Než se s Vietnamem rozloučíme, podívejme se na poslední zajímavosti, které stojí za pozornost.

f1

Na soukromém ostrově v areálu Winpearl jsme hodlali relaxovat po dlouhém letu. Přivezli nás jachtou, ale mezi městem Nha Trang se na něj dostanete i obří lanovkou, prý největší ve střední Asii (možná i jednou nejdelší na světě). Samozřejmě, že jsme si jízdu nenechali ujít, i když malá dušička ve mně byla...

f1a

Zvláště za večerního osvětlení je jasné, kdeže se stavitelé inspirovali....

f1b

Na ostrově najdete dva rezorty: Jeden velmi luxusní, druhý pouze „luxusní“. Vyzkoušeli jsme oba. Náš pokoj s koupelnou byl 2x větší, než náš pražský byt a patřila k němu i prostorná terasa s vlastním bazénem.

pok

Bohužel voda byla ledová úplně stejně, jako v hotelovém bazénu. Vylidněnost v obou rezortech dávala tušit, že na konci ledna není sezona zrovna v největším proudu, ačkoliv se nalézáte v jižní části tropického území. Navíc každé odpoledne foukal studený vítr. Tahle pláž je jediná použitelná v dopoledních hodinách. Jediné moře, ve kterém jsem se ve Vietnamu za celý měsíc vykoupala:

f2

Nejdříve jsme nechápali, jak tráví hrstka (kromě nás výhradně ruských) obyvatel hotelů odpoledne. Pochopili jsme až po doporučené návštěvě ostrovního zábavného parku ve stylu Disneylandu. Najdete zde nejen spoustu pouťových atrakcí...

f3

.... ale také delfíní show, při které jsem si musela chránit krk před větrem a nestihla vám ji tudíž nafotit (úplně stejné najdete ale po celém světě). Na představení nefalšované „Křižíkovy fontány“ jsem se jistila raději panákem rumu přelitém do malé petky. V baru nás totiž považovali zcela samozřejmě za Rusy a panáka nám tedy nalili zhruba dvoudecového.

f4

Po 10 dnech a po přesunu do Nha Trang nás naštěstí čekal již průvodce a výlety. Rok Kozy vám připomínají všude. V tomto parku vás vítala celá z kytiček.

f5

Atrakcemi park přímo přetékal, kromě jízdy na pštrosovi, na němž jsem se projela v minulém dílu, máte možnost vyzkoušet i pro dálný východ neobvyklého velblouda a tradičního slona:

f6

f7

Nehybná opičí socha je živá.

f8

Na rozdíl od miniaturního mnicha meditujícího v bonsai. Podobná „zákoutí“ v téhle zemi najdete všude...

f9

... stejně jako umně kultivované (někdo mi mohl tvrdit, že týrané) keře a stromy.

f10

Jakpak asi vznikaly keře v podobě všech možných zvířat?

f11

Vše najdete ve velké zahradě v Dalatu, stromy s podivným, evidentně uměle a umělecky vytvořeným kmenem u klášterů:

f12

Milovníci koupání si ve Vietnamu alespoň v lednu či únoru kvůli chladné vodě a vysokým nebezpečným vlnám na své nepřijdou. Tyto záběry jsou údajně z nejkrásnější vietnamské pláže v Nha Trangu (v pozadí lanovka):

f13

Ve střešním bazénu hotelu v Danangu by se s rozkoší porochnil leda tak otužilec. Extrémně choulostivé Asiatky se na mě dívaly jako na cvoka, když jsem se rozhodla přece jen si zaplavat.

f14

Poležení na sluníčku ale příjemné bylo, stejně jako pěkný výhled (i když plexisklo se povážlivě kývalo):

f15

Při závěrečné několikadenní relaxaci v hotelovém rezortu pár km do Danangu už bylo lépe, zřejmě proto, že uplynulo pár týdnů a teplota se začala přibližovat tropické. V tomto bazénu přecházejícího do moře jsem si opravdu „užila“. Do moře byl vstup zakázán kvůli spodním proudům, takže projektanti byli velkorysí - při koupání máte skoro pocit, jako když plavete v moři.

f16

V tomto rezortu jsem potkala pár zajímavých tvorů. Třeba obří kobylku

f17

nebo ještě mnohem větší žábu. Den před tím, než jsme ji objevili, se na rautovém stole podávaly podezřele malé pečínky... cedulka hlásala, že jde o holoubata, ale kdo ví...

f18

Jelikož v tomto rezortu většina hostů pocházela pro změnu z Asie, poprvé v životě se mi podařilo získat soukromé lekce aquaerobiku samozřejmě v rámci nabízených hotelových služeb. Animátoři nejdříve nechápali, co to na nich chci, ale pak se přizpůsobili. Já cvičila po krk ve vodě - oni na suchu. Když jsem protestovala, že nezvládnu, co mi předváděli a lákala je do vody, ať máme stejné podmínky, zděšeně protestovali, že je ledová.

f19

Zato místní hudební skupina udělala všechno, co jí kdo poručil: Obdivuhodně zahrála všechny známé i neznámé písničky, co si jen kdo vzpomněl, či přehrál z mobilu. Myslím, že naší vřelost a „kamarádění“ ocenili. Asijští hosté jsou totiž velmi konzervativní a málokdy dokážou dát najevo nadšení jako my Evropané.

f20

Jsem ráda, že se loučím s Vietnamem právě touto fotografií. Netuším, jak se skupina jmenovala, těžko bych si zapamatovala jména hudebníků... ale pokud by tohle četli, tak bych jim vzkázala: Děkuju, kluci, byli jste úúúúúúúúúúžasní! Takových zážitků, jako byly večery s vámi, jsem v té vaší „crazy land“ moc neměla!

Čtěte také:

Reklama