Zdraví

Vím, proč mám kila navíc?

Dvě věci jsou nutné k tomu, aby člověk vůbec mohl začít bojovat s přebytečnými kily. Tou první je rozhodnutí, že chce skutečně začít hubnout, a tou druhou odpověď na otázku: "Kde se těch pět, deset, dvacet kilo navíc vlastně vzalo?"  

Je přece jen rozdíl, pokud někdo váží víc, než by chtěl, protože se soustavně vším přejídá, anebo proto, že třeba zajídá stres.

Do jaké skupiny spadáte vy?

1. Kila navíc během let
Asi nejčastější a přitom poměrně nenápadný způsob, kterým kila pomalu naskakují. Kilo dvě ročně sice vypadají nevinně, ale za pět let z toho může být až deset kilo a slušná nadváha. Příčina je jasná: jíte víc, než ve skutečnosti potřebujete, a tělo si přebytečnou energii ukládá do tukových zásob.

Jak na to: "Je třeba vyjít z toho, že pokud má člověk hubnout, musí být jeho energetický příjem menší než energetický výdej," říká psycholožka Iva Málková, která se dlouhá léta zabývá vedením kursů hubnutí. Kdo si chce váhu udržet tak, aby se nehýbala ani jedním směrem, musí držet obě položky v rovnováze. Abyste hubli, musíte buď ubrat v jídle, nebo přidat v pohybu. Ideální je zaútočit na obou těchto polích.

2. Kila navíc ze stresu
Tímto typem nadváhy nebo obezity trpí spíše ženy než muži. Jídlo se pro ně stává jakousi okamžitou slastí, uklidňuje je podobně jako malé dítě kojení. "Dělám to už skoro automaticky. Když se pohádám s manželem, nebo mě naštve dítě, jdu si do spíže pro kus čokolády," přiznává pětatřicetiletá Klára. A dodává: "Já vím, že je to špatně, ale v ten moment si neumím pomoci."

Jak na to: záleží zejména na vaší silné vůli a tom, zda se naučíte odreagovávat napětí jinak. V krajním případě by vám mohl pomoci psycholog.

3. Kila navíc kvůli nemoci
Na to, že za jejich kila může nemoc, se vymlouvá hodně lidí, ale podle lékařů se takto může hájit maximálně pět procent z těch, kteří jsou obézní. Které nemoci způsobují, že váha nekontrolovatelně stoupá? Snížená činnost štítné žlázy.
Když se hubnutí nedaří kvůli nemoci, nesnášenlivosti některých potravin, vážné psychické potíže, hormonální nerovnováha, syndrom polycystických ovarií nebo může jít o negativní vedlejší účinek klimakteria.
Může jít také o vedlejší příznak užívání některé hormonální antikoncepce, ačkoli je to poměrně vzácné.

Jak na to: máte-li pocit, že jíte přiměřeně málo a zdravě, hýbete se a přesto přibíráte na váze, nechte se vyšetřit u odborníka, který vám doporučí další postup léčby.  

4. Kila navíc kvůli přejídání
Znáte pocit, že jste se najedla tak, že se ani nemůžete hnout? A jak často se vám to stává? Pokud běžně, nejspíše bojujete s kily z přejídání. Takoví lidé jsou proslulí tím, že neodřeknou snad žádné jídlo, naopak, ještě si rádi přidávají, než aby na talíři nechali kousek nedojedený. Může jít o velkou chuť k jídlu, ale také třeba o důsledek výchovy z dětství nebo přístup, při němž jídlo nahrazuje nějaké jiné příjemné požitky.

Jak na to: pro vás by se mělo stát heslem staré pořekadlo "jez do polosyta, pij do polopita". Bude to těžké, ale měla byste si systematicky zvyknout na to, že musíte jíst méně. Protože vám nestačí, že budete jíst zdravěji - i těstoviny se zeleninou a lehkou zálivkou jsou příliš kalorické, pokud jich sníte obrovskou mísu.

5. Kila navíc po porodu
"Přibrala jsem v těhotenství 15 kilo, která mi zůstala i po porodu," přiznává osmadvacetiletá Zuzana, maminka šestiměsíčního Daniela. Soudí, že si za to do jisté míry může sama - jedla prý skutečně za dva. "Vím, že to nebylo potřeba, ale mně hrozně chutnalo a řekla jsem si, že si toho tělo žádá a že to tak tedy má být." Lépe je však těhotenstké a poporodní nadváze přecházet a i v těhotenství jíst méně než za dva, protože ve skutečnosti se energetický výdej organismu zvýší jen málo.

Jak na to:
"Pokud ještě kojíte, nechte radikální hubnutí až na dobu, kdy s tím skončíte," doporučuje porodní asistentka Ivana Königsmarková. Jinak je vhodné přestat se přejídat, jíst zdravě, lehce, odpustit si sladkosti a tučná jídla, hodně se hýbat. Zkrátka zvyknout si na zdravý životní styl.

6. Kila z uždibování
Vaříte zdravě? Cvičíte? A přesto vážíte o pár kilo víc, než byste ráda? Nejde o žádnou fatální nadváhu, ale nějakých pět kilo vám zkrátka přebývá. Je to dost možná proto, že jste uždibovačka, která ráda ochutnává při vaření, tu a tam sezobne půl sáčku oříšků či kousek čokolády, na kterou narazí doma na stole.

Jak na to: pište si pár dní, kolik a čeho jste ve skutečnosti snědla. Možná uvidíte, že kromě oběda a lehké večeře to bylo během odpoledne ještě několik, byť malých porcí jídla. Když už musíte uždibovat, nachystejte si do práce nebo domů třeba misku s kousky nakrájeného ovoce.

7. Kila navíc ze stálého hubnutí
Že to zní paradoxně? Někdy snaha o hubnutí nemusí zabírat z prostého důvodu - je to váš nejméně desátý pokus o zhubnutí. Svaly ve vašem těle postupně nahradila tuková hmota, která  potřebuje méně energie.

Jak na to: musíte se smířit s tím, že hubnutí pro vás bude stále těžší a že i když se vám to povede, budete muset do konce života jíst výrazně méně než ostatní, abyste si novou váhu udržela. Chtělo by to také výrazně přidat na pohybu, aby tuk zase nahradily svaly.

               
   
11.01.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] Radka27 [*]

  risina: No co omezit? Porce přece Tvrdí se, že kdo málo spí (pod 8 hodin denně) ten má pak přes den větší hlad. Když spíš pod 8 hodin, nevytváří se Ti v těle hormon, který mozku sygnalizuje, že je tělo najezené.

  superkarma: 0 12.01.2005, 12:06:25
 2. avatar
  [52] Radka27 [*]

  j.a.n.a.: Brambory vyřené ve slupce, nesolené

  více zde:
  http://www.doktorka.cz/run/redsys/hubnuti/r-art.asp?id=25

  superkarma: 0 12.01.2005, 12:04:07
 3. avatar
  [51] risina [*]

  Aha, už to vidím. Jenže tam bych s eprávě bála jojo efektu - hned po návratu domů bych se pokusila dohnat, co mi za ten měsíc uteklo

  superkarma: 0 11.01.2005, 23:00:57
 4. avatar
  [50] risina [*]

  Nyotaimori: Co to je??

  superkarma: 0 11.01.2005, 22:59:53
 5. avatar
  [48] risina [*]

  Radka27: Hm.. od mládí nesladím, kafe piju bez mlíka, kupuju už léta nízkotučné sýry i jogurty, máslo nejímvůbec (ale Perlu ano, to se přiznám), čokoládu a sladkosti nemusím.. CO mám omezit, když mám jídlo tak strašně ráda??? Já prostě jím celkem zdravě, ale moc

  superkarma: 0 11.01.2005, 22:51:38
 6. avatar
  [45] Andula [*]

  medved: to je fakt,¨taky jsem o tom slysela, tedy bezna zatez asi nevadi, ale nejaka echt drina ano

  superkarma: 0 11.01.2005, 20:23:33
 7. avatar
  [44] j.a.n.a. [*]

  Radka27:jak si ty brambory upravit a jakou vodu k tomu? dík za odpověd

  superkarma: 0 11.01.2005, 18:59:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [42] medved [*]

  Andula: no ono pry skodi i telesna zatez pri kojeni....pri vetsi svalove zatezi se do mleka dostavaji nejake latky (jmeno mi vypadlo), ktere to mliko delaji tusim kysele...proste diteti to pak nejede...ale to se asi rychle pozna

  superkarma: 0 11.01.2005, 16:28:33
 2. avatar
  [41] Radka27 [*]

  Jedno je jasné. Staré dobré a ověřené pravidlo NEŽER stále platí A jestli někdo chce zhubnout, měl by při stravování opravdu přemýšlet. Vzít si tabulku s energetickými hodnotami potravin a hned by viděl, že má vyškrtnout máslo a najet na olivový olej, že má vynechat vejce a raději si vzít rajče, že si nemá do kafe dávat šlehačku a 3 kosty cukru, ale mléko a cukr max. jeden, že má vynechat tučné sýry a kupovat nízkotučné, stejně tak jogurty a sojagurty, jíst sojové maso třeba v číně nebo rizotu je to fuk, vynechat bílé pečivo a kupovat rýžové puffy nebo samožitné chleby atd. atd. A hlavně přemýšlet nad každým soustem. Čokoláda a sladkosti jsou tabu, smažená jídla taky. A u koukání na TV místo pasivního sezení na gauči a pojídání "telek" hopsat na fit ballu taky nikoho nezabilo. 1x týdně si dát půst typu 1kg brambory+3l voda za den, nebo 400grýže+3l voda nebo 1kg jablka+3l voda a není možné, že alespoň 2 kila za měsíc nebudou dole a břicho, že nesplaskne. Jako prvotní motivace je to super, jen být důsledná a hlavně zařadit cvičení.

  superkarma: 0 11.01.2005, 15:36:23
 3. avatar
  [40] Andula [*]

  S.DALI: ale nikdo nepíše, že nebude přibývat, jen že v něm budou ty škodlivé látky, které byly v tělesnm tuku. A ročně skoro o 40 při kojení je hodně

  superkarma: 0 11.01.2005, 15:31:28
 4. avatar
  [38] S.DALI [*]

  Andula: ja jsem ale dietu nedrzela, jen jsem se neprejidala, abych mela pocit, ze z jidla budu zvracet. A nemyslim si, ze zhubnout v prubehu 1 roku je rychle hubnuti. A mliko nemusis ochutnavat- vidis na miminku jestli ti pribývá nebo ne?!?!

  superkarma: 0 11.01.2005, 14:19:31
 5. avatar
  [37] Andula [*]

  S.DALI: cvičením se asi mléku neublíží, ale rychlým zhubnutím se do něj vylpavují všechny toxiny uložené v tělesném tuku...

  superkarma: 0 11.01.2005, 14:14:20
 6. avatar
  [36] Žábina [*]

  oprava - asi na 9 kg...ale stejně je to dost

  superkarma: 0 11.01.2005, 13:44:45
 7. avatar
  [35] Žábina [*]

  tak já jsem jasná 1 - kila mi naskakují nenápadně, každý rok tak 1-2 a už jsem od 30 let na 12kg nadváhy

  superkarma: 0 11.01.2005, 13:44:15
 8. avatar
  [34] zlatovlaska.r [*]

  oprava:
  seznam.cz

  superkarma: 0 11.01.2005, 13:17:31
 9. avatar
  [33] zlatovlaska.r [*]

  Bisou: Škoda, že se nemůžeš přidat ke cvičení, ale budu se snažit sama . Už jsem uvažovala o běhání, ale jen uvažovala, musím se k tomu odhodlat . Ráda bych zašla i do fitka, ale to se sama neodhodlám, takže stále platí pro ostatní nabídka podkud jste z Prahy a chtěly byste začít společně sportovat, tak se ozvěte . zlatovlaska.r@seznam.cu

  superkarma: 0 11.01.2005, 13:16:14
 10. avatar
  [31] S.DALI [*]

  dadamac: Kvuli kojeni se vubec nemusis krmit, kdyz nechces, paneboze!!! Neporadila Ti to maminka nebo tchyne?? Ja dostavala taky takove rady. Tehotenstvim jsem pribrala z 64 kg na 90. Porodem jsem¨zhubla 5 kg. Pak jsem prisla domu a vrhla se na me tchyne s tim, ze jestli chci kojit musim pekne jist. Kdyz jsem byla opet na 90 kg zacala jsem jist delenou stravu a chodit cvicit. a behem roku jsem vazila 56 kg a kojila jsem 1 a 1/2 roku. Na kvalite mleka to nebylo znat!

  superkarma: 0 11.01.2005, 12:48:34
 11. avatar
  [30] Juana [*]

  Já spadám snad pod všechny body s výjmkou nemoci, i když to není úplně pravda. Dokud jsem se jako dítě léčila se štítnou žlázou, tak jsem mohla sníst cokoliv a byla jsem hubená. V dospělosti to mám tak na rozhraní léčit-neléčit, tak se mne doktoři zbavili a od té doby jsem za 20 let přibrala hezkých pár kilo. Ale je fakt, že už přes 10 let se pohybuju v určitém rozmezí, takže vlastně už 10 let nepřibírám - jenom v zimě mám o pár kilo víc než v létě, to bude zásoba na zimu.
  Hrozně ráda jím a v jedné dietní kuchařce jsem si přečetla, že nejzdravější jsou lidi, co mají mírnou nadváhu z nadbytku zdravého jídla - tak to jsem přesně já

  superkarma: 0 11.01.2005, 12:48:04
 12. avatar
  [29] kvalen [*]

  Mě všichni říkali, po porodu shodíš ani nebudeš vědět jak. Jenže děti 7 a 4,5 roku byly úplně v pohodě a já měla tím pádem taky pohodu. Tak kde bych shazovala, žádný stres, celý den doma, žádná práce (haha) a hned mám 20 kilo navíc. Jsem spíš přejídavá takže na mě platí 1 a 4. Hurá do toho, půl je hotovo. Kdyby tak už chtěla být půlka pryč, jenom když se odhodlám. To by byla inspirace

  superkarma: 0 11.01.2005, 11:33:12
 13. avatar
  [28] dadamac [*]

  Zatím jsem jasná pětka. Malému jsou dva měsíce a zatím kojím, takže jíst musím i když nechci. Někdy je mi na , ale za to stojí. A až přestanu kojit, tak budu muset makat a makat a hlavně nežrat !!! Navíc nemám ani tak kila navíc, jako spíš vytahanou kůži, víte někdo jak na to??

  superkarma: 0 11.01.2005, 11:32:03
 14. avatar
  [26] lightblue [*]

  medved: Méďo, neblbni, ty děláš jak kdybys byla já nevím jaká, jsi normální holka a teď potřebuješ jíst ještě za dva, takže co, na to Dnes propagovaný ideál krásy jsou jenom vyretušovańé modelky na časopisech, ze kterých potom normální mladé puberťačky trpí anorexií

  superkarma: 0 11.01.2005, 10:59:10
 15. avatar
  [25] lightblue [*]

  Já jsem si zase po dlouhé době začala vyplňovat jídelní deník na Flora.cz a mě to pomáhá se držet v jídle. Stanovím si tam, že chci jíst pouze do 6000 Kj za den a snažím se to dodržet.

  superkarma: 0 11.01.2005, 10:57:46
 16. avatar
  [24] zlatovlaska.r [*]

  Tak můj případ je 1. Před osmi lety jsem dokázala zhubnout 10 kilo (to jsem, ale musela sportovat), ale poslední 2 roky mám sedavé zaměstnání málo pohybu a už mám kila zase zpět . Nepřejídám se, jím zdravě, zeleninu, atd. Ale musím začít i sportovat , ale nemůžu se k tomu nějak odhodlat. Nespíš proto, že by mě to samotnou nebavilo, tak jestli někdo máte zájem, nak nabízím společné shazování přebytečných kil . Je mi 27 let a jsem z Prahy 8, tak kdyby se našel někdo, kdo by chtěl se mnou sportovat, tak mi může napsat na zlatovlaska.r@seznam.cz

  superkarma: 0 11.01.2005, 10:57:02
 17. avatar
  [21] medved [*]

  myslim, ze tam chybi jeste jedna kategorie, do ktere spadam ja...kila navic dana geneticky resp. typem postavy...proste nejsem lesni vila, ale ZENSKA a abych se dostala do kategorie lesni vila, tak bych musela v podstate trvale hladovet, coz prakticky neni mozne me BMI je v poradku, ale blizi se te horni hranici a ja s takovou postavou spokojena nejsem ...ale za ty roky jsem si zvykla, ze proste takovou mam a v celku nic se s tim neda delat ...proste vypadam jinak nez dnes proklamovany ideal krasy...no a co ? uz jsem to kousla ale trvalo to

  superkarma: 0 11.01.2005, 10:28:40
 18. avatar
  [19] Angie [*]

  Tak na mě sedí 1 a 4.To přejídání je děsný,určitě to znáte taky,nejdříve si dáte něco od masa a hned nato zákusek,až nám je z toho zle.Já jsem strašně závislá na sladkém,hrozně mě to štve.Já diety držet neumím,hned po týdnu to vzdávám a zase se cpu a cpu.

  superkarma: 0 11.01.2005, 10:18:57
 19. avatar
  [18] emma [*]

  já jsem si na dojídání pořídila psa. přece se to nevyhodí!

  superkarma: 0 11.01.2005, 09:23:39
 20. avatar
  [16] LinaX [*]

  Jsem klasickou kombinací 6 a 7. Neustále se snažím hubnout, pak to časem znovu přiberu, znovu hubnu... A mezitím, protože mám pocit hladu, uždibuju. Určitě mi nejvíc pomáhá pohyb, ale potíž je se k němu donutit

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:49:40
 21. avatar
  [15] Májík [*]

  Jsem kombinace 1 a 6 a mám obavu, že i 7. Občas mám pocit, že celý svůj život střídavě hubnu a tloustnu, dietím a žeru.... ach jo.

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:31:11
 22. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Na mě přesně sedí číslo 1. Jím vpodstatě furt stejně, jenže s věkem asi musím ubírat. Začalo to naskakovat po čtyřicítce a teď už to dělá víc než těch deset kilo. Jojo, ubrat jídla! Zatím jím poloviční porce k obědu a k večeři, ale mám teda hlad. Snad se mi časem scvrkne žaludek - už aby to bylo!

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:29:47
 23. avatar
  [13] Ja1na [*]

  Od každého kousek, ale hlavně 1.

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:25:35
 24. avatar
  [12] Alousek [*]

  Ja asi moc uzdibuju

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:19:34
 25. avatar
  [11] risina [*]

  Pavluska: Já se naučila nabírat dětem napoprvé spíš málo - a když jim to chutná nebo nestačí, mohou si přidat.

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:11:22
 26. avatar
  [10] risina [*]

  Jsem kombinací příčin č. 1, 4 a 6.

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:09:39
 27. avatar
  [9] Toniniella [*]

  Pavluska: Tohle já závidím svýmu mladšímu synovi. 6e umí sníst jen to co potřebuje. Nikdy sem kluky nenutila dojídat, ale ten starší je jaksi nastartovaný na "žraní". Mladší si vezme, sní polovinu, druhou nechá na talíři třeba dvě hodiny a pak to dojí. Sice mě to rozčiluje, páč je to studený a nemůžu umýt talíř, ale je to na něm. Já to nedokážu, zfutruju dycky všecko Jinak jsem typycká uždibovačka + 1, tak nějak to narostlo. A taky stres, když umřel tatínek, sežrala sem i dvě čokolády denně, ale teď už to nedělám.

  superkarma: 0 11.01.2005, 08:06:03
 28. avatar
  [4] LBU [*]

  Hlásím se k uždibovačkám . Přesně trefená definice. Ještě by se hodil název - dojídačka. Celý život mě učili, že se nemá jídlo vyhazovat, no nedojezte to po dítěti - přeci se to nevyhodí .

  superkarma: 0 11.01.2005, 07:09:20
 29. avatar
  [2] Tanzi [*]

  Tak já vypadám na č.1
  A jinak holky nepřijdou vám ty probrané bodíky tady v článku jako to, co už jsme 100x probraly na auditku? ..je to fakt "opsané ze života".
  Bodík po bodíku si vybavuju, že už se někdy s někým probíral.
  Takže vybírejte a přemýšlejte..i tady tu svou cestu k hubnutí můžete najít.

  superkarma: 0 11.01.2005, 06:16:14
 30. avatar
  [1] Blueberry [*]

  Ja jsem jasna sedmicka. Cely zivot se snazim zhubnout, jim strasne malo, a tloustnu.

  superkarma: 0 11.01.2005, 02:21:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme