Rodina

Vitaminy a minerály pro těhotné

 

Tělo nastávající maminky je velmi namáhané a potřebuje zvýšený příjem řady látek, které v našem běžném jídelníčku přirozeně chybí. Přitom právě vyvážený příjem všech potřebných látek rozhoduje o kondici matky i jejího nenarozeného miminka.

 

Vyvážený jídelníček. Tak zní nejčastější poučka lékařů pro všechny těhotné. Přesto, že v létě je naše strava nejbohatší, zdaleka nedosahuje pestrosti kuchyní středomořských národů. Maminky sebe i své děti často připravují o řadu potřebných látek nevědomky. Na vině jsou špatné stravovací návyky i potraviny, u kterých je často nejdůležitější nízká cena.

 

Nedostatek vitaminů a dalších prospěšných látek není otázkou jen zimních měsíců, ale už i slunečného léta. Na vině je především narychlo pěstovaná zelenina. „Nepřirozené pěstování zeleniny ve sklenících sice zkracuje dobu jejího zrání, ale nevytvoří se v ní dostatek látek, které ji dělají výživově hodnotnou,“ říká výkonný ředitel ČASP (Česká asociace pro speciální potraviny ) Bohumil Hlavatý.

 

Tento problém se bohužel týká i hladin kyseliny listové, obsažené zejména ve špenátu, brokolici nebo kapustě. Tato látka pomáhá vývoji nervové soustavy plodu a je prevencím proti vývojovým vadám mozku a míchy. Při pravidelném užívání kyseliny listové se riziko vzniku těchto vad sníží až o 70%. Proto jí těhotné ženy potřebují dvakrát více než je běžné (těhotné 400 mikrogramů denně oproti 200 mikrogramům běžně). Zvýšený přísun kyseliny listové doporučují odborníci už tři měsíce před otěhotněním.   

 

Další nedostatkovou potravinou našeho jídelníčku jsou mořské ryby. I přesto, že jsou bohaté na jód, jich Češi konzumují velmi málo. Přitom těhotné ženy by si měly rybu dopřát třikrát týdně. Proto odborníci těhotným ženám doporučují přidat do jídelníčku jód i v doplňcích stravy. Napomáhají tak totiž vývoji štítné žlázy u vyvíjejícího se plodu.

 

Těhotné ženy by měly úzkostlivě rozlišovat mezi pojmy doporučená denní dávka a maximální denní dávka. Doporučená denní dávka je pro jedince optimální a její mírné překročení není pro člověka nebezpečné. Dlouhodobé překračování maximální denní dávky nebezpečné je. Bezpodmínečně nutné je proto dodržování pokynů na krabičkách doplňků stravy. O užívání jednotlivých doplňků stravy v období těhotenství je dobré poradit s lékařem nebo lékárníkem. Ti nejlépe poradí, jaké množství látek těhotná žena potřebuje.

 

Více informací naleznete také na www.casponline.cz
   
13.08.2008 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Marika11 [*]

  ja som počas tehotenstva brala vitamíny centravit prevental a bola som spokojna, vlasyom nechtom aj pleti prospeli a dcerka je tiez zdrava :)

  superkarma: 0 28.01.2015, 09:32:28
 2. [7] vannila [*]

  Já beru Pragnium na doporučení mého lékaře :) Žádné zbytečné látky na víc a miminku taky dělají dobře :)

  superkarma: 0 17.04.2009, 18:16:12
 3. [6] Baggina [*]

  Ahoj mamky, tak mě to už čeká taky za pár měsíců :) Můj dokror mi radí brát nějaké vitamínové kapsle, že prý to pomáhá mimču i mně, moc tomu nerozumím – chci se poradit, co dělá dobře vám?

  superkarma: 0 13.04.2009, 11:30:06
 4. avatar
  [5] NAMANÍRA [*]

  Jsem již po třetí těhotná předešlá váha u dcery-4.10 a u syna 4.50 v tomto těhotenství jsem začala vytamíny určené k prvnímu tremestru avšak v nemocnici mi je paní doktorka nedoporučila a to jakékoli vitamíny vzhledem již takle velké porodní váze předešlích miminek.Jediné co mohu užívat je magnosil rozpustný který mi předepisují u mojí lékařky a tak se snažim o pestrou stravu jak jen to je možné

  superkarma: 0 18.09.2008, 11:23:50
 5. [4] Champy [*]

  Já jsem brala Calibrum Mami a byla jsem s ním moc spokojená. Krásné vlasy a pleť i po porodu. Malý byl taky zdravý. Už nekojím a přesto jsem si je před měsícem koupila znovu.

  superkarma: 0 14.08.2008, 22:38:34
 6. avatar
  [3] Tulinka [*]

  Já jsem brala několik druhů vitamínu vzpomenu si už jen na mamavit.Dopadlo to tak,že mrňous se narodil o několik dnů dříve s váhou 4,20kg rodit po termínu,tak nevím na jakou váhu by se vyšplhal už takhle jsem měla co dělat.

  superkarma: 0 14.08.2008, 14:53:45
 7. avatar
  [2] bokul [*]

  Ja ted taky mam kyselinu listovou a moje gynekolozka v rizikove poradne taky rikala, ze by to melo stacit (tedy substituce kyseliny listove do 14. tydne tehotenstvi).

  superkarma: 0 13.08.2008, 14:57:08
 8. avatar
  [1] Vivian [*]

  Já jsem brala akorát listovku. Jinak si myslím, že stačí pestrá strava, tedy pokud ji těhotná udrží v žaludku ... A dítko mám zdravé

  superkarma: 0 13.08.2008, 12:58:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme