Zdraví

Víte, co je to reflexní terapie?

Každý náš orgán, každá část našeho těla má na chodidle a na nártu svůj „obraz“ – místečko, které s ní přímo souvisí. Právě na tomto tvrzení je založená reflexní terapie, metoda, kterou používají lidé v různých částech světa přes šest tisíc let.

„Při hmatovém vyšetření chodidel se dá rychle a jednoduše zjistit, které orgány špatně pracují,“ vysvětluje léčitelka Pavla Kořízková. „Při prohmatávání příslušné reflexní zóny klient pocítí nepříjemný tlak až bolest, jindy objevím zatvrdlinu nebo napětí. Abnormální reakce v reflexních bodech poukazuje na blok v proudění energie, který vede k akutním onemocněním. Pokud se podaří energetické poměry v těle harmonizovat, nemoc se výrazně zmírní nebo vůbec nepropukne.“

 

 

„Začalo to tím, že se mi porouchala pračka,“ vypráví paní Anna z Prahy (55 let), jedna z klientek Pavly Kořízkové. „Ruční praní mi nedělalo dobře, ruce jsem měla oteklé, červené a strašně svědily. Nemohla jsem nosit prstýnky ani hodinky, alergická reakce byla pořád silnější. Mezi lidmi jsem si nepřipadala dobře - vždyť to vypadalo, jako když mám lepru... Z kožního oddělení jsem si nosila pořád silnější mastičky, skoro vůbec ale nepomáhaly. Pak jsem se od známé dozvěděla o paní Pavle. Už po prvním sezení mi kůže trochu zesvětlala, a po pěti návštěvách bylo po ekzému!

Jenže to nebylo všechno. V době, kdy jsem chodila na reflexní terapii, mi jednou doma něco upadlo a já jsem to automaticky zvedla. A vtom mi došlo: Vždyť já jsem se takhle snadno neshýbla už řadu let! Chodila jsem k ortopedovi na obstřiky, ty mi ale nepomáhaly a lékař mi navíc řekl, že mi další dávky nemůže aplikovat. I když jsem o svých zádech paní Pavle vůbec neříkala, její léčení mi pomohlo i v tomhle ohledu – jako bych omládla o řadu let.“ 

 

Masírování chodidel, které občas trochu zabolí, když terapeutka zpracovává citlivá místa, to je jediná a poslední nepříjemnost, která pacienta čeká. „Po masáži reflexních bodů následuje předávání energie. Tělo klienta si jí ode mne odebere právě tolik, kolik potřebuje, a pošle ji do míst, kde je největší nedostatek,“ popisuje celý postup paní Kořízková a hned mi nabízí, abych si jej sama vyzkoušela. Předávání energie vnímám jako příjemné teplo, které proudí z rukou terapeutky do mých zad. Mnohem důležitější ale je, že by v nás měl příliv energie probudit naše vlastní, přirozené léčebné síly.

„Během prvních 12 až 24 hodin po začátku léčení se vám bude zdát, že se váš stav zhoršil,“ upozorňuje léčitelka. „Můžete pociťovat chlad, tlak v hlavě, žízeň nebo hlad, chronické příznaky přejdou do akutní fáze. Prvotní zhoršení se objevuje při všech metodách alternativní medicíny a signalizuje, že léčebný proces byl opravdu nastartován.“ Je velice důležité dodržet pitný režim podporující detoxikaci těla a vydržet. Zlepšení se brzy dostaví.

 

Komu alternativní léčba pomůže? Nejlépe se osvědčuje u onemocnění, se kterými si klasická medicína mnohdy neví rady – především jde o kožní problémy (ekzém, lupénka), bolesti kloubů a páteře, alergie, astma, ale také neplodnost. Je účinná i v případech, kdy je organismus oslabený dlouhodobým užíváním léků. „Přes chodidla“ lze výrazně povzbudit činnost jakéhokoli orgánu v těle. Léčba nemá žádné vedlejší účinky a hodí se pro všechny věkové kategorie. Dosažené zlepšení má mnohdy delší trvání než pilulky nebo injekce (paní Anna má stále ruce i záda v pořádku, přestože od terapie uplynul téměř rok).

 

A jak poznáte důvěryhodného terapeuta? Uznává hranice svých možností. Nestaví se do opozice k oficiální medicíně, nezakazuje vám navštívit jiného lékaře nebo brát léky. Nepožaduje za své služby nepřiměřené honoráře (přes tisíc korun za jednu návštěvu). Značnou ostražitost doporučujeme i v případech, kdy léčitel provozuje léčbu na dálku (např. na základě dopisu).

A kde ho najdete? Bohužel, žádný seznam spolehlivých léčitelů v současné době neexistuje - pátrejte ve střediscích celostní medicíny a na internetu. Reflexní masáže nabízejí i mnohá masážní a rehabilitační centra, tam jde ale většinou spíš o relaxaci než o cílené léčení.

 

Pavla Kořízková je intuitivní léčitel. „Od dětství jsem léčila rodinné příslušníky. Maminku třeba bolelo rameno, tak jsem jí na něj na deset minut položila ruce a bylo po bolesti. Vlastně jsem ani nevěděla, co dělám, byla jsem pak vždycky strašně vyčerpaná a navíc jsem na sebe přenášela cizí nemoci.“ Při delším pobytu ve Španělsku se paní Pavla naučila se svým darem zacházet a svoje znalosti rozšířila i o učení Reiki, které se s reflexologií výborně doplňuje. Klienti se o ní dozvídají výhradně „ústním podáním“.

 

 

   
25.07.2007 - Alternativně - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [28] musilovahana [*]

  Mám kamarádku, která dělá plosky nohou. Je to velmi příjemné.

  superkarma: 0 10.03.2012, 10:31:43
 2. avatar
  [27] wich [*]

  Může to být fajn. O moje chodidla se velmi pečlivě stará

  superkarma: 0 25.07.2007, 21:08:34
 3. avatar
  [26] Tesay [*]

  lenoška: předem děkuji . Já budu sice teď dva dny na školení, ale hned jak se vrátím to prostuduju a začnu praktikovat .

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:54:13
 4. avatar
  [25] lenoška [*]

  Tesay: k večeru ti to napíšu,ted od tří do půl deváté pracuju,tak pak ti to písnu

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:52:01
 5. avatar
  [24] Tesay [*]

  lenoška: děkuji, to bych byla moc ráda. Ta moje hlava nešťastná mě dokáže na 3dny úplně vyřadit z provozu a normální medikamenty na mě nějak neúčinkují .

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:50:19
 6. avatar
  [23] lenoška [*]

  Tesay: tak at se to povede ,můžu ti do vzkazíku napsat pár aku bodů,které na migrénu zabírají a můžeš to doma zkusit

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:47:36
 7. avatar
  [22] lenoška [*]

  Kadla: ale abych se přiznala,tak se mi líp na bolesti osvědčuje akupresura

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:44:43
 8. avatar
  [21] Tesay [*]

  lenoška: to je možné, každopádně ho "vyléčila" . Ona je fakt dobrá , teď se snaží aby mi odpomohla od silné migrény s aurou ¨. Jde to pomalu, ale jisté pokroky jsou znát.

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:43:16
 9. avatar
  [20] lenoška [*]

  Kadla: chodí jen tak ono s tím vlastně povzbudíš organismus,jednotlivé orgány,lidi si to chválí,že se cití potom dobře

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:43:11
 10. avatar
  [19] Kadla [*]

  lenoška: To je logické. Protože bolí jen to, co není v pořádku. Pokud je někdo zdravý, tak není důvod, aby ho to bolelo. A oni lidi chodí na reflexní terapii jen tak? Já to vždycky vnímala jako léčbu konkrétních problémů...

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:38:44
 11. avatar
  [18] lenoška [*]

  Tesay: pokud má akutní bolesti,tak věřím,ale když se ti objedná jen tak někdo na masáž plosek a nemá žádné akutní bolesti,tak to je fakt příjemný ,jen opravdu píchne v bodech,kde máš problém

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:32:04
 12. avatar
  [17] lenoška [*]

  Kadla: to je všechno na delší povídání,nemůžeš se řídit jen knížkou,ale vlastním pocitem a instinktem,ale je pravda,že každý to má jinak a já třeba u slepáku necítila nic a měla jsem,taky záleží na tom,jak kdo tomu věří,to dělá moc

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:28:14
 13. avatar
  [16] Tesay [*]

  *Kotě*&Kadla&lenoška: můj partner si před měsícem hnul se zády a to tak, že nebyl schopen se ohnout, zavázat si tkaničky, chodit ze schodů atd. Naše zákaznice, která se živí masírováním resp. reflexní masáží ho po 4h dala dokupy. M. sice povídal, že většinu času se to nedalo skoro vydržet, ale pomohlo mu to....

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:27:18
 14. avatar
  [15] Kadla [*]

  Lenoška: Ono to bude s tou bolestí asi i hodně subjektivní, práh bolesti má každý jinde. Já teda u reflexní terapie zaměřené na žlučník skučela bolestí. Ale pomohlo :-)

  superkarma: 0 25.07.2007, 14:02:55
 15. avatar
  [14] Kadla [*]

  Lenoška: Výňatek z povídání o RT:
  Podle podstaty rozlišujeme hmat:
  1. stimulační - asi 1,5 - 2 vteřinové rytmické mačkání - na reflexních ploškách, které potřebují povzbudit tj. u orgánů, které jsou těžce pracující (játra Učebnice str.196, 197), nebo zanesené. Také v případech, kdy potíže orgánů přešli do stavu chronicity. To se na reflexních ploškách projevuje tupou, i když někdy až nesnesitelnou bolestí.
  - používá se při diagnostikování plošek. POZOR! Jakmile ale zjistíme v plošce silnou ostrou bolest, dál ve stimulačním mačkání nepokračujeme.
  2. tlumivý (utišující):

  a) hlazení - v orgánu, kterého reflexní ploška velmi a ostře bolí, je pravděpodobně akumulována zánětlivá energie (člověk může mít dojem že ho do toho místa píchají špendlíkem, a při tom jsme použili pouze bříško palce). Hlazením se tato přebytečná energie odvede.
  b) sedativní hmat - velmi bolestivá ploška se silně zmáčkne a drží se zmáčknuta stálým tlakem až do doby, kdy bolest v plošce nezmizí, nebo přestane být nepříjemnou. Trvá to maximálně 40 vteřin. Tomuto druhu hmatu se vyhneme když zjistíme ostrou bolest v reflexní plošce žlučníku – hrozí záchvat (Učebnice str.199,200,201), ledvin – hrozí kolika (Učebnice str.150,151), slepého střeva – hrozí perforace (Učebnice str.178, 179, 180).  superkarma: 0 25.07.2007, 14:01:20
 16. avatar
  [13] lenoška [*]

  Kadla: já masáže dělám,mezi nimi i reflexku a žádná masáž tě nesmí bolet a být nějak nepříjemná,to je pak o ničem,másáž má být pro člověka příjemná,jak to bolí,člověk se neuvolní a je to celé o ničem samozřejmě,že cítíš místa,která máš nějak postižená,ale to není bolest,ale spíš nepříjemné,nebo píchnutí.

  superkarma: 0 25.07.2007, 13:48:24
 17. avatar
  [12] Kadla [*]

  Tedy, ještě abych to upřesnila, ono je to složitější. Když někdo přijde na reflexní masáž s akutním zánětem žlučníku, tak se mu samozřejmě nesmí dělat ona bolestivá masáž, to by mu mohl žlučník taky odpochodovat. To se musí napřed udělat zklidnění. Jde o to, zda daný orgán potřebuje povzbudit činnost nebo zklidnit. Podle toho reflexní masáž bolí hodně nebo méně.

  superkarma: 0 25.07.2007, 10:36:37
 18. avatar
  [11] Kadla [*]

  *Kotě*: Opravdu to MÁ bolet. Pokud to nebolí, jen to jen šolíchání.

  superkarma: 0 25.07.2007, 10:33:49
 19. avatar
  [10] Kadla [*]

  lenoška: Já mám doma knihu o reflexní terapii od Janči (to je náš v podstatě nestor reflexní terapie) a ten tam naopak píše, že reflexní masáž bolí (a že je to v pořádku). Je potřeba rozlišovat mezi normální masáží chodidla a reflexní masáží.

  superkarma: 0 25.07.2007, 10:33:01
 20. avatar
  [9] cmelda [*]

  moje teta jednou cetla o techto masazich. ted kohokoliv v rodine neco boli, hned se na nej vrha. jedinnym vysledkem jsou bolave nohy chudaka, ktery nestihne pred tetou zdrhnout

  superkarma: 0 25.07.2007, 10:18:19
 21. avatar
  [8] lenoška [*]

  *Kotě*: měl by s tebou komunikovat,co ti je příjemné a co ne,to je nejdůležitější každýmu sedne něco jiného a každý má i jiný práh bolesti

  superkarma: 0 25.07.2007, 08:01:50
 22. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  lenoška: možná neschopný masér? Opravdu to bylo velmi nepříjemné a ty bolestivé body navíc mačkal hrozně dlouho, no fakt mi to nesedlo a dost mě to odradilo... nejradši mám, když mi chodidla masíruje manžel, ten tak netlačí

  superkarma: 0 25.07.2007, 07:44:11
 23. avatar
  [6] Evikus [*]

  Evikus: omlouvám se, že píšu jako tatar - ref. body na chodidlech

  superkarma: 0 25.07.2007, 07:40:26
 24. avatar
  [5] Evikus [*]

  MOje masérka mi kromě zad masíruje právě i ty reflexní body na dhocidlech a ačkoliv jsem lechtivá, vždy to nějak vydržím a pak se mi hrozně uleví - krční páteř a tak. Ale chtělo by to chodit častěji, bohužel to není nejlevnější takže bohužel mi to musí stačit jednou za měsíc.

  superkarma: 0 25.07.2007, 07:39:44
 25. avatar
  [4] lenoška [*]

  *Kotě*: masáž chodidel nemá být nepříjemná ani bolestivá,má být naopak příjemná,v oblasti ,s kterými bys měla problémy bys měla cítit spíš jen píchnutí.
  Naopak ta masáž je velmi příjemná a většina si ji chválí.
  Ale můžou být vyjímky,kterým nesedne

  superkarma: 0 25.07.2007, 07:32:16
 26. avatar
  [3] Canadian [*]

  Kdo mi sahne na chdidla, v pristi minute nema zuby

  superkarma: 0 25.07.2007, 02:09:00
 27. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Reflexní masáž chodidel jsem absolvovala několikrát a ačkoliv je pravda, že na některých místech bylo masírování vysloveně nepříjemné až bolestivé, tak žádné viditelné zlepšení zdravotních problémů jsem bohužel nepozorovala.

  superkarma: 0 25.07.2007, 01:06:23
 28. avatar
  [1] fructia [*]

  Mám pocit, že by mi to mačkání chodidla vadilo

  superkarma: 0 25.07.2007, 00:06:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme