Někdy není zbytí a můsíte jít ve tmě po silnici. V zimě obzvlášť. Ale uvědomte si, že nestačí, abyste vy viděli auto, neméně důležité je, aby řidič včas uviděl vás. Jinak to může mít fatální následky.

kolo

Vidět a být viděn. Možná proto nám vyhláška přikazuje, abychom svítili i přes den. Teď však nemám na mysli auta, ale ostatní účastníky silničního provozu: chodce, cyklisty na neosvětlených kolech, ale i jezdce na koních. Uvědomte si, že nestačí, abyste vy viděli auto, neméně důležité je, aby řidič včas viděl i vás, jinak to pro vás může mít fatální následky.

Brzy se stmívá, často je mlha nebo hustě sněží a my si to štrádujeme po silnici. Pokud máme tmavé oblečení, úplně splýváme s barvou vozovky a pro řidiče jsme buď neviditelní, nebo nás zaregistrují příliš pozdě a na kluzké vozovce nestačí auto ubrzdit.

Tohle se stalo nedávno mně. Jela jsem večer po jakési okresce a jen tak tak jsem nenarazila do hloučku lidí, kteří šli proti mně po silnici. Nemohli jinak, sněhový val jim nedovolil jít po krajnici, takže zabrali skoro polovinu vozovky. Všichni byli v tmavém oblečení a nebýt jediné reflexní náševky, kterou měl jeden z nich na rukávu, mohlo dojít ke strašné tragédii. Byli to pravděpodobně nějací běžkaři, kteří se s lyžemi na zádech vraceli z túry a cesta silnicí jim přišla paradoxně bezpečnější.

Podobná situace může nastat, když jedeme na neosvětleném kole nebo třeba na koni.

Takže apeluji na všechny chodce, kolaře i koňaře. Nepodceňujte svoji bezpečnost a snažte se být viděni. Pokud nosíte tmavé barvy, pořiďte si alespoň reflexní proužky nebo návleky, které se dají koupit ve sportovních nebo jezdeckých potřebách.

Stojí pár korun a mohou vám zachránit život.

Reklama