Sběr vinné révy neboli vinobraní je doslova za dveřmi. Záleží na oblasti, kde se vinná réva nachází. Měsíc, tři týdny, či pouhých čtrnáct dní, nás dělí od sběru zázračných bobulí, jejichž účinky znali už v dobách antiky. 

hrozenbilyVivat vinná réva

Vinná réva je považována za jednu z nejstarších kulturních rostlin. Její původ je dokonce odvozován od dnes již vyhynulých třetihorních rostlinných druhů. Z počátku byla vinná réva rozšířena především ve střední a jižní Evropě, avšak v souvislosti s klimatickými změnami se dostala i do dalších oblastí. V současnosti se pěstuje prakticky ve všech částech světa, které leží v mírném pásu.

V odborné literatuře je vinná réva nazývána popínavým keřem s hrozny bobulí bílé nebo červené (tmavě modré) barvy.
Jak známo, z těchto bobulí se lisuje nepřeberné množství druhů vín, a i přesto, že víno je bráno jako alkoholický nápoj, je plné cenných látek, které svým způsobem pomáhají při léčbě některých nemocí.

Kromě přítomných antioxidantů, které snižují riziko srdečních chorob, je vinná réva bohatým zdrojem důležitých vitamínů a minerálů, bílkovin, ovocných kyselin a také vlákniny, která se hojně vyskytuje ve slupkách.

Výtažky z hroznů se osvědčily také v boji s křečovými žilami a otoky nohou, pozitivně působí i na trávicí systém a močové cesty, rozpouští žlučové kameny, zbavují tělo jedovatých látek a potlačují proces stárnutí organizmu. Obsažený ovocný cukr pomáhá při únavě i depresích. Kromě toho výtažky ze semínek zesilují kolagen v kůži a účinně pomáhají při léčbě diabetu, impotence a očních chorob.

Sklenka červeného vína se doporučuje jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, neboť červené víno obsahuje barvivo, které podporuje krevní oběh a chrání cévy. Bílé víno zase mimo jiné prospívá trávicímu systému a pomáhá čistit organizmus.

Listy vinné révy

Listy révy se používaly v medicíně již od antiky. Nejdůležitější látky obsažené v listu jsou polyfenoly, které stimulují napětí cévní stěny, podporují kontrakci žil a tím urychlují návrat krve z dolních končetin směrem k srdci. Přiložení vinného listu zmírňuje otoky v lýtkách spojené s pocitem tíhy a únavy.

Vinná réva a kosmetický průmysl

V kosmetickém průmyslu se začala vinná využívat teprve nedávno. Jako součást kosmetických přípravků se uplatňují především zrníčka, a to jednak v drcené podobě jako účinný peeling, a pak také v podobě cenného hroznového oleje, který se lisuje z rozemletých semínek. Výsledný olej je téměř bez chuti a bez vůně, ale vyznačuje se vynikajícím antioxidačním působením. Účinně bojuje proti stárnutí pokožky, neboť zvyšuje její elasticitu. Obsažené nasycené mastné kyseliny v oleji mají hydratační a regenerační účinky a zanechávají pleť mladistvou a hebkou.

Zevnitř i zvenčí

Hlídejte si blížící se čas vinobraní, a pokud se vám naskytne možnost, neváhejte a zúčastněte se sběru těchto zázračných bobulí, jejichž účinky znali už v dobách antiky.
A můžete je použít jak zevnitř, tak zvenčí.

vinohr

použitý zdroj: www.harmoniezdravi.cz
foto: autor

Reklama