Rodina

Veš dětská včera a dnes pohledem pediatra, MUDr. Milana Kudyna

Zavšivení (lat. pedikulóza) je přenosné onemocnění způsobené nechvalně známým parazitem vší dětskou (Pediculus capitis). Nejčastěji je postižena věková skupina předškolních a školních dětí, ať už ve školních zařízeních, nebo během prázdnin na letních táborech.  Veš se přitom nevyhýbá ani vlasům dospělých.

Komu nejvíc škodí?

vši

Pedikulóza častěji postihuje děvčata, honosících se dlouhými vlasy. Pokud dodržíme zásady odvšivování, onemocnění proběhne během 14 dnů nekomplikovaně. Nepříjemné jsou pro děti zejména příznaky spojené s napadením vlasového parazita. Zejména svědění pokožky hlavy spojené se škrábanci vede k neklidu a nervozitě dítěte, časté bývají poruchy spánku, ve dne pak poruchy koncentrace (zejména u školních dětí). Neméně příjemné je pro dítě i nutná absence pobytu mezi kamarády do zlikvidování nákazy. Tato absence může dítěti způsobit psychické problémy, zejména pokud není poučeno, že zavšivení není spojeno s úrovní hygieny a že jde o onemocnění jako každé jiné. Dítě by mělo být také poučeno, že veš provází lidský rod po celou dobu jeho existence.  

Veš geneticky přizpůsobivá

Díky nadstandardní schopnosti tohoto parazita geneticky mutovat, je vždy nezbytné vyvíjet nové přípravky ve chvíli, kdy si na starý přípravek zvykne. Já osobně jsem za dlouhá léta své pediatrické praxe zažil desítky různých „odvšivovacích“ prostředků, zejména na principu insekticidů (hubí vši ochromením jejich nervového systému). Dokonce jsem zažil i „pokusy“ využít účinků petroleje, který je sice účinný, ale ohrožuje jedince prudkou alergickou reakcí. Je také si nutno uvědomit, že přípravky na bázi insekticidů jsou agresivní látky a pokud se neaplikují přesně podle návodu, dojde k poškození vlasů. Ti, kteří se snažili použít na odvšivení například obdobné veterinární přípravky, by mohli vyprávět!

Jaké jsou na ně zbraně?

všiLéčbu je třeba zahájit pouze v případě, že ve vlasech najdeme živé, lezoucí vši. U chlapců můžeme využít krátký sestřih. U dívek se doporučuje využít přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Na tyto přípravky nevzniká rezistence a nepůsobí škodlivě na pokožku hlavy. Vzhledem k tomu, že většinou nezabíjí hnidy, nutno proceduru opakovat za 8-10 dnů, kdy se líhnou opět živé vši. V poslední době se na trhu objevil neinsekticidní přípravek s LPF faktorem Elimax, který maximálně eliminuje vši a zabíjí i hnidy. Doporučuje se následně vyčesat vlasy hřebenem „všiváčkem“, kdy mechanicky odstraníme přilepené hnidy.

Prevence má smysl

Vzhledem k tomu, že pedikulóza je přenosné onemocnění zejména v dětských kolektivech je pro jejich eliminaci nezbytná součinnost školy a rodiny. Veš se šíří přímým kontaktem vlasů, sama je neopouští. Přenos vzduchem není možný. Nejčastější forma přenosu je pomocí tkanin (čepice, ručníky, ložní prádlo, čalounění) a dotykem vlasů dětí při společných hrách.

Pokud rodič zjistí u dítěte vši, měl by neprodleně tuto skutečnost nahlásit ve školce nebo škole, kde se dítě v období dvou týdnů pohybovalo. Rodiče „zdravých“ dětí by pak měli po dobu 3 týdnů provádět pravidelnou kontrolu hlavy v intervalu dvou(!) dnů. Stejný režim pak platí pro děti na letních táborech a je na zodpovědnosti vedoucích, aby se jim vši v táboře nerozšířily. Rodičům před začátkem školního roku pak jednoznačně doporučuji stejný režim (třítýdenní kontrola hlavy) tak, aby se napadení vší odhalilo co nejdříve a mohla být zahájena neprodleně eliminace tohoto ektoparazita. Popřípadě doporučuji použití přípravku s LPF faktorem,(akrylopolymeru a sezamového oleje) který díky svým vlastnostem neutralizuje statický náboj vlasů a preventivně zabraňuje přenosu vší (již zmiňovaný Elimax).

Nekonečný příběh

DoktorNa sociálních sítích se dočtete řadu rad, jak zavšivené vlasy zbavit živého parazita i jeho vajíček (hnid). Každopádně existuje názorová shoda v tom, že jde o nikdy nekončící boj lidského rodu s tímto celosvětově přítomným parazitem. Jak nedávno předeslal jeden známý český profesor parazitolog: „Vši obtěžují, neškodí, je dobře, že je máme, ale je nutné je hubit všemi dostupnými prostředky“. Věřím, že nově dostupné přírodní přípravky maximálně pomohou eliminovat rozšíření tohoto vlasového parazita a umožní dovést tento boj do vítězného konce.

   
07.07.2015 - Děti - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [15] Jarushor [*]

  A co vám Kristy zabralo ?

  superkarma: 0 24.09.2017, 10:35:54
 2. [14] Tynka31 [*]

  nakonec jsem po něm sáhla, protože ani liquido ani paranit vši nezničil, na to, že se jim dělá taková reklama, tak je to ostuda

  superkarma: 0 21.08.2017, 22:10:34
 3. [13] Rýša [*]

  My jsme na vši používali tady ten šampon, rozhodla jsem se pro něj na základě dobrých recenzí www.elimax.com/cs-cs

  superkarma: 0 02.08.2017, 19:31:54
 4. [12] Tynka31 [*]

  Co se dá ještě sehnat na vši a hnidy kromě liquida ? Tento přípravek se nám totiž vůbec neosvědčil a i po týdnu nás vší nezbavil.

  superkarma: 0 06.07.2017, 15:11:53
 5. [11] MarkétMAN [*]

  Mé dcerky se vrátila z tábora a ve vlasech měly vši. V lékárně mi doporučili Liquido Forte. Koupě nelituji. Účinkovalo rychle a v balení je i hřeben, se kterým se vši dobře vyčešou.

  superkarma: 0 05.08.2015, 10:08:44
 6. [10] Lenulaa [*]

  Já mám taky zkušenost s Liquido Forte. Mé dceři rychle pomohlo od vší. Rychle působilo! Můžu doporučit Sml22

  superkarma: 0 23.07.2015, 12:49:53
 7. avatar
  [9] renda4141 [*]

  Jj vši...můj každoroční suvenýr z tábora. Vzpomínám si jak nám máma drbala ve vaně hlavy nějakou pěnou ve spreji. Ani už nevím jak se to jmenovalo. Myslím, že to bylo něco na psi a pak vyčesávat a druhej den znova a strašně to štípalo do očí ....fuj...děs.Sml69

  superkarma: 0 21.07.2015, 11:19:04
 8. [8] KačikM [*]

  Já jsem byla hodně zoufalá a nešťastná když měli mé děti hlavy plné vší. Nechápala jsem kde k nim příšly...asi ve školce. V lékárně mi doporučili Liquido Forte. Moc jsem tomu nevěřila. O to víc jsem byla překvapena jak rychle účinkoval.

  superkarma: 0 17.07.2015, 12:44:51
 9. [7] Sab.rin [*]

  Tak já jsem všiska řešila před 2 týdny.Dcerka se ráno probudila a svěděla ji hlava,stěžovala si sice už předešlé dva týdny dozadu,ale to jsem jí v hlavě nic nenašla.No každopádně to ráno jsem se nad její hlavou zhrozila.Zasedla jsem k netu a hledala nejůčinější přípravek,ale po přečtení několika diskuzí a článku jsem dospěla k názoru,že se mi opravdu nechce nechávat v lékárně třeba i několik tisíc,než najdu nějaký účiný prostředek na vyhubení těchto lezoucích potvůrek a protože její husté vlásky vypadaly doopravdy jak mraveniště a u mldší dcerky to už taky vypadalo celkem zákeřně,sáhla jsem po klasice BARVĚ NA VLASY.Koupila jsem stejný odstín a oboum holkám nabyrvyla vlásky a všiska byli pryč.Doslova tekly po zádech při proudu sprchy.Vlasy jsem si radči nabyrvila i já a manželovi jsem na hlavu napatlala pitralon,zabalila do sáčku a nechala ho v tom spát celou noc.Hnidy jsem spálila žehličkou na vlasy a byl klid.Sml24

  superkarma: 0 08.07.2015, 11:32:52
 10. avatar
  [6] cibulicka [*]

  Ortosan znám též,jako malá jsem ho párkrát taky použila...

  superkarma: 0 07.07.2015, 22:33:27
 11. [5] Verina [*]

  Problém VŠI se opakuje hlavně po prázdninách už léta letoucí. Já jsem to na vlastní kůži - hlavě, zažila před 50 lety. Dlouhé husté vlasy do půli zadku, vůbec jsem o vších nic nevěděla a tak jsem se nervově sesypala když jsem je dostala. Až po ,,vyléčení" (byla jsem tehdy moc vděčná své výborné vychovatelce na internátě, také kamarádce a mamince s babičkou) jsem si všimla vší u spolužačky, které jsem občas s něčím pomáhala u stroje a ona se často nade mnou nakláněla. Hlavy u sebe, takže tam byl asi původ.

  Zhruba za 15 let poté, jsem tento problém řešila u syna po návratu z tábora a nástupu do školy.Ve škole děkovali za upozornění, když jsem ho šla omluvit. Pak jsem spávala s baterkou pod polštářem, jak se syn v noci pohl a drbal se na hlavě, já hned baterku pod bradu (bóže, jak by se mně tehdy hodila ,,čelovka" :-)) a hned začal ,,lov". Zlikvidovali jsme je, ale noční můry strašily dlouho. Dceru s dlouhýma vláskama to naštěstí nepotrefilo.

  Byla u nás i úsměvná situace. Potřebovali jsme plynaře. Po domluvě přišel se spožděním a vyděšeně se mně omlouval. Šel od zákazníků a měl pocit po té špíně u nich, že mu něco lozí ve vlasech. Řekla jsem mu, ať se posadí, že se podívám. Vykulil na mně oči, ale syn mu povídá ,,Nebojte, mamka má praksi. Jestli tam něco máte, najde to." :-)) Nenašla jsem nic, jen příjemného a šikovného plynaře.

  Ale není to jen o čistotě. Můžete to chytnout kdekoliv, třeba i v dopravním prostředku (viděla jsem breberky i u čisté paní, která seděla přede mnou).

  U vnoučka ve školce nedávno byly také, jemu se naštěstí vyhly.

  superkarma: 0 07.07.2015, 15:40:43
 12. avatar
  [4] delfi.na [*]

  za mých mladých let pomohl ortosan

  superkarma: 0 07.07.2015, 12:16:00
 13. [3] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 07.07.2015, 10:33:37
 14. [2] myska1 [*]

  uf už mě svědí hlava...........

  superkarma: 0 07.07.2015, 10:03:48
 15. [1] ZdenaZ [*]

  co je to mít u dětí vši znám z MŠ,kde každou chvíli jsme řešili u některých dětí a nejen u dlouhovlasích ale i chlapců co měli opravdu krátký sestřih s některými rodiči se velmi špatně komunikuje nemohou pochopit že se to stalo i jejich dítětiSml80

  superkarma: 0 07.07.2015, 08:08:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme