Zdraví

Víte, co je stomatochirurgie?

dentist

Stomatochirurgie neboli stomatologická chirurgie, je užším oborem maxillofaciální, jinak též ústní a obličejové chirurgie. Jak z názvu vyplývá, zaobírá se stomatochirurgie všemi problémy, které jsou úzce spjaty s ústní dutinou respektive, majícími svůj původ v zubu či zubech.

Z pohledu lékaře - chirurga je to věda, řemeslo a umění v jednom. Z pohledu pacienta mnohdy neblahá vzpomínka na probdělou noc, unaveného lékaře z noční služby, strach z bolesti. Vždyť mnohým (kolegy nevyjímaje) začíná tuhnout krev v žilách a ozývají se všechny zanedbané zuby najednou už jen při vyslovení kořene slova „stoma". Jenomže tu máme i druhou část slova „-chirurgie“, takže půjde nejspíš o krev! A tak na mysli tanou další doruda probarvené pojmy jako: „osmičky“, „zánět okostice“, „absces“, „cysta“, „excize“, „resekce“, „extrakce“, „exkochleace“... atd.

Chirurgie je invazivní obor, takže dojde-li na ni, byly už nejspíš provedeny nebo vyloučeny všechny konzervativní postupy. Má-li chirurg pomoci, je často nutné spolu s „bolístkou" (třeba zánětlivým ložiskem) odstranit také nějakou část postižené tkáně (excize), orgánu (resekce, amputace), či orgán celý (-ektomie, extrakce, enukleace). Z tohoto pohledu je vlastně chirurgem každý stomatolog, poněvadž vrtá-li zub, preparuje živé tkáně.

Protože se bojíme hlavně toho, co neznáme, měl by být pacient především poučen. Je dobré, aby věděl co nejvíce o svém problému, o možnostech jeho řešení a o způsobu provedení léčebného zákroku. Pro každého pacienta jsou jeho problém, jeho nemoc a bolest středobodem vesmíru, stejným způsobem touží být vnímán i lékařem, chce a má právo být centrem zájmu odborníka, jemuž se odevzdává. K tomu je zapotřebí čas, kdy lékař musí zjistit maximum údajů o pacientově stavu a pacient o chirurgově záměru. Jsou-li lékař a pacient v tomto momentu vystaveni časové tísni, komunikace se hroutí a narůstá stres. Naopak klid, vstřícnost a pochopení působí na psychiku pacienta přímo zázračně.

Není-li tedy jiného východiska, než se chopit skalpelu, musí tak být učiněno promyšleně, rozhodně, rychle, přesně a hlavně bezbolestně. Získat důvěru pacienta není jednoduchá záležitost a každý chirurg je pak jen takovým chirurgem, jakým dokáže být anesteziologem (popř. jakého má anesteziologa). Naštěstí jsou dnes k dispozici prostředky jako analgetika (léky proti bolesti), anestetika a sedativa (zjednodušeně - látky navozující lokální znecitlivění nebo celkovou změnu vědomí ).

V moderní ambulantní praxi je stále častěji využívána tzv. analgosedace, kdy je kombinací léků pacientovi navozen stav podobný spánku. Toto ošetření samozřejmě vyžaduje přítomnost anesteziologa v ordinaci a pacient se po ambulantním zákroku vydává na cestu domů pouze a jen v doprovodu příbuzných, partnera nebo zákonného zástupce (je možné takto ošetřit i děti).

Naprostá většina stomatochirurgických zákroků je prováděna ambulantně v lokální anestezii, kdy jsou v podstatě přechodně chemicky „vypojena" nervová vlákna přenášející nervové vzruchy bolesti. Znecitlivěná oblast je pacientem vnímána jakoby zmrzlá. Bolest je eliminována a celé ošetření je velice dobře snášeno.
Zatímco v analgosedaci je pacient v jakémsi řízeném spánku, je relaxovaný a své okolí téměř nevnímá, při zákroku v lokálním znecitlivění je zcela při vědomí a dokáže s chirurgem, je-li potřeba, spolupracovat, z čehož plynou jisté výhody i nevýhody výše zmíněných technik. Současná technika, medicína a farmacie nabízí obrovské možnosti jak chirurgii usnadnit jak chirurgovi, tak nemocnému. V konečném důsledku však vždy bude na člověku, využije-li lidský přístup.

MUDr. Marek Boška
ERPET MEDICAL CENTRUM
www.erpetmedical.cz

   
17.09.2010 - Zuby - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Bosorka68 [*]

  Zájímavá změs chirurgie a stomatologií Sml54

  http://www.znamylekar.cz/zubni-lekarstvi

  superkarma: 0 03.11.2013, 20:37:35
 2. avatar
  [7] Myškomedvídek [*]

  mám fobiji ze zubaře,před nedávnem mě řezali dáden fujSml57

  superkarma: 0 18.11.2010, 17:37:47
 3. avatar
  [6] tortora [*]

  jj,taky jsem si tím prošla s osmičkamaSml22a doufám,že už nebudu muset,i když jsem natrefila na velmi milou a šikovnou paní doktorkuSml67a to bylo ještě za totality

  superkarma: 0 17.09.2010, 19:12:09
 4. avatar
  [5] Lilinka [*]

  Bébina — #3 Já se poctivě vyplachovala, ale stejně se mi tam ten zánět udělal. Prý je to častá komplikace. Sml80 Naštvalo mě, že ten chirurg to nepoznal. Moje utrpení mohlo být aspoň o jeden den kratší.

  Každopádně jsem ráda, že TOHLE už mě nikdy nepotká. Sml30

  superkarma: 0 17.09.2010, 13:42:43
 5. avatar
  [4] ffly [*]

  Trhání zubů hrůza hrůz - jsem si myslela. Dokud jsem nebyla poslána k doktoru "Brumlovi". Tak jsem mu přezdívala,byl trošku nerudnej, ale tři osmičky mi vytrhnul jak po másle, v mezičase čekání na můj dřevěný jazyk jsme stihli pozorovat za oknem veverku. Poslední mi sekal z dásně. Pohádka. Jediný co mi vadilo byl hadr přes oči - což s klaustrofobií moc nejde dohromady.

  Bohužel jsem byla nucena nechat si vytrhnout jeden zub v zánětu u jiné lékařky. Injekce moc v zánětu nezabírají a paní doktorka neměla moc sílu, takže na mě pracovala asi hodinu. Myslela jsem, že ji ukousnu ruku, jaká to byla bolest.

  superkarma: 0 17.09.2010, 12:39:47
 6. [3] Bébina [*]

  Lilinka — #2 Mam vytrzene vsechny osmicky v celkove narkoze, nejdriv spodni, pak horni. U spodnich byl problem do te doby, nez mi doktor rekl, ze kratery po nich si po kazdem jidle musim vyplachovat slanou vodou, aby se mi netvorilo suche luzko. Horni byla brnkacka, i chripka je horsi.

  1. na komentář reaguje Lilinka — #5
  superkarma: 0 17.09.2010, 12:28:11
 7. avatar
  [2] Lilinka [*]

  Vím. Mám za sebou extrakci zaklíněných osmiček. Samotný zákrok byl ok, bolest, která následovala pár dní poté byla naprosto příšerná. Stěžovala jsem si na ni při vyndávání stehů, doktor zkonstatoval, že tam žádný zánět není. Druhý den ráno jsem šla ke své zubařce, která mi řekla, že tam mám zánět jak hrom. Sml80 Pardubickou stomatochirurgii v nemocnici rozhodně nedoporučuji.

  1. na komentář reaguje Bébina — #3
  superkarma: 0 17.09.2010, 11:19:57
 8. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Bohužel vím. A tolik se bojím, že si své dvě mizerné osmičky nechám snad až do doby, než budu mít v zánětu celou čelist. Sml15

  Kdyby se analgosedace neprováděla nitrožilně, už tam dávno jdu.

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:46:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme