Podívejte se, jaký skvost nám čtenářka Věrulinka ukazuje prostřednictvím přiložených fotografií. Dozvíte se tak i to, kdo byl onen pan řemeslník.

Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.
Dnešní téma mě opět zavedlo do dětství. Asi si řeknete, baba se zbláznila, ale ne, jenom jsem začala vzpomínat na mého taťku, který byl vyučený auto-lakýrníkem. Ještě dnes jsem se koukla na jeho výuční (tovaryšský)list, který jsem ofotila. Jaké krásné výuční listy se dávaly v roce 1941, kdy taťka dokončil své řemeslo, to je něco úžasně krásného. Mám jeho doklady schované na památku a ofotila jsem je, zda mi potvrdíte, to co si myslím já o dokladech, které kdysi dávno vydávali na úřadech.

Ale hlavně proč píšu.
Byl to opravdu pan řemeslník, své řemeslo nejen že mu vynášelo, ale bohužel mělo i stinnou stránku. Po dlouhých letech se mu nahromadil aceton na plicích. K tomu ještě změnil zaměstnání na horníka, kvůli bytu a také na to doplatil.

Zemřel v 63 letech na rakovinu plic, kterou lékaři přičítali jeho povoláním.
Ovšem já si stále vzpomínám, jak jsem ráda s ním chodila, když známým a kamarádům opravil lak na autě, nebo i dával kompletně celý nový lak.

Byl vyhlášený široko a daleko a lidi za ním chodili s prosíkem, aby on jejich autíčko dal do gala.
Nejen auta, ale okna, dveře v domácnostech, prostě co bylo na štětec a lakování, to byla jeho doména. Musím říci, že ho to nesmírně bavilo, řekla bych, že své řemeslo, měl jako koníčka.

Díky taťkovi si i já dodnes, tedy mimo auta, to bych nezvládla, nalakuji, co se dá a co je zapotřebí. I manžel nevěřícně koukal, když jsem se hrdě po nastěhování do domečku, sháněla po barvách a štětcích a už jsem lakovala a musím se pochválit, dobře. I sousedi a známí mi pochválili.

Díky tati, že jsi měl trpělivost a všemu mě naučil. Zbytečně se neříká, co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš.
Zamýšlím se nad řemeslem v dnešní době, vše upadá, řemesla nejsou v oblibě, bohužel.
Dnes už podle mého mínění, neplatí, že řemeslo má zlaté dno.

Zdraví Věrulinka a omlouvám se, ale přijmení jsem zamalovala.

fjedna

fdva

ftri

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven
___________________________

Věrulinko, tvůj příspěvek mi vehnal slzy do očí. Ty víš, jak jsem zatížená na minulost, a takový tovaryšský list, to se hned tak nevidí.
Moc děkuji za jeho poslání. Tatínek se teď tam nahoře určitě pyšní ))
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama