Zdraví

Víte, čím vším vás může potrápit ,,štítka"?


Vypadá nevinně – dokonce připomíná tvarem motýlka, někdy ale dokáže až nehorázně potrápit. Existuje mnoho případů, kdy pacient dlouhodobě trpí např. nadměrnou spavostí, stálou únavou a slony k depresím. Speciálně u žen se mohou vyskytovat případy, kdy se nedaří otěhotnět, popř. plod úspěšně donosit. V praxi se bohužel stále ještě stává, že se  neodhalí hlavní viník potíží, a léčeny jsou pouze příznaky, bez rozpoznání příčiny problémů. A kdo vám může takové nepříjemnosti připravit?

 

           Viníkem je malý orgán, který je umístěn na krku, před dýchací trubicí, těsně pod hrtanem. Ano, uhádli jste, je to štítná žláza. Jejím úkolem je produkce hormonů obsahujících jód, ty jsou uvolňovány do krevního oběhu. Tyto látky pak ovlivňují  srdeční rytmus, tělesnou teplotu a také metabolismus (jak rychle je tělo schopné spálit cukry a tuky). Štítná žláza ovlivňuje správný růst, vývoj a regeneraci všech tkání a orgánů, dále funkci mozku, svalů, nervů a rozmnožovacích orgánů. Též ovlivňuje hospodaření s vápníkem. Ke své správné činnosti potřebuje naprosto bezpodmínečně jód. Pro zajímavost, dnes běžné fortifikování soli jódem bylo zahájeno ve Švýcarsku v roce 1920.

Chybná funkce této žlázy se mnohdy projevuje zpočátku nenápadně a může trvat i roky, než se přijde na zdroj potíží. Jak se tedy její špatná funkce projevuje? Nemocí štítné žlázy je mnoho, od zánětů k nádorům, ale pravděpodobně nejrozšířenějšími chorobami jsou: snížená a zvýšená činnost této žlázy, na ty se nyní zaměříme:

Příznaky snížené činnosti (Hypotyreóza):

Nejzávažnějším projevem je zvýšení krevních tuků a postižení srdce;

Nízký tep;

Únava, nadměrná spavost, sklony k depresím;

Přibývání na váze a neschopnost zhubnout (ale je zcela vzácně příčinou těžší obezity);

Poruchy koncentrace a zapomnětlivost;

Přecitlivělost na chlad;

Zácpa;

Neplodnost (mužů i žen), sklon k potratům, poruchy menstruačního cyklu, ztráta libida;

Bolesti a křeče svalů;

V dětství se může zbrzdit růst, zpomalit vývoj a sexuální dozrávání;

Suchá kůže a vlasy, lámavé nehty;

Zhrubnutí hlasu;

 

Příznaky zvýšené činnosti (Hypertyreóza)

Bušení srdce;

Jemný třes rukou;

Úbytek na váze i přes zvýšenou chuť k jídlu;

Únava a podrážděnost;

Nepřiměřeně dobrá nálada, pocit přebytečné energie;

Horkokrevnost a nadměrné pocení;

Struma;

Nespavost;

Poruchy menstruačního cyklu – kratší menstruační cyklus, slabé krvácení;

Vystouplé oči, také další problémy s očima - zarudlé oči, oteklé oči;

 

Význam jódu:

Hormony, které produkuje štítná žláza, obsahují jód, ten se do našeho těla dostává potravou. ČR leží v oblasti, kde je tohoto prvku málo. Nejvíce je ho obsaženo v moři a hromadí se i v mořských produktech, jak živočišných (např. ryby), tak i rostlinných (např. řasy). Je-li jódu v organismu nedostatek, štítná žláza není schopna produkovat takové množství hormonů, jaké naše tělo potřebuje. Nedostatek pak vede k nepříznivým změnám v celém organismu a odráží se i na stavu štítné žlázy, která se zvětšuje a uzlovatí. Dobrým zdrojem jsou, kromě výše uvedeného, i jódem fortifikované potraviny, potravinové doplňky a též některé byliny (jitrocel , bazalka, šalvěj – jako „zelené koření", ale i čaj). Dále  třeba višně, maliny, citróny, rybíz, rajčata, ale také mléko. Výborným tuzemským zdrojem je Vincentka, dle dodavatele stačí jeden doušek (25ml) na uhrazení denní potřeby.

Na zdraví, milé čtenářky :-)!

 

soutěž:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
09.11.2006 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [34] mikule [*]

  kamarádka měla od těhotenství problém se šť. žl. Už jí nemá

  superkarma: 0 13.12.2006, 20:40:48
 2. [33] Celka [*]

  Mě zjistili v 18,že mi štítná žláza nefunguje tak,jak má.Po několika vyšetřeních (včetně punkce)mi sdělili,že nebudu moct mít děti.Dnes mi je 33 let, děti mám dvě,hormony jsem brala jen chvilku,potom jsem je nahradila alternativní léčbou,s kterou jsem po zlepšení na dlouhou dobu přestala. Pár let na to se mi narodilo druhé dítě a asi 2 měsíce po porodu se mi žláza tak zhoršila,že jsem mazala k doktorovi,ale hormony jsem zase nebrala,jen jsem chodila na odběry a léčila se alternativně.Teď už jsem zase v poho,žádné problémy nemám a alternativní kapičky beru dál.Myslím,že si na svou žlázu budu muset dohlížet stále,ale to neva,protože ta šťáva mi i chutná a nemá vedlejší účinky jako chemická léčba.

  superkarma: 0 11.11.2006, 09:25:44
 3. avatar
  [31] sharonka [*]

  Omlouvám se za chyby.

  superkarma: 0 10.11.2006, 07:49:55
 4. avatar
  [30] sharonka [*]

  Byla na ultrazvuku štítné žlázy letos na jaře, protože jsem pořád měla pocit, že nemůžu pořádně polykat, jako bych mě něco v krku tlačilo, byl normální. Teď už mi asi dva měsíce buší srdce - několikrát denně, Dr. mi vzal krev a výsledky jsou prý v normálu, tak nevím, čím to může být. Udělali mi EKG a taky nic. Ještě se musím objednat na holter. Nechápu, proč nemůžu mít nějakou normální nemoc - třeba angínu, vždycky to musí být nějaká záhada.

  superkarma: 0 10.11.2006, 07:49:01
 5. avatar
  [28] Canadian [*]

  Bellana: no ja "kompletni balik zdravi a neduhu" zdedila po otci. Cert vi jak se to podarilo, VSECHNO mam stejne. Ze zvedavosti sme zkouseli genetiku a opravdu, v tomhle se projevila silna domimance z jeho strany. Takze s nejvetsi pravdepodobnosti me to neceka

  trdlo: to je pravda, muze. Bohuzel

  superkarma: 0 09.11.2006, 15:16:06
 6. avatar
  [27] Gabi [*]

  Juana: nedávno se mi jeden lékař vyloženě smál, že povžuju vitamín C za antioxidant, z toho, co se běžně antioxidantem běžně nazývá, uznal jen vitamín E.

  superkarma: 0 09.11.2006, 14:14:55
 7. [25] drool [*]

  Tak to je super:)) Už víc než 2 roky se léčím na hyper.... Taky dva roky trvalo než se na to přišlo. Bušilo mi srdce jak o život,za chvili nebilo vůbec. Nemohla jsem spát, takže jsem fungovala minimálně. Připadala jsem si jak blázen a bála se v noci usnout, že umřu a nikdo mě nenajde. Po přestěhování do Brna jsem našla super lékařku Mudr. Hrbkovou a pohoda. Sice mi před půlrokem zdvojnásobila dávky, ale příznaky žádné. Snad jen že jsem trochu přibrala, ale to spíš přikládám tomu, že mám sedavé zaměstnání a pohyb moc nebyl. Držím pěsti všem co jsou v tom se mnou:)) Mějte se holčiny.

  superkarma: 0 09.11.2006, 13:33:50
 8. avatar
  [24] Juana [*]

  Fazol: U nás v rodině to byla babička, moje sestra a já, máma se tomu vyhnula. Teď se chystám, že nechám i dětem udělat vyšetření, protože k tomu musejí mít dědičné předpoklady, prý hlavně holčička, jak mi to jedna endokrinoložka vysvětlila.

  superkarma: 0 09.11.2006, 13:21:53
 9. avatar
  [23] Fazol [*]

  štítka je potvora.Před 4roky mi ji museli odebrat kvůli nádoru.Do té doby jsme nikdo ani netušili,že něco takového existuje.Pak šla mamina na preventivku a zmínila se o mých problémech.Už papá Letrox.Tetě to nedalo a dala sebe i své 2 dcery vyšetřit/všechny Eutyrox/.Nakonec jsme donutily babičku jít na vyšetření a světe div se má taky hypo...Tak díky mé nemoci se zjistilo,že u nás všechny ženy trpí touto nemocí.

  superkarma: 0 09.11.2006, 12:45:17
 10. avatar
  [22] Juana [*]

  Jsem blbá, neumím psát, jasně že thyreoglobuliN.... Manžel má spoustu příznaku hytothyreózy, jenže ten blbej doktor mu jednou udělal test a zrovna měl výsledky OK. Přitom tchýně je po operaci, její sestr a brácha taky a jsou celý život na práškách a jejich matka taky měla odoperovanou štítnici. Tchýně se zrovna před pár měsíci zase začala léčit, pořád se potila, bylo jí jako kdyby znovu byla v přechodu a nakonec jí našli nějaký šílený hodnoty hormonů.

  superkarma: 0 09.11.2006, 12:44:26
 11. avatar
  [21] Juana [*]

  Jenže kromě jódu to chce ještě hodně antioxidantů - třeba vitamín C, aby syntéza hormonu správně fungovala. To jsem si nedávno přečetla v nějaké knížečce od jedné slovenské mikrobioložky. Štítná žláza mne zajímá, v 6 letech mi našli strumu (zvětšená štítná žláza), do 18 let jsem požírala prášky thyreoglobulil a mělo to ten efekt, že jsem mohla žrát jak kyselina a neztloustla jsem. Zato když mi pak prášky vysadili, tak váha lezla pěkně nahoru. Léta mám funkci tak na rozhraní normálu a hyperfunkce, ale každej doktor mi řekne, že ji mám zvětšenou. Tak se aspoň cpu jódem a zapíjím to čerstvě vymačkanou citronovou šťávou a říkám si, že pro to aspoň něco dělám.

  superkarma: 0 09.11.2006, 12:29:30
 12. avatar
  [20] janase [*]

  moje ségra má hypo... už od dětství, bere léky už asi 15 let (je jí 26) a dávky jí neustále zvyšujou. Měla problémy s otěhotněním - nakonec byla na umělém oplodnění a "normální cestou" prý nikdy neotěhotní. Po porodu se jí tak na rok a půl funkce štítné žlázy upravila, nemusela ani brát léky. Pak se to zas zhoršilo a teď ještě víc, takže bere dvojnásobnou dávku léků než jakou brala před těhotenstvím. Na chlad je přecitlivělá snad od narození, pořád se klepe zimou, taky od malička pořád vyspávala, klidně i 14 hodin denně. Jediné, co na ni nesedí, jsou vlasy a nehty - ty má v pohodě. A u nás v rodině to nikdy nikdo neměl...

  superkarma: 0 09.11.2006, 11:36:51
 13. avatar
  [19] Kofola [*]

  Tak teď jsem zmatená. Snažíme se o miminko už 3 roky a třeba je tady v tomhle zakopaný pes

  superkarma: 0 09.11.2006, 11:31:06
 14. avatar
  [17] Ryta [*]

  já jsem měla sníženou funkci štítné žlázy v pubertě, ale nějak to samo odeznělo. Chvíli jsem brala Jodid. Tuším, že cca rok. Jsem ráda, že tohle kolem mě jen proplulo.

  superkarma: 0 09.11.2006, 11:09:17
 15. avatar
  [16] Gabi [*]

  Poruch štítné žlázy jsou závažné a nelze to takto snadno kategorizovat, jsou i lidé, kteří tloustnou při hypertyreóze atd. Štítná žláza patří do endokrinního systému takže ovlivňuje absolutně vše.

  superkarma: 0 09.11.2006, 11:04:57
 16. avatar
  [15] rek11 [*]

  Mám sníženou funcki štítné žlázy. Přišlo se na to tak, že si mě všimla dr. na oddělení, když se mi klepaly ruce zimou (podotýkám, že tento stav trval asi dva roky) když mě odebrala upřímně se zhrozila a tenkrát z toho vyšlo mnohem víc než "jen" štítná žláza. Vše je doléčeno, ale štítnice mi zřejmě nikdy fachčit nebude. Beru Letrox a snažím se jíst zdravě. Moje matka tyto potíže nemá a pokud vím, tak z předků nikdo jiný. Zato já i moje sestra ano . Sestra to má na hranici léky nebere. S plodností rozhodně potíže nemám a výkyvy nálad? Těžko říct, ale řekla bych, že můj muž je na tom s náladami hůř

  superkarma: 0 09.11.2006, 10:10:09
 17. avatar
  [14] jaku [*]

  ŠŽ mám už přes 9 let pryč.Každý půlrok chodím na kontrolu a upravujou mi dávky hormonů.Zobu je v pilulkách. Jen nesmím zapomínat, jinak ze mě bude kretén

  superkarma: 0 09.11.2006, 09:41:39
 18. avatar
  [12] Vanily [*]

  Evikus: udělají ti vyšetření,co by neudělali,stačí jeden odběr krve.Manžel se už 6 let léčí s hyper.. a když jsem řekla doktorce,že chci,aby zjistila,jestli to malý nemůže mít taky,bez řečí vzala krev a poslala na rozbor.Výsledky byly druhý den,negativní.Ta nemoc je taky nepříjemná výkyvy nálad,než se začal léčit ,bylo to skoro na rozvod.

  superkarma: 0 09.11.2006, 09:17:40
 19. avatar
  [11] Amálie [*]

  Hyperfunkci štítné žlázy, problémy s otěhotněním a sklony k depresím - to píšou o mé kamarádce, že jo?

  Nakonec otěhotněla a přibrala 35kg, které do půl roku po porodu shodila a váhu si udžela! Bohužel po druhém těhotenství se hodně zhoršily sklony k depresím a tak je na lécích... Ovšem vražedná kombinace hyperfunkce štítné žlázy a antidepresiv se podepsaly na jejích kilech, které si s takovou dřinou léta hlídala. A roztočila se spirála dalších depresí ze sebe sama... Dnes je to tak daleko, že se zavírá doma a s nikym nechce komunikovat.

  superkarma: 0 09.11.2006, 08:59:10
 20. avatar
  [10] Helik [*]

  beru na hypotyreozu léky už od 18 a díky tomu, že jsem pod kontrolou mám 2 krásné zdravé

  *Kotě*: u nás ji v rodině nikdo jiný nemá

  superkarma: 0 09.11.2006, 08:58:32
 21. [9] Bellana [*]

  Canadian: Bohužel tě musím zklamat - u mě se snížená činnost štítné žlázy projevila až po padesátce a přišli jsme na ni při pravidelné kontrole krevního obrazu. Příznaky jsem přičítala přechodu a stárnutí.

  superkarma: 0 09.11.2006, 08:37:41
 22. avatar
  [8] aiša [*]

  maminka měla onemocnění štítný žlázy a já taky ale něaký vyšetření preventivně kvuli možnému zdědění neudělali přišlo se na to náhodou já jí mám autoimuní aberu prášky a budu je prý brát pořád

  superkarma: 0 09.11.2006, 08:37:15
 23. avatar
  [7] Kadla [*]

  Jejda, když na to tak koukám, tak až na zhrubnutí hlasu a plodnost (což nemám možnost si nyní ověřit) mám všechny příznaky snížené funkce....

  superkarma: 0 09.11.2006, 07:43:08
 24. avatar
  [5] Evikus [*]

  Mýmu tátovi ŠZ museli vyoperovat. Myslím si, že nemám žádné uvedené příznaky, snad jen časté křeče svalů, a to mi doktorka řekla že mám jíst hořčík. Udělají ti vyšetření když na to trpěl někdo v rodině nebo jak to zjistím?

  superkarma: 0 09.11.2006, 06:44:24
 25. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Canadian: u nás babička, matka i teta, neměla jsem šanci

  superkarma: 0 09.11.2006, 01:41:26
 26. avatar
  [3] trdlo [*]

  Canadian: mne rekli ze je to nekdy opacne pac ja mam hyper- a 17 kg nahore a projevilo se to az vloni

  superkarma: 0 09.11.2006, 01:40:50
 27. avatar
  [2] Canadian [*]

  *Kotě*: ja mela kliku, mommy ma hypotyreozu (a 50kg i s betonovou posteli). Nepodedila jsem. Taky nemusim mit vsechno

  superkarma: 0 09.11.2006, 01:35:31
 28. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Hypotyreózou trpím už 7 let... je to hodně protivné onemocnění, dokud se jej nepodaří správně diagnostikovat a správně nadávkovat léky. Jakmile se to povede, nemusíte o něm už ani vědět. Blbé je, že jakmile ŠŽ přestane fungovat, už nikdy znovu nezačne... takže ty léky budu brát už na doživotí. Hodně se mi to zhoršilo v těhotenství a po porodu, už mám hodně vysoké dávky léků.

  Jo a není tam napsané, že toto onemocnění je dědičné, a to hlavně v ženské linii. Takže pokud vaše matka trpí poruchou ŠŽ, máte velikou šanci, že to taky "chytnete", i kdybyste jódu konzumovaly kilo denně.

  superkarma: 0 09.11.2006, 01:07:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme