Zdraví

Vidět jako rys

Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, tak víte, jaká je to někdy pořádná otrava. S brýlemi se nedá potápět a čočku můžete ztratit, v zimě se vám zamlžují skla tak, že nevidíte vůbec nic, a při sportu vám prostě brýle překážejí. Nevíte, co s tím? Existuje naštěstí laserový zákrok, díky kterému z vás bude rys ostrovid. Stačí několik minut a budete vidět i za roh…

 

Ostré vidění

Aby viděl člověk ostře, je zapotřebí, aby paprsky světla procházely rohovkou a čočkou do nitra oka a dopadaly do jednoho ohniskového bodu na sítnici. Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Lékaři je nazývají „aberacemi nižšího řádu“.

Krátkozrakost – vzniká, pokud je oko příliš dlouhé či rohovka příliš zakřivená. To vede k příliš vysokému lomu paprsků přicházejících do oka, které se tak spojují v ohniskovém bodě před sítnicí. Krátkozrací lidé tedy vidí špatně do dálky.

Dalekozrakost – vzniká, pokud je oko příliš krátké a rohovka příliš plochá. Světelné paprsky se nespojují na sítnici, ale dopadají až do ohniska za ni. Mladí dalekozrací mohou často dobře vidět do dálky, ale těžko vidí na blízko.

Astigmatismus – rohovka má nepravidelný tvar podobný ragbyovému míči. Je to v různých rovinách různě zakřivená. Paprsky jsou zaostřovány do více ohnisek, což vede k mlhavému či dvojitému vidění. Je často kombinován s předchozími vadami.

 

Pomoc existuje

Laserový zákrok patří do tzv. refrakční chirurgie a dokáže pomoci krátkozrakým, dalekozrakým i lidem s astigmatismem. Ovšem jen tehdy, když jsou splněna určitá kritéria, jak říká MUDr. Josef Hycl z oční kliniky Lexum v Praze 4.Nemá smysl operovat například děti, protože jejich vada se ještě nestabilizovala. Neprovádíme zákrok také těhotným a kojícím ženám. Jinak směrem nahoru není věk nijak omezen. Ideálními adepty jsou třicátníci.“

Operace, kterou se odstraňují oční vady, nazýváme korekční zákrok. Nejčastěji používané metody jsou PRK a LASIK.

PRK – při ní se odstraňuje pomocí excimeru laseru vrstvička tkáně na povrchu oka. Změnou tvaru a zakřivení přední plochy rohovky dochází k ovlivnění paprsků světla, které se znovu sbíhají na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Oko se po zákroku dva až tři dny hojí a je chráněno speciální kontaktní čočkou. Tu má pacient v oku přes den i v noci zhruba 4 dny. Operace oka trvá přibližně pět až patnáct minut. Proces hojení je na rozdíl od metody Lasik bolestivější.

LASIK – jde o metodu, při níž se z povrchu oka seřízne jemná vrstvička, která se odklopí, pod ní se laserovým paprskem zmenší vrstva tkáně a vrchní neporušená vrstva se zase přiklopí zpět. Povrch oka je tedy neporušený, a tedy se rychleji hojí. Operace se provádí při plném vědomí, jen oči jsou znecitlivěny kapkami. Rohovková lamela přilne pevně k zbývající rohovkové tkání během 12-48 hodin. Operaci máte za sebou zhruba za 10 až 20 minut.

 

Proč právě Lasik?

Metoda „lasik“ vznikla koncem 90. let minulého století, a díky novinkám v oftalmologii, přístroji LADAR, je metoda také mnohem dokonalejší. V Evropě takových přístrojů moc není, a od května roku 2003 má pražská klinika Lexum jako první ve střední a východní Evropě nejmodernější vyšetřovací přístroj – aberometr LADARWave.  Oproti běžným vyšetřovacím technikám je LADARWave schopen přesně zjistit a matematicky popsat sebemenší drobný nedostatek a odchylku lomivého aparátu oka. Zatímco běžné oční vyšetření pracuje pouze s třemi číselnými hodnotami (dioptrie, cylindry a jejich osa), tento superpřístroj poskytne lékaři komplexní digitální mapu optického aparátu oka – a lékař pak může zachytit a dokonale popsat optický stav vyšetřovaného oka. Informace o vadě jsou pak přeneseny do laserového přístroje LADARVision a v průběhu operace, která se nazývá CustomCornea, je pak odstraněna nejen dioptrická vada oka, ale počítačově naváděným paprskem jsou korigovány i ostatní odchylky. A jaká je výhoda laseru LADARVision? Především schopnost sledovat pacientovo oko během zákroku a kompenzovat jeho pohyby. Strach pacienta, že „uhne“, je zbytečný. Přístroj si jeho oko vždycky spolehlivě „najde“.

 

Jsem vhodný kandidát?

Každý, kdo chce operaci podstoupit, musí splňovat určitá kritéria a absolvovat dvouhodinové vyšetření. Ne každé oko je možné operovat – jakákoliv odchylka od normálu potencionálního pacienta diskvalifikuje. Zákrok se nikdy neprovádí pacientům s oparem. Pak už jen zbývá jediné – domluvit si termín zákroku. Provádí se ambulantně, ale je dobré, když s sebou vezmete doprovod. Sama jsem zákrok absolvovala před rokem a první, na co jsem se zeptala, bylo, jestli to bolí. Zcela zodpovědně prohlašuji, že metoda Lasik nebolí – ovšem záleží hodně na tom, nakolik je pacient schopen ubránit se křečovitému svírání oka. Víčka totiž „drží“ rozvěrač, který víčko drží a zabraňuje mrkání oka. Kdo je křečovitý, může cítit nepohodlí. V žádném případě ale ne bolest. Na strach tu ale v klinice Lexum mají hebkého pomocníka – plyšového psa. I já jsem ho svírala v rukou a čekala na zázrak, který přišel. Každý, kdo někdy nosil brýle, mi dá za pravdu, že poznat na dálku číslo tramvaje, je pocit, který se nedá popsat.  Cena, kterou musíte za zákrok zaplatit, určitě stojí za to. Cena za obě oči současně je 34 tisíc, cena za jedno oko 18 tisíc. Stačí si ale spočítat vaše několikaleté výdaje za brýle, skla, kontaktní čočky a roztoky. Pokud vám nedělá matematika potíže, dojdete k závěru, co je dlouhodobě výhodnější.

 

Co se děje pak?

Po zákroku se mohou objevit přechodné nežádoucí  příznaky, ale většinou se omezují na pocit suchých očí, tříštění světla, sníženou ostrost vidění za šera nebo pocit kruhů kolem jasných světel v noci. Druhý nebo třetí den už ale operovaný začíná vidět jasně s minimem rušivých příznaků. K úplné stabilizaci vidění dochází během prvního měsíce. První dny po zákroku si musíte kapat do očí antibiotika, protizánětlivé a zvlhčující kapky. Většina pacientů je schopna druhý den normálně pracovat. Potvrzuji – já sama jsem druhý den pracovala a nevěřila svým očím.

Budete-li vybírat z pracovišť, dejte na rady známých či zkušenosti těch, kteří již zákrok podstoupili. Volba těch správných odborníků je klíčová – čím zkušenější chirurg, tím lépe.

Mimochodem -  ještě po roce od zákroku si zvykám, že už nenosím brýle. Znáte ten pohyb, kdy si prstem chcete postrčit obroučky po kořeni nosu, aby vám nepadaly? Ale ony tam nejsou. Tak teď se ten můj „zlozvyk“, podle kterého zcela perfektně identifikujete člověka, co špatně vidí a měl by nosit brýle, snažím odnaučit.

 

Ivana Ašenbrenerová, odborná spolupráce MUDr. Josef Hycl, CSc.

Kontakt: www.lexum.cz

 

   
20.02.2004 - Zdraví - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [53] Milllius [*]

  Zítra jdu na operaci šedého zákalu do Ostravy na kliniku GEMINI. Vůbec nic o tom nevím a tady jsem se na posledních stránkách moc nedověděla. Tak jsem napnutá, co bude a jak to dopadne. Pokud vím, někdo vidí pak líp a někdo i hůř. Na čem to záleží, to netuším. A je jedno, kde vám to dělají.

  superkarma: 0 20.07.2015, 23:25:45
 2. avatar
  [49] next_way [*]

  to verim to by me take vadilo.. nevimprave ze jsem o tom nenasla moc informaci a vim ze je neco jineho zakal a neco jineho jsou "pouze" dpi

  superkarma: 0 24.02.2004, 18:11:00
 3. avatar
  [48] lucis [*]

  next_way: mamka má transplanntované čočky, šla na vyšetření k laserové operaci a zjistili jí počínající šedý zákal - to laserovku vyloučilo. po transplantaci ale vidí jakoby nitky (i když dioptrie jí to srazilo)a navíc jsou ty umělé čočky v oku trochu patrné - jakoby se lesknou. Ale ty lítající nitky před očima jí docela vadí.

  superkarma: 0 24.02.2004, 16:24:51
 4. avatar
  [47] next_way [*]

  lucis: nevim jak u tebe ale je jeste nadeje te transplantace cocky ale nevim zatim tady tak dobri nejsou tak premyslim o zahranici

  superkarma: 0 24.02.2004, 15:58:19
 5. avatar
  [42] lucis [*]

  next_way: úplně tě chápu, já ten verdikt "u vás to nejde" taky obrečela, přímo na místě, jako malá holka. Kolem chodila spousta důchodců, už po zákroku,a já v 26 letech měla smůlu. No, ale ještě mám naději.

  superkarma: 0 23.02.2004, 13:10:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [41] lucis [*]

  Já jsem se tam byla nechat vyšetřit, loni v létě. Vzhledem k rozdílu 4,5 dioptrií mezi očima mi brýle nestačí a tak jsem šetřila na operaci. Bohužel mi zjistlili dvojí vidění, právě na to slabší oko, tak musím zatím nosit čočky a doufat, že se to spraví, protože jinak mi tu operaci neudělají. A já ji tak chci!!! Přesto, že se bojím...

  superkarma: 0 23.02.2004, 13:07:01
 2. avatar
  [40] Léthé [*]

  Hned jak jen to bude možné,JDU DO TOHO

  superkarma: 0 23.02.2004, 06:54:42
 3. avatar
  [39] femme [*]

  To já budu raději dál nosit brýle na dálku, při představě, že by se mi někdo hrabal v očích, se mi dělá špatně až mdlo

  superkarma: 0 22.02.2004, 00:32:14
 4. avatar
  [38] next_way [*]

  mam 10dpi a slabou rohovku tudiz je pro me laser nevhodny:-( ani netusite jak vam vsem zavidim, letos jsem mela na laser jit take, tesila jsem se jak male dite ale bohuzel zaplatila jsem 1000kc za vysetreni a nakonec mi oznamili verdikt nikoliv mate smulu.. je jeste jedna moznost a to transplantace fakticke cocky u nas se to jeste moc nedela(uvitala bych nejake info) je to o neco drazssi ale ja uz jsem ochotna dat za snizeni dpi cokoli (bryle chci ale jen 1-2dpi jeee to by byla pohoda) o nule ani neuvazuju:-( no nic pekne koukani

  superkarma: 0 20.02.2004, 22:28:04
 5. avatar
  [37] buny [*]

  Také do toho chci v budoucnu jít, ale plánujeme ještě jedno mimi a očař mi doporučil počkat až po dětech, že porod je pro oči obrovská námaha a mohlo by dojít k nějaké změně...takže ještě počkám...ale pak hurá do toho!!! Sestra na tom byla už před lety a je maximálně spokojená a žádné zhoršení nenastalo...

  superkarma: 0 20.02.2004, 18:36:40
 6. avatar
  [31] Landriel [*]

  Zuzča: Julie: já jsem četla, že ta operace je vhodná až tehdy, když už se oční vada nezhoršuje - takže pokud se vám vada ještě vyvíjí, asi by to vhodné nebylo.

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:58:30
 7. avatar
  [30] Landriel [*]

  petul: nenapsala bys mi do vzkazíku, kde jsi byla a nějaké podrobnosti o tom?

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:57:36
 8. avatar
  [29] Zuzča [*]

  petul: za rok o jednu dioptrii na obou očích. Vyloženě mi fakt řekl, že b počkal vzhledem k vývoji technologie

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:49:33
 9. avatar
  [27] petul [*]

  Julie: Tak to bohužel nevím, jak to u Tebe je. Napsala jsem jenom to, co mi tehdy řekl můj doktor. Zkus se zeptat lékařů a uvidíš

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:26:58
 10. [25] Andílek01 [*]

  Na operaci jsem byla v r. 1996 ( bylo mi 20let) ve Zlínském očnim centru, kde se operace prováděla jako první v Evropě. Měla jsem tehdy asi 3,5 a 4 dioptrie. Dodnes si to nemůžu vynachválit. Tehdy se dělalo jedno oko a druhé až za půl roku, dnes už se běžně dělají obě oči zároveň. Je to obrovská úleva, žádné čočky, žádné brýle. Stojí to za to!

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:21:39
 11. avatar
  [24] Acinka [*]

  Já nosím brejličky tak 3 roky s 1 a 3/4 diptrie. O operaci přemýšlím do budoucna až budu mít tak 3-4 dioptrie. - to to bude dvojnásobně dražší

  superkarma: 0 20.02.2004, 10:14:07
 12. avatar
  [23] petul [*]

  Zuzča: Možná to Tvůj očař myslel s ohledem na Tvůj věk. Prý je nejlepší doba pro operaci tak kolem 25 let a když už máš aspoň 2-3 roky stejný počet dioptrií- prostě aby byly oči ustálené a už se Ti zrak dál nezhoršoval.

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:58:09
 13. avatar
  [22] Zuzča [*]

  Při poslední kontrole mi očař doporučil počkat s operací co nejdéle. Kdo ví, jestli se nevyvine dokonalejší technologie

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:54:56
 14. avatar
  [21] laskonka01 [*]

  Já jsem byla na té opraci obou očí přesně před 3-mi lety, partner před 2, jsme oba spokojení, operace nebolí, tak jak holky psaly, snad jen bolí následující 2 dny, co se ty oči hojí,ale dá se to přežít, výsledek fakt stojí za to:o)

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:36:20
 15. avatar
  [20] petul [*]

  Landriel: Víš, myslím si, že je malá pravděpodobnost, že by se operace nepovedla natolik, abys úplně oslepla. Provádí ji vlastně počítač, který je předem naprogramovaný - s absolutní přesností. Zákrok jako takový trvá snad půl minuty (jedno oko). Co mi tehdy říkal doktor, tak je možné, že Ti třeba hned napoprvé naodstraní všechny dioptrie, to potom máš další operaci zdarma (až 3 operace). Ale to prý je vyjímka. Jak říkám - měla jsem 6 dioptrií a teď mám tak půl (vidím úplně skvěle).

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:32:15
 16. avatar
  [19] Landriel [*]

  Tak tohle bych si taky přála - ale taky se moc bojím. Co když se to nepovede a já pak nebudu vidět vůbec?

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:24:41
 17. avatar
  [18] Kelly [*]

  Petul 14: někdy je lepší hned ráno nevidět, to jsou vždy šoky, kdo to na mne civí ze zrcadla ...
  Já sice dioptrie žádné nemám, ale stejně nosím brýle skoro celý rok. Sotva pár paprsků protne mraky, beru tmavá skla, ať neslzím - a na to žádná operace není, hmmm ...

  superkarma: 0 20.02.2004, 09:07:43
 18. avatar
  [17] petul [*]

  IvetaZ: před 2 lety stála v Brně na Viniční operace 1 oka 11 tisíc. Pojišťovna na operaci bohužel nedoplácí.

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:54:56
 19. avatar
  [16] Žábina [*]

  Pavla_b: Moje tchýně na tom byla úplně na začátku kdy se to u nás začalo dělat a to už bude 10 let možná víc...byla tenkrát až ve Zlíně, jinde to nedělali - je hrozně spokojená, zrak se jí vůbec nezhoršil.... ...

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:40:09
 20. [15] IvetaZ [*]

  Kolik tyto operace zhruba stojí? Připlácí na ně pojišťovna? Sice mám "zatím" jen 2 dioptrie , ale do budoucna bych o tom uvažovala. Než dalších 40 let kupovat nové a nové brýle, skla, čočky....

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:33:50
 21. avatar
  [14] petul [*]

  Na operaci jsem byla před 2 lety. Měla jsem skoro 6 dioptrií, plné zuby brýlí a čoček a řeknu vám - můžu všem doporučit! Teď vidím jako ostříž a jsem bez problémů. A víte co je na tom nejkrásnější - ráno se probudit a hned z postele vidět všechno kolem sebe takové, jaké to je. Bez brýlí a čoček. Poprvé, když jsem se podívala na svět "novýma" očima, tak jsem se rozplakala radostí

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:19:32
 22. [13] Pavla_b [*]

  Tak nevím...Stejně k tomu nějak nemám důvěru, sice některé z vás napsaly, že po čtyřech letech je to stále v pohodě, ale co po dvaceti? Nemůže se po delším časem s okem něco dít? Přece jen se to ještě moc dlouho nedělá....Ovšem představa, že člověk zase "vidí", je úžasná...

  superkarma: 0 20.02.2004, 08:13:14
 23. avatar
  [10] Irka1 [*]

  Léthé: ja myslela, ze v Cesku se to taky takhle znaci.

  Zrak se meri ve zlomkach, normalni zrak je 20/20. Prvni cislo znamena vzdalenost jak daleko stojis od tabule s pismenama ( tedy 20 stop), druhy cislo je kdy clovek s normalnim zrakem je schopny precist nejmensi pismenka na tabuli. Kdyz mas treba 20/40, tak ze vzdalenosti 20 stop prectes to co by normalni zrak cetl ze 40.
  Uz si nepamatuji co jsem presne mela, ale myslim, ze jedno oko bylo 20/60 a druhy 20/75.

  superkarma: 0 20.02.2004, 05:06:11
 24. avatar
  [9] Léthé [*]

  Irka1:co znamená to 20/20?

  superkarma: 0 20.02.2004, 04:50:05
 25. avatar
  [8] Irka1 [*]

  Léthé: to je jedna z nejlepsich veci ktere jsem kdy udelala. Mam ted 20/20, pred tim kazde oko kolem 3 diop. Druhy den po zakroku jsem videla jednotlive jehlicky na borovicich, ja si pripadala jak Bystrozraky.

  Jedina neprijemna vec kterou mi nikdo nerekl, ze to pri vypalovani smrdi spaleninou. Ale bolest naprosto zadna.

  superkarma: 0 20.02.2004, 04:28:31
 26. avatar
  [7] Léthé [*]

  Irka1: neke...fakt to nebolí tyjooo...tuhle jsem to zrovna počítala,že za ty roky co si kupuji kontaktní čočky,jsem do nich investovala něco kolem osmdesáti tisíc,takže o penězích to asi není.Ale je to přece jen voko Co nesnesu je když se mi někdo hrabe v krku,v nosu a v očích.Seš hrdina

  superkarma: 0 20.02.2004, 04:19:56
 27. avatar
  [6] Irka1 [*]

  Me to udelali s Lasik pred 4 lety, vubec to neboli a hlavne vidim skutecne jak rys.
  Jsem naprosto spokojena.

  Radik: muze se to zhorsit, ale ne co to bylo.

  superkarma: 0 20.02.2004, 04:13:07
 28. avatar
  [5] Vivian [*]

  Radik: to asi záleží na tom, co je to za vadu.
  Já asi spíš radši investuju do plastické operace Zatím jsou pro mě levnější brýle (když je stejně nosím občas a jsou jen slabounký) a prioritou je pro mě mít zase hezkej svůj zlomenej nos To je dokonce mnohem levnější

  superkarma: 0 20.02.2004, 02:54:19
 29. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Léthé: nic si z toho nedělej, můj má taky obavy a nechce na to jít... říká, že už je za celý život s brýlema stejně srostlý (navíc mu ohromně sluší ) a nechce to riskovat.

  Ještě že mám zrak bezchybný...

  superkarma: 0 20.02.2004, 02:52:09
 30. avatar
  [3] Léthé [*]

  Achjo...když já se stejně bojím

  superkarma: 0 20.02.2004, 02:03:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme