Stejnojmennou povídku vydal anglický spisovatel William Wymark Jacobs v roce 1902 v Anglii a o víc než sto let později zdramatizoval a zrežíroval pro své netradiční divadlo Petr Macháček.

opice

Viděla jsem hru dvakrát. Poprvé jsem ocenila...

...jak krásně se tohle představení (výjimečně tentokrát bez náznaku byť i špetky humoru) vyjímá ve strohých černých kulisách, tradici karlínského divadla, a jak krásně se člověk může bát i v útulném maličkém divadle o 50 sedadlech. Dále jsem ocenila profesionální práci maskérky (v roli dcery), když jsem konečně pochopila, že Lenka Záveská, hrající ženu o 20 let starší, než ve skutečnosti je, o prázdninách opravdu rapidně nezestárla a není nemocná. Takže jen tak bokem palec nahoru pro Míšu Přikrylovou. V Opičí tlapě můžete vidět v roli otce i Petra Macháčka.

opice

Závěrečné gradování nevratné osudové pointy mě vyděsilo a pohltilo

S literární předlohou se tvůrce vyrovnal po svém. V závěru v nejdramatičtějším okamžiku je všechno trošku jinak, byť ještě více působivé, než kdyby na scénu skutečně vkráčel... Kdo? Tak to se musíte přesvědčit samy! Ve zdejších hrách je vše pojato minimalisticky a jen naznačeno. Například originální vyjádření prožití rodinné tragedie formou převlékání svrchního oděvu naruby.

opice

Zatím pusťte uzdu fantazii a sledujte na stránkách Divadla Kámen, kdy bude Opičí tlapa opět uvedena.

Tradičně první zájemkyně vyhrává na první její uvedení v příštím roce 2 lístky zdarma (předané v redakci ženy-in nebo zaslané na svou adresu).

Dojem z druhého shlédnutí hry před měsícem:

opice

Trošku jiný. Inscenaci mi totiž technicky připomněla klasický styl doby kamenné, kterou jsem s divadlem 6 let prožívala, hry již dernierované, v nichž jsem hrála (Mlejnek, Kámen, Marmeláda, Žáby). Takže opakování textu a zvukový efekt, de facto melodii tvoří nikoliv hudební nástroj či zpěv (i když živé flétny v zákulisí se dočkáte), ale hlasy do sebe zapadající.

V posledních 3 letech mám totiž dojem, že nové hry (Paní, Ras al Chajma, Výhled na řeku Labe a další) kráčí scénáristicky jinak a jinde, ačkoliv samozřejmě neméně kamenně. Opičí tlapa je pro mě prostě odlišná - zatím jediná z repertoáru Divadla Kámen, kdy hlediště celé představení tiché jako pěna sleduje, leckdy opravdu s hrůzou (logicky - vždyť jde o horor), co nastane. Ojediněle neodlehčená inscenace, při níž se smíchu nedočkáte.

V rámci letošního festivalu alternativního umění Příští vlna / Next wave bylo uděleno ocenění „Osobnost roku“ Petru Macháčkovi - zakladateli, hlavnímu autorovi a režiséru pražského Divadla Kámen. Gratulujeme!

Cena

Reklama