Každý náš orgán, každá část našeho těla má na chodidle a na nártu svůj „obraz“ – místečko, které s ní přímo souvisí. Právě na tomto tvrzení je založená reflexní terapie, metoda, kterou používají lidé v různých částech světa přes šest tisíc let.

„Při hmatovém vyšetření chodidel se dá rychle a jednoduše zjistit, které orgány špatně pracují,“ vysvětluje léčitelka Pavla Kořízková. „Při prohmatávání příslušné reflexní zóny klient pocítí nepříjemný tlak až bolest, jindy objevím zatvrdlinu nebo napětí. Abnormální reakce v reflexních bodech poukazuje na blok v proudění energie, který vede k akutním onemocněním. Pokud se podaří energetické poměry v těle harmonizovat, nemoc se výrazně zmírní nebo vůbec nepropukne.“

 

 

„Začalo to tím, že se mi porouchala pračka,“ vypráví paní Anna z Prahy (55 let), jedna z klientek Pavly Kořízkové. „Ruční praní mi nedělalo dobře, ruce jsem měla oteklé, červené a strašně svědily. Nemohla jsem nosit prstýnky ani hodinky, alergická reakce byla pořád silnější. Mezi lidmi jsem si nepřipadala dobře - vždyť to vypadalo, jako když mám lepru... Z kožního oddělení jsem si nosila pořád silnější mastičky, skoro vůbec ale nepomáhaly. Pak jsem se od známé dozvěděla o paní Pavle. Už po prvním sezení mi kůže trochu zesvětlala, a po pěti návštěvách bylo po ekzému!

Jenže to nebylo všechno. V době, kdy jsem chodila na reflexní terapii, mi jednou doma něco upadlo a já jsem to automaticky zvedla. A vtom mi došlo: Vždyť já jsem se takhle snadno neshýbla už řadu let! Chodila jsem k ortopedovi na obstřiky, ty mi ale nepomáhaly a lékař mi navíc řekl, že mi další dávky nemůže aplikovat. I když jsem o svých zádech paní Pavle vůbec neříkala, její léčení mi pomohlo i v tomhle ohledu – jako bych omládla o řadu let.“ 

 

Masírování chodidel, které občas trochu zabolí, když terapeutka zpracovává citlivá místa, to je jediná a poslední nepříjemnost, která pacienta čeká. „Po masáži reflexních bodů následuje předávání energie. Tělo klienta si jí ode mne odebere právě tolik, kolik potřebuje, a pošle ji do míst, kde je největší nedostatek,“ popisuje celý postup paní Kořízková a hned mi nabízí, abych si jej sama vyzkoušela. Předávání energie vnímám jako příjemné teplo, které proudí z rukou terapeutky do mých zad. Mnohem důležitější ale je, že by v nás měl příliv energie probudit naše vlastní, přirozené léčebné síly.

„Během prvních 12 až 24 hodin po začátku léčení se vám bude zdát, že se váš stav zhoršil,“ upozorňuje léčitelka. „Můžete pociťovat chlad, tlak v hlavě, žízeň nebo hlad, chronické příznaky přejdou do akutní fáze. Prvotní zhoršení se objevuje při všech metodách alternativní medicíny a signalizuje, že léčebný proces byl opravdu nastartován.“ Je velice důležité dodržet pitný režim podporující detoxikaci těla a vydržet. Zlepšení se brzy dostaví.

 

Komu alternativní léčba pomůže? Nejlépe se osvědčuje u onemocnění, se kterými si klasická medicína mnohdy neví rady – především jde o kožní problémy (ekzém, lupénka), bolesti kloubů a páteře, alergie, astma, ale také neplodnost. Je účinná i v případech, kdy je organismus oslabený dlouhodobým užíváním léků. „Přes chodidla“ lze výrazně povzbudit činnost jakéhokoli orgánu v těle. Léčba nemá žádné vedlejší účinky a hodí se pro všechny věkové kategorie. Dosažené zlepšení má mnohdy delší trvání než pilulky nebo injekce (paní Anna má stále ruce i záda v pořádku, přestože od terapie uplynul téměř rok).

 

A jak poznáte důvěryhodného terapeuta? Uznává hranice svých možností. Nestaví se do opozice k oficiální medicíně, nezakazuje vám navštívit jiného lékaře nebo brát léky. Nepožaduje za své služby nepřiměřené honoráře (přes tisíc korun za jednu návštěvu). Značnou ostražitost doporučujeme i v případech, kdy léčitel provozuje léčbu na dálku (např. na základě dopisu).

A kde ho najdete? Bohužel, žádný seznam spolehlivých léčitelů v současné době neexistuje - pátrejte ve střediscích celostní medicíny a na internetu. Reflexní masáže nabízejí i mnohá masážní a rehabilitační centra, tam jde ale většinou spíš o relaxaci než o cílené léčení.

 

Pavla Kořízková je intuitivní léčitel. „Od dětství jsem léčila rodinné příslušníky. Maminku třeba bolelo rameno, tak jsem jí na něj na deset minut položila ruce a bylo po bolesti. Vlastně jsem ani nevěděla, co dělám, byla jsem pak vždycky strašně vyčerpaná a navíc jsem na sebe přenášela cizí nemoci.“ Při delším pobytu ve Španělsku se paní Pavla naučila se svým darem zacházet a svoje znalosti rozšířila i o učení Reiki, které se s reflexologií výborně doplňuje. Klienti se o ní dozvídají výhradně „ústním podáním“.

 

 

Reklama