Bulvár

Vídeň o Vánocích, jo to můžu!


Vánoční Vídeň. Řeknete si sentimentální romantika. Ale mně se tam líbilo. I když místy byla až kýčovitě zdobená, byl tam klid. Mnohem větší než v Praze. Možná i proto, že vánoční trhy nebyly tak zavalené zbožím, které se Vánoc až tak netýká, a nemusela jsem se prodírat davy turistů.

Zašla jsem do Schönbrunnu, dostala „telefonek“ do ucha a mohla poslouchat výklad v češtině. Pravda, podbarvený Straussovou hudbou, ale aspoň jsem nemusela z hlavy lovit německá slovíčka, která jsem se učila kdysi dávno a už si je nepamatuji.

O císařovně Sissi už jsem toho slyšela dost, ale proč si nezopakovat „stará“ fakta? A prohlídka pokojů Matky Rakouska – Marie Terezie stála za to. Po prohlídce jsem se vrhla na svařák, přece jenom tam byla zima. Co taky chtít od letního barokního zámku? Dostala jsem na zálohu hrníček s obrázkem sídla a kochala se zasněženým zahradním labyrintem.

V centru jsem obhlédla Dóm svatého Štěpána a málem si vykroutila krk při hledání největšího rakouského zvonu Pummerinu, který každý rok 31. prosince o půlnoci svým bronzovým srdcem ohlašuje nový rok. Našli, rádcové, našli? Našli!

Kavárna-cukrárna Aida u Štěpána (je jich ve městě víc, ale tato je nejznámější) mne nezklamala. Prý tam mají zaručeně ten nejlepší sachr dort. Personál v růžovém byl ochotný, lámal češtinu a ten dort stál opravdu zato. Nevím, jestli byl nejlepší ve Vídni, ale kam se hrabe na ten, co zkoušíme uplácat doma. Doporučuji! A není tam draho! Navíc, takhle si představuji tu typickou cukrárnu, kterých je u nás, bohužel, pomálu.

Druhý den opět do centra na tramvaj „jedničku“, abych si prohlédla, kde co stojí a leží. Okružní jízda (tzv. Ringstrasse) mi oprášila vzpomínky na to, jak vypadá habsburské sídlo Hofburg – pořád stejně monumentální. Další památky vyjmenovávat nebudu, i když budovy Parlamentu nebo Burgtheatru stojí za vidění.

A zase následoval svařák, tentokrát u Rathausu a hrníček s obrázkem. Teď na něm byla radnice. Ta "velká" mne zaujala. Z průčelí udělali adventní kalendář. Stačilo jim na to 24 oken. A pak „pohlazení“ pro turisty. Přáním hezkých Vánoc v 15 jazycích, mezi kterými nechyběla ani čeština. Listnáče v nedalekém parku byly ověšeny žárovičkami, každý strom byl jinak „ustrojen“ a vybarven. Kýč, ale hezký. Stánky s wursty a jinými typickými „dobrotami“ upozornily žaludek, že má hlad.

Doporučená pivnice Krah Krah (podle 3 vran ve znaku) nedaleko svatoštěpánského dómu. Výborná! Dvacet druhů piv, gulášek, klobásky. Dobré to bylo. Jen to skořicové pivo jsem ochutnávat nemusela. Na to dlouho nezapomenu...
Pokračování večera ve vedlejší diskotéce U Bermudského trojúhelníku jsem odmítla - místní popmusic, která se odtamtud linula, mne odradila. Nedivila bych se, kdyby na mne zpoza rohu vyskočil božský Karel.

Zato jazzový klub Porgy Bess byl na večerní mejdan jako stvořený. Další pivečko, ale tentokrát už „klasika“. A ta pohoda, co tam vládla! Barman, který si odběhl zajamovat s kapelou a pak se s úsměvem vrátil k pípě - to se cení!

Třetí den byl na programu Prátr. Jenže byla ještě větší zima. Kdo se prý nesveze na obřím kole (Riesenrad), jakoby ve Vídni nebyl. Já už tam kdysi byla a projížďku jsem vzdala. Jinak by mi hrozily omrzliny. Ostatní atrakce - nic moc.

Oběd byl tentokrát v Ma'estru. Bylo mi řečeno, že tam prostě jít musím, i kdybych hlad neměla. Atmosféra příjemná, vždyť restaurace je v Koncertním domě. Musela jsem sníst vídeňský řízek, protože v Čechách ho neumíme dělat, a k tomu vínečko z vinic nedaleko města. Nemůžu si pomoci, ale ten náš český řízek mi chutná víc. Červené vínko ovšem nezklamalo.

Výlet české turistky skončil, třicátého jsem před Silvestrem utekla zpátky a schovala se na chaloupce, abych unikla petardám a všeobecnému povinnému veselí.

A Tobě, Michale, děkuju za to, žes mě protáhl Vídní, i když mi nemusíš pořád vnucovat, jak je to tam u Vás v Rakousích skvělé a lepší než v Čechách. Je tam krásně, ale kde není. Až příště přijedeš do Čech, čeká Tě to stejné. Těš se na prohlídku Prahy a naše výborné pivo (bez skořice a citronu) a české řízky. Uvidíš, že u nás je to taky fajn, a zkus se se mnou hádat! A nezapomeň, že ses kdysi narodil v Gottwaldově!  

Ale přesto: díky, bylo to pohlazení po duši. Takže, milé ženy-in, nenechte se odradit malou česko-rakouskou přestřelkou a vyražte do Vídně. Je tam opravdu krásně.


A pokud chcete navštívit některý z výše uvedených podniků, pár odkazů:

KrahKrah: http://www.servus-in-wien.at/szenetreff_krahkrah.htm

Porgy and Bess: http://www.porgy.at/

   
02.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [16] Marika11 [*]

  my chodíme na vianočné drhy Bratislava - Vieden kazdy rok. uz je to u nas asi tradicia... vieden je nadherne mesto :)

  superkarma: 0 28.12.2015, 10:48:19
 2. avatar
  [13] Meander [*]

  já sirael: Já tam taky bydlela. Staré město mi přišlo jako Žižkov a nové jako Disneyland.

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:36:33
 3. avatar
  [12] fialinka [*]

  Já jsem tam taky letos byla a přestože je Vídeň krásná, příště zvolím radši jiný termín - byla tam hrozná zima a mraky turistů...

  superkarma: 0 02.01.2006, 22:01:40
 4. avatar
  [9] zakaria [*]

  Souhlasim, ze Viden je proste prekrasna, skoro 4 roky jsem bydlela kousek od Vidne, takze jsem byla ve Vidni pecena varena

  superkarma: 0 02.01.2006, 17:05:48
 5. [7] macamala [*]

  Ve Vídni jsem byla v létě a skutečně jsem byla městem okouzlena, je tam plno památek a muzeí. Už jenom procházky ulicemi stojí za to. Lidé tam tolik nechvátají, jsou i tolerantnější, vše funguje asi líp. A dortíčky u Demla nebo v Hotelu Sacher lepší jsem nejedla a stojí taky za to.

  superkarma: 0 02.01.2006, 13:15:34
 6. avatar
  [6] Kekka [*]

  Vídeň je krásná v jakékoli roční době. Bývaly časy, kdy jsem tam jezdila na prázdniny k tetičce, ale ta už bohužel umřela. Milovala jsem to tam.

  superkarma: 0 02.01.2006, 12:49:25
 7. avatar
  [5] ratonito [*]

  Že tam není draho? Tak to já asi byla v jiné Vídni.

  superkarma: 0 02.01.2006, 12:20:30
 8. avatar
  [4] pilulka [*]

  Dobra volba na vanocni vylet. Viden je opravdu krasne a pohodove mesto. A Sachr rozhodne nikde jinde nejist nez prave tam ... doporucuji Hotel Sachr za Operou ... kaficko ve velkem stylu.

  superkarma: 0 02.01.2006, 10:19:46
 9. avatar
  [3] Kremzina [*]

  Jo, taky jsme byli ve Vídni, 28.12.2005. Chystali jsme se tam od léta a vybrali ten "nejlepší" den. Od rána sněžilo, takže cesta nám místo obvyklých cca 2 hodin trvala 3 a zpátky dokonce 3,5. Z okružní tramvaje vše vypadalo nádherně a úžasně, ale jen co jsme vylezli ven čvachtali jsme ve slané břečce. Centrum kolem Štěpána je fakt krásně nascvícené, visí tam něco jako obří kříšťálové lustry. A měli skvělé pečené kaštany. Jen u Radhausu už těch otevřených stánků bylo pomálu. No a cesta zpět se nesla ve znamení sněhové kalamity. Ale i tak to bylo krásné!!! A nám vídeňský řízek chutnal (asi proto, že byl usmažen v české domácnocti )

  superkarma: 0 02.01.2006, 09:26:22
 10. avatar
  [2] Hannah01 [*]

  já nevím, Vídeň mě zrovna nenadchla. Mají tam sice pár hezkých památek, ale spousta našich menších měst jich má víc. Představovala jsem si jí úplně jinak, asi pozůstatek z dob totality, kdy všichni o Vídni básnili, jako o 7 divu světa... I lidé jsou tam méně příjemní, než jinde v Rakousku.

  superkarma: 0 02.01.2006, 09:13:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme