Soužití se svými rodiči a třeba i prarodiči pod jednou střechou, to dnes (zvlášť ve městech) není příliš hojné, ba ani oblíbené. Přečtěte si názory na vícegenerační bydlení, které jsme získali při redakční anketě...

parents

Když se člověk dívá na filmy pro pamětníky, mnohdy na něj zapůsobí chod dřívějších domácností. V jednom velkém bytě či domě pospolu šťastně žili děti, rodiče, prarodiče, často i praprarodiče. Takový model však už není zrovna trendy.

Sám jsem si vyzkoušel vícegenerační bydlení a musím říct, že bych do toho už nešel. Důvody nechci rozpitvávat, prostě to nefungovalo. Bude to nejspíš demokracií, ve které žijeme - dřív byly v rodině jasně dané role, to se ale dnes vytrácí a velké rodiny kvůli tomu přichází o svou soudržnost.

Ale dost mých názorů, pojďte si přečíst, jak vícegenerační bydlení vnímají členové redakce ŽENY-IN.cz. Ptal jsem se, zda si dovedou představit vícegenerační bydlení a co si o něm myslí...

Zuzka Sommerová (obchodnice)

Ani omylem bych ho nechtěla. Může to fungovat, ale lidé, kteří tak žijí, musí mít velký respekt k soukromí toho druhého.

Klára Křížová (šéfka obchodního)

Vyrůstali jsme tak jako děti a nedělalo to dobrotu. Problém byl ve výchově, babička se nás pořád zastávala. Nebo třeba udělala oběd o hodinu dříve než otec a my pak ten jeho nechtěli jíst. Ale ve dvougeneračním domě s oddělenými vchody a financemi si to dovedu představit - to má své výhody, třeba když rychle potřebujete pohlídat děti.

Klára Wimmerová (zástupkyně šéfredaktora)

Může to fungovat, ale je určitě potřeba velká míra tolerance na všech stranách (a může to i přes tuto snahu skončit špatně).
Vedle v domě bydlí pohromadě prarodiče, jejich dcera s manželem, syn s přítelkyní a různě velké děti těchto dvou mladých rodin, celkem je jich v domě 10. Nevím sice, co se děje za zavřenými dveřmi, ale když se o víkendu sejdou na zahradě na grilování, líbí se mi, že je jich tolik, děti se batolí kolem prarodičů a všichni vypadají spokojeně.

Věra Forejtová (obchodnice)

Ty bláho, už nikdy!

Radek Kříž (šéfredaktor)

Děti by měly vyletět z hnízda, postarat se samy o sebe a dokázat, že jsou soběstačné. K tomu je musí rodiče vést, není to v dětech, ale v rodičích.

Dana Svobodová (redaktorka)

Dnes v žádném případě. Za starých časů to šlo. Děti cítily povinnost postarat se o rodiče, protože se o ně nestaral stát. Je škoda, že už to nefunguje.

Který redakční názor je vám nejbližší?

Téma dne 21. 8. 2012: Vícegenerační bydlení

  • jacobsCo si myslíte o vícegeneračním bydlení?
  • Dovedete si představit, že byste tak žila?
  • Máte s vícegeneračním bydlení nějakou zkušenost?

Své příspěvky k tématu zasílejte nejpozději do 21. 8. 2012 a 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pokud chcete mít šanci na získání pěkného dárku, ať je váš příspěvek dlouhý minimálně jako tento odstavec textu, lépe delší. Pro jednu z přispěvatelek tady mám tedy připravený dárek v podobě dvou chladících tašek na víno Jacob´s Creek.

Reklama