Domácnost

Věštění z run a runové amulety I.

run

Už z úcty k bohům, kteří jaksi obhospodařují tyto tajemné a velmi mocné symboly, je postavím na první místo. Zaslouží si to.

Runová magie je také jednou z nejmocnějších a nejúčinnějších vůbec. Je to proto, že pokud něco žádám od run, oslovuji přímo bohy, a to osobně.

Runy také nelze kdykoli vzít a jen tak si vrhnout, jako to lze třeba s kartami. Nedělá se to. Řeč karet se totiž točí kolem našeho podvědomí, případně podvědomí lidí, na které se ptáme. Tak je to i s čajovými lístky, kávovou sedlinou, nebo třeba křišťálovou koulí. U run je to jinak.

Bavíme se přímo s bohy

Runy se vrhají rituálně a záleží rovněž na dni, kdy k tomuto úkonu přistupujeme, protože každý den se svou otázkou oslovujeme jiného boha.

Je to náročné, ale když se člověk naučí alespoň trochu runám porozumět, je to devíza na celý život. Výroba run dříve patřila výhradně do rukou druidů.

Pokud vás teď postavím přímo před runové symboly a rovnou vás naučím, jak takový amulet vyrobit a proč, nemyslím, že by to splnilo účel.

Máte-li porozumět, bylo by ode mě seriózní nechat vás napřed nahlédnout do světa těch, které o pomoc případně požádáte. Ráda vás seznámím s těmi, kteří jsou tak štědří ke mně, abyste poznali, do čích rukou vlastně svěřuji své prosby, přání a také mnoho díků.

Snad se neurazí, když nevyjmenuji všechny

Je jich opravdu mnoho a celá tato mytologie rozhodně stojí za přečtení. Je to krásný svět bohů, kteří jsou smrtelní a mají i lidské vlastnosti. Pokud by vás zajímala celá, tak například TYTO stránky pokládám za vydařené. Jinak ale, kniha je kniha.

Vládcem mých bohů je...

odODIN – Je to velmi přísný stařec, který nic neodpustí. Byl to ale právě on, kdo lidem runy dal, aby mohli s bohy komunikovat. Hodně při tom obětoval. Jeho runou je ALGYZ a ANZUS a jeho dnem je středa.fri

 

FRGG – Je manželkou Odina. Je ochránkyní rodiny, manželství, mateřství a slibu věrnosti. Proslula věšteckým uměním a tím, že svá tajemství neříká nikomu, ani svému muži. Její runou je BERKANA a také PERTHO.

 

lokLOKI – S Odinem uzavřel symbolické bratrství. Je to však zlomyslný bůh, jehož přičiněním a lstí zemřel miláček bohů Baldr. Za to byl ale Odinem krutě potrestán. Jeho zábavou je dostávat lidi do problémů, aby je pak z nich mohl velkoryse tahat. Loki nemá svou runu. Jeho dnem je sobota.

 

freFREYA – Je nekrásnější z bohyň. Je sestrou boha Freye a jejím symbolem je kočka. Freya má zvláštní pochopení pro zamilované ženy a páry, jimž je bráněno v lásce. Vlastní překrásný náhrdelník Brísing-orgamen, který tak moc chtěla, že se kvůli tomu pomilovala se čtyřmi trpaslíky. (Prý najednou.) Její runou je GEBO a FEHU a jejím dnem pátek.

thoTHÓR – Je synem Odina. Symbolizuje sílu a moc. Jeho kladivo nosí mnoho lidí na krku jako amulet pro získání síly a moci. Mnozí ovšem netuší, co nosí. Thór je vládcem hromu a blesků. Podle našich předků měl moc zastavit nebo spustit bouři. Vzývali ho hlavně válečníci. Jeho runou je URUZ. Jeho dnem je čtvrtek.

tyrTÝR – Je Odinovým adoptivním synem. Přes svou čest a schopnost přímého jednání musel Týr křivě přísahat, když došlo ke spoutání vlka Fenriho. Za trest jej vlk připravil o pravou ruku. Týr představuje právo a řád. Je žádán prostými lidmi, kteří prosí o spravedlnost a řádný soud. Právě s obětí jeho ruky je dodnes spjato ono proslulé „Ruku na to“. Jeho jménem se skládají přísahy právě pravačkou. Prý je spravedlivějším soudcem než nevyzpytatelný Odin. Jeho runou je TEIWAZ. Jeho dnem pak úterý.

balBALDER – Byl miláčkem bohů. Pro svou mírnou a dobrotivou povahu a také pro svou krásu. Jeho přítomnost blažila a jeho nekonfliktní chování je na severu stále příslovečné. O život přišel zásluhou Lokiho. Jeho matka Frigg při jeho narození požádala všechny věci, aby mu neubližovaly, a ony jí to přislíbily. Jediné, nač zapomněla, bylo jmelí. A právě šíp z jmelí podstrčil Loki jednomu z jeho bratrů, když v žertu po Baldrovi střílel. Spolu s Baldrem odchází do podsvětí i jeho věrná žena. Frigg udělala všechno možné, aby Baldra dostala zpět. Prozatím se jí to ale nepodařilo….

Bohů a jejich kouzelných příběhů je v této mytologii ovšem mnohem více... Snad jsem vás ale tímto kratinkým úvodem naladila, a také snad teď už mohu začít s návodem na výrobu run.

Kameny nebo dřívka

Runy jsou k dostání a jsou i runové karty. Pokládám to ale za neuctivý model. S runami se nekupčí! Jen takové mají sílu, které jsou vlastní rukou rituálně vyrobené. Můžete si runy buďto vypálit do dřívek, nejlépe z dubu, nebo jasanu, nebo namalovat na kameny.

runyJá mám runy kamenné, dobře uložené

Kameny pro výrobu run si nasbírejte. Nejlepší je prostě jít a sebrat ten kámen, který vám něco říká. Ti vnímaví z vás s tím jistě problém mít nebudou. Pak si kameny rozložte před sebe a vybírejte podle povahy každé runy kamínek, který k ní podle vašeho pocitu nejlépe sedí. U dřívek doporučuji napřed vyřezat, a pak určovat.

Kdy vyrábět?

Den, který pro výrobu zvolíte, bude dnem Boha, kterému je zasvětíte. On pak bude jejich patronem. (Pokud bude chtít.)

Jestliže si vyberete boha nebo bohyni, kteří nemají svůj určený den, pak je dobré vyrábět runy v neděli. To je den slunečního božstva zvaného SOL.

U run kamenných je k malování bezvadné použít barvy na sklo. Do dřívek pak symboly dobře vypálíte pájkou se špičkou. Tu si pořiďte, protože k pozdější výrobě runového amuletu nemůžete použít nic jiného než dřevo. To proto, že po splnění úkolu amulet musíte spálit a bohům vrátit. Kameny jsou dobré pro věštění.

Potřebujete atmosféru

rAť už se rozhodnete své pomocníky pro komunikaci vypálit na dřívka, nebo namalovat na kameny, je potřeba připravit atmosféru. Vyberte si čas, kdy vás nikdo moc nebude rušit, pusťte si třeba hudbu, zapalte svíčku nebo vonnou tyčinku a podobně.

Prostě vytvořte tomu, komu své runy zasvětíte, takové prostředí, do kterého byste se ho nestyděli pozvat. Úplně nejlepší pochopitelně je, když tak činíte v přírodě. Kdo má zahradu, to jistě ocení. Rozumí se, že na sídlišti před domem byste působili spíše jako atrakce.

Doufám, že jsem vás naladila na zítřejší pokračování. Dozvíte se významy jednotlivých run i jak z nich věštit, a vyrobíme si amulet na ochranu domu a majetku, na lepší vydělání peněz, na odvrácení nepřátelství a na všeobecnou ochranu osoby…

   
28.04.2009 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] Yggdarsilia [*]

  No ako nechcem byť zlá , ale ak sú na tých fotografiách runy ktoré si sama vyrobila , tak nie sú celkom dobré . Runové kamene by mali byť približne rovnakej veľkosti aby pri hádzani nenastala často situácia že, runy na väčších kameňoch budú vytláčať tie druhé Sml22

  superkarma: 0 11.02.2014, 17:13:07
 2. [31] Jarkkka [*]

  Lidi neblbněte s amuletama, zdravý rozum vám nic neříká?

  superkarma: 0 20.12.2012, 16:52:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] átéčko [*]

  Julianna — #29 Jo přesně tak!

  superkarma: 0 01.05.2009, 17:05:03
 2. avatar
  [29] Julianna [*]

  shb — #26 to je fakt nešlo, nebýt Míši už tu nechodím, novinky se mi moc nelíbí, články Míši odhaduji také podle názvu. Stojí vždy za to. Poučím se a hlavně se pobavím, Míša má úúúžasný sloh. Jen tak dál.

  Míšo díky.

  1. na komentář reaguje átéčko — #30
  superkarma: 1 28.04.2009, 22:24:02
 3. avatar
  [28] Julianna [*]

  Míšo, díky za článeček, těším se na pokračování. Jsi úúúžasná. Díky. :-)))

  superkarma: 0 28.04.2009, 22:17:09
 4. avatar
  [27] átéčko [*]

  Míšo díky za článek!!!!

  superkarma: 0 28.04.2009, 17:00:06
 5. avatar
  [26] shb [*]

  Michaela Kudláčková — #25 aha, no pravda, ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo by z nich věštil, mají tu asi víc tradici ty karty...ale věřím, vím že přes ten net je to trochu pofiderní, ale i tak jsou pěkně zpracované, a když jsem na dně tak vždy potěší :o) ale říkám asi si je taky udělám, ale je to proces :o)

  My Tě máme rádi!! Michalko naše bez tebe by to tu nešlo Sml23

  Sml47Sml49

  1. na komentář reaguje Julianna — #29
  superkarma: 0 28.04.2009, 15:37:55
 6. avatar
  [25] Michaela Kudláčková [*]

  shb — #24 Znám tu stránku. Věř ale, že vlastní se s tím rovnat nedají.

  Jinak moc děkuji za přízeň všem. Strašně mě zájem těší a upřímně překvapuje zároveň. :-) 

  Jdu vám fotit výrobu toho amuletu :-)

  1. na komentář reaguje shb — #26
  superkarma: 0 28.04.2009, 15:32:49
 7. avatar
  [24] shb [*]

  Michaela.Kudlackova: Míšo chodím ráda na věštění run sem:

  http://www.esoterika.cz/vesteni/10

  zkus si to, i to ukazuje zda se ta runa jako "hodila" normálně nebo "hlavou dolů" :o)

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #25
  superkarma: 0 28.04.2009, 15:17:18
 8. avatar
  [23] shb [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #1 Sml30 taky mě to napadlo! A pak jsem si jen vzpomněla, že Míša má aspoň kočku Freyu :o)

  superkarma: 0 28.04.2009, 15:12:52
 9. avatar
  [22] shb [*]

  Irena1 — #19 nejčastěji v sekci horoskopy Sml80 ale taky hledávám- většinou odhaduju podle názvu :o)

  superkarma: 0 28.04.2009, 15:07:44
 10. avatar
  [21] shb [*]

  Super! Tisknu si, runy mám ráda dávno a čtu z nich radši  a víc než z karet :o) Tak mě článek potěšil, mno možná je na čase abych si je udělala taky :o) kamenů mám doma hromady :o)))) a ráda různé sbírám :o) Ještě se kouknu na ty stránky z odkazu. :o) Hezký den Míšo! Sml53

  superkarma: 0 28.04.2009, 15:06:19
 11. avatar
  [20] Irena1 [*]

  Mimochodem, Míšo, koukala jsi někdy na StarGate? V poslední době je to u nás hit a čím dál víc zjišťuju, že je to docela zajimavý výklad různého "božstva", spec. třeba Thor tam vystupuje často, Loki, ale i Ra a další

  superkarma: 0 28.04.2009, 14:08:53
 12. avatar
  [19] Irena1 [*]

  opravdu by nebylo možné Míši články někde shromažďovat ve zvláštní rubrice nebo jim aspoň dávat nějaký barevný nebo odlišný nadpis? kdo to má pořád hlídat a hledat Sml28

  jinak runy jsem si koupila asi před dvěma měsíci a popravdě jsem je od té doby ještě nevytáhla, protože je k tomu naprosto šílená nicneříkající příručka, takže radši si teď počkám na vysvětlení od Míši a dál budu shánět nějakou dobrou knížku

  1. na komentář reaguje shb — #22
  superkarma: 0 28.04.2009, 14:04:30
 13. avatar
  [18] Michaela Kudláčková [*]

  Nestyda — #16 Pokud to jinak nejde, stromu se hodně omluvím a vysvětlím, proč dřevo potřebuji.

  K výrobě amuletu, který shodou okolností v zítřejším článku krok po kroku popíšu a nafotím, (je pro Radka) jsem ale ubližovat nemusela. Pod dubem, který mám moc ráda jsem vhodné dřevo našla a bylo čerstvé.

  Tvůj pohled je dobrý! Sml67

  superkarma: 0 28.04.2009, 11:25:07
 14. avatar
  [17] Michaela Kudláčková [*]

  Lindaa — #9 Podle mého i podle předků, z jejichž odkazu tohle všechno pochází ano. Není to ale legrace. Oni měli jednak svá pozitiva, ale také negativa.

  Je potřeba hodně vědět o tom, kterém bohu pokud chceš mít potomka jako pokračovatele jeho jména.

  Takový Thór je sice bůh hromu, blesku a bouře, ale byl také těžko zvladatelný a hodně svéhlavý i bouřlivý. Svou sílu si kompenzoval v bouřích - člověk tu možnost mít nebude.

  Freya je jistě báčená a rozmilá, ale také marnivá a neposlušná :-)

  superkarma: 0 28.04.2009, 11:21:56
 15. [16] Nestyda [*]

  Míšo, u bohyně Frigg Ti chybí "i"... jinak, článek NÁDHERNÝ, mám ho vytištěný, schovám... pak bych se chtěla zeptat, jak získáváš dřívka? Je mi hloupý ničit strom jenom kvůli své kratochvíli...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #18
  superkarma: 0 28.04.2009, 10:37:02
 16. avatar
  [15] danila3 [*]

  krásný článek jako vždy...také se těším na zítřek, také jako vždy...Sml59...díky za počteníčko

  superkarma: 0 28.04.2009, 10:32:47
 17. avatar
  [14] 2kleo [*]

  Moc pěkné! Více takových článků!!! Už se moc těším na pokračování!! Do té doby jdu hledat ty kameny a asi ano, mělo by jich být 24. Taky jsem kdysi měla karty, ale kameny mi příjdou fakt lepší.

  superkarma: 0 28.04.2009, 09:48:56
 18. [13] Nestyda [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #12 Mně přijde, že Jarune ne a ne sesednout :D :D

  superkarma: 0 28.04.2009, 09:43:38
 19. avatar
  [12] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Nestyda — #11 Sml57 na tebe skočila pořádná Jaruna letos, co?Sml30Sml46

  1. na komentář reaguje Nestyda — #13
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:41:09
 20. [11] Nestyda [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #10 prckám prckám??? :D

  božíčku, já bych spartakiádovala i zadarmo :D

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis(Kentánová) — #12
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:37:32
 21. avatar
  [10] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Nestyda — #8 chááá)))to nemohli být mackové s prckama,ale prckové s mackama, když to byli čtyři prtaslíkojc a dali Freye za spartakiádu náhrdelník)

  P.S.: Potká prcek cvrčka a ptá se, tak co cvrčku,co furt děláš..a cvrček...ále, cvrkám a cvrkám...a ty prcku?

  1. na komentář reaguje Nestyda — #11
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:33:44
 22. [9] Lindaa [*]

  Michaela Kudláčková — #6 Ahoj Míso. Me by zajímalo jak to je kdyz se díte pojmenuje po nekterém z bohu - prejímá tím jeho vlastnosti nebo tak??? V období 2005-2008 byla Freya nebo Freja velice populární jméno a dcerin spoluzák se jmenuje Thor. Díky

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #17
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:16:42
 23. [8] Nestyda [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #7 nebo macku s prckem :D

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis(Kentánová) — #10
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:10:54
 24. avatar
  [7] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Michaela Kudláčková — #6 no tedaaaaaa)))) to by byla akce... Freya: Tak pojď na řadu prcku s mackem))Sml30

  1. na komentář reaguje Nestyda — #8
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:07:48
 25. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #1 Klidně je neškrtej. Brísing-orgamen, by mi asi ohodně posunul mantinely.Sml30Sml30Sml57

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis(Kentánová) — #7
  2. na komentář reaguje Lindaa — #9
  superkarma: 0 28.04.2009, 09:04:08
 26. [5] Nestyda [*]

  Míšo, ještě jsem nečetla, pořád roluju nahoru dolů, jsem nadšená a natěšená a při těhle pocitech nemožná se soustředit. Já se tak těším, až si to přečtu, že se k tomu snad ani nedostanu.

  superkarma: 0 28.04.2009, 09:03:34
 27. avatar
  [4] dajdada [*]

  Už se moc těším na pokračování. A kolik jich má celkem být? Kdysi jsem si koupila ve spiritu runové karty a je jich 24 ks. Na výrobu vlastních nemám čas a navíc tady ani soukromí, ale tohle je zajímavé čtení, až to úplně láká si něco takhle vyrobit. U nás je pořád rachot a tak se nemůžu ani soustředit na normální karty. Pořád si říkám až děti vyletí z hnízda, tak snad se tomu budu věnovat víc. Kdo ví.

  superkarma: 0 28.04.2009, 08:44:24
 28. avatar
  [3] dalma [*]

  Super článek. Sml22 Už se těším na vyrábění amuletů. Sml59Amulet na ochranu domu a jejich obyvatel by se hodil. Sml22 Sml36

  superkarma: 0 28.04.2009, 08:36:36
 29. avatar
  [2] kuty [*]

  už se těším na zítřekSml36

  superkarma: 0 28.04.2009, 08:24:02
 30. avatar
  [1] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Freya mi připomíná Míšu, ale škrtám ty pidimužeSml30

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #6
  2. na komentář reaguje shb — #23
  superkarma: 0 28.04.2009, 07:42:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme