.

Vidět a být viděn

Cestování

Vidět a být viděn

Někdy není zbytí a můsíte jít ve tmě po silnici. V zimě obzvlášť. Ale uvědomte si, že nestačí, abyste vy viděli auto, neméně důležité je, aby řidič včas uviděl vás. Jinak to může mít fatální následky.

kolo

Vidět a být viděn. Možná proto nám vyhláška přikazuje, abychom svítili i přes den. Teď však nemám na mysli auta, ale ostatní účastníky silničního provozu: chodce, cyklisty na neosvětlených kolech, ale i jezdce na koních. Uvědomte si, že nestačí, abyste vy viděli auto, neméně důležité je, aby řidič včas viděl i vás, jinak to pro vás může mít fatální následky.

Brzy se stmívá, často je mlha nebo hustě sněží a my si to štrádujeme po silnici. Pokud máme tmavé oblečení, úplně splýváme s barvou vozovky a pro řidiče jsme buď neviditelní, nebo nás zaregistrují příliš pozdě a na kluzké vozovce nestačí auto ubrzdit.

Tohle se stalo nedávno mně. Jela jsem večer po jakési okresce a jen tak tak jsem nenarazila do hloučku lidí, kteří šli proti mně po silnici. Nemohli jinak, sněhový val jim nedovolil jít po krajnici, takže zabrali skoro polovinu vozovky. Všichni byli v tmavém oblečení a nebýt jediné reflexní náševky, kterou měl jeden z nich na rukávu, mohlo dojít ke strašné tragédii. Byli to pravděpodobně nějací běžkaři, kteří se s lyžemi na zádech vraceli z túry a cesta silnicí jim přišla paradoxně bezpečnější.

Podobná situace může nastat, když jedeme na neosvětleném kole nebo třeba na koni.

Takže apeluji na všechny chodce, kolaře i koňaře. Nepodceňujte svoji bezpečnost a snažte se být viděni. Pokud nosíte tmavé barvy, pořiďte si alespoň reflexní proužky nebo návleky, které se dají koupit ve sportovních nebo jezdeckých potřebách.

Stojí pár korun a mohou vám zachránit život.

   
30.12.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] SNÍŽEK [*]

  mám dynamo na kole a leknu se,když se minu s neosvětleným cyklistou,je to nezodpovědné Sml68

  superkarma: 0 30.12.2010, 15:58:11
 2. avatar
  [5] kobližka [*]

  Víte,já ač nejsem řidiš,pouze spolucestující (a navigátor) už celá léta říkám,že by měl být nějaký přísný zákon,co nařizuje chodcům a i cyklistům,že pokud jsou na jakékoliv komunikaci,mít na sobě povinně reflexní oblečení,nebo nášivky,popřípadě v ruce baterku.Je to velmi riskantní chodit jen tak a ještě ke všemu v tmavém oblečení.Když chtějí skončit pod koly aut,je to jejich věc,ale ohrožují i řidiče.A za to by měli být potrestáni.Pravděpodobně málokterý řidič dokáže ve tmě rozeznat tmavou siluetu,zvlášť,když proti němu jede jiné auto a on je na chviličku částěčně oslněn.Zákonodárci,nebo ti,co mají silniční provoz v popisu práce,zabývejte se tím konečně!Kdo vleze na silnici,musí být viděn!!!!Auta taky nejezdí potmě.

  superkarma: 0 30.12.2010, 10:52:42
 3. avatar
  [4] kobližka [*]

  Anai — #3 Tak to myslíš,jako že by po silnicích jezdili jenom auta barev červených a oranžových?To si nějak neumím představit....Sml80dost nuda,ne?

  superkarma: 0 30.12.2010, 10:46:06
 4. [3] Anai [*]

  Ano, tohle by se mělo řešit a neřeší! Mně zase napadá, proč většina aut je černá či šedá (stříbrná) - dokonalé mimikry silnice! Proč nejsou přímo povinná auta oranžová až červená? Modré splyne s oblohou, zelené s loukou, hnědé s polem a bílé se zasněženou krajinou....

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 30.12.2010, 09:02:48
 5. avatar
  [2] cicinka [*]

  Já cestou do práce běžně potkávám debilní cyklisty. Tedy to nejsou cyklisti. To jsou blbci starší generace, kterým přilba, světla, odrazky a reflexní nášivky nic neříkají. A jedou po tmě na kole a ještě mají nejlépe všechno oblečení černé, jako by jeli loupit. naštěstí jezdím celekm opatrně, tak jsem je ještě nesmetla. Ale mám kolikrát chuť vylézt a do toho příkopu je srazit ručně. Dementy.Sml57Sml57

  superkarma: 0 30.12.2010, 08:38:49
 6. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  S tím se dá jedině souhlasit, ale stejně jsou lidi kteří to podceňují Sml31

  superkarma: 0 30.12.2010, 07:08:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme