A už zas nám píše Věrulinka: „To že jsem měla mozkovou mrtvičku, po té dva dny těžkou operaci, následně 17 dní v kómatu, jsem už psala…“

Nemoci a bolesti? Asi je přitahuji, dobře se jim daří v mém těle – potvorám.

Zbytečně se neříká: „Řekni jen, co tě nebolí. To bude kratší!“ Tak je tomu i u mne.

Od krční páteře, až po kotníky, včetně kyčlí, všechny klouby mám prolezlé osteoporózou a artrózou.

Bolesti jsou ovlivňovány ponejvíce počasím, v tomto období jsem k nepoužití – ještě že u počítače, mimo ťukání do klávesnice, se nemusí nic jiného dělat. I tak mi bolí každý kloub na prstech, ale kdepak, musím ťukat.

Když jsem ležela na revmatologii na Slupi, v Praze 2 ( je to již pěkná řádka let), řekla mi jedna starší paní: „Děvenko (bylo mi sice 42 let, ale pro ní jsem byla mladice, jí bylo 75 let), nesmíte se tomu poddávat, musíte jít přes bolesti dál, cvičit, a když budete mít pocit, že bolest je k nevydržení, tak šup, chyťte se nějaké práce (tím nemyslela mytí nádobí), ono to za chvíli ustoupí. Prostě pohyb, za každou cenu!“

Ano, co nevidět mi bude 60 let, a já zjišťuji, že paní byla velice moudrá žena. Je to tak a držím se toho, bojuji denně s bolestmi, nejen chemií, ale hlavně prací – což o to, tady na vesnici je jí, až až.

Denně se něco najde, co je třeba udělat.

Dávno jsem měla být na operaci kyčlí a bederní páteře, ovšem po 17 dnech na ARO mě sami lékaři nechtěli operovat, abych jim tam znovu neskončila. Jsem tomu ráda, už nechci žádnou operaci, jedině, že by se stav natolik zhoršil a mně nic jiného už nezbývalo, mám na mysli prognózu vozíku, kterou mi předpověděli.

Ona sdělená bolest, je prý poloviční, jdu posnídat chemii a chytit se nějaké práce, která mi rozpohybuje, zatuhlé klouby po noci, budu upřímná, nějak se mi nechce v nevlídném počasí, ale musím.

Ještě chci podotknout, když slyším, jak jsou na tom lidi špatně zdravotně, ještě jsem na tom dobře. Kéž by to zůstalo v tomto stádiu.

Zdraví  Věrulinka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

P. S. Závidím vám váš optimismus! To moje klouby se ozývají víc, někdy bolestí nespím…

Napište nám na redakční e-mailovou adresu: redakce@zena-in.cz. Svoje texty můžete doplnit i obrázkem.

Dva nejzajímavější odměníme. První vybraná čtenářka obdrží velké balení kávy Jacobs Velvet a k tomu tělové mléko Dermacol Banana. Druhá v pořadí si připíše na soutěžní konto do Velké vánoční soutěže500 bodů!

Reklama