Zdraví

Většina tonoucích na sebe křikem neupozorňuje

Nicméně víte, že utopit se lze nejen během plavání a vodních radovánek, ale i při lezení po skalách? Jste-li fanoušky horolezectví, nikdy nelezte tzv. komíny za hrozícího silného deště!

 

Každý rok se v České republice utopí kolem 300 osob, což je přibližně 3krát více než v okolních evropských státech, a to včetně přímořských! Zajímavé je, že asi 80 % z celkového počtu utonulých tvoří muži. Poradili byste si se záchranou topícího se jedince?

 

Trocha teorie nikoho nezabije

Z odborného hlediska lze tonutí rozdělit na suché a mokré. V prvním případě se jedná o stav, kdy při tonutí dochází k reflexnímu uzávěru hrtanu a postižený se jednoduše řečeno dusí. Suché tonutí je častější u dětí. Větší počet tonutí (přibližně 80 %) je mokrých. To znamená, že po počátečním polykání vody dojde k jejímu vdechnutí. Mokré tonutí si oblíbili především neplavci a vyčerpaní plavci.

Nicméně i zdatní sportovci plavoucí v přírodních nádržích za ztížených povětrnostních podmínek se mohou dostat do svízelné situace, obzvláště pokud prší. Nad hladinou se totiž za silného větru a deště vytváří aerosol, jenž vzniká z drobných vodních kapek. A právě vdechování této směsi se stává někdy osudným i vynikajícím plavcům. Ale pozor, utopit se lze nejen při plavání a vodních radovánkách, ale i při lezení po skalách! Jste-li fanoušky horolezectví, nikdy nelezte tzv. komíny za hrozícího silného deště.

 

Tonoucí křičí jen zřídkakdy

Dobře zavedená představa topícího se člověka je asi taková, že nešťastník mává rukama a hlasitě volá o pomoc. Jenže ouha, většina lidí se topí tiše! Příčinou tonutí nejčastěji bývá nějaká zdravotní porucha, kdy postižený ztratí vědomí (např. srdeční příhoda, epileptický záchvat apod.). V neposlední řadě nelze opominout nehody, jejichž viníkem je alkohol.

Malá skupina mávajících a občas i volajících tonoucích spadá v drtivé většině do kategorie vyčerpaných plavců, nicméně jejich aktivity jim většinou bohužel nevydrží dlouho. 

Z hlediska záchrany jsou na tom nejlépe nešťastnící, kteří bojují s ledovou vodou, podchlazení totiž zvyšuje naději na úspěšnou resuscitaci. Například u dětí jsou popsány případy úspěšného oživování i po tonutí trvajícím kolem tři čtvrtě hodiny!

 

První pomoc při tonutí

» První, poněkud drsné, pravidlo zní: „Všechny kroky podnikejte s ohledem na vaši bezpečnost.“ Není málo případů, kdy zachránce na svou neopatrnost doplatil.

» Zachraňujete-li na volné vodě, tak je z hlediska vaší bezpečnosti nejlepší snažit se podat či doručit tonoucímu nějaký předmět, kterého se zachytí. Pamatujte na to, že topící se člověk, je-li při vědomí, bývá ve velkém stresu a může vás svým sevřením stáhnout pod hladinu či se po vás snažit jakoby vyšplhat.

» Je-li tonoucí v bezvědomí nebo někde „na půli cesty“ a nelze upoutat jeho pozornost tak, aby se nabízeného předmětu zachytil, připlavte k němu zezadu a pokuste se ho otočit na záda. Uchopte ho podhmatem oběma rukama za bradu, plavat musíte znak, praktičtější a efektivnější je zabírat nohama jako při stylu prsa. Toto je pravděpodobně nejjednodušší a pro vás nejbezpečnější způsob tažení tonoucího, ten má svá ústa i nos nad vodní hladinou. Samozřejmě obrovskou výhodou jednoznačně je, je-li na rozsáhlejší volné vodní ploše k dispozici nějaké plavidlo, zde myslete na to, jak zachraňovaného do loďky dostanete. Větší počet zachránců bývá prakticky nezbytný.

» Po úspěšném vytažení z vody naprosto minimalizujte čas, kdy budete ze zachraňované osoby vylévat vodu. Voda někdy vyteče z velkých dýchacích cest, ale z plic ani kapka. Tam se totiž voda vstřebá.

» Zkontrolujte životní funkce, pokud jedinec nedýchá, neodkladně zahajte resuscitaci. (Článek o resuscitaci dětí najdete  na Žena-in ZDE, poměr 30:2 je stejný jako i u dospělých). Po úspěšné resuscitaci uložte postiženého do stabilizované polohy a průběžně kontrolujte životní funkce.

» Jsou-li životní funkce zachovány a pacient je pouze v bezvědomí, uložte jej do stabilizované (nyní zotavovací) polohy.

» Ve všech případech po úspěšné resuscitaci zajistěte tepelný komfort.

» Nastalo-li tonutí po pádu do mělké vody, pamatujte při manipulaci s postiženým na možné poranění páteře.

» Ve všech případech, kdy došlo k tonutí, volejte linku 155. Všechny, i úspěšně resuscitované, osoby vyžadují po záchranné akci intenzivní lékařský dohled trvající nejméně 2 dny. Nebezpečný těžký plicní otok se totiž může rozvinout až po několika hodinách, největší změny lze očekávat do 6 hodin.

 

Tip:

U mnoha velkých vodních nádrží, které jsou o prázdninách hojně navštěvovány, funguje Vodní záchranná služba. Její stanoviště je například i ve vyhlášené rekreační oblasti u Slapské přehrady, kde je v provozu 24 hodin denně celé prázdniny! Zkušené záchranáře, kteří mají základnu na Staré Živohošti, lze zavolat (tel: 607 962 552) nejen v případě tonutí, ale i při dalších úrazových stavech, kdy jsou schopni odborně zajistit neodkladnou první pomoc. 

Zdroj: McNab, Ch. První pomoc pro přežití – Příručka SAS

             Srnský, P., První pomoc u dětí. Praha: Grada, 2006

             Kinšt, D. a Sedláček, J.  Skripta Vodní záchranné služby  MS Praha -  Základy první pomoci

         

 

Umíte poskytnout umělé dýchání a srdeční masáž?

Znáte alespoň základy první pomoci?

   
24.08.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Smetanová [*]

  Petunie: Tak todle se stalo u nás na přehradě.Je to smutný případ,ale kdo ví ,jak to všechno bylo?

  superkarma: 0 25.08.2007, 23:09:43
 2. [18] Rikina [*]

  Když má někdo vodu v dýchacích cestách, asi se moc hlasitě ani projevovat nemůže. Dosud jsem z vody zachraňovala jenom vlastního psa neplavce, což bylo snadné. Plavčík bych být nechtěla... a skočit pro někoho do vody bych se hodně rozmýšlela, podle okolností.

  superkarma: 0 25.08.2007, 11:10:12
 3. avatar
  [17] Petunie [*]

  K tomu jabloneckému případu: možná by stálo za to si nejdřív pořádně přečíst daný článek, možná i odkazy, které k němu vedou, a pak vynášet soudy. Zkuste mrknout třeba na tenhle článek a pak nadávejte na "chlastající mládež, která nepomohla kamarádovi": http://zpravy.idnes.cz/straznici-nepomohli-tonoucimu-tvrdi-svedci-fm2-/krimi.asp?c=A070806_094417_krimi_itu

  superkarma: 0 25.08.2007, 10:40:36
 4. avatar
  [16] Meander [*]

  Kámoš zachraňoval psa, pod kterým se utrhnul břeh a pes plynule klesal ke dnu, byl to debilní pes.
  Já bych nezachránila ani toho psa, protoe nenávidím vodu, bojím se hloubky a neumím plavat Jo, má to svoje výhody.

  superkarma: 0 24.08.2007, 11:32:50
 5. avatar
  [15] Luciš [*]

  SStream:no možná jsem taky zaujatá. Mám z první ruky popsanou péči o 13-17 leté zdrogované a alkoholem přiotrávené slečny a pány, jak se chovají a jak se chovají jejich rodiče k personálu dětské nemocnice
  Mělo by se pořádně zjistit, co jim je a lifrovat takové případy na záchytku mezi ty nejotřesnější notory, aby si to příště rozmysleli

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:59:17
 6. avatar
  [14] Luciš [*]

  SStream: namol nebo míň namol v 16ti letech? Myslím, pokud by obvinili policisty, tak by museli obvinit všechny, co u toho byli plus rodiče a toho, co mu nalil
  Je to smutné, že zařval mladej kluk. Ale na jedné straně si hrajou na dospělý a pak na druhé poukazují na druhé, jak jim nepomohli, sami stateční jak prase

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:46:00
 7. avatar
  [13] SStream [*]

  Luciš: Pokud měl ten mladík v sobě cca 4 piva tak asi nikdo ze zůčastněných nebyl opilý namol. Spíš mě dostalo to, že kdyby se to stalo mě nebo komukoliv jinému tak si za to jde sednout, kdežto tohle se tak nějak elegantně "přešlo". Jsem vůči policistům tak trochu zaujatá,utíkají totiž od problémů tak profesionálně jak jen to jde. Můj názor je ryze subjektivní

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:32:13
 8. avatar
  [12] femme [*]

  Luciš: moje slova

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:27:16
 9. avatar
  [11] Luciš [*]

  SStream: v noci, kdy nevíš, jestli si to ti mladí opilí ze srandy nevymysleli? A nevíš, v které části vodní plochy se údajně topil, když ho nevidíš?

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:11:02
 10. avatar
  [10] floo [*]

  Umím poskytnout první pomoc, poskytla jsem první pomoc, bohužel to nedopadlo .

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:10:01
 11. avatar
  [9] SStream [*]

  Luciš: tak jsem dočetla článek a žasnu. Co já vím, je neposkytnutí první pomoci trestné, a to jak pro osobu fyzickou tak pro veřejného činitele (140/1961 Sb.). Aneb když je v něčem namočená policie všechno je tak nějak více pochopitelné, že ano...Nechce se mi věřit, že by tam přijel jeden policista, pro něj by mohla být záchrana tonoucího nebezpečná,ale pro hlídku, která v tomhle musí být školená?

  superkarma: 0 24.08.2007, 10:02:44
 12. avatar
  [8] SStream [*]

  Byla jsem nějakou dobu plavčík. Za celý svůj život jsem nevyslechla tolik nadávek jako za to kratinké období. Největší problémy nejsou kupodivu s dětmi, ale právě s dospělými. Na volných vodách jsou totiž všichni z 90% posilnění a my jsme ani tak nelovili lidi z vody jako jsme zašívali hlavy... A zajisté zabránit silně podnapilému chlapíkovi, který se vsadil s kamarády, že přeplave přehradu je občas fakt prdel... Nikdy více. Smekám před všemi plavčíky,kteří mají mnohdy minimální mzdu a jsou zodpovědni za životy lidí.

  superkarma: 0 24.08.2007, 09:51:18
 13. avatar
  [6] Evikus [*]

  Luciš: Já bych hlavně pro svoje kamarády do vody skočila (teda pokud bych nebyla úplně namol)

  superkarma: 0 24.08.2007, 09:11:34
 14. avatar
  [5] Luciš [*]

  Evikus: navíc ho ti kamarádi viděli ještě nad vodou. Já být policajtem a opilá mládež mi říct, že se uprostřed přehrady někdo topí a já nikoho neviděla, zachovám se stejně

  superkarma: 0 24.08.2007, 08:46:36
 15. avatar
  [4] Evikus [*]

  Luciš: já jsem hlavně nepochopila, proč pro něj teda neskočili ti kamarádi, když viděli, že policajti nic nedělaj. Zachovali se úplně stejně - jenom stáli a koukali a teď je budou obviňovat, že nezasáhli

  superkarma: 0 24.08.2007, 07:56:29
 16. avatar
  [3] Luciš [*]

  http://zpravy.idnes.cz/mladi-demonstrovali-v-jablonci-kvuli-utonulemu-ft0-/domaci.asp?c=A070811_192105_domaci_jba

  No nevím, já bych si udělala pořádek ve svým svědomí než bych někoho obvinila, že neposkytl pomoc

  superkarma: 0 24.08.2007, 06:48:17
 17. [2] Andulína [*]

  ani pro něj skákat nemusíš, stejně by sis ho nevšimla, když nekřičí :-) a topí se tiše :-)

  superkarma: 0 24.08.2007, 00:56:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme