Novinky

Více než polovina Čechů a Slováků najde práci do měsíce

Situace na pracovním trhu v ČR je v současné době velmi příznivá – nezaměstnanost klesá na rekordní hodnoty kolem 6 % a je jednou z nejnižších v Evropě. Jak ale vypadá situace z pohledu lidí, kteří shánějí práci? Údaje pracovního portálu Profesia.cz ukazují, že více než polovina lidí, kteří hledají práci, ji najde do jednoho měsíce. Práci nejčastěji hledají prostřednictvím pracovních portálů a na doporučení známých.

„Hledání práce je stresující a naše zkušenosti z osobního kontaktu s uchazeči o práci říkají, že je velmi snadné v takovéto situaci podlehnout tlaku a ztratit víru ve své schopnosti, zejména pokud se nedaří najít nové zaměstnání již delší dobu,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Proto je potěšující zjištění, že v současné době se podle našeho průzkumu daří více než polovině lidí v Čechách najít práci do jednoho měsíce. Navíc výsledky z našich sesterských portálů dokazují, že na Slovensku je situace podobně příznivá.“

profesia

Foto: Profesia.cz

Nedávný průzkum, který proběhl kromě České republiky i na Slovensku a v Maďarsku (na portálech Platy.cz, Platy.sk a Fizetesek.hu) ukázal, že téměř polovina Čechů a Slováků najde práci do 1 měsíce, v Maďarsku je situace o něco horší. Do 3 měsíců získá práci další necelá třetina ve všech 3 zemích, víc než půl roku hledá zaměstnání 7 % Čechů, 10 % Slováků a 11 % Maďarů. Při hledání pracovního místa neuspěla ani po 6 měsících v Čechách a na Slovensku 3 % respondentů, v Maďarsku 10 % (podrobné výsledky viz tabulka).

tabulka

Zajímavé je i srovnání toho, jakým způsobem lidé práci hledají: to se poměrně liší u různých příjmových skupin. Zatímco lidé s nízkým hrubým příjmem nejčastěji našli práci díky doporučení známého nebo příbuzného (39 %), u zaměstnanců s vyššími výdělky častěji pomohly pracovní portály (50 %). Překvapivě málo respondentů v obou příjmových skupinách uvedlo, že našli práci prostřednictvím sociální sítě (nižší - 8 %, vyšší - 5 %).  Způsob hledání práce se liší i podle dosaženého vzdělání: zatímco lidé s vysokoškolským vzděláním využívají při hledání práce nejvíce pracovní portály, doporučení známého nebo příbuzného preferují v nejvyšší míře ti, kteří mají středoškolské vzdělání bez maturity.

   
14.04.2016 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Mickey Mouse [*]

  leontieen — #5 Tak zrovna tahle otázka není ani zavádějící ani omezující.

  Jinak souhlasím s tím, že na trhu je nedostatek ajťáků a přebytek lidí bez vzdělání. Přes léto nezaměstananost těch nekvalifikovaných klesne díky sezóně krátkodobých úvazků, ale dlouhodobé smlouvy budou stále hledat těžko.

  Vím ze zkušeností mojí manželky, která v personalistice dlouhá léta dělala a dodnes tam má kontakty, že úplně nejhůř se umisťují uchazeči s příliš vysokými nároky a přehnaným sebevědomím. Takový "mistr světa", který dělal někde vedoucího (nebo dokonce ředitele), často neumí přiznat, že jinde na tu vedoucí pozici prostě nemá.

  superkarma: 0 18.04.2016, 10:12:54
 2. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Rikina — #6 KDE?

  superkarma: 0 15.04.2016, 15:58:49
 3. [6] Rikina [*]

  Co já vím, moje sestra je personalistka, a je upřímně nešťastná, že nejsou lidi. Pořád jí nějací chybí, a to by brala skoro cokoli, co je gramotné a má to čtyři končetiny schopné pohybu a práce. Jenže pes je zakopán v tom, že jde o práci ve fabrice, a ještě k tomu na směny. A to se jaksi nikomu nechce dělat. Přitom tam je plno benefitů, mzdy taky nejsou zrovna zanedbatelné, a není to práce fyzicky náročná, v pohodě to můžou dělat i ženy, nebo právě lidi přes 50 let, co už nemají třeba fyzičku jak desetibojař. Nicméně má trvale obrovské problémy najít a udržet dost lidí potřebných pro ten provoz. Takže když potom čtu, jak někdo hledá práci měsíce, tak mě to moc nedojme. Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #7
  superkarma: 0 15.04.2016, 11:13:10
 4. [5] leontieen [*]

  Dělat závěry na základě průzkumů je diskutabilní. Jednak je většina otázek formou výběru z možností a vy musíte nějakou vybrat, i když třeba se všemi nesouhlasíte. A za druhé zadavatel chce, aby mu z průzkumu vyšly určité závěry a podle toho formuluje otázky. Plus průzkumy slouží k namasírování ega zaměstnavatele.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #8
  superkarma: 0 15.04.2016, 10:07:24
 5. [4] leontieen [*]

  Kadla — #1 Některé personální agentury mají interní předpis lidi nad 30 let, lidi s dětmi a handicapované nebrat, pokud není místo určeno přímo pro tyto skupiny. Takže v jeho věku bych přes personálky rozhodně nehledala. Je to na dvě věci.

  superkarma: 0 15.04.2016, 10:01:51
 6. [3] bobani [*]

  Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 14.04.2016, 18:30:48
 7. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Kadla — #1 presne tak, padesatniky neberou, protoze neumi pocitadla a anglictinu. Umim pocitadla i anglictinu, IT je pry nedostatek a nabidky se mi zrovna nehrnou. Sml15Sml80Sml80 Necekam, od kvetna co cervna zacnu podnikat, me to doma nebavi.Sml23

  superkarma: 0 14.04.2016, 15:08:41
 8. avatar
  [1] Kadla [*]

  To je pěkná blbost. Z okolí vím, že lidé běžně hledají práci až rok.... Je to závislé na věku. Čím starší (40 a více), tím hůře se práce hledá. Osobní zkušenost: Přítel, ačkoliv má velkou praxi, skvělé organizační schopnosti, pracovitý, systematický atd. atd., hledá práci bezúspěšně už 4 měsíce. A od personálek se vždycky dozví jen "nojo, po čtyřicítce se práce moc najít nedá..."

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #2
  2. na komentář reaguje leontieen — #4
  superkarma: 0 14.04.2016, 14:45:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme