Milán bezesporu patří k jedné z nejvýznamnějších módních metropolí, proto se také první Módní týden v rámci Módního Chodova ponese na stylové italské vlně.

Z Apeninského poloostrova pochází módní návrháři a domy, které dodnes určují trendy po celém světě. Vybrat jen jednoho zástupce není snadné, v italské módní branži je totiž jedno jméno zvučnější než druhé. Pocházejí odtud světové módní ikony jako Prada, Armani, Dolce&Gabbana, Moschino či Versace. Právě zakladateli poslední zmíněné značky Gianni Versacemu je věnován dnešní medailonek.

Gianni Versace (1946–1997)

Gianni VersaceGianni pocházel z jedné z nejchudších oblastí Itálie, Kalábrie. Jeho vztah k módě se utvářel už od raného dětství, kdy místo typické chlapecké zábavy trávil čas v krejčovském saloně své matky a pomáhal jí se šitím. Díky získaným zkušenostem byl Gianni schopen už v 10 letech navrhnout své první šaty. Zanedlouho se stal kvalitním krejčím a ve 25 letech se odstěhoval do Mekky italské módy, Milána, kde začal navrhovat šaty pro známé firmy.

V roce 1976 založil s podporou staršího bratra Santa a sestry Donatelly módní značku se znakem mýtické Medúsy – příšery, po jejímž pohledu každý zkamení. Hlava Medusy podle Gianniho zastupovala krásu, umění i filozofii. Právě z nich totiž Gianni čerpal svou inspiraci. Silně ho ovlivňovalo umění od antiky přes baroko a rokoko, stejně tak ale i Picaso, Renoire, Chagal nebo Warhol.

chodovFashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

Italský návrhář miloval hudbu, vzruch, napětí a mladé lidi, kteří ho fascinovali svou nespoutaností konvencemi. Proto také z Gianniho hravých a provokativních modelů doslova sršely barvy, život a erotický náboj. Geniální návrhář originálně kombinoval materiály, šokoval například spojením saténu s denimem nebo kovových cvočků s hedvábím. Bořil konvence své doby a módnímu světu představil zářivá žlutá saka, švestkově modré pánské obleky, hedvábné košile s pestrými motivy zvířat a divokých květů nebo kolekce potištěné obaly módního magazínu Vogue.Gianni Versace

Za deset let existence se značka stala nejprestižnější na světě, cena jednotlivých originálních modelů se pohybovala od 30.000 do 100.000 dolarů. Své modely předváděl nejprve celebritám nebo filmovým a popovým i rockovým hvězdám, které ho zbožňovaly. Jedinečné a extravagantní kousky si oblékali například Madonna, Michael Jackson, Elton John, Tina Turner, Prince, George Michael, Sharon Stone, ale i princezna Diana. Gianniho tvorba v 90. letech představovala přelom symbolizující celou éru. Stvořil dokonce fenomén světových topmodelek, které do té doby působily v branži jako obyčejné „manekýnky“. Návrhář s nimi začal uzavírat velmi dobře placené smlouvy a povýšil své oblíbenkyně a múzy jako Linda Evangelista, Naomi Campbell, nebo Cladia Schiffer z modelek na celebrity. Gianni se proslavil také na umělecké půdě, když navrhoval nákladné kostýmy pro světoznámé opery, milánskou La Scalu a sanfranciskou Operu, nebo v oblasti bytových doplňků.

Roku 1994 bojoval návrhář s rakovinou, ale i tato těžká nemoc mu přinesla inspiraci. Po návratu na módní mola sestavil bizarní show, na níž modelky předváděly šaty se symboly kříže a jeho favoritka Naomi Campbell střílela slepými náboji z pistole. Výstřely z pistole se světové ikoně mezi návrháři staly nakonec osudnými. Roku 1997 byl u své luxusní vily v Miami zastřelen. Značku Versace převzala Gianniho sestra Donatella, které módní impérium úspěšně vede dodnes.

Reklama