Domácnost

Více zdravého jídla do škol


Oběd a svačiny jsou pro školáky nejsvětlejším bodem celého dne, proto je důležité připravit dětem to, co mají rády a co chtějí jíst. Cílem kuchařů i výrobců by měla být snaha zlepšit stravovací návyky a zdraví dětí. I u nás se již začala vyrábět celá řada produktů (jídel i nápojů) s různou výživovou hodnotou, které si lze dopřát v jídelnách. Právě v posledních letech se vedle tradičních českých pokrmů a jídel obohatil školní jídelníček i o připravovaná hotová jídla, která dětem chutnají. 

 

Součástí obědů ve školních jídelnách by mělo být vždy libové maso (bílé maso, kuře, ryba), dále ovoce, zelenina (mrkev, salát, fazole, brokolice) a lehké přílohy by měly nahradit typicky české a těžce stravitelné knedlíky a nezdravé omáčky. Důraz by měl být kladen na dostatečně velký výběr jídel. Pohleďme na skladbu jídelníčku některých školních jídelen na základních a středních školách, jejichž dlouholetým nezdravým návykům zůstaly věrny i menzy, což jsou vysokoškolské stravovací místnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzorem by mohla být pro nás Velká Británie, kde tažení proti nezdravým potravinám ve školních jídelnách začalo již před několika lety. I na naší televizi se objevil „televizní kuchař" a jedna z největších britských celebrit Jamie Oliver, který vyrobil televizní seriál o tom, co se dá uvařit zdravého s minimální částkou, jež je na školní obědy vyčleněna, a zahájil tah proti nízkým dotacím od státu s apelem na zdravou stravu. Vláda po odvysílání seriálu okamžitě dotaci na školní stravu zvýšila, ale určila, že nové prostředky se smějí utrácet jen za ovoce, zeleninu a ryby. Kromě toho ministr nařídil, aby ze stolů zmizely slánky, láhve s kečupem a majonézou. Tyto přísady smějí nyní děti dostávat jen v sáčcích s jednou porcí.

 

Na mnohých českých školách je realita a úroveň nabídky volného stravování pro děti někdy až na hranici zdravého lidského rozumu. Mnohý rodič se při pohledu na automaty umístěné v jednotlivých patrech některých škol chrlících coca-colu, chipsy, čokoládové tyčinky, majonézové bagety nestačí divit a žasne. Co je potom platné, když zdejší jídelna nabízí kvalitní jídlo, zdravé svačiny i vody lehce slazené, když jsou žáci přecpaní sladkostmi a hamburgery? Bodejť by neubývalo ve školách strávníků, a tím logicky nedocházelo k nepopulárnímu zdražování nabízených jídel.

 

Vedle nešvaru, který jsme si uvedli, je důvodů úbytku dětí ve školních jídelnách mnohem více. Vzpomeňme, jak nám byly kdysi nabízeny omáčky, které jsme příborem naháněli po celé ploše talíře, jindy „cosi“ od masa s bramborem, občas sladké jídlo a někdy přišly na řadu i těstoviny. A týden byl pryč. Nový přinesl to samé, jen v opačném gardu. Namísto knedlíků k omáčce byla rýže, místo brambor kaše, atd. Často se i v současné nabídce jídel zapomíná na vegetariánskou stravu. Úroveň stolování občas též nebývá valná. Odpověď na otázku, proč chybí lžičky k dortíkům nebo kompotům, „…přece se kradou“, a podšálky pro jistotu chybí zcela, je opravdu nepostačující. Na druhou stranu ale připusťme, že škol, ve kterých se denně připravují svačiny, zajišťuje se pitný režim, nebo si děti mají možnost koupit ovoce, mléčné výrobky či výrobky zdravé výživy, v našem školství pozvolna přibývá. 

 

Podle návrhu Evropské komise se i do našich škol dostal návrh, jak v jídelnách vařit zdravě a nabízet školákům i studentům zdravou stravu. Dokonce se uvažuje o tom, že by ve školách bylo k „mání“ zdarma nebo za dotované ceny ovoce, zelenina a pitná voda. To by se ale zase odrazilo v dalším zvýšení ceny obědů (minimálně o 2 koruny až o 5 korun) a týkalo by se to všech strávníků ŠJ.

 

Samozřejmě, že se k vyvážené stravě doporučuje každodenní aktivní pohyb, dětem je kladeno na srdce, aby skákaly, běhaly, tancovaly – prostě cokoli, jen aby se pohybovaly. Spotřeba jídla by se tedy měla řídit podle aktivit, které dítě provozuje. Jiná skladba a množství platí pro dítě, hraje-li celé hodiny počítačové hry, a jiné pro dítě, které absolvuje každodenní hodinový fotbalový trénink.            

   
06.09.2007 - Dům a byt - autor: Hana Marie Kunešová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] Solei [*]

  Sasa: s těma fůůůůj ohledně rajčatového salátu souhlasím. Nechápu koho mohlo napadnout smíchat rajčata s cibulí a zalít octem. Ale dlouho jsem si myslela, že jsem divná - všem kolem mne to chutnalo, jen já vybírala rajčata a cibuli a zálivku nechávala stát.

  superkarma: 0 10.09.2007, 09:25:02
 2. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Sasa: No ty teda fůůůj jsou, okurkový s jogurtem taky skutečně vypadá divně. To nemůže být občas normální salát, namíchaná zelenina bez jakékoliv šlichty na sobě a bez ovoce?

  superkarma: 0 09.09.2007, 13:45:37
 3. [40] Sasa [*]

  V školní jídelně s stravuji pravidelně. Dnes bylo pečené kuřecí stehno rýží a okurkový salát s jogurtem. Ve veřích jídelny si ty děvčata zastaví a prohlácí: "Fůůůůůůůůůj to vypadá divně" a jdou si koupit párek v rohlíku. Ono by byo trapný říct, že by to jídlo mohlo být jedlé.
  A saláty? Máme je pokaždé, když to jde.....a neberou si je, jasně, že je to fůůůůj, ttřeba mrkvčkovej s mandarinkou, nebo nedejbože rajčatovej!

  Zas když jsou šlešky s mákem nebo krupice tak stojí na přidání... Tak nevím, jak se zdravou stravou

  superkarma: 0 07.09.2007, 22:32:00
 4. avatar
  [39] Solei [*]

  Suzanne: nezhubne, lejou do nich cukr. Leckterý salát je méně dietní než flák masa.

  superkarma: 0 07.09.2007, 08:47:10
 5. avatar
  [38] Solei [*]

  Kikoska: s palačinkami se špenátem většinou není problém, víc vadí když je ten špenát ozdobený flákem houževnatého masa a bramborem. To se docela šklebí. Ale stejně si myslím, že za to můžou rodiče - mají špatné zkušenosti z mládí a dítěti nakecají, že je to fuj a nebo se prostě vezou s kamarády. Stačí aby se jedno děcko ošklíbalo, že je to hnusné a hned to připadá hnusné dalším deseti

  superkarma: 0 07.09.2007, 08:45:31

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [33] drobek [*]

  Suzanne: fakt je, že si dával ode všeho ty největší porce, které u nás ani nejsou v nabídce (1,9 litru Coly atd.) a ignoroval sodovku, kterou maji určitě v nabídce taky... Mihl se tam někdo, kdo se už léta živí z 90 procent Bigama Macama a nadváhu evidentně neměl. Ty jejich saláty jsou celkem

  superkarma: 0 06.09.2007, 17:10:32
 2. avatar
  [32] Suzanne [*]

  drobek: dobrá propaganda Kdyby to samé jedl v libovolné jiné hospodě, přibere taky. A kdyby si dával u McD saláty, ještě zhubne. Doporučuju

  superkarma: 0 06.09.2007, 15:44:55
 3. [31] Kikoska [*]

  Solei: Asi máš pravdu, ale moje zkušenost je, že nejmíň polovina dětí do pusu špenát nedá ani pod pohrůžkou násilí... Ale já bych palačinky ze špenátem mohla jíst na kila...

  superkarma: 0 06.09.2007, 15:21:52
 4. avatar
  [28] Solei [*]

  ono to není tak těžké, palačinky se dají pořídit jako polotovar. V menze jsme je měli naprosto běžně, jen nebyly kulaté podle pánvičky, byly to nakrájené pláty.
  V té mojí školní jídelně mám nejradši mexickou tortilu s kousky kuřete na kari a jogurtovou zálivkou. Pokud zvládnou tohle, tak myslím, že palačinky 100x jinak by neměly být problém.

  superkarma: 0 06.09.2007, 15:11:10
 5. [27] Kikoska [*]

  Solei: ad 9: no, chudák ty kuchařky... ono nasmažit palačinky pro 300 strávníků, naplnit je špenátem... by mi hráblo...

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:34:17
 6. avatar
  [26] Solei [*]

  sákryš, já už si ani nepamatuju jak se to píše. Frankfurtskou v naší jídelně dělají zásadně když mají být buchtičky.... ale nikdo si z toho hlavu nedělá, tak děcko odmítne polívku a jede se dál. V nápojích je většinou výběr ze dvou, buď sklenice mléka a čaj (lehounce přislazený) nebo cosi rozpustného většinou žlutého a sladkého - to si děti berou nejčastěji.

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:12:07
 7. avatar
  [25] Vivian [*]

  Meander:

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:09:41
 8. avatar
  [24] Solei [*]

  Meander: pod názvem nápoj se skrývá.... tramtadaadaaaaaaaaa šumněnka

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:09:20
 9. avatar
  [23] kominice [*]

  Jsem taky pro zdravější variantu ale né za cenu paní učitelky za zády a slov "dokud to nesníš nepůjdeš od stolu".Dcera jezdí do lázní a sestry řeší problémy s tím že děti doma zeleninu ani ovoce nejí.Klidně řeknou že to maminka nekupuje nebo že taťka řekl že je to hnusný.Je to hlavně v rodině.

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:06:46
 10. avatar
  [22] Meander [*]

  Vivian: Já nevím. Nerada bych se nějak zásadně mýlila. Třeba by to mohlo být i kakao se škraloupem.

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:05:40
 11. avatar
  [21] Vivian [*]

  Meander: no kdyby to byly čerstvé, ještě teplé buchty, tak bych se pravděpodobně nafoukla, a potom to mlíko by dokonalo dílo zkázy

  Ad nápoj - co myslíš, že bys tak mohla ve školní jídelně dostat ke zvěřinovému ragú s houskovým knödlem... třeba zrovna to ovocný mlíko

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:54:18
 12. avatar
  [20] floo [*]

  drobek: Hmm, ani snad raději ne...U McDonalda sním z nouze 2 x za rok cheeseburger, když si představím ty rozemleté kravské pysky a jiné

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:53:38
 13. [19] drobek [*]

  Manžel nedávno přitáhl domů film Super Size Me. Je to o Američanovi, který se rozhodl, že bude měsíc jíst POUZE jídlo z McDonaldu. Jak se rozhodl, tak učinil, samozřejmě pod dozorem několika lékařů. Do měsíce přibral jedenáct kilo a skoro přišel o játra... Film vřele doporučuji

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:52:05
 14. avatar
  [18] Meander [*]

  Mně... Teď na to koukám. Nenávidím tuhle specialitu českého jazyka. Pokaždé začnu větu nějak, v polovině si to rozmyslím, dokončím jinak - a na začátku mi zůstane špatný pád.

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:39:29
 15. avatar
  [17] Meander [*]

  Vivian: Fakt? Mě by ty buchty zacementovaly střeva.
  Nicméně moc by mě zajímalo, co se ukrývá pod pojmem "nápoj".

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:23:47
 16. avatar
  [16] Vivian [*]

  Meander: já bych to určitě zvládla... a kdybych to pak ještě zazdila tím ovocným mlíkem, tak bych možná jednorázově vyřešila svůj momentální problém se zácpou

  superkarma: 0 06.09.2007, 12:59:16
 17. avatar
  [15] závislá na čokoládě [*]

  Syn začal chodit do školy a už stihl v jídelně guláš s něčím a řekl: oni vůbec neberou ohled na to, že jsme malé děti a dali nám tučné maso Naštěstí mají výběr ze 2 jídel ( jedno bez masa) a kdyby šla připlatit ještě zelenina, tak jdu do toho. Ve škole mají automat na mléko a jogurty, naštěstí. Syn sice sladké moc nejí, ale ostatní děti si nosí na svačinu tatranku a on má chlebíček s něčím a dneska rajčátka. Doufám, že se neskazí od kamarádů anebo se maminky polepší...?

  superkarma: 0 06.09.2007, 11:07:44
 18. avatar
  [14] Meander [*]

  Jamie Oliver se tímto stal nejnenáviděnější celebritou.
  Z té ukázky školního jídelníčku se mi zježily chlupy i na dlaních. Frankfurtskou polévku následovanou českými buchtami fakt někdo dokáže sníst?

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:41:26
 19. avatar
  [13] Solei [*]

  Nyotaimori: já ho nečetla moc pozorně, ale souhlasím - samé maso. A pak dítě dostane k snídani salám a k večeři paštiku ( v tom lepším případě, v tom horším maminka nebo babička uvaří zase maso)

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:30:45
 20. avatar
  [12] Kayty [*]

  Nějak mi v článku chybí informace, že Jamieho inovace jídelníčku nějak mezi školní děti a jejich rodiče nezapadla. Vše se postupně vrací do starých kolejí. Takže skutek utek.

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:29:56
 21. avatar
  [11] Andula [*]

  LídaKo: ono se výchovou ani zdaleka nedá zvládnout všechno a s věkem sílí i vliv vsrtevníků, takže já automaty ve školách nechci.

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:17:16
 22. avatar
  [9] Solei [*]

  Ve školních jídelnách mi trochu chybí fantazie. Myslím si, že takové palačinky zapečené se špenátem posypané sýrem rozhodně nepatři mezi drahá jídla, ale přesto jsem se s nimi ještě nepotkala. A takových jídel je docela hodně...

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:57:31
 23. avatar
  [8] Solei [*]

  kominice: v te moji skole je permanentne zeleninova a je docela dobra. Nikdo tam deti jist nenuti.

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:55:04
 24. [7] tornado-lou [*]

  v te velke britanii, kde slavny Jamie tak zdrave zreformoval skolni jidla, se po te reforme odhlasila 1/4 stravniku. myslim, ze je dost pravdy na tom co rika reditelka. o menzach se nebavim, musela bych se vzteknout, ale to je na jinou debatu.

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:33:49
 25. avatar
  [6] kominice [*]

  Školní jídelnu mám spojenou s "mlíkovou"polévkou a ježí se mi všechny chlupy co mám.Protože jsme ji MUSELI jíst.Představa že takhle bude někdo nutit něco našim dětem tak mám pupínky.

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:16:06
 26. avatar
  [5] cmelda [*]

  LídaKo: myslim, ze ve skole staci automat na mlika(jogurty) a piti. Automaty s cokoloadovyma tycinkama atp. mine maloktere dite bez zastavky ...

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:15:19
 27. avatar
  [4] LídaKo [*]

  Já bych proti automatům na školách zas tak nebyla. Uvědomte si, že tam děti někdy tráví i celé odpoledne. Tohle už je spíš na výchově doma, jestli si děcka budou radši kupovat nesmysly místo toho, aby snědla oběd.
  Moje děti kromě nejstaršího (je to dost malý gympl) mají na výběr nejméně dvě jídla, třetí kluk dokonce tři (jedno je vždy zeleninový talíř, u druhého je pokaždé běžná a vegetariánská varianta). Na jídlo si stěžuje jen druhý kluk, tam nadávají i kantoři, a prý se to pořád nelepší.

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:50:09
 28. avatar
  [3] Solei [*]

  Stravuji se ve školní jídelně, naštěstí je vedoucí této jídelny tak osvícená a v určitou dobu umožnuje stravování i důchodcům a lidem z venku. Jako státní zaměstnanec s pracovištěm na vinohradské kde je oběd jinak velmi drahý se škola jak cenově tak sortimentem vyplatí. Vaří tam velmi dobře a chutně, maso je libové a občas zařadí do jídelníčku i jinou než tradiční kuchyni. Jediné co mne na této jídelně mrzí je četnost gulášových jídel.

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:49:21
 29. avatar
  [2] Kuře [*]

  Ono je to taky o komentářích. Já jsem ve školce jednou sprdla starší paní, která před vnoučkem prohlašovala, že to muselo být teda hnusné, podle toho, jak to vypadalo. Že viděla zbytky zapečených těstovin, rozrýpaných od tříletého dítěte jí nedocházelo. A zrovna ten den to bylo vynikající jídlo (já to ochutnala).
  No a včera jsem před školou slyšela: "A JÉJEJ, TO BUDE TVRDEJ KUS NĚČEHO S VODOVOU MAJDOU. NO ZKUS NĚCO SNÍST." Hlasitě ječené na půl chdoníku. Pochybuju, že by dotyčné dítko jenom ochutnalo.

  Jinak na naší základce říďa povolil jenom automat na mlíko a jogurty.

  superkarma: 0 06.09.2007, 07:25:39
 30. avatar
  [1] reditelka [*]

  Tento problém je opět o lidech, nemyslím, že pomohou předpisy - jde o zvaklosti rodinného stravování a o přístup pracovnic školních jídelen. Moje zkušenost je následující : přestože se vedoucí ŠJ a kuchařky snaží mít jídlo velmi chutné, pestré a doplňovat je nabídkou salátů zeleninových i ovocných, na stolech
  není / narozdíl od VB, která je nevím proč dávána za vzor/ žádná majonéza kečup- byť jen v jedné porci - je hodně dětí, které se ošklíbají téměř nad každým jídlem a vždy najdou něco, co je humus, blaf aj. Já se stravuji v Šj, kde se opravdu vaří dobře, maso je vždy libové, jídla jsou vyvážená a chutná. Řada dětí přesto odnáší téměř plný talíř a doma mamince referuje, že to nebylo k jídlu. Je to s podivem, protože jídelna vaří tatáž jídla pro tzv, mimoškolní strávníky - důchodce, místní firmy atd. , které si jídlo většinou pochvalují. Co tedy vyřeší předpis EU?

  superkarma: 0 06.09.2007, 07:05:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme