Domácnost

Veselé Vánoce aneb trapasy na Ježíška


Svátky vánoční by měly být dny pohody a klidu. Někdy si však osud usmyslí své. Můžete se potom snažit sebevíc, ale klid ani pohodu jednoduše nenastolíte. Ono je někdy lepší se v tomto případě nesnažit vůbec a věci nechat plynout tak nějak spontánně. Když nebudete křečovitě usilovat o nastolení pohodové atmosféry, možná toho zachráníte víc. Takové ponaučení si alespoň někteří odnesli z dob dávno minulých. Podělte se s námi o své vánoční trapasy a můžete vyhrát. Inspirujte se následujícím příběhem.

Když se celý den opravdu nic nedaří, ještě se to dá přehlédnout. Jenže když se opravdu nic nedaří zrovna v tak sváteční den, jakým bezesporu 24. prosinec je, dokáže to člověka přivést k šílenství. Zatímco rodiče zběsile hledali dárky, které kamsi před několika dny schovali, vyrazili jsme se čtyřletou sestrou k řece. Kapříky tuze oplakala. Tolik naléhala na jejich záchranu před paličkou, až drazí rodičové obměkli a dovolili alespoň jednoho vrátit zpět přírodě. U té části řeky, kde nebyl žádný led, jsme pětikilového kapříka radostně vypustily do vody. V srdcích se nám rozlil hřejivý pocit, že jsme zachránily jednu dušičku a že je nám kapřík určitě vděčný. Ten slastný pocit by vydržel až do večera, jenže to by nesměl onen kapr o pár minut později plavat u hladiny bříškem vzhůru…
 
Večer plně srozuměni o mimořádnosti této sváteční večeře a poučeni o pravidlech slušného stolování zasedáme k nazdobené tabuli. S cukajícími koutky se snažíme se svých tvářích vyloudit vážné, intelektuální, leč přívětivé výrazy. S pozdvihnutou sklenkou čekáme na další srdceryvný proslov rodičů, kteří se kvůli velkému počtu přísedících museli posadit na kancelářské židle na kolečkách. „A věřím, že příští Ježíšek bude o něco bohatší,“ zaznělo nakonec, načež se čtyřletá sestřička zamyslela a vážně praví: „A mami, jak víš, že je Ježíšek chudej? Tak jste mu na ty dárky měli půjčit.“

Odpovědi se nedočkala, a tak jen posmutněle upila ze své skleničky ovocnou šťávu na přípitek. Avšak nemotorné dětské ručičky zvrhly sklenku, jejíž obsah skončil v talíři s rybí polévkou, na stůl. Z druhého konce stolu již vyrazila na pomoc pohotová matka. Odstrkujíc se nohama od země na své kolečkové židli baletila jídelnou. „Od štědrovečerní večeře se přece nevstává,“ vysvětlila své počínání. Tu vzala ze stolu ovocno-rybí polévku, tam zase vyrazila ke kuchyňské lince pro čistý talíř, hadr na stůl a novou ovocnou šťávu, aby se s tím vším vrátila zpět ke stolu a znovu „zaparkovala“ na své místo.

Večeře pokračuje poklidně jen do chvíle, kdy hlava rodiny začne brunátnět a chroptět, z čehož poznáváme, že se opravdu vyplatí dát si pozor na kosti. Bleskově mu na pomoc vyrazí oddaná manželka na své „rychložidli“. Pohotově bere cestou kolem lednice zelí a podává mu celou sklenici s krajícem chleba. To naštěstí zabralo, ale udržet i vážnou tvář a pozdržet se vtipných poznámek už tak snadné není.

Po večeři rodiče mizí ve vedlejším pokoji, z něhož se za chvíli ozve jemné zacinkání. Vtrhneme ke stromečku. A za světla prskavek naše zraky padnou na matčinu sežehnutou ofinu. Že neuhodnu, kdo to zapaloval, pomyslím si. Prskavky dohořívají, roztavená čokoláda ze stromečku vytváří na balicím papíře decentní surrealismus a děda olíznutými prsty nenápadně hasí doutnající řetěz.

„Hlavně pozor na papíry, opatrně a netrhat, to se ještě udá,“ naléhá každoročně babička. Podle tradice začíná rozdávat dárky nejmladší. A protože sestřička ještě neumí číst, má k tomu asistenta. Jenže i jeho úkol je nelehký. Kam nasměrovat dítko, které má v ruce balíček se jménem Věra, v případě, že tímto jménem se může chlubit babička, matka i nejstarší dcera? Po chvíli dohadů je pravý majitel dárku nalezen. Skoro by to vypadalo, že se ke svému majiteli dostanou všechny dárky. Kdyby… Kdyby se nesešel někdo, kdo neumí dobře psát, s někým, kdo neumí pořádně číst.

„Hmmm,“ radoval se dědeček, „takový velký balíček.“ Radost ve tváři vystřídal úlek a výraz úplné bezradnosti. „Jste se zbláznili?“ zeptal se docela vážně a z hromádky balicího papíru vytahoval velkou uzenou hovězí kost. Chvíli trvalo, než se dárce vzpamatoval, aby vysvětlil, že Ježíšek nezapomněl ani na rodinného mazlíčka. Bylo snadné si Delu s dědou splést.

Inu, vskutku veselé Vánoce.

Soutěž pro vás!

Máte v zásobě podobný zážitek? Vzpomínáte si na nějakou veselou vánoční historku nebo vánoční trapas? Podělte se s ostatními, odměníme vás.

Své soutěžní příspěvky vkládejte do diskuze pod článkem do nedělní půlnoci. Autorka nejzábavnějšího příběhu od nás dostane sprchový gel a kuličkový deodorant značky Fa a dětský bylinný čaj Baby Tea od Teekanne.

Ale pozor! Vítěze si budete moci zvolit samy. Z došlých příběhů nominujeme několik nejvtipnějších, které zveřejníme. O absolutní vítězce budete nakonec rozhodovat vy svými hlasy.


 

   
27.11.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] pajda [*]

  Před dvěma roky jsme našli v krabici u hřbitova kotě. Malinké, ještě se třemi sourozenci, nerez miskou plnou značkových granulí, kartáčky, vodou...krabice tam byla v neděli ráno, tedy v době, kdy bylo na 100% jisté, že ji někdo najde. Jeden z kocourků skončil u nás. Já, která kočky vyloženě nemusím, jsem doma najednou měla pidizvíře, které se muselo umývat, masírovat a čistit, aby přežilo svoje odloučení od maminy. Na Vánoce už to byl pěkný Macek a tohle jméno mu taky zůstalo. Zbýval jen problém, co s dárkem. Kočkám jsme nikdy nic nekupovali, takže jsem nakonec dala na paní ve Zverimexu a koupila plastovou myšku se závažím, aby se lépe kutálela. Mě se hračka líbila, ovšem kocour se pevně rozhodl, že si svou první myš vychutná. Vyhazoval ji do vzduchu, kutálel se s ní po podlaze, plížil se za ní pod křeselm a nakonec se rozhodl, že myš zabije a sní. Důkladně s ní zatřepal - a v tu chvíli mu myš vyletěla z čumáčku, odrazila se od stromečku a sejmula milého kocoura bravurní ránou do nosu. Kocour chvíli seděl a nevěřícně zíral a pak jsem ho ještě mockrát viděla, jak zdálky obchází plyšovou myš a hodně opatrně do ní štouchá tlapkou...

  superkarma: 0 28.11.2008, 12:24:30
 2. [21] Lindaa [*]

  U nás se na vánoce nic moc nedeje, obcas horí stromek, obcas se zkácí a predloni se nam, díky manzelove a tchánove genialite, na nem málem obesila dcera. JInak nic

  superkarma: 0 28.11.2008, 10:51:20
 3. avatar
  [20] Véronique [*]

  vasenka: tak to je geniální

  superkarma: 0 28.11.2008, 09:23:35
 4. [19] sarka_k [*]

  Holky ja vim, pardon. To se vlozilo podruhe, kdyz jsem dala obnovit stranku, co noveho pribylo

  superkarma: 0 28.11.2008, 06:48:48
 5. [18] vasenka [*]

  Moje nejveselejší vánoce byly ty loňské. Manžel se rozšoupnul a někde koupil strom velký tak, že by se nevešel ani do lesa. Ta rozsochatá borovice zabrala celý obývák i s kuchyňským koutem. S velkou nelibostí jsem to monstrum zdobila a čím dál tím víc si uvědomovala, jak marná činnost to je. I kdybych těch baněk a bonboniér měla pětkrát tolik, nebylo by mně to nic platné. Jako by se to v tom stromě utopilo. Odpoledne jsem svou marnou činnost ukončila, manžel se vrátil s dětmi z procházky a zanedlouho po nich se přiřítila moje ztřeštěná kamarádka Zdena. Chtěla mně předat dárky pro děti. Mimo jiné přinesla prskavky a jak je jejím dobrým zvykem, moc se nerozpakovala a hned je klukům pomohla rozvěsit i zapálit a … nějak podpálila i ten strom. Bylo zábavné pozorovat, jak Zdena poskakuje jako koza, aby ten strom uhasila. A jak rychle ho podpálila, tak rychle ho uhasila. No a já pak popadla vysavač, abych ten nepořádek uklidila a nějak jsem zavadila šňůrou o ten megastrom a on se celý zřítil na zem. A měli jsme šťastné a veselé,vždyť střepy přece znamenají štěstí.


  superkarma: 0 27.11.2008, 22:15:13
 6. [17] maccy [*]

  Moje mamka na štědrý den pekávala vánočku. A protože se ještě chodilo do práce, tak se pekla ještě v době, kdy už jsme šli ke stromečku. Pravidelně nás navštěvovla teta se strýcem. Protože strýc byl velký kuřák,tak chodil kouřit do kuchyně. Po delší době šla mamka do kuchyně a přes modrý kouř sotva poznala strýce. Nejprve mu vynadal, že nemá rozum tolik kouřit!!! Pak si ale vzpoměla, že "peče" vánočku! Ještě, že strýc byl takový klidˇas.Nakonec jsme vánočku vyhodili a všemu se zasmáli.

  superkarma: 0 27.11.2008, 21:52:46
 7. [16] Iveťák [*]

  Mám taky jednu příhodu: Když jsem studovala střední tak jeden kluk se zamiloval do mojí kamarádky..Začali spolu chodit,nastaly vánoce a on koupil té mé kamarádce plyšáka, nechal si ho zabalit a odnesl si ho na pokoj. Odešel na rande a mezi tím jeho 2 spolubydlící u láhve vína otevřeli dáreček..vyndali plyšáka, vzali sprostý časopisy-vystřihali z nich opravdu to nej..jako prsa, přirození apod. a polepili toho plyšáka a zase důkladně zabalili.. Kamarádka ten dáreček otevřela až před rodiči u vánočního stromečku..Opravdu překvapení jak se patří :-) už spolu nechodí.

  superkarma: 0 27.11.2008, 19:15:28
 8. avatar
  [15] bonebo [*]

  Tato příhoda se mi stala asi tak před 20 lety. Moje dcery byly ještě malé. Jeli jsme s manželem a přáteli na podzimní jarmark. V jednom obchodě jsem objevila malé kufříčky s obrázky na taková ta "dívčí tajemství". Hned jsem je koupila, že je dám děvčatům pod stromeček. Potom jsme chodili po jarmarku, ale mimo jiné jsme stále ochutnávali čerstvý burčák.... Vánoce proběhly u nás velice hezky. Po Novém roce jsem uklízela ve skříni a objevila jsem zde ty koupené kufříčky. Úplně jsem na ně zapomněla. Dcerky je dostaly po Vánocích a od té doby kupuji dárky vždy až v prosinci. Prostě nic se nemá přehánět ......

  superkarma: 0 27.11.2008, 18:23:48
 9. [14] Seema [*]

  Jednou jsem u vanocniho stromku udelala radosti z darku stojku...poprve a naposledy..marne mne souzka ucitelka na telocviku trapila, uz nikdy (bez opory nohou) se to nepovedlo..

  superkarma: 0 27.11.2008, 16:47:27
 10. avatar
  [13] KatherineDickinson [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 27.11.2008, 16:07:33
 11. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Sarka_K: my uz vime.

  superkarma: 0 27.11.2008, 16:03:34
 12. [11] sarka_k [*]

  Me se jednou mama o vanocich ptala, kdyz jsme byli v drogerii, jestli mi voni tahle vune a dala mi ji zkusit. Rekla, ze ji voni strasne moc. Me vonela taky, tak jsem ji to rekla a sly jsme dal. Ja to pochopila tak, ze mi tim lehce naznacuje, ze by ji chtela pod stromecek, tak jsem ji nakonec koupila jako darek. Jenze pod stromeckem se ukazalo, ze se me ptala prave proto, ze chtela vedet, jestli se mi ta vune libi, aby mi ji mohla koupit, takze jsme si s mamou podarovali navzajem stejny darek:-))

  superkarma: 0 27.11.2008, 14:22:28
 13. [10] Pavla_b [*]

  Sarka_K: moc pěkné

  superkarma: 0 27.11.2008, 14:06:53
 14. [9] sarka_k [*]

  Me se jednou mama o vanocich ptala, kdyz jsme byli v drogerii, jestli mi voni tahle vune a dala mi ji zkusit. Rekla, ze ji voni strasne moc. Me vonela taky, tak jsem ji to rekla a sly jsme dal. Ja to pochopila tak, ze mi tim lehce naznacuje, ze by ji chtela pod stromecek, tak jsem ji nakonec koupila jako darek. Jenze pod stromeckem se ukazalo, ze se me ptala prave proto, ze chtela vedet, jestli se mi ta vune libi, aby mi ji mohla koupit, takze jsme si s mamou podarovali navzajem stejny darek:-))

  superkarma: 0 27.11.2008, 13:10:49
 15. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  ifulinkaa: Vaši ale museli mít nervy...a ty taky

  superkarma: 0 27.11.2008, 12:29:54
 16. [7] Lindaa [*]

  moc hezký je kdyz nejaký vtipálek preháze jmenovky na dárkách

  superkarma: 0 27.11.2008, 11:40:29
 17. avatar
  [6] Julianna [*]

  olga ebertová: tak to je krásný

  superkarma: 0 27.11.2008, 11:08:06
 18. avatar
  [5] olga ebertová [*]

  Také nemám trapas ale docela starouu historku.Bráchovy byli tenkrár 4 roky a po štědrovečerní večeři se naši odebrali do pokoje otevřít Ježíškovi okno.Čekali jsme docela dlouho a bráchovi se chtělo na záchod.Zvonění stromečku na záchodě neslyšel a tak se naši vydali bratra hledat.Když mu řekli,že stromeček už dávno zvonil a on pořád nikde,tak jim tenkrát odpověděl:"To sem to teda ploslal"

  superkarma: 0 27.11.2008, 10:28:42
 19. [4] Januše [*]

  Když jsem za svobodna začala chodit s mým mužem, nosívala jsem dlouhé vlasy a on plnovous. Vídali jsme se jen o víkendech, protože bydlel jinde než já. Blížily se Vánoce a já přemýšlela, čím ho překvapit. Napadlo mě toto: nechala jsem se ostříhat "na kluka" a jemu koupila jako hlavní dárek zastříhávač vousů. Na Štědrý den odpoledne jsme se měli sejít v naší oblíbené hospůdce. Já vešla a pátrala mezi hosty u stolu svého vousáče. Ale on nikde. Jen od stolu na mě mával nějaký "holobrádek" a culil se na mě. Přistoupila jsem k němu a už už se chystala mu vynadat, cože si to dovoluje. Teprve, když jsem se podívala do jeho studničkových očí, jsem poznala svého milovaného. Vykulila jsem oči a otevřela pusu. Jako kavalír mi pomohl sundat kabát a já si sundala čapku. Při pohledu na mou ostříhanou hlavu, vykulil oči a otevřel pusu zase on. Usedli jsme a hovor trochu vázl. Teprve po chvilce jsme si začali povídat o našich změnách. Ale to nebylo vše. Když jsem mu předávala můj dárek jemu, zčervenal a podal mi zase jeho dárek mě. Otevřela jsem jej a v krabičce jsem našla tehdy moderní kulmu na dlouhé vlasy. Po otevření svého dárku zase on byl v rozpacích, když vytáhl zastříhávač vousů. No, prostě trapas až na půdu. Ale, když jsme si přiťukli na naše první Vánoce, začali jsme se smát a bylo nám dobře.

  superkarma: 0 27.11.2008, 09:11:44
 20. avatar
  [3] ifulinkaa [*]

  jsem si vzpomněla na jedny dávné Vánoce,není to trapas,ale podělím se: jsme s mladší sestrou hodně zlobily celý den,maminka slibola,že Ježíšek nedojde a my si myslela,že když chodí každoročně ani letos nás nemine...po večeři zazvonil zvoneček a my se ke stromku vydali,jenže ouha,jaké bylo naše překvapení,když pod ním opravdu nic nebylo,sestra se rozbrečela a já velká dáma (v sedmi letech) hrdě odešla do hajan...už jsme usínali a zvoneček znova zazvonil a to už dárky byly! dneska vzpomínáme s úsměvěm,dodnes vím,co jsem tehdá dostala;-)

  superkarma: 0 27.11.2008, 08:48:41
 21. avatar
  [2] Meander [*]

  To je dobře, že jsem to dočetla až na konec k tomu dědovi

  superkarma: 0 27.11.2008, 00:24:16
 22. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Libi se mi deda s kosti.

  superkarma: 0 27.11.2008, 00:15:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme