Zdraví

Vitamín C - univerzální pomocník vašeho zdraví

Vitamín C je jedním z nejznámějších a nejběžnějších vitamínů. To je dobře; je totiž zároveň jedním z nejpotřebnějších.

Co jsou to vůbec vitamíny?
Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského těla. Podílejí se na celé řadě fyziologických pochodů. Ten, kdo podcení jejich význam a má jich nedostatek, se brzy potýká se závažnými zdravotními problémy.
Naprostou většinu vitamínů si naše tělo neumí samo vyrobit. To je jeden z důvodů, proč je důležité dbát na to, aby naše strava byla vyvážená. Jedině z pestré potravy totiž získáme látky, bez kterých se naše tělo prostě neobejde.

K čemu je dobrý vitamín C?
Vitamín C (jinak zvaný kyselina askorbová) je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Většina živočichů si jej dokáže syntetizovat sama. Ne tak člověk, který jej musí přijímat v potravě, a to prakticky neustále. Někteří odborníci uvádějí, že právě neschopnost člověka si tento vitamín tvořit a jeho neustálý „potenciální nedostatek“ způsobují, že lidé trpí mnoha infekčními chorobami. Faktem je, že pokud je vaše tělo touto látkou zásobeno dostatečně, mnohem lépe se vyrovnává nejen s infekcemi, ale také s volnými radikály, těžkými kovy a alergeny.
Pokud na sobě cítíte příznaky počínající chřipky, „nakopněte“ svou imunitu Céčkem, přidejte B-komplex a chřipka na vás bude krátká :-).
Další důležité „odbytiště“ vitamínu C je nervová soustava. Céčko je nezbytné pro správnou činnost mozku. Pokud je ho nedostatek, snižuje se nejen výkon mozku, ale ohrožena je i mentální rovnováha!
Další vlastnosti Céčka jsou tyto:

 • podporuje hojení ran
 • je antioxidant, působí proti příznakům stárnutí
 • snižuje hladinu cholesterolu, který přeměňuje v kyselinu žlučovou
 • je preventivním faktorem proti rakovině
 • odstraňuje pocity únavy
 • snižuje riziko vzniku arterosklerotických destiček
 • urychluje obnovu buněk
 • zmenšuje poškození organismu vlivem znečistěného ovzduší
 • je prospěšný proti účinkům jakéhokoliv záření

V jakých potravinách se Céčko nalézá?
Hlavním zdrojem vitamínu C je ovoce a zelenina. Odborníci neustále bádají, který plod je zdrojem nejvydatnějším, ale to není až tak podstatné. Významnými zdroji jsou například: citrusy, jahody, kiwi, jablka, rajčata, špenát a mnohé další.

Když je Céčka málo, opravdu hodně málo...
Známou nemocí z avitaminózy jsou kurděje neboli skorbut. Trpěli jimi zejména námořníci na dlouhých plavbách, když jim došly čerstvé potraviny i kysané zelí, a tak se stravovali jen sušeným masem a suchary. Kurděje se projevují krvácením z dásní, pod nehty, pod kůží, vnitřním krvácením, poruchou krvetvorby a sníženou imunitou.
V 18. století publikoval skotský lékař James Lind  práci, podle níž denní příděl nápoje, který obsahoval ocet, mořskou vodu a šťávu ze dvou pomerančů a jednoho citrónu, rychle vyléčil i těžké kurděje a umožnil návrat nemocných námořníků do služby již po 6 dnech léčby.
Dnes jsou kurděje vzácná choroba, kterou nalezneme jen ve velmi chudých oblastech třetího světa, kde se lidé živí například pouze rýží a rybami.

Kuřáci a Céčko
Kuřáci mají zvýšenou potřebu vitamínu C, a to přibližně o 40-50%. Je tomu tak proto, že se v jejich těle nalézá mnoho jedovatých látek, které se uvolňují při spalování cigaret. Vitamín C – je-li v dostatečné dávce přítomen – si s nimi umí poradit. Protože tyto procesy „odčerpávají“ Céčko z jiným míst, kde je ho také třeba, hrozí kuřákům snadno jeho nedostatek. Všechno Céčko spotřebují na likvidaci například kadmia – a když přijde virus chřipky, imunitní systém „nemá dost munice“.

A jaká že je tedy denní spotřeba vitamínu C?
DDD je 60 miligramů (u kuřáků tedy 100-100 mg). Vzhledem k tomu, že není možné se jím předávkovat (je rozpustný ve vodě – co se nevyužije se jednoduše vyloučí močí), se obvykle podávají dávky o něco větší, a to 0,5 – 4 gramy. Je vhodné toto množství rozložit během celého dne do několika dávek, protože tak dosáhneme mnohem lepšího vstřebání. Za tímto účelem se vyrábějí různé kapsle s „postupným uvolňováním“. Ty můžeme jen doporučit. Naopak nevhodné jsou „koňské dávky“ v podobě „šumáku“. Tělem doslova protečou – a ještě zatěžují ledviny.
Zvýšenou dávku si dopřejte při nachlazení či chřipce.

Na co si dát pozor?
Na užívání vitamínu C si dejte pozor, pokud máte ledvinové kameny či vám ledviny selhávají. Při vysokých dávkách se totiž může v ledvinách srážet v podobě kyseliny šťavelové, což je zatěžuje. Vzniku této kyseliny jde ale snadno předejít, když budete spolu s vitamínem C užívat též vitamín B6 a případně hořčík.

Velmi vysoké dávky Céčka mohou způsobit nedostatek mědi, ale to byste se musela pomeranči ládovat od rána do večera :-).            

   
19.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. [13] eve69 [*]

  brrr, kyselé moc nemusím, jahůdky mám ráda, ale citrony nee

  superkarma: 0 06.01.2007, 09:58:31
 2. avatar
  [7] vodnice [*]

  Vitamín C je super

  superkarma: 0 01.08.2006, 23:05:33
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Vivian: Bodejď, když všechny propagační materiály hlásají "jezte céčko po kilech, přebytečné se stejně vyloučí"

  superkarma: 0 20.07.2006, 09:07:56
 4. avatar
  [5] Vivian [*]

  Ťapina: dík za vysvětlení
  O etiologii oxalátové urolitiázy něco málo vím, ale o metabolismu kys. askorbové jsem dosud neměla tušení

  superkarma: 0 19.07.2006, 18:53:14
 5. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Vivian: Kyselina askorbová se metabolizuje na šťavelovou, ta se vylučuje ledvinama a mohla by se vysrážet na šťavelany. Ale to už by muselo být asi slušné kvantum vitamínu C na začátku. Nicméně kyselina se na kyselinu fakt nesráží

  superkarma: 0 19.07.2006, 12:02:50
 6. avatar
  [1] Vivian [*]

  Jak se z kyseliny askorbové stane kyselina šťavelová?

  superkarma: 0 19.07.2006, 11:47:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme