Zdraví

Vitamíny skupiny B - bez těch se prostě neobejdete!


Vitamíny skupiny B jsou poměrně široká „rodina“ vitaminů. Jejich vlastnosti se částečně překrývají, proto se jim dnes budu věnovat souhrnně.

Co jsou to vůbec vitamíny?
Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského těla. Podílejí se na celé řade fyziologických pochodů. Ten, kdo podcení jejich význam a má jich nedostatek, se brzy potýká se závažnými zdravotními problémy.
Naprostou většinu vitamínů si naše tělo neumí samo vyrobit. To je jeden z důvodů, proč je důležité dbát na to, aby naše strava byla vyvážená. Jedině z pestré potravy totiž získáme látky, bez kterých se naše tělo prostě neobejde.

Které vitamíny patří do této skupiny?
Tato skupina je velmi rozsáhlá a patří do ní vitamíny, o kterých málokdo v životě slyšel. Posuďte samy: B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacinamid), B4 (kyselina listová), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (vitamín H), B8 (cholin), B9 (inositol), B10 (kyselina para-amino-benzoová) a B12 (kyano-kobalamin).
Jak vidíte, nakupovat tyhle vitamíny po jednom v lékárně by asi nebyla legrace :-). Naštěstí spolu mají mnoho společného, a tak se obvykle prodávají v jedné kapsli, která je označená jako "B-komplex".

Na co je B-komplex dobrý?
B-komplex má širokou škálu účinků. Důležité jsou zejména tyto jeho vlastnosti:

 • podílí se na růstu a vývoji organismu
 • účastní se metabolických přeměn sacharidů, bílkovin i tuků v energii
 • aktivně snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podílí se na syntéze některých hormonů a protilátek, má tedy vliv na obranyschopnost vašeho těla
 • obstarává uvolňování energie ze zásob, které si vaše tělo dříve vytvořilo (přeměna glykogenu v játrech)
 • podílí se na krvetvorbě, je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek
 • ovlivňuje pozitivně kvalitu kůže

V jakých potravinách se tyto vitamíny nalézají?
Hlavními zdroji vitamínů skupiny B jsou tyto potraviny: obilniny, luštěniny, zelenina, kvasnice, maso a vnitřnosti, ryby, vejce a mléko, sója.
Některé z těchto vitamínů se vyskytují jak v rostlinné, tak v živočišné potravě, ale jiné – například B12 – jsou přítomné pouze v živočišných produktech. Nedostatek vitamínů skupiny B je proto velkým problémem lidí, kteří mají odlišné stravovací zvyklosti, vegetariánů a zejména veganů. Ti ze svého jídelníčku vylučují veškerou potravu živočišného původu, což je velkým ohrožením zejména pro děti ve vývinu. Děti matek, které se takto stravují a své děti kojí, často trpí poruchami vývoje nervové soustavy. A to se raději nezmiňuji o tom, jak důležité jsou tyto vitamíny pro prenatální vývoj dítěte.
Naštěstí dnes není těžké problémům s B-komplexem předejít. Je k dostání volně a běžně ve formě kapsle, která obsahuje doporučenou denní dávku všech jeho složek.
Pozor, pokud začnete konzumovat tyto vitamíny v kapslích, vaše moč bude výrazně žlutě zabarvená a možná bude vydávat neobvyklý zápach. Není to žádná porucha, naopak to svědčí o tom, e vaše tělo B-komplex zpracovalo.

Nemoci z hypovitaminózy B
Tyto choroby jsou dnes převážně vymýceny. Setkáváme se s nimi pouze v zemích třetího světa a znějí nám proto poněkud exoticky. Jsou to například tyto:
Pelagra: Projevuje se demencí, černáním kůže a jazyka, když jsou vystaveny slunci, a silnými průjmy. Vzhledem k tomu, jak jsou postižení citliví na světlo, mohla přispět ke vzniku pověstí o upírech :-).
Beri-beri: Projevuje se záněty nervů, otoky (postižený se „nafukuje“ do obřích proporcí), poruchami nervové činnosti.
Wernického encefalopatie: Projevuje se zkomolenou řečí, dvojitým viděním a obtížnou chůzí.
Korsakoffova psychóza: Přináší naprosté a trvalé poruchy až ztráty paměti.

Zvýšená potřeba užívání B vitamínů vzniká:

 • při časté konzumaci alkoholu (většina lidí, kteří v západním světě onemocní některou z výše popsaných nemocí, jsou alkoholici)
 • při pravidelné konzumaci jednoduchých cukrů - sladkostí, čokolád, bílého pečiva (pomůže vám po nich tolik neztloustnout)
 • při užívání drog a některých léků, např. antidepresiv, kortikosteroidů, hormonální antikoncepce, antibiotik
 • při stresu a velké duševní námaze
 • při kouření
 • při častém pití kávy a černého čaje
 • při střevní kandidóze (pomnožení kvasinek ve střevě v důsledku užívání antibiotik, hormonální antikoncepce či stravy s velkým podílem cukrů a chemických látek)

Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě. V podstatě se jimi nelze předávkovat, přebytečná dávka je vyloučena močí.

Sólo pro kyselinu listovou
Vitamín B9, zvaný též kyselina listová, má zcela zásadní význam pro váš organismus. Podporuje krevní tvorbu a vytváří v organismu antisklerotické látky. Podílí se  prakticky na všech růstových a vývojových procesech v organismu. Účastní se rovněž biosyntézy nukleových kyselin, molekul, které nesou genetickou informaci v buňce, a některých složek nervových tkání.
Kyselina listová je také důležitá pro správný vývoj a optimální funkci nervového systému v embryonálním stádiu vývoje plodu.
Nedostatek kyseliny listové v populaci je poměrně častý, a to i ve vyspělých zemích. Závažný je její nedostatek u žen v těhotenství – může způsobit defekt míchy plodu, předčasný porod či dokonce potrat.
Kyselinu listovou najdeme v zeleném hrášku, v mladé cibulce, v zelí, špenátu, chlebě, kvasnicích, v hovězích ledvinách a játrech, a také v kapslích, které jsou dostupné a volně prodejné v lékárně.

P.S. Výborným zdrojem B-komplexu je pivo :-).

   
17.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. [15] janculka [*]

  Je to přesně i u nás. Ale dělají ho i pro děti, takže s tím problém není ho dávat dětem.

  superkarma: 0 29.06.2016, 23:16:29
 2. [14] vendaa [*]

  No s dětmi je to horší, když je něco kousne. Škrábou si to a kňučí, proto potřebuji taky něco spolehlivého.

  superkarma: 0 28.06.2016, 20:37:48
 3. [13] janculka [*]

  Já kupuji hlavně kvůli dětem, na které mi nalétávaly komáři jak zběsilí... http://www.rosenpharma.cz/produkty/kolageny-a-ostatni-doplnky-stravy/doplnky-stravy/b-komplex-repelent-pro-deti

  superkarma: 0 26.06.2016, 23:38:05
 4. [12] jasnenkam [*]

  Mně vitamin B schází, protože jsem vegetariánka. Doktorka mi doporučila koupit si vitamíny v lékárně. A tak jsem ji poslechla a můžu říct, že se teď cítím mnohem lépe. Dříve jsem totiž byla pořád unavená a podobně.

  superkarma: 0 29.12.2012, 21:32:24
 5. [11] eve69 [*]

  jedno malé pivo denně a budu fit

  superkarma: 0 06.01.2007, 09:53:50
 6. [9] Natálka73 [*]

  tohle naštěstí vše znám,ale nějak se zapomínám podle toho řídit

  superkarma: 0 16.12.2006, 08:20:18
 7. avatar
  [5] batka [*]

  a nejlepší je pangamin

  superkarma: 0 26.07.2006, 10:44:16
 8. avatar
  [4] Gita [*]

  Kačinka: díky za skvělé poznatky

  superkarma: 0 17.07.2006, 23:07:53
 9. avatar
  [3] kačinka [*]

  B-komplex má jednu podstatnou chybu: neobsahuje kys. listovou. Také v článku není uvedena nejdůležitější funkce kyseliny listové: spolu s B6 a B12 fungule v metabolismu při rozkladu škodlivého homocysteinu na neškodné složky. Málo lidí ví, že homocystein (resp. jeho nadbytek) má na svědomí většinu civilizačních onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob.

  superkarma: 0 17.07.2006, 16:11:53
 10. avatar
  [1] fructia [*]

  Sice jim hodně vitamínů, ale B-komplex jsme přestali kupovat. Hned jak se dostanu do lékárny, koupím si ho. Nyní užívám kombinaci v tabletách Vápník-Zinek-hořčík.

  superkarma: 0 17.07.2006, 05:38:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme