně hůř

  superkarma: 0 28.11.2005, 19:48:14
 2. avatar
  [84] Meander [*]

  NANYNKA: Možná kdybys zkusila kafe s mlíkem, časem bys mohla přejít na dospěláckou stravu. Třeba na párky a pivo

  superkarma: 0 28.11.2005, 19:24:20
 3. avatar
  [83] NANYNKA [*]

  startuji den-snídám v práci kolem 7h a to 0,5l hrnek-instatní kafíčko s plnotučným mlíčkem v poměru cca 70:30. ...pak se doliju 0,5l vody...a první jídlo-jogurt,ovoce zvládnu kolem 9h.žaludek si takto zvykl z doby studií na VŠ...Závidím těm,kdo může normálně ráno pojmout jídlo!

  superkarma: 0 28.11.2005, 19:21:06
 4. [80] Mialau [*]

  Manx: Jo a s tou snídaní v práci... No to mě ani neděs... No tak budu vyrážet o 15 minut dřív, abych se tam najedla... (sakra to se ale přece vůůůůbec nevyspim! založenim jsem asi sova... Jít spát tak po půlnoci a vstávat NEJDŘÍV v devět. To máme ale smolíka....

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:39:24
 5. [79] Mialau [*]

  Manx: Já mám pocit, že tyhle pocity na omdlení (taky je mám, zvlášť, když si právě nemůžu aspoň sednout) jsou asi do určitý míry, mimo jiné,nějaká sociální fobie. Prostě poslední dobou čim větší nával (nejenom v MHD i třeba na poště, v krámě...) mi fakt nedělá dobře. Člověk je tvor společenský, ale čeho je moc toho je příliš... Už by měl někdo vymyslet nějakou bezpečnou teleportaci. To by byla parádička!

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:35:04
 6. avatar
  [77] Meander [*]

  Manx: Pravda, on to vlasntně není čaj. Piju honeybush. Neslazený černý čaj bych taky nepozřela.

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:21:57
 7. avatar
  [74] Meander [*]

  Představila jsem si, jak ráno vstanu a snídám jogurt, vločky s mlékem, těžké celozrnné pečivo. Věřte tomu nebo ne, ale jenom to pomyšlení mi způsobilo křeče v žaludku. Já si dám ráno Psyllium, hrnec neslazeného čaje, hrnec řádně oslazeného kafe a můžu čelit čemukoliv, co den přinese. Risknout jogurt a vločky, čelím akorát tak průjmu a bolestem.

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:11:59
 8. [73] Mialau [*]

  Manx: Já si myslim, že to bude spíš nějaká žaludeční neuróza, při představě přeplněný, vydejchaný /a nejenom vydejchaný, že... tramvaje plný lidí, kdy navíc ještě cca hodinu ve stojem visim rozespalá a unavená po tý noční dřině na tyči se radši najím až v klidu v práci. Ikdyž doteď i v práci to nebylo ideální-dost lítání sem tam, takže to trávení prostě dostává zabrat. Od prvního nastupuju do nový práce, tak uvidim jak to bude tam. Ale ještě jsem si vzpomněla, že jsem vlastně byla na ultrazvuku všech těch různejch zažívacích orgánů a nic mi tam nenašli...

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:10:21
 9. avatar
  [72] Vivian [*]

  Manx: myslím, že je to nesmysl. Než se tělo ráno probudí, chvíli to trvá, a začít hned po probuzení jíst, na to musí být člověk zvyklý Pokud prostě někdo nemá ráno hlad a neumí si představit, že by se hned po probuzení začal cpát, rozhodně to neznamená, že je v nepořádku. Prostě jen poslouchá svoje tělo Já si taky myslím, že je vhodnější začít pomalu. Kdybych do sebe ráno ještě před zahájením pracovního procesu naskládala 2 ks pečiva, jogurt a mandarinku a zazdila to hrnkem kakaa, tak fakt okamžitě lehnu .

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:05:35
 10. avatar
  [71] markeet [*]

  Manx: dva rohliky jsou v poho, zvlast pokud mas cas je v klidu snist, ale dorazet se jeste ovocem a jogurtem, to mi prijde hodne. ale co, kazdy to mame jinak

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:58:47
 11. [70] xenie [*]

  Nyo: smažáka po ránu, to musíš mít dobrý žaludek ale druhý extrém je psát o 2 krajíčcích chleba se 2 plátky sýry jako o porci pro dřevorubce, to mi připadá poněkud přehnané

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:54:33
 12. [67] Mialau [*]

  Já teda doma snídat nemůžu.Do poslední chvíle spim a pak jsem ráda, že se stihnu trošku zcivilizovat. Hlad dostanu tak hodinu po probuzení, takže snídám v práci, ale málo, protože si pak připadám jak žok a dělá se mi pěkně blbě. Ovšem je pravda, že o půl dvanáctý už bych sežrala i mamuta!

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:46:23
 13. [64] Rikina [*]

  Ježíšikriste, mléko, jogurt, vločky - mně je nevolno jen z toho, jak o tom čtu To jsou věci, co mi nesmí do domácnosti

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:33:33
 14. avatar
  [63] Juana [*]

  NiKina: Asi tak půl litru vařicího mléka - pořádného, ne ty odtučněné sajrajty, to domů nesmí - dám 6 vrchovatých lžic ovesných vloček, nejlépe ty od Emca, jsou nějak jemnější než ty obyčejné. Vařím to aspoň 5 minut, teprve pak to přisladím 2 lžícemi cukru, nejradši mám přírodní třtinový. Tenhle postup se mi osvědčil nejvíc, když dám ty vločky do studenýho mlíka, tak se mi to často připálí, i když to míchám. Mám elektrický sporák a blbě se reguluje teplota. No a mladej to jí klasicky posypaný grankem a já si na to dám buď med, nebo skořici ještě s trochou toho hnědýho cukru. Při tomhle poměru je ta kaše poměrně hustá. Manžel tohle ale nemusí, oves nejí od doby, kdy byl před lety 3 týdny v Ťanšanu v horách a aby ušetřil, tak sebou vezl v podstatě jen ty vločky a sušený mlíko. A to je normálně masožravej, takže se mu ovesný vločky př0ejedly do konce života.

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:25:19
 15. avatar
  [61] markeet [*]

  a pridam-li k tomu ten doporucovany jogurt a jeste mandarinku a hutne kakao, tak mi to tak malo neprijde. a to fakt nejim jako vrabec

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:16:18
 16. [60] xenie [*]

  tak koukám že dle většiny z vás jsem asi min. dřevorubec... ty porce mi teda nijak ohromný nepřipadají...

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:15:28
 17. avatar
  [59] markeet [*]

  jezismarjaa - 2, ne 4!

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:15:17
 18. avatar
  [58] markeet [*]

  Manx: jeden prumernej rohlik ma 42g - to je jako kdybys posnidala skoro 4. neco jinyho je ovsem celozrnne pecivo - malinke a tezke, to uznavam

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:14:46
 19. avatar
  [56] gwen [*]

  Po kalbě piju jedině džus(nejl.ananasovej)nebo mliko.Kámoška zase colu.Tak to já zas nemusim, hlavně ty bublinky to je na

  superkarma: 0 28.11.2005, 14:44:18
 20. avatar
  [53] kaatja [*]

  NiKina: tak si kup instantni od Emca, ja si delam vzdycky pul pytlicku a prihodim par spaldovych vlocek. pak je toho vic za min penez a neni to tak sladky (popr. kdyz mam chut dosladim medem)

  superkarma: 0 28.11.2005, 14:17:57
 21. avatar
  [52] RenataP [*]

  Juana: Jak děláš tu kaši ?
  Taky mě to láká, ale nevím jak ji upravit, aby se to ráno dalo sníst....
  Leda vločky v bramborákách

  superkarma: 0 28.11.2005, 14:10:57
 22. avatar
  [51] Meander [*]

  lilithheta: To je pravda. Já ji tuhle hodila kupříkladu po kafi

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:57:30
 23. avatar
  [48] lilithheta [*]

  Nyotaimori: Po pořádné kalbě člověk hodí šavli skoro po všem

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:53:54
 24. [47] Radka JS [*]

  Tak já se naučila snídat müsli s jogurtem a čaj, tedy v týdnu. O víkendu míváme míchaná vajíčka, čerstvé pečivo nebo uzeninu. Někdy ještě jogurt a vždy čaj, bílou kávu nebo kakao. Snídám tak v 8,30, dřív nemám pomyšlení.Většinou se totálně odrovnám a nemám na jídlo pomyšlení tak do jedné.
  Nikdy jsem to nepočítala, ale snad to nebude tak strašné!

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:53:17
 25. avatar
  [46] Meander [*]

  Rostliný tuk, odtučněné mléko - no fujtajbl! Chudák žaludek, sotva se probudí, už ho zabijou.

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:19:00
 26. avatar
  [45] Vivian [*]

  lilithheta:
  kyselina snad žaludku nijak neuškodí, vždyť si sám vyrábí kyselinu solnou
  Ale je fakt, že neředěné džusy dehydrují organismus, protože jsou moc husté a tělo musí sáhnout do vlastních zásob vody, aby si je zředilo...
  http://zdravi.idnes.cz/hubnuti.asp?r=hubnuti&c=A040314_214033_hubnuti_pol

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:11:13
 27. avatar
  [43] markeet [*]

  to jsou teda pekne "mastny" snidane. je tam moc sacharidu a vubec jsou prilis kaloricke. snazim se hubnout, tak nejdu pres 4500Kj po takove snidani bych se po zbytek dne mohla na jidlo jen divat. divani u me bezne vyda na dalsi 2000

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:11:01
 28. avatar
  [42] lilithheta [*]

  Vivian: Ale prý obsahují kyselinu (na chemii a názvy nemám moc hlavu), která ti po ránu úplně rozhází žaludek, který ještě není probuzený. Proto by se neměly pít nalačno, ale až po snídani. Ony ty názory co je zdravé a co není jsou fakt hodně rozdílné (jednou je mléko zdravé a za půl roku ho zase všude haní - pak si má člověk vybrat).

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:06:10
 29. avatar
  [41] Vivian [*]

  http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=16245&id=3

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:04:34
 30. avatar
  [40] narciska [*]

  Ja snidam dzus pul na pul s vodou (kvalitni, ne ruzne patoky za 10Kc litr), jogurt a par piskotu...

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:03:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme