Zavzpomínejte se čtenářkou Denkas na to, jak se pralo před padesáti lety. Denkas měla čtyři sourozence a tak jejich maminka jen prala a prala a prala...

Krásnou a zajímavou vzpomínku (dokonce s fotkou) zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Denkas...


Když se řekne praní, tak se mě vybaví prádlo u nás doma pověšený na pavlači. Matně si pamatuji, když jsme prali doma v kuchyni. Na sporáku hrnec, kde se vyvářelo. Pak vanička na štokrdleti... ale to už je hodně dávno, nejmíň 50 let. Pak si naši ještě se sousedy na patře udělali prádelnu z prázdného bytu pod námi. To mi zase připomnělo, že to vlastně nebyl byt , ale kdysi krám a když se to tam vyklízelo, tak v té jedné místnosti bylo plno staniolu a taky malý papírový panáčci s hýbacíma nohama a rukama. Trochu sem odbočila. Pak už naši prali v té prádelně, kde byly dvě vany a kotel na vyvářku. Jó to bylo vždy prádla! Plná půda a ještě ta zmíněná pavlač. Bylo nás 5. Pak jsem se vdala, pořídila 3 děti a prala a prala. Po večerech přepírala v ruce, pak velký prádlo. A já trdlo sem se bránila automatce. Mě praní nevadilo. Až když nejmladšímu byl rok jsme automatku koupili. Teď si už neumím představit, že bych máchala cíchy, deky, nebo třeba i džíny. Ale drobnosti klidně přeperu v ruce i teď. A jak často peru? No přeci pořád! Mám ráda čistý voňavý prádlo.

Všechny pradleny zdraví,
Denkas

P.S. přikládám fotku pavlače, lepší nemám a už nepořídím, protože ta naše pavlač, kde jsme toho tolik zažili, tolik prádla usušili, už není, zazdili jí. Jo a ten jeřáb, co tam vykukuje, ten tam zrovna staví Nuselský most.

Pavlač 1969

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17. 9. 2012: Praní

  • Kdy už je, podle vás, oblečení špinavé?
  • Kdo ve vaší domácnosti pere?
  • Máte doma tahanice okolo čistoty prádla?

garnierKaždý přistupujeme k praní oblečení jinak, to co jeden člověk považuje za špinavé, další nosí ještě 14 dní. Posílejte mi své příspěvky o praní ve vaší domácnosti, obzvláště mě zajímá, jestli kvůli u vás praní vznikají nějaké třecí plochy a dohady. Své příspěvky posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 17. 9. 2012 do 15.00 hodin. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, jehož autorku odměním pěkným dárkem. Jakým? Aby si už nedělala s praním vrásky, mám tu připravený GARNIER Ultra Lift denní krém a sérum - kompletní péči proti vráskám.

Reklama