.

Vietnam - Startuje fotoseriál o zemi paradoxů

Cestování

Vietnam - Startuje fotoseriál o zemi paradoxů

Vietnam se stal v poslední době módní cestovatelskou destinací, stejně jako kdysi Thajsko. Mezi našimi lidmi momentálně panuje fascinace touto zemí. Líbí se tam nejvíce baťůžkářům, líbí se tam kupodivu ale i hotelovým povalečům a milovníkům památek.

Já osobně bych tam raději nikoho neposílala…

Mě tam „poslal“ můj myč oken, medik, který projel stát od jihu k západu na motorce a zemi vynášel až do nebe.  V mém okolí navíc všichni znali někoho, kdo Vietnam navštívil coby běžný turista a byl nadšen, takže jsem zřejmě čekala zázrak, který se nedostavil.

Dostavily se jistě silné zážitky, leč nejen pozitivní…

Strávila jsem v této trošku bláznivé zemi celé čtyři týdny a nestačila se divit a být šokovaná. Vystřídali jsme kvalitní rezorty, bydleli v mrakodrapových hotelech s bazény na střeše, absolvovali dvoudenní plavbu luxusní lodí po slavné zátoce, ale i omylem strávili noc v příšerném a špinavém vlaku, kde jsme se museli porvat s průvodčím, který se nám chtěl nasáčkovat do kupé.

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto1.jpg

Prolétali a projeli jsme zemí od jihu až k severu.

Viděla jsem spousta historických i novějších chrámů s hlubokým charisma v těsné blízkosti kýčů alá Disneyland a hned vedle hypermoderní mrakodrapy ve stylu sklo-kov. Hlavně jsme nečekali v tropickém pásmu studený vítr i vodu a nevzali si dost teplého oblečení.

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto2.jpg

Faunu a floru a zejména moře jsem čekala atraktivnější. Nadchla mě pouze atmosféra zátoky Ha Long, kde jsem na jedné homoli spatřila v koruně stromu dokonce velkou opici. Znechutili mě kohouti chovaní na zápasy... foto raději nepřináším.

Setkali jsme se se spoustou sympatických a milých domorodců.

Jsou jiní, než ti „čeští“ (mimochodem na jihu, na rozdíl od severu, Česko nikdo nezná), jsou doma a jsou hrdí. Na jednu stranu modlící se, pálící květiny a hluboce se uklánějící před sochami nejen lidskými, ale i těmi v podobě tygra, slona či želvy....

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto3.jpg

...na tu druhou zlatá mládež kopírující životním stylem tu japonskou či jihokorejskou.  

Pro slabé nervy rozhodně nejsou hlavní třídy velkých měst.

Na neskutečný hluk, permanentní troubení, zápach z výfuků a chaos si snad zvyknout nelze. Kdysi se zde jezdilo houfně na kole - dnes cyklodopravu nahradily malé motorky (na jednu se vejde i pětičlenná rodina). Semafory téměř neexistují - zebry se ignorují a platí: „Chodče, dělej, co umíš - vykličkuj!“.

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto4.jpg

Bojuje se s přelidněností a navzdory obrovské pracovitosti místních cesta k blahobytu přibližujícímu se tomu západnímu (zde vlastně východnímu), bude zřejmě pomalá.

Na každém kroku narazíte na vlaječky se srpem a kladivem.

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto5.jpg

Povinností každého průvodce v Hanoji je zavést své turisty do mauzolea a podívat se na vypreparovaného supermana Ho-či-mina (o Nový rok bylo zavřeno - naštěstí).

/users/1/galerie/files/img/PR/wietnam/middle_Foto6.jpg

Je láska k prvnímu poválečnému prezidentovi opravdová a idea komunismu jiná, než bývala u nás? Naši průvodci nás ujišťovali, že lidé jsou spokojení. Prý mohou cestovat, pokud na to mají. A svobodné podnikání zde očividně čiší z každého rohu. Tvrdý business socialistický systém oficiálně podporuje. S uctíváním penízků a pozitivním přístupem k nim nemají, na rozdíl od Čechů, Vietnamci žádný problém - a to je pozitivní!

Já vám chci ukázat už jen ten hezký Vietnam a hezké fotky! Tak kde začít?

Určitě od toho, co lze bezvýhradně doporučit - a tím je vietnamská kuchyně. Takže ke čtení dalšího dílu zvu gurmány i gurmety, a to zejména milovníky ryb a především mořských potvůrek!  

Čtěte také:

   
01.09.2015 - Exotika - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] kareta [*]

  Suzanne — #8 já taky nevidím ten binec, miluju třeba balkán a nechápu, o jakém bordelu a špíně lidi mluvíSml80

  superkarma: 0 01.09.2015, 19:58:31
 2. avatar
  [10] datura [*]

  Viděla jsem v TV reportážní film o Hanoji, špína, binec na ulici a puch z jídel, které vařili přímo na ulici. Za sousedy mám Vietnamce , ti si koupili dům se zahradou hned vedle nás. Během roku bylo ze zahrady takové smetiště, že jsme volali pracovnici z odboru životního prostředí, ta nevěřila svým očím, takže museli všechno uklidit, teď po pár letech je ze zahrady džungle, nikdo neseká trávu, netrhá ovoce, spokojená je jen armáda slimáků, jen už si netroufnou dát nic k plotu a veškerý odpad vozí do lesa. Takže mám vlastní zkušenost a nejela bych tam ani kdyby mi zájezd někdo daroval. U nich jsou na prvním místě výdělky, ostatní jde stranou.Sml80

  superkarma: 0 01.09.2015, 17:31:16
 3. avatar
  [9] RenataMor [*]

  Sml16hmm

  superkarma: 0 01.09.2015, 16:44:59
 4. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Anai — #6 Jasně Sml22 Pokud to člověk bere jako dobrodružství, naladí se i na domorodou špínu. Já třeba byla unešená z Paříže, kamarád byl znechucený, prý špína, smrad. Miluju Itálii, jedno z mála míst, kde bych asi mohla od minuty být kromě Čech, vím, že někdo řekne "cikánov". Já ten bordel prostě nevidím, a když, tak to beru jako dobrodrůžo Sml30

  Léthé — #2 Věř oběma - je to v úhlu pohledu - viz výše. Sml16

  1. na komentář reaguje kareta — #11
  superkarma: 0 01.09.2015, 14:19:10
 5. [7] Anai [*]

  selinka — #3 Bylo tam příšerně špinavo, zbytky jídla na stolečku, na zemi... nejde jen o rozedrané, sto let staré vybavení, neudržovanost, ale o hygienu!!!! Nepovlečeno, když jsme trvali na novém, dala nám "stevardka" snad ještě horší, nejsem fakt nic moc citlivá, projeli jsme bez cestovky po "vlastní ose" kdysi Thajsko a také jsme tam cestovali vlakem, dokonce mezi místními, bez kupé - úplně jiný level! Paráda! Takže - od příště už uvidíte jen hezké obrázky, slibuju, no a uvidíte, zda tam jet, či ne! :-)

  superkarma: 0 01.09.2015, 11:13:08
 6. [6] Anai [*]

  Suzanne — #1 Když jsem se vrátila, říkám Radkovi na poradě redakce: Jak to, že všichni z toho Vietnamu byli nadšená a já ne? Ona na to: Ale to byli baťůřkáři, viď? Okamžité vysvětlení... anebo dcera mého "hoch" kamaráda - ti zas byli zavření jen v luxusním rezortu, pěstují vodní sporty... a určitě tam nebyli v lednu či na zač. února, kdy je tam ZIMA, jako letos v srpnu na Rujáně, odkud připravuji též krátkou reportáž.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 01.09.2015, 11:11:24
 7. avatar
  [5] catcat [*]

  jo a vycpanýho Ho či mina jsme neviděli a nikdo nám ho nevnucovalSml24

  superkarma: 0 01.09.2015, 10:11:14
 8. avatar
  [4] catcat [*]

  Ve Vietnamu jsme byli soukromně, přítel vše zařídil přes internet. Ubytování bylo luxusní všude, příroda nádherná, Ha Long snová, jídlo fantastické. Tržnice přeplněné vším, lidé milí a ochotní. Hned bych se tam vrátilaSml29 Jo a ohromně milují květiny, takže tam jsou všude ve velkém množství

  superkarma: 0 01.09.2015, 10:07:59
 9. avatar
  [3] selinka [*]

  V tom vlaku zrovna nadšeně nevypadáš, Zuzko Sml57

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 01.09.2015, 09:53:13
 10. avatar
  [2] Léthé [*]

  Vietnam jsem toužila navštívit již delší dobu. Bohužel není s kým. Ale teď nevím. Věřit tobě, nebo níže Suzanne ?Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 01.09.2015, 09:07:56
 11. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Známí se vrátili z Vietnamu úplně nadšení. Projeli ho právě na malých motorkách, z dopravy byli úplně unešení, rychle si zvykli Sml30 Spali obvykle ve špeluňkách a vynechali ty hezké hotely. Prostě se vrhli do toho nejobyčejnějšího světa Sml22 Ohromně si to užili. A taky pěli ódy na jídlo, tak už se těším na popis.

  1. na komentář reaguje Anai — #6
  superkarma: 0 01.09.2015, 08:29:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme