Bulvár

Víte, co je to radikální feminismus?

Výkladový slovník vysvětluje obvykle, že feminismus prosazuje stejná práva pro ženy, které žijí v sociální a kulturní sféře demokratické společnosti.
Prototypem feminismu byly sufražetky, které usilovaly o volební právo žen, stejné pracovní možnosti a stejné finanční odměny jako mají muži, bez diskriminace.

Současnému feministickému hnutí nestačí potvrzení práva žen jako mají muži, stejný přístup na university a ke vzdělání, ale druhá vlna feminismu, či současný feminismus v anglosaských zemích, popisuje feminismus jako marxismus bez ekonomiky.

Tento feministický projekt obecně v anglosaských zemích usiluje o odstranění patriarchální rodiny a heterosexuální rodiny vůbec.
Kořeny radikálního feminismu tkví hluboce v Marxově ideologii o rodině a postavení ženy ve společnosti, kdy stát je nadřazen ženě a kontroluje rodinu v jejím působení.

Seznam termínů feministického hnutí je rozsáhlý, mimo jiné je to: feminismus Amazonek; křesťanský feminismus; feminismus a ženy barev; erotický feminismus.

S Radikálními feministkami a jejich ideologií a praxí se blíže seznámíme v následujících článcích, takže dnes se u nich podrobněji zastavovat nebudeme.

Virtuálně všechny typy termínů feministických hnutí vedou k destrukci tradiční morálky a tradiční nukleární rodiny. Kde je vyústění těchto destrukcí, nikdo neví. Bude to asi kultura velmi vzdálená našim představám o št´astných vztazích mezi mužem a ženou.
Jedno je jisté, že nebudou-li zastánci rodiny spolupracovat na zastavení tohoto procesu, dojde k plánované destrukci našich rodin.

Asi není bez zajímavosti, že slovo feminismus má více výkladů.
Některé z nich představují ženu lesbicky orientovanou, anebo ženu, která nenávidí muže, ničitelku dětí anebo feminacistku.
Je stejně tak zajímavé, že všechna tato slova v nás vyvolávají negativní emoce.
Málokdy se setkáme v masmédiích, včetně oficiálního tisku, s popisem feminismu jako organizované aktivity, ve kterých se právo ženy a její ochrana, prosazuje v jejím zájmu v sociálně kulturní sféře současné anglosaské civilizace.

Tvrzení, že je lepší špatný sňatek než-li žádný, zní jako otřepaná fráze.
Feminismus se nezabývá mužským světem, ale existencí patriarchální vztahů ve společnosti, které omezují emancipační snahy ženy, místo aby eliminoval útisk ženy.
Feminismus se často zaměňuje s radikálními feministkami, což je nepřesné.

Radikální feministky totiž proklamují vztah ženy k ženě a jdou tak daleko, že separují ženy do komun bez sexu.
Veřejně prohlašují, že je lepší žít na ulici než-li v rodině.
Jedna z mluvčích tohoto hnutí Betsy Stanko statisticky zpracovala, že každá čtvrtá manželka má zkušenost s domácím násilím.
Opozice tvrdí, že statistika je zfalšovaná a že z 52 % domácí násilí vyvolávají ženy.

Francouzské prominentní feministky, jako je paní Simone de Beauvoir, akademicky a ironicky poznamenávají, že ženám by se neměla platit 24 hodinová péče o děti a domácnost, jelikož si toto často zvolí za svoje povolání, místo aby hledaly jinou vývojovou seberealizaci. Mužům naopak se mzda za péči o děti a domácnost neodpírá.
Ženy se nechtějí vrátit k práci v domácnosti na plný úvazek za finanční podpory muže. Návrat současné nukleární rodiny do padesátých let je nemožný.
Žena již nechce být v postavení závislém a muž by měl tuto novou skutečnost příjmout.

           
   
21.01.2004 - Společnost - autor: Libuše Miková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [100] houserop [*]

  Korálek: Bohuzel ta teorie neni moje, to jsem tu vycetla z diskuse nekde niz... Prosimte, jak se Ti povedlo, ze ten Tvuj i zehli? Teda ja chvalim a chvalim, ale k zehleni jsem ho jeste nedochvalila

  superkarma: 0 22.01.2004, 17:06:13
 2. avatar
  [97] houserop [*]

  Podle teorie "on muz ten neporadek nevidi" jsem asi muz. Mne vadi spina, ale hromadky a podobne mi nevadi. To se da treba poznat na tom, ze kdyz ma prijet moje mama, tak cely den urovnavam hromadky a kdyz jsem konecne spokojena, tak moje mama pronese "no, kdyby sis tu trochu uklidila, tak bys to tu mela pekny" Ja mam proste rada, kdyz byt nebo i kancelar vypada zabydlena. Nedokazu si predstavit, ze bych byla nekde, kde jsou same uhledne hromadky, knihovna jak kdyz streli, ve krini kominky... Pro me je to strasne sterilni a neprijemny. Ale kdyz prijdu nekam, kde to vypada jak po vybuchu, tak je mi hned lip
  A co myslite, jak je na tom muj pritel? Typickej kominkar! Az teda na to, ze hroudu blata, kterou si prinesl z venku nevidi Ale nadobi meje lip nez ja, je peclivka, takze porad chvalim, chvalim, chvalim... A meje vsechno nadobi, obcas i vari (aby mel toho nadobi min, za toho moc zamatlam ), zameta, meje koupelnu a zachod, sundava a vesi zaclony a zavesy... Muj proste funguje za pochvalu, ale obcas me to stoji vic sil, nez kdybych si to udelala sama, ale neustoupim Ted to vypada, ze doma nic nedelam...

  superkarma: 0 22.01.2004, 10:43:23
 3. avatar
  [95] sarobrouk [*]

  Ivano: Já jsem se na začátku soužití se svým taky nestačila divit, jak on si představuje dělbu práce v domácnosti. Z domu byl zvyklý jednou za týden vygruntovat koupelnu a jinak mu pečení holubi létali do huby, protože jeho maminka je anděl a tatínek despota. A přesně takhle se občas chová i doma, ale já nejsem anděl. Je pravda, že ráda vařím, takže mě to většinou baví, ráda i nakupuji, takže ho v obchodě nechci. Koupelku umývá tak jednou za měsíc. No neva. Já to nedělám vůbec. A Jinak jsem schopná nechat byt v takovém stavu, že byste mrkali. Nádobí umývám a neutírám. Až není na lince místo, tak on ho utře, protože některé věci nejdou přehlédnout, když jsou velké. Hromady oblečení taky ne, když si nemá kam sednout. Nevyprané prádlo taky ne, když si nemá co obléct do práce. A je pravda, že když chlap opravdu musí, tak zvládne všechno. Ten můj jednou i žehlil a teprve tehdy mě pochopil, proč k tomu musím mít víno nebo šampus . Než vyžehlil svých 6 košil a 3 kalhoty, tak se šel 2x vyčurat, 1x napít a 2x si odskočil "něco odklepnout" k počítači Když se mi nechce vařitz, tak řeknu, že vaří on a jdeme do restaurace (on to neumí a nechce se mu). Jednou za měsíc mi "uvaří" hemenex. To si mlaskám, lichotím mu a má zásluhy. Jinak ho dost rozmazluji. Ale když já jsem to viděla doma. Jen s tím rozdílem, že maminka se ráda litovala, jak je udřená, jak bez ní shnijem ve špíně. No z podlahy se u nás jíst nedá, ale zas nejsem strhaná, vystresovaná a mám čas na koníčky a na kámošky.

  superkarma: 0 22.01.2004, 09:03:20
 4. avatar
  [92] Vivian [*]

  Nechápu, co má feminismus, jenž je zde vysvětlen jako snaha o proazení stejných práv pro ženy, které žijí v sociální a kulturní sféře demokratické společnosti, společného s marxismem, jehož postoj vůči ženě ve společnosti je zde vyjádřen větou: stát je nadřazen ženě a kontroluje rodinu v jejím působení. Stát rodinu také nejspíš nekontroluje, nýbž ovládá (control=ovládat, check-up=kontrolovat, možná chybný překlad)

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:45:02
 5. avatar
  [91] Lesana [*]

  lejla: *Kotě*: Hromadění věcí? Znám :oD Už asi půl roku uklízím s "Fly Lady" (http://www.flylady.com) a věřte nebo ne, hromádek rapidně ubylo, nějak jsem je začala likvidovat dřív, než vůbec stihnout vzniknout :o)

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:39:49
 6. avatar
  [90] _Lucky [*]

  [12]Ariadna: Tak já se neanonymně ozývám. Je to objektivně špatný článek, ať už překladem (?) nebo zestručněním. Autorka v hrobě doslova rotuje, některé věty dávají přesně opačný význam, než zřejmě chtěla.

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:13:44
 7. avatar
  [89] Vivian [*]

  Suzanne: moje slova

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:35:42
 8. avatar
  [87] lejla [*]

  *Kotě*: Ja s manzelem mame tentyz problem,porad se nemuzu toho hromadeni obleceni zbavit.

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:32:17
 9. avatar
  [86] *Kotě* [*]

  Ivano, to není žádná povaha, to je výchova.

  Hrozně se mi příčí, když někdo píše - no jo, to jsou mužský, oni jsou takoví, anebo - všechny ženský jsou makový... Já to prostě neberu. Nemám takovéhle generalizace ráda.

  Já jsem například velmi pořádný člověk, ale mám takový sklon k hromadění oblečení na židlích a křeslech (a na zemi pod těma židlema ) a za chlapa se kvůli tomu nepovažuju.

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:25:56
 10. avatar
  [84] Suzanne [*]

  marxismus...odstranění rodiny...destrukce Tak z toho moudrá nejsem. A to se považuju za neorganizovanou feministku, žiju ve spokojené rodině, plánujeme mimino. Ale teď jsem z toho jelen.

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:21:21
 11. avatar
  [82] *Kotě* [*]

  Ivano: o tom právě mluvím. Vědomě to nepoznáš, ale na podvědomé úrovni vysílá každý člověk mnoho neverbálních signálů, které vypovídají o tom, jaký je. Muž "šovinista" vysílá jiné signály než muž "pomahač", a to může nahlas říkat cokoli. Ty reaguješ právě na tyto neverbální signály, to je to, co tě na muži upoutá (tak to funguje u všech žen).

  Výzkumy na poli behaviorální vědy zjistily, že na tom, jaký na nás dělá člověk dojem, se to, co říká, podílí jen z pěti procent. Zbytek je celkový vzhled a HLAVNĚ řeč těla. O tom to je.

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:15:53
 12. avatar
  [79] Lesana [*]

  *Kotě*: dík, kouknu tam. Vždycky jsem myslela, že feministka je stará ošklivá baba, ale poslední dobou v tom začínám mít guláš, tak abych se pořád neztrapňovala

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:01:41
 13. avatar
  [78] Lesana [*]

  Ivana: Ano, to já taky z dřívějška znám :o) Mně vařit nebaví, tak jsem využila toho,že děcka jsou malý a jedí patlaniny a nevařila jsem. Máš hlad? Já si dám chleba, namaž si taky, nebo si uvař, jak se zlíbí... Má doma miláček bordel, který se mi nechce uklízet? Když je to jeho soukromý, naházím mu ho na stůl, ať si to přebere a uklidí, až bude mít. Pokud všeobecný, vezmu děti a vypadnu na celý den ven :oD

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:59:03
 14. avatar
  [77] Vivian [*]

  Přidávám se ke Kotěti, taky znám jen takové chlapy. Včetně mého otce.

  Jo, tomu tvýmu "pokladovi" lichotky jdou, ale zdá se mi, že jsou tak trochu účelově-manipulativní

  Jednoduchý to je. Na tomto místě musím, chca-nechca, zopakovat své nepopulární krédo - Jaký si to uděláš, takový to máš. To je celý.

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:54:13
 15. avatar
  [76] *Kotě* [*]

  Lesano: jestli se chceš něco opravdu dozvědět o feminismu, tak ti doporučuju tyto stránky:

  www.feminismus.cz

  Jsou to stránky vedené společností Gender Studies - naprosto výborné a vyčerpávající. Najdeš tam snad všechno, včetně vysvětlení, co je feminismus, slovníčku pojmů, ale i aktuální články o tom, co se u nás v oblasti feminismu děje, o vztazích, o ženském těle, o domácím násilí, prostě o čemkoli. Vřele doporučuju.

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:53:31
 16. avatar
  [74] *Kotě* [*]

  Pro Ivanu: já ti rozhodně nezazlívám, že nechceš mít děti, je to tvoje volba a nemyslím si, že bys proto byla nějaký méněcenný člověk. Lepší se uváženě rozhodnout děti nemít, než si je pořídit "protože je má každý" a pak toho litovat a upírat jim tak lásku, kterou si zaslouží.

  Jen bych se chtěla zastavit nad tvým tvrzením, že neznáš žádného chlapa, který je své ženě rovnocenným partnerem (tj. který se s ní dělí o všechny povinnosti). Představ si, že já jsem zase opačný případ - já znám jen takové chlapy. Myslím, že to souvisí právě s tím, jakého máš otce. Tady prostě pracuje podvědomí - pokud máš svého otce ráda a máš k němu normální vztah, pak se instinktivně seznamuješ s muži, kteří jsou mu podobní - ergo kteří si doma nepodají ani bačkory. Já mám zase otce, který bez jakýchkoli komentářů o tom, jak je záslužný, doma vaří, uklízí, navíc všechno spraví - prostě dělí si s mámou povinnosti, jak má zrovna kdo čas. Přesně takového jsem si našla partnera. Takže si myslím, že tvůj problém je ve skutečnosti cílený výběr.

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:48:13
 17. avatar
  [73] Vivian [*]

  Ivana: a ty ani nechceš, aby se naučil taky přiložit ruku k dílu? Tobě to nevadí?

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:44:33
 18. avatar
  [72] Vivian [*]

  Lesana: no samozřejmě
  Jednou žijete ve SPOLEČNÉ domácnosti, tak bych považovala za samozřejmé, že se na udržování jejího chodu budete podílet SPOLEČNĚ. A ne že jeden z partnerů bude na většinu prací sám a ten druhý se nechá pouze obskakovat a doma bude jen odpočívat. Říkám, že mě osobně se tenhle model fungování domácnosti nelíbí a nechápu, jak může někomu vyhovovat - tím nechci říct, že je Ivana blbá. Pokud to vyhovuje jejímu "pokladovi" (což nepochybuji) i jí, čili pokud jsou oba takhle spokojeni, pak je to čistě jejich věc...

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:41:04
 19. avatar
  [71] Lesana [*]

  redakce: Tak jsem se chtěla poučit o feminismu, a nerozumím ani slovo :o( Nešlo by to napsat ještě jednou a srozumitelněji? Jak je z reakcí vidět, nejsem jediná blbá...

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:40:29
 20. avatar
  [69] Lesana [*]

  Ivana: V celku nevidím důvod, proč by se měl muž na domácích pracech podílet STEJNÝM dílem. Práce by měla být rozdělená tak, aby nikomu nepřipadalo, že druhému posluhuje - podle mne teda. Když jsem celý den doma s dětma, tak logicky toho stihnu víc, než manžel, který je celý den v práci. A naopak, když na celý den vyrazím s dětma do ZOO, manžel nemůže čekat, že by něco dalšího stihla doma, takže večer se o práci podělíme, jak se bude dát. Taky jsem byla blbá a snažila se mu práci maximálně ulevit dle možnosti maximální péčí o jeho pohodlí - málem se se mnou rozešel, protože jaksi nechtěl pochopit, že kromě dětí, domácnosti a částečně práce už nestíhám chodit třikrát týdně do posilovny (s kojencem a batoletem, samozřejmě, on je v práci, on nepohlídá), čímž pádem pro nějsem dost aktivní a atraktivní... A tehdy jsem si řekla dost! - vadí ti doma bordel? Tak ho ukliď. Máš hlad? Tak si uvař. Nemáš si na co nandat jídlo? Umej nádobí. Hehé, dobrá taktika, po několika letech co mě manžel přesvědčoval, že domů se nám myčka ROZHODNĚ NEVEJDE, už stojí v kuchyni a slouží :o) A práce se rozdělila jaksi sama. Mně vadí špnavej záchod, tak ho pravidelně meju (ruce mi kvůli tomu neupadnou), manžel zas uklízí hračky, protože narozdíl ode mne je schopný se na nich přizabít... Nádobí meje myčka, uvaří, kdo má čas a náladu atd. a toho času co najednou mám :o)

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:36:54
 21. avatar
  [67] Vivian [*]

  Ivana: nemyslím si, že by se do tebe někdo pouštěl za to, že nechceš mít rodinu, to je každého věc. Jen tady asi všechny zaráží, že sebou necháš tím svým "pokladem" takhle vorat...

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:31:52
 22. avatar
  [65] Vivian [*]

  Ivana: a myslíš, že se ti to posluhování nezačne jednou zajídat?

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:26:40
 23. avatar
  [62] Vivian [*]

  Exupery: Půl napůl samozřejmě když oba chodí do práce. Vzhledem k tomu, že my oba pracujeme doma, funguje tady prostě rovnoprávnost
  Samozřejmě, že s novorozencem budu mít jednou přece jen víc starostí já, ovšem dva rozumný dospělý lidi se vždycky nějak dohodnou.

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:57:37
 24. avatar
  [61] Vivian [*]

  hm, až teď jsem si přečetla Ivanu (22) a teda moc dobře ji nechápu.
  Ivana nestojí o péči o manžela, rodinu, domácnost, ale tenhle její postoj je podle mě dán pouze tím, jaké špatné zkušenosti s tím svým chlapem má. Kdyby žila s nějakým normálním mužem, pro něhož není problémem se o společnou domácnost postarat rovným dílem (společná=pro 2 lidi, ne?), určitě by se jí lépe uvažovalo o rodině. Nechápu, v čem je ten její chlap oproti ostatním poklad. Asi má na muže smůlu. Já jsem naproti ní nepotkala nikdy chlapa, který by si ze mě dělal služku a nechal se obskakovat a nechal mě, abych se starala o naši domácnost sama. S takovým "pokladem" bych rychle vyběhla. Tuhle ženskou fakt nechápu
  A říkám: "Jaký si to uděláš, takový to máš." Protože tady to bezpochyby platí.

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:53:47
 25. avatar
  [60] Exupery [*]

  Vivian: Domácí práce a starost o děti půl na půl myslíš v době, kdy oba rodiče chodí na stejnou dobu do práce, ne? Nebo i když je ženská na rodičovský dovolený?

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:42:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [59] Vivian [*]

  Podle mě je feminismus prostě snaha o zrovnoprávnění žen. Všechna ta ostatní zde popisovaná hnutí (radikální a militantní feminismus) mi připadají jako dost extremistická a nechápu jejich smysl - nechápu smysl separace žen do komun bez sexu apod.
  Rodina má podle mě v naší společnosti svou platnost a své místo a myslím, že na tom se v následujícíh staletích jen těžko něco změní (bude-li chtít společnost přežít). Ženy a muži, kteří budou chtít mít rodinu, tady budou stále, a myslím, že radikální feministky se snad ještě dlouho ke slovu nedostanou.
  I já souhlasím s idejemi feminismu jako takového, a přitom chci mít rodinu, starat se o děti (ovšem stejným dílem jako partner, jejich otec), nevadí mi udělat večeři, nemám problém dát si po Něm dolů prkýnko, nebráním se domácím pracem. Ale půl na půl.

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:37:57
 2. avatar
  [55] kubikm [*]

  kdysi fungoval model - muž lovec, žena děti, oheň, strava
  dneska už to tak není...tak by se pánové měli trochu změnit, tím, že klimbají v práci nenahradili muže lovce...dnes i ženy vydělávají a k tomu jim zbyla celá jejich role
  musím ale říct, že mladí mužové to leckde už pochopili a stávají se tak pro ženu rovnocenným partnerem
  ta stará zagaučovaná generace už holt bude muset vymřít tak, jak je

  bylo by dobré v této souvislosti připomenout, že to jsou většinou ženy, které vychovávají budoucí muže...tím, že jim podstrojují z nich vychovávají právě ty sobce, nesoběstačné trubce...
  muž, když musí, tak si i tu košili vyžehlí, nemám pravdu?

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:53:02
 3. avatar
  [53] Exupery [*]

  Lilly: To, že si člověk na partnera troch postěžuje, neznamená, že ho nemiluje. Já ho miluju, respektuju, určitě jsem tolerantní, vím o spoustě jeho kladů, ale tady jsem si posteskla nad záporama.

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:40:15
 4. avatar
  [52] Exupery [*]

  Na Ivanin model pohlížím podobně jako Mauna.
  jaska: Ten děda už nežije, já ho nikdy neviděla, vím to jenom z vyprávění
  Jak to tak čtu, budu muset asi trochu víc zapojit. Ale je to těžký, on u mě sice denně spí, ale když nejsem doma, okmžitě se sebere a jde k rodičům (tomu říká doma, u mě je u mě) a přijde zas až večer, když se vrátím z práce nebo z hostince Takže je mi trochu blbý po něm chtít práci v MÉm bytě. Na druhou stranu.. nájem platím sama (on nedávno dokončil VŠ a pak byl ještě na vojně a teprve teď hledá práci), tak si říkám, že by si mohl ten nocleh malinko odpracovat

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:35:42
 5. avatar
  [47] Exupery [*]

  Nechci si stěžovat, ale Eve_Fl závidím. Jinak to dělám asi tak, jak radí jaska, ale prostě většinou neudělá nic. Když mu řeknu "odnes plastový lahve do kontejneru" nebo "vynes odpadky", tak to celkem bez řečí udělá. O nádobí musím škemrat dýl a k vaření ho nepouštím. Vyprávěl mi jak jeho dědeček beze slova seděl čtvrt hodiny před talířem s jídlem a nejedl, nic neřekl, až když se babička zeptala, proč nejí, pravill, že mu nepřinesla příbor Rozhodně mu to nepřiopadalo v pořádku, asi se celkem snaží, ale půl na půl to asi nikdy nebude

  superkarma: 0 21.01.2004, 14:57:29
 6. avatar
  [44] sarobrouk [*]

  FEMINISMUS = snaha o rovnoprávnost žen; v současnosti nejen ideologie zahrnující různé myšlenkové proudy, ale i třídně a sociálně diferencované společenské hnutí. V 19. století vznikl feminismus liberární (feminismus rovných práv), usilující o odstranění některých forem diskriminace žen (např. politické, majetkové, ve vzdělání, v zaměstnání ap.), a feminismus marxistický, usilující o třídní emancipaci žen. V 60. a 70. letech 20. stol. vznikl feminismus radikální, bojující proti dominanci mužů ve všech sférách života, a feminismus sociální, analyzující patriarchální společnost nejen z hlediska třídního, ale i z hlediska pohlaví.

  (Všeobecná encyklopedie DIDEROT)

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:43:18
 7. avatar
  [43] Landriel [*]

  Ariadna: To ovšem není tak docela pravda, na některé články, resp. způsob psaní této autorky už nějaké záporné reakce byly (třeba o životě v leprostanici Jeevodaya, abych jmenovala aspoň jeden za všechny).

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:22:08
 8. avatar
  [42] sarobrouk [*]

  houserop: Mluvíš mi z duše. Myslím, že všechno by mělo být v rovnováze, aby to dobře fungovalo, i vztahy mezi mužem a ženou, i jejich dělba práce v domácích povinnostech. Ale to je asi nereálné. Protože naši muži jsou ještě skoro všichni vychovávání po vzoru svých otců.

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:20:53
 9. avatar
  [37] houserop [*]

  Jsem feministka, hrde to o sobe hlasim a clanek jsem stejne nepochopila
  Nejsem radikalni feministka, rozhodne nebudu bit muze, kdyz mi oteve dvere - zaroven mi nevadi, kdyz nejakemu muzi dvere podrzim.
  Nechci nejakou pozitivni diskriminaci, jenom mi strasne vadi, kdyz treba na silnici nekdo divne ridi a uz se rika, no jo, zenska, tu bych za volant neposadil...
  S pritelem jsem pres sedm let a uz od zacatku vytrvale bojuju s vychovou od maminky, napr. prece nebudu prat, to je zenska prace. A presvedcim ho jenom velmi padnymi argumenty, jako treba kdyz on prijde v 5 a zapne pracku, tak ja az prijdu v osm, tak uz bude vyprano, budu to moci povesit a pak budu mit cas na
  Jenom doufam, ze pokud budu mit syny, tak z nich vychovam nekoho, kdo se nebude stydet prat, kdo se nebude stydet ukazat sve city... Proste mam pocit, ze chlapi, kteri si mysli, ze "spravny chlap ma smrdet" a ze po praci muzou lezet na gauci uz do tehle doby nepatri. Tenhle pristup chlapu zenske desne drazdi (a nerikejte, ze Vas ne) a proto jsou feministky a proto jsou cim dal tim radikalnejsi... Takze pokud neco povede k rozpadu rodin, jak se pise ve clanku, tak to nebudou feministky, ale pohodlnost nekterych chlapu! (a nastesti ne vsech)
  Prominte, nejak jsem se rozohnila, proste me tahle tematika vzdycky rozpali

  A Ivano, nerikej ze nejsi feministka, mas vsechny priznaky - vadi Ti presne to, co by "spravne ceske neagresivni" feministce vadit melo. A doufam, ze uz nasi synove pochopi, ze zenska neni od toho aby je obskakovala a aby delala stejnou praci za min penez... Protoze jestli to nepochopi, tak je s muzskejma amen, i mezi zenskejma je hodne vedkyn a mam obavu, ze se zacnem klonovat a muzsky plemeno nechame zaniknout Neberte me tak vazne, komu bychom foukali bolisky a lecily "rymicky" nez nasim muzskym, ze?

  superkarma: 0 21.01.2004, 12:19:20
 10. avatar
  [36] šája [*]

  Ivana: Nemít děti je docela smutné, až odrostou, taky s ledasčím pomohou... možná...Partner tě může opustit, děti ne (i když bys někdy chtěla ) Až budeš starší, třeba budeš litovt...

  superkarma: 0 21.01.2004, 12:03:30
 11. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  Ivana: zila jsem sama skoro 14 let. Ne tak uplne sama, mam 2 syny... Muzu ti rict, ze kdyz uz synove byli odrostejsi a samostatni, NIC mi nechybelo! No mozna... lidskej sex, ale vyvazovaly mi to mraky konicku, sportu.
  Ted mam partnera, ktery se nejen postavi k plotne s naprostou samozrejmosti, ale po naservirovani jidla cele rodine si po sobe vzorne kuchyn uklidi.
  Nikdy jsme se nedohadovali, co kdo z nas bude delat - a delame samozrejme veci tak nejak napul.
  Kdyz se mi o vikendu nechce varit, protoze si proste chci lehnout k bazenu, zajedeme si na obed a nic se nedeje...
  V dome mam svuj prostor, stejne jako syn ci pritel, a pokud to neni nezbytne nutne, nenarusujeme si navzajem soukromi. Ja respektuji, ze on se zavre a busi si do bicich ( potichu, ma cvicnou soupravu ) a on respektuje, ze jsem dvere sveho pokoje zavrela asi proto, ze chci byt sama.
  Je to prvni clovek, ktery mi ve spolecnem souziti proste NEVADI!

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:30:34
 12. avatar
  [32] k@tchabinka [*]

  Ariadna :) ja se taky zamyslim :)

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:05:29
 13. avatar
  [31] Kocicka [*]

  já taky tvrdim radši být sama, než neštastně vdaná! JSem feministka? Určitě ano není se divit proč, když i v dnešní době mají muži stále vyšší příjmy za stejnou práci a je mi to vysvětlováno výživou rodiny, jako kdyby žena to nedělala?!?

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:05:28
 14. avatar
  [30] k@tchabinka [*]

  zizala na to kápla :)

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:04:52
 15. avatar
  [28] Žížala [*]

  A z toho plyne, ze feminismus je nebezpecnej protoze radikalni feministky ovladaji svet i ze zahrobi!

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:57:23
 16. avatar
  [27] k@tchabinka [*]

  Kdyz se nebudu pozastavovat nad celkovou rozharanosti clanku tak musim autorce vytknout jednu dost dulezitou vec.
  Pani Simone De Beauvoir umrela v roce 1986!
  btw: jeji kniha "Druhé pohlaví" by mela byt povinnou cetbou.

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:53:48
 17. avatar
  [23] Žížala [*]

  Ivana: nestojis o to travit roky doma peci o deti a manzela a stejne tak zijes, myslim zes to s tim rozhodnutim zas tak moc nevyhrala - navic s detma by mohla bejt obcas i sranda (narozdil od manzela) hehe :-)))

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:17:44
 18. avatar
  [19] Žížala [*]

  Miso feminismus si nikdy neupresnis, kazdej si ho vyklada jinak, nektery zeny jsou feministky protoze chcou aby manzel taky vyzvedaval deti ze skolky a chodil s odpadkama a na druhy strane jsou feministky taky ty, co chcou curat ve stoje do pisoaru a pálí podprsenky :-)

  superkarma: 0 21.01.2004, 09:52:54
 19. avatar
  [17] Luciš [*]

  Pokud zkušenost s domácím násilím je, že mě partner štípá do zadnice, tak jsem taky ta čtvrtá.
  A myslím, že nejen tady platí, jaký si to uděláš...
  Po dvou letech soužití se partner už dá poznat a ne hned po seznámení nasekat horu dětí a pak si stěžovat.

  superkarma: 0 21.01.2004, 09:48:43
 20. avatar
  [13] Žížala [*]

  Humanitarni mise se vetsinou konaji v zemich, ve kterych o feminismu nikdy nikdo neslysel...

  superkarma: 0 21.01.2004, 09:08:37
 21. avatar
  [11] sarobrouk [*]

  Takže když žena a muž mají stejná práva a povinnosti, tak dojde k destrukci a nemůžou spolu žít?

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:27:25
 22. avatar
  [10] sarobrouk [*]

  Virtuálně všechny typy termínů feministických hnutí vedou k destrukci tradiční morálky a tradiční nukleární rodiny. Kde je vyústění těchto destrukcí, nikdo neví. Bude to asi kultura velmi vzdálená našim představám o št´astných vztazích mezi mužem a ženou.
  Jedno je jisté, že nebudou-li zastánci rodiny spolupracovat na zastavení tohoto procesu, dojde k plánované destrukci našich rodin.

  Toto snad napsal nějaký chlap a nebo jsem to nepochopila?

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:26:17
 23. avatar
  [9] Gabi [*]

  Jestli to měl být článek objektivně seznamující s feministickým hnutím, tak se to nějak nepovedlo ...

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:19:52
 24. avatar
  [8] Žábina [*]

  Takže sufražetky byly , ty vlastně bojovaly za práva žen...ostatnímu nerozumím .

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:15:12
 25. avatar
  [7] Jupíí [*]

  Tak přečetla jsem si článek ještě jednou a pořádně . Vřele souhlasím s poslední větou.
  Žena již nechce být v postavení závislém a muž by měl tuto novou skutečnost příjmout. Jinak je to fakt snůška výkřiků z bulvárního tisku, hlavně tučně zdůrazněné části.

  superkarma: 0 21.01.2004, 07:56:04
 26. avatar
  [6] šája [*]

  Nepovažuji se za průměrného čtenáře, ale stejně tomu nerozumím...Doufám, že další články podají vysvětlení, jinak je snad lepší je ani nepsat

  superkarma: 0 21.01.2004, 07:46:48
 27. avatar
  [5] Jupíí [*]

  No to jsou bláboly!!! Nemohl by článek o feminismu napsat někdo , kdo tomu rozumí ? Tohle vypadá jako překlady novinových titulků.

  superkarma: 0 21.01.2004, 07:30:01
 28. avatar
  [4] Žížala [*]

  Prumerny ctenar se jednoduse zase jen utvrdi v nazoru, ze feministka je proste krava...a zrovna na zenskym webu...

  superkarma: 0 21.01.2004, 06:48:01
 29. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  Redakce prosim.nemelo by se zavest heslo........aspon jeden normalni clanek denne? prosiiiiiiiiiiiiiiim
  To je ale blabol......

  superkarma: 0 21.01.2004, 05:46:12
 30. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Na článku se mi nelíbí, že autorka naprosto volně zaměňuje pojmy feminismus - radikální feminismus - marxistický feminismus a další, takže průměrný čtenář z toho bude mít maglajs a reakce budou stejné jako příspěvek číslo 1. Přitom feminismus je úplně o něčem jiném, jeho radikální větve jsou okrajové a těch žen je velmi málo... ale koho to v Čechách, kde je "feministka" nadávkou, zajímá, že jo.

  superkarma: 0 21.01.2004, 01:08:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme