Zdraví

Virtuální porodnice se Ženou-in je tady!


Neověřené, mnohdy život ohrožující informace lze nalézt na některých českých serverech zajímajících se o problematiku porodnictví, těhotenství a péčí o dítě. Žena-in se proto dohodla na  úzké spolupráci s jedničkou mezi odbornými servery zabývajícími se touto problematikou serverem PORODNICE.COM.

V každý okamžik našeho bytí je v České republice cca 100 000 těhotných žen. Jen málokterá z nich je odborně zdatnou v lékařských vědách. Server Porodnice.com je místem, kde by každá žena měla najít vyčerpávající odpověď na otázky, které ji zajímají. 

Nápad Virtuální porodnice mně ležel v hlavě dost dlouho, ale mohu říci, že po té uzrál relativně záhy,“ říká MUDr. Antonín Pařízek, CSc. vedoucí lékař porodního sálu Gynekologicko-porodnické kliniky I. LF UK a VFN v Praze 2, Apolinářská 18 (zahájení provozu serveru www.porodnice.com  dne 22. 2. 2002 ) - duchovní otec nápadu a jeho realizace - a dodává: „Od našeho internetového projektu očekávám, že zvláště  ženám nabídneme objektivní, ověřené znalosti z porodnictví. V dnešní době se objevuje v  oboru porodnictví řada směrů, jak pečovat o těhotnou a o rodičku. Bohužel, mnohdy ani ve sdělovacích prostředcích nejsou  přinášeny kompletní a zcela objektivní informace. Nechceme žádný z často vehementně  zastávaných směrů zatracovat, či matkám (a rodinám) vyvracet. Rozhodně neaspirujeme na to, abychom tzv. „vytáhli“ do boje proti různým alternativám porodů a před- či porodní péče! Názory, na tomto serveru nejsou a pevně věřím, nikdy nebudou, fundamentalistické! Přejeme si, aby si každá česká žena mohla vybrat. A k tomu jí chceme poskytnout kompletní nabídku odborných informací, které jí výběr usnadní. Důkazem tohoto tvrzení je i propojení na všechny ostatní, tuzemské  a některé nejznámější zahraniční servery.

Informace, jež zde každý návštěvník(ce) najdou, jsou informacemi, které musí zvládnout, vstřebat a umět praktikovat v naší republice každá porodní asistentka, student medicíny i lékaři. Z tohoto důvodu tvůrci webu hovoří o UNIVERZITNÍM PORODNICTVÍ. Zvláštností a přínosem těchto stránek je, že naprostá většina  článků  bude recenzována renomovanými odborníky v příslušné problematice – porodnictví, neonatologie, anesteziologie atd.. Jak zdůraznil opět MUDr. Pařízek, hloubavější zájemkyně zde mohou technicky nenáročně (2-3 kliknutí myší) a zdarma nahlédnout do hluboce odborných kapitol tohoto medicínského oboru (oddělení Lékaři).

Žijeme v době informatiky. Internet přináší neskonalé možnosti. Dovoluje  jednoduchou propojenost informací z hlediska jejich míry odbornosti.  Rady zde najde nejenom široká laická veřejnost, ale i zájemci o hlubší proniknutí do problematiky. Proto je na místě uvést, že základem lékařského oddělení je také První česká porodnická encyklopedie a Výběr aktuálních informací z odborně renomovaných zahraničních periodik. 

Na závěr bychom se měli zmínit i o tom, že tato Porodnice nové doby poskytuje vedle již zmiňovaných užitečných rad a služeb pro těhotné, rodiče i jejich děti, také internetový obchod (iShop) umožňující nákup/prodej věcí.
Prostřednictvím tohoto obchodního oddělení pak můžete velmi jednoduchým způsobem využít i inzertních služeb Annonce, nejznámějších a největších inzertních novin v České republice.

Virtuální porodnice je zatím ojedinělým projektem v naší zemi s ambicemi na řadu zcela unikátních novinek, které se budou moci v brzké budoucnosti uvést do praxe díky expanzi internetu po celém světě.

Profesní životopis MUDr. Antonína Pařízka, CSc. najdete: ZDE    
Publikační činnost: ZDE

                       
   
01.08.2003 - Zdraví - autor: Ariadna

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Tanzi [*]

  Ťapina: souhlas

  superkarma: 0 03.08.2006, 17:31:43
 2. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Tak jsem se byla na Porodnici několikrát podívat a musím říct, že nic moc to teda není. Jak říkají holky, ty informace nejsou vůbec aktuální.

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:15:41
 3. avatar
  [16] Lesana [*]

  Krize: Problém je v tom, že v porodnictví neexistují "základní a pravdivé" informace Vem to historicky: dřív ženy rodily "přirozeně" - z nutnosti. Pak se porody převedly do nemocnic a staly se z nich v podstatě "operace" (holní, klyzma, zákaz jídla, sterilní prostředí, infuze, léky, sledování na lůžku za pomocí přístrojů...) - a to byl tehdy základní a praavdivý postup. Zhruba před čtvrt stoletím Světová zdravotnická organizace definovala zásady pro vedení bezpečného porodu... a světe div se, pro zdravé rodičky se to odklání od "operačního" stylu směrem ke stylu "přirozenému". Takže teď konečně, po tak dlouhé době, to pomaličku polehoučku začíná pronikat i do našich nemocnic a i přes své stáří to bývá označování jako "módní trendy". A teĎ si vyber, co je srávné - je základní a pravdivé to, že žena by měla v první řadě rodit přirozeně (WHO), nebo že některé preventivní postupy jsou oprávněné (porodnice.com)? Kdysi jsem na porodnici.com byla a jen tak namátkou se mi vybavuje, že doporučují včasnou episiotomii - oproti tomu WHO ji doporučuje jenom tehdy, pokud hrozí velké natržení, které by bylo horší než nástřih; za nutné považují i u zdravých žen intermitentní sledování CTG - WHO naopak upřednostňuje poslech ozev nasloucháním, CTG klade za vinu zbytečně velké množství císařských řezů (při kontinuálním i intermitentním sledování)... A určitě by se dalo najít víc rozporů. A teď kdo z nich má ty správné "pravdivé" informace Ale jinak se dá na serveru dajít spousta informací, i když upřímně řečeno jako jediný zdroj informací bych to k porodu nechtěla, k doplnění některých informací je dobré zabrousit i na zahraniční stránky.

  superkarma: 0 02.08.2003, 00:44:15
 4. avatar
  [15] Lubar [*]

  Server se mi líbí, je super ... Jen aby se dál rozvíjel a nezamrzl v určitém stadiu naplněnosti informacem.

  superkarma: 0 01.08.2003, 23:25:22
 5. avatar
  [12] mirrea [*]

  Ferdicka: Ferdi, tys na to kápla, to je fakt, těším se

  superkarma: 0 01.08.2003, 12:53:56
 6. avatar
  [10] Gedžitka [*]

  Prima taky nakouknu.

  superkarma: 0 01.08.2003, 12:36:50
 7. avatar
  [9] Bobina [*]

  No,nedalo mi to a stejně jsem se tam šla podívat. Ani jsem se nemohla odtrhnout jak je to zajímavé.
  Je to vážně bezva,že něco takového lékaři poskytli veřejnosti.

  superkarma: 0 01.08.2003, 12:24:05
 8. avatar
  [8] Bobina [*]

  Jelikož se nyní dost snažíme,abychom se i my mohli počítat za rodinu s dětmi,tak jsem šíleně ráda,že i tohle Žena-in vzala do svých rukou (tedy zprostředkovala). Doufám,že se mi to bude co nejdřív hodit.

  superkarma: 0 01.08.2003, 11:55:32
 9. avatar
  [6] Acinka [*]

  To je dobře, že něco takového existuje, budu studovat, bude se mi to časem hodit

  superkarma: 0 01.08.2003, 10:59:59
 10. avatar
  [5] sarobrouk [*]

  Tak to se jdu hned podívat, jak je to s tím koupáním těhotných v bazénu.

  superkarma: 0 01.08.2003, 10:42:19
 11. [4] podprsenka [*]

  Jé to je skvělé! Konečně odborný názory a ne jedna teta povídala jako na jiných serverech

  superkarma: 0 01.08.2003, 09:49:47
 12. avatar
  [3] mirrea [*]

  ach jo, zase pozdě aninas: taky už to nebudu potřebovat ale třeba v příštím životě?

  superkarma: 0 01.08.2003, 08:09:02
 13. avatar
  [2] aninas [*]

  Tak tyhle veci uz prenechavam mladsim, tohle uz neni pro mne

  superkarma: 0 01.08.2003, 07:26:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme