Tato další ukázka neobvyklé architektury, nacházející se stejně jako letní sídlo císaře v Dalatu, trefně charakterizuje „zemi paradoxů“. A té našinec jen stěží zcela porozumí....

Jde o surrealismus, napodobeninu Gaudího stylu, recesi, nebo prostě infantilní kýč? Možná paní architektka a současně majitelka hotelu, dcera druhé vietnamského prezidenta Dang Viet Nga, projektovala v roce 1990 dům zcela vážně, kdo ví? Docela ráda bych se jí zeptala! Dle cestovního průvodce Lonely Planet bylo jejím záměrem přilákat lidstvo zpět do přírody.... No, posuďte sami, zda se jí to podařilo:

f1

Ne, nepřijela jsem k této šílené stavbě na pštrosovi (o tom až příště), i když by to bylo jistě stylové:

f33

Z dálky objekt vypadá docela slibně a zábavně - trošku jako z Addams family:

f2

Jsem si však jistá, že dnes nebudou čtenářky komentovat dům stejně jako v předešlém díle Gerda: „... tohle jsem nečekala. Nádherná vila/palác, moderní, vkusné“, nebo Kareta: „Koukám jako blázen..... tohle by klidně zapadlo i do Evropy... pohodlné, moderní...“.

f9

Pro někoho má Crazy House zvenku i zevnitř jistě své kouzlo. Takže když jsem jej viděla poprvé v cestovní příručce, přišel mi natolik přitažlivý, že jsem se na obhlídku nesmírně těšila a za žádnou cenu bych tento zážitek nevypustila z cestovního programu. Ve skutečnosti působí pouťově „jetě“ a náhražkovitě.

f8

Jde o obrovskou a neskutečně členitou stavbu, která nejvíc ze všeho připomíná pouťový „dům hrůzy“. A to nejen na první pohled - on to totiž docela vážně strašidelný dům také je! Pokud trpíte závratěmi, těžký adrenalin představuje už jen vnější obhlídka:

f4

Vidíte mě tam v levém horním rohu (v pozadí obyčejného domu)? Právě jsem uvažovala, jestli pro mě přiletí helikoptéra, odmítnu-li sejít po svých na pevnou zem. Nakonec jsem to zvládla, ale potřebovala jsem pořádný lok ze své placatice se slivovicí.

f6

Možná i tito lidé neměli zrovna žaludek a hlavu v pořádku. Statečně se však proplétali a na rozdíl ode mě nevynechali žádnou součást střešního bludiště:

f7

Odměna za odvahu: krásný výhled na město.

f28

A což teprve, vydáte-li se na průzkum pokojíčků, které si otrlí milovníci recese mohou pronajmout k přenocování. Ty neobsazené si můžete prohlédnout. Copak tenhle, tam bych snad ještě i přenocovala. I když se k němu musíte protáhnout uzoučkými schodišti, tak stísněnými a tmavými, že je nelze ani vyfotit.

f13

Je libo strávit noc s medvědem?

f18

Nebo snad s tygrem či obřím supem?

f20

f21

Ceny jistě nejsou nejnižší - mě by tedy museli za nocleh naopak zaplatit, abych do toho šla. Co vy? I auta parkují ve strašidelné garáži za obří pavučinou:

f25

Příště se s Vietnamem rozloučíme. Čekají vás nejrůznější obrázky z kuriózního ostrova, kam se dostanete nejdelší lanovkou nad mořem v Asii, místní fauna živá i vyrobená z keřů a květin a také sympatičtí muzikanti, kteří zahrají každou písničku, na kterou si vzpomenete.

Čtěte také:

Reklama