Rodina

Více žen ve vedení = více úspěchu

zena

Společnosti, které mají více žen ve vedení, mají vyšší zisky. Potvrzuje to hned několik studií, které proběhly v Americe i v Evropě. Informuje o tom zpravodaj Gender Studies, který vychází v rámci projektu „Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života".

Na základě srovnání mezi společnostmi, které podporují rovnost žen a mužů a ostatními firmami v Evropě, se potvrdilo, že společnosti s větším podílem žen ve vyšším managementu více prosperují.

První průzkum sledoval organizační schopnosti (např. vedení, rozvržení odpovědností, pracovní prostředí) ve 231 soukromých, veřejných, ale i neziskových organizacích v Evropě, Americe a Asii v souvislosti s počtem žen ve vedení. Všechny společnosti, které měly tři nebo více žen v seniorských manažerských pozicích, prokazovaly lepší organizační schopnosti než společnosti, které neměly žádnou ženu ve vedení.

V Evropě pak další tým porovnával produktivitu 89 společností, které mají nejvyrovnanější počet žen v nejvyšších vedoucích a které se podpoře rovných příležitostí pro muže i ženy věnují, s průměrnou produktivitou společností dle sektorů. Sledované společnosti vynikaly ve svých oborech v oblastech návratnosti kapitálu, provozních výsledků hospodaření a růstu ceny akcií. Což potvrzuje, že společnosti, které mají více žen ve vedení, patří mezi společnosti s nejlepším výkonem. Stručně řečeno čím vyrovnanější je poměr v počtu mužů a žen ve vedoucích pozicích, tím vyšší zisk firma má.   

Bohužel ale ze závěrů studie vyplývá, že žen je stále v managementu evropských společností málo.

Toužíte po vedoucí pozici? Myslíte, že jsou ženy na pracovním trhu v Česku diskriminovány? Jaké máte zkušenosti? A jak to chodí u vašeho zaměstnavatele?

   
26.01.2010 - Finance a práce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] psycho [*]

  Dělám u společnosti, kde nemají ženské šanci dělat vedoucí funkce a nemá to nic společného s pracovní diskriminací. Teď se obsazovaly dvě místa v TOP vedení, málem nebyli chlapi, natož ženské. Na nižších pozicích je to to samé. Ženské jsou příliš rozmazlené (nechtějí dělat na směny), vybíravé (chtějí dělat jen práci v teplíčku v kanceláři bez zodpovědnosti), nechtějí do této oblasti atd. atd. A platové u nás není diskriminovám vůbec nikdo, Psychová dokonce bere větší roční odměny než já, protože ty se počítají podle počtu opracovaných směn a ne podle výdělku. A ona má vždy o pár hodin více za rok než já. Takže o diskriminaci si myslím své, neexistuje. Teda, alespoň u nás a jinde s tím nemám zkušenosti.

  superkarma: 0 03.03.2010, 11:24:25
 2. avatar
  [8] Brixik [*]

  Ja se tomu vubec nedivim, protoze kdyz vidim nase politiky, tak je mi jasne, ze chlapi se proste nejsou schopni diky te jejich debilni jesitnosti na nicem domluvit, i kdyby to melo stat firmu (stat) majlant.

  superkarma: 0 03.02.2010, 09:15:51
 3. avatar
  [7] delfi.na [*]

  pro mě vedení není ... já se ráda nechávám vést Sml30

  superkarma: 0 26.01.2010, 14:59:18
 4. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  Hlavne aby ty studie nebyly udelane jako studie o tani Himalajskych ledovcu Sml57

  superkarma: 0 26.01.2010, 10:40:14
 5. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Věřím, že ženy jsou zodpovědnější a praktičtější než muži... koneckonců musejí pořád dokazovat, že nejsou něco míň než ta "lepší polovina lidstva"

  Na druhou stranu já mám šéfovou, kterou bych fakt nikomu nepřála - hyperaktivní workoholička s vysokými ambicemi, která dala přednost práci před rodinou a očekává to i ode mne Sml80  Jenže já jsem spíš rodinný typ a po prac. době spěchám na nákup a za dětmi.

  superkarma: 0 26.01.2010, 10:34:17
 6. avatar
  [4] Altamora [*]

  Šéfovala jsem devíti lidem (jsme malá firma). Po třech měsících jsem resignovala. Nebavilo mě pamatovat si, kdo má kdy dovolenou, ptát se, proč ještě není úkol splněn, když na poradě se svatosvatě dušoval, že termín je reálný a že nemá žádný problém, řešit spory mezi hochy o to, kdo může za tu chybu, když podle mě bylo důležitější ji nejprve odstranit a pak se postarat, aby se to neopakovalo, atd. Celý život jsem věděla, že to není moje parketa, teď už to mám i doložené. Obdivuji manažery a manažerky, ale jen ty, kteří umějí řídit lidi a nejsou hnidopiši a diktátoři. V této zemi to je bohužel dost vzácný jev. Pořád ještě i normální člověk po dosažení jisté pozice zblbne. Není to snadné, motivovat lidi, aby bylo možno pracovat v klidu a bez podrazů.

  superkarma: 0 26.01.2010, 09:36:07
 7. avatar
  [3] marry.lu [*]

  miluju když se můžu realizovat, ale na vedoucí pozici se musím vypracovat, jestli se to někdy povede, bude to zaslouženě

  superkarma: 0 26.01.2010, 09:22:18
 8. avatar
  [2] maje [*]

  já bych řekla, že je to logické. ženy dokážou vidět jednu věc z více úhlů, musí dobře organizovat, jsou citlivé, mají "6.smysl". jenže já jako vedoucí bych byla k ničemu. abych neprudila, tak bych se snažila si všechno udělat sama, nebo bych chtěla vidět výsledky,..Sml23Sml23Sml23 pro mě by to asi nebylo

  superkarma: 0 26.01.2010, 07:07:43
 9. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  To, že jsou ženy (hlavně platově) diskriminovány, je známá věc, ne?

  Vedoucí pozici bych snesla, kdybych si šéfovala max. sama sobě a třeba ještě jednomu pracovníkovi, ale stát nad celým kolektivem, pořád někoho kontrolovat, napomínat, poroučet... a vědět, že za rohem mě pomluví nebo si na mě zanadávají, to teda ne! Prostě na tohle nemám, nesnesu kritiku (a šéfové jsou jistě nejvíce kritizovaným článkem v pracovním procesu) ani příliš mnoho zodpovědnosti. Neumím si to vůbec představit.

  superkarma: 0 26.01.2010, 01:49:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme