Bulvár

Věstonická Venuše má sestřenku


Tak takový nález je u nás docela ojedinělý. Archeologové pracující na nalezišti u Mašovic už několik let objevili torzo duté sochy znázorňující ženu, která je pravděpodobně stará až 7000 let! Práce archeologů na tomto místě trvá už několik let. Mají se tam totiž stavět rodinné domky, a než bude stavba povolena, musí místo prozkoumat odborníci, zda tam nejsou nějaké historické nálezy.

 

Už v roce 2000 tam nalezli zbytky jakési rituální svatyně, která možná sloužila jako hospodářský kalendář. Teoreticky je hodně podobný Stonehenge, který byl postaven v Anglii přibližně o 2000 let později.

 

Na samotném kousku ženské sochy (spodní část těla), který je na svou dobu neobvykle velká (počítá se totiž, že v původním stavu měřila něco přes půl metru), je zvláštní i to, že je zevnitř dutý. Předpokládá se, že socha měla jakési rituální účely. Žena byla totiž symbolem plodnosti, a tak mohla být používána jako záruka lepší úrody.

 

Je jasné, že cena nalezené sochy je nevyčíslitelná, ovšem na svou mnohem starší předchůdkyni Věstonickou Venuši stále nemá.

 

Zajímají vás tyto archeologické nálezy a záhady minulosti? To, jak dřív lidé žili, co k čemu používali a jakou měli hierarchii? Četla jste někdy nějakou knihu, která by se zabývala těmito tématy?

   
19.10.2007 - Společnost - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Jupíí [*]

  Rikina: zahradní trpaslík. Taky by to mohl být nočník,

  superkarma: 0 19.10.2007, 16:31:27
 2. [7] Rikina [*]

  Nyotaimori: možná by se dávná civilizace neudržela smíchy, co všechno dnes považujeme za předmět používaný k rituálním účelům. Co když dotyčná soška byla něco jako dnes sádroví trpaslíci a jiné podobné figury?

  superkarma: 0 19.10.2007, 15:55:36
 3. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: Správně je dávná civilizace.Rozhodně to nebyli pralidé s kyjem v ruce.A rituálním předmětem nazývá současná civilizace veškeré dávné předměty,jejichž význam a účel nechápe.I dnes spousta lidí nechápe používání "proutku"při hledání vodního zdroje.A je proutkař pračlověk a proutek rituální předmět?

  superkarma: 0 19.10.2007, 15:21:41
 4. avatar
  [3] Solei [*]

  při porovnávání fotografií ale nerozumím tomu proč je to připodobňováno k věstonické Venuši (snad proto, že je to starý nález). Mně se prostě zdá, že tahle má rozhodně menší zadek

  superkarma: 0 19.10.2007, 15:06:08
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Soška je dutá,protože sloužila ke speciálním obřadům a plnila se vodou.Viz nálezy z území dnešního Afganistánu,kam se bohužel vybavené týmy archeologů hned tak nedostanou.Sošky souvisí s menhirovými řadami i kruhovými stavbami.

  superkarma: 0 19.10.2007, 14:53:47
 6. avatar
  [1] Kelly [*]

  Mne zajímá vše, co má hlavu a patu ... dokonce i takový nález, který právě tu hlavu a patu postrádá

  superkarma: 0 19.10.2007, 14:48:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme