Kdo je ta krásná žena, se kterou jsem se rozhodla udělat rozhovor právě ve vrcholícím předvánočním čase druhého adventu? Kdo je ta žena, vedle které se pohybují jak sociálně slabé rodiny s postiženými dětmi, tak finančně zajištěné umělecké osobnosti? To se dozvíte právě nyní.

Jméno Veronika Záhorská jsem prvně slyšela od své kamarádky Anety Stolzové, se kterou jsem vám poskytla rozhovor v polovině léta, v rámci projektu „Zajímavé ženy, které kolem nás projdou bez povšimnutí“.

Podruhé na ni přišla řeč při rozhovoru se zpěvačkou Bárou Basikovou, která mi mimo jiné řekla: „Jestli Vám můžu něco navrhnout, tak rozhovor s Veronikou Záhorskou by stál rozhodně za zvážení.“ A tak jsem to zvážila a zjistila jsem, že Veronika Záhorská je přesně ta „osobnost“, která se hodí k tomuto adventnímu času, kdy by měli být lidé na sebe hodní a pomáhat si.

veronika

Na internetových stránkách se v souvislosti s vaším jménem dočteme: Zakládající členka občanského sdružení Korunka Luhačovice. Můžete nám prosím ve zkratce toto sdružení přiblížit a hlavně co Vás vedlo k jeho založení?
To bylo tak: Hned po škole jsem nastoupila do firmy, kterou založil a vede můj otec, tudíž jsem šla, jak se říká, v jeho šlépějích. Měla jsem však pořád takový vnitřní pocit, že okolí mě vnímá pouze jako tu, která vždy bude ve stínu svého úspěšného otce a sama nic nedokáže. A tak jsem si řekla, že chci udělat něco úplně sama, bez jeho pomoci, a v roce 2003 jsem zkusila uspořádat svou první módní přehlídku. I když jsem nikdy nic podobného nedělala a vůbec jsem si pořádně neuvědomovala, do čeho vlastně jdu, že pokud se akce nezdaří, můžu přijít o velké peníze, nic mě neodradilo. Já jsem beran a do všeho jdu bezhlavě. Akce se nakonec vyvedla, dokonce se nám podařilo získat i nějaké finance, které jsme tehdy předali do jedné velké nadace. No a pak už to jelo... Ke květnové přehlídce se přidal vánoční koncert a dnes už děláme několik akcí během celého roku.

Hlavním cílem vašeho sdružení je pomoc nemocným dětem především ve zlínském regionu a nejbližším okolí. Máte nějaký přehled o tom, zda fungují podobné organizace i v jiných regionech, a pokud ano, jste s nimi v kontaktu?
Myslím, že podobných organizací je hodně. Osobně jich znám ve zlínském kraji několik, ale každá organizace pracujeme úplně jinak. My jsme první roky dávali peníze do nemocnic ve zlínském kraji, dnes pomáháme hlavně rodinám, které se starají o postižené dítě. Jsme také patrony kojeneckého ústavu ve Valašském Meziříčí a dětského domova a základní školy ve Vizovicích. Snažíme se pomáhat rodinám, které se dostanou do nějaké tíživé finanční situace.

Jste poměrně mladou charitativní organizací, jak se vám podařilo prorazit v té záplavě různých „pofiderních organizací“, které zanikly dříve, než vznikly?
Neřekla bych, že jsme zas až tak mladou organizací. Letos jsme oslavili deset let a troufám si říct, že za tu dobu jsme už udělali pěkný kus práce. Dnes patříme mezi jednu z nejznámějších charitativních organizací ve zlínském kraji. A lidi i firmy nám důvěřují hlavně proto, že jsme vždy splnili to, co jsme slíbili.

Patrony vašich charitativních akcí je řada uměleckých osobností. A opět podobná otázka: Jak se vám podařilo získat tyto známé tváře, neboť co si budeme povídat, ti lidi přece jen přitahují.
U úplného zrodu naši organizace byl komik Josef Alois Náhlovský, který byl v té době pravidelným lázeňským hostem v našem hotelu Miramare v Luhačovicích. Skamarádili jsme se a byl to právě on, kdo mi pomohl oslovit a následně získat první umělce. Dnes, díky dobrému renomé Korunky Luhačovice, k nám jezdí každoročně řada osobností, které chtějí pomáhat, a já si toho velmi cením. A to mluvím o takových osobnostech, jako jsou právě Bára Basiková, Lucie Bílá, Martin Dejdar, Petr Rychlý, Tomáš Matonoha, Pavel Liška, nově Jan Budař a řada dalších.

matonoha

dejdar

Právě Bára Basiková mě na vás upozornila. Prozraďte mi, jakou má ona roli ve vašem projektu a jak jste se spolu seznámily?
S Bárou jsme se seznámily na jedné akci v Luhačovicích. Hned od začátku jsme si, jak se říká, padly do oka. Hodně jsme se sblížily a časem se z nás staly velké kamarádky. Dokonce se nám podařilo pořídit si malé děti ve stejnou dobu. Dřív jsme spolu také hodně cestovaly, teď na to díky dětem není moc času, ale slibujeme si, že až odrostou, tak to zase doženeme. Taky jsme spolu začaly dělat vánoční koncerty a Bára je i kmotrou naší panenky Korunky. Pravidelně se účastní našich dalších akcí, třeba v říjnu s námi na transfuzní stanici Baťovy krajské nemocnice darovala krev.

sbarou

Tak to máte skvělou kamarádku. Také ji mám moc ráda, i když ji neznám tak osobně jako vy. Pojďme ale ještě od přátelství k jinému tématu, trochu smutnějšímu. Předem se omlouvám, ale v souvislosti se zaměřením vašeho sdružení mě napadá otázka, zda i vy osobně máte v rodině nebo v okruhu svých blízkých postižené dítě. A pokud ano, jak se s tím jeho rodiče vyrovnávají?
Přímo u nás v rodině ne, ale v blízkém okolí ano. Jak už jste sama zmiňovala na začátku naši společnou kamarádku Anetku Stolzovou, ta v rozhovoru s vámi mluvila i o její postižené dceři Natálce. Ona je přímo ukázkový přiklad matky, která sice často přemýšlí nad tím, proč zrovna jim osud nepřál mít zdravé dítě, ale která své dítě miluje takové, jaké je. A když mluví o něčem novém, co se Natálka naučila, doslova jí září oči a je tak šťastná! A takové zkušenosti mám i s jinými rodiči dětí, o které se Korunka dlouhodobě stará.

Možná to ode mě vyzní hrozně, ale zajímalo by mě, jaký je váš názor na to, že pro některé sociálně slabé rodiny by bylo lepší, kdyby bylo jejich postižené dítě raději v ústavu. Vždyť dnes a denně to vídáme ve zprávách, že řada rodin na tyto děti z finančního hlediska prostě nemá a pak nemůže být péče o ně dostačující.
Nevyznělo to hrozně, rozumím vám, ptáte se tak proto, že patříte k těm ženám, které mají to štěstí, že porodily zdravé dítě, to je logické. Samozřejmě i já si myslím, že je jednodušší starat se o postižené dítě, když máte dostatek financí a můžete si třeba najmout ošetřovatelku, která vám pomůže. V tomto ohledu to mají sociálně slabé rodiny opravdu těžší. Ale na druhou stranu si myslím, že dítě potřebuje především lásku, a tu mu mohou dát jedině vlastní rodiče. O tyto případy by se měl zajímat hlavně stát, postarat se o finanční pomoc rodičů s postiženým dítětem. Jenže v dnešní době je to bohužel úplně naopak. Odebírají se sociální dávky, různé příspěvky apod. Vím, že rodiče se často musí doslova doprošovat o každou korunu. A to mě šíleně štve!

To nejste sama. Finanční politika našeho státu, to není na jeden odstavec, to by bylo na deset vydání dopředu.
Paní Veroniko, dokázala byste mi říct, v čem si myslíte, že spočívá hlavní příčina narození postižených dětí? Nezdá se vám, že jich rok od roku přibývá, stejně jako sociálně slabých rodin?
Na první otázku vám odpovědět neumím, ale domnívám se, že to trochu souvisí i s dobou, v jaké žijeme. Shon, stres, strach ze ztráty zaměstnání, těch příčin může být spousta. Já jsem své dětství strávila na vesnici a pamatuju si, že když se narodilo nějaké postižené dítě, říkalo se, že je to proto, že jsou rodiče vzdálení příbuzní. Ale to bylo spíš proto, že dřív se moc otevřeně o takových věcech nemluvilo.  

Uveďte mi prosím nějaký příklad pomoci vašeho sdružení, kterou byste se nejvíc prezentovala, na kterou jste opravdu pyšná (i když věřím, že takových pomocí je víc).
Před dvěma lety se nám podařilo do televize dostat reportáž o Davidovi Fibichrovi, který trpí nemocí motýlích křidel. Lidi to velmi zasáhlo a chtěli mu nějak pomoct, tak jsme vyhlásili veřejnou sbírku. Během jednoho měsíce se nám podařilo vybrat necelých 700 tisíc. Neuvěřitelné. Díky těmto penězům jsme mu pak mohli splnit jeho tajná přání a také nakoupit nějaké zdravotní pomůcky, které mu boj s jeho nelehkou nemocí kapánek ulehčují.
Jsou ale také stinné stránky této práce, to když vám některé dítě zemře. A je to ještě horší, když k němu máte bližší vztah. To se mi stalo letos 18. ledna, kdy nám odešel Románek Polach, osmnáctiletý kluk, který od narození trpěl cystickou fibrózou. Několik let byl součástí mého života, byl to můj kamarád. Dodnes jsem se s jeho ztrátou nevyrovnala. Ale nadále se stýkám s jeho rodinnou, dokonce jsem kmotrou jeho sestřičky, která se narodila měsíc po jeho smrti.

Co byste vzkázala maminkám, kterým se narodí a které vychovávají postižené dítě? Jak se vypořádat s touto nelehkou životní situací? Ať už po finanční stránce, anebo hlavně také po psychické.
Toto není otázka na mě. Já nemůžu radit mamince, která se stará o postižené dítě, když sama mám to štěstí, že mé obě dcery jsou zdravé. Pravidelně se setkávám s některými rodinami, kterým dlouhodobě pomáháme, a když mi děkují za to, co pro ně dělám, mám vždy odpověď: že já pouze umím získat peníze a dát jim je. To já mám děkovat jim, že se tak starají o své děti. Je to každodenní peče, fyzicky, ale hlavně i psychicky náročná. Hluboce se skláním před maminkami těchto dětí. Já sama nevím, zda bych dokázala to co oni.

Paní Veroniko, myslím, že na to, co děláte, můžete být právem pyšná. Ale nepřijde vám někdy, že je to jako boj s větrnými mlýny?
Jak víte, co velmi často cítím?? Máte naprostou pravdu. Hlavně mě velmi trápí, když nemůžeme pomoct všem. Samozřejmě, že se podle přísných pravidel snažíme upřednostnit sociálně slabé rodiny, ale těch je v poslední době bohužel čím dál víc. A vracíme se i k rodinám, které jsme nevybrali, vždycky nějaké finance najdeme, ale je to opravdu čím dál obtížnější.  

fotografiesholcickou

Kolik lidí je zapojeno ve vašem sdružení Korunka?
Ve vedení našeho sdružení máme tři lidi, ale v našem teamu, kteří se podílí na organizaci akcí a podobně, je asi deset lidí. Všichni to dělají ve svém volném čase a zadarmo. V naší práci nám také velmi pomáhají profesionální hasiči ze Zlína a také hokejisté PSG Zlín. Pomoc není vždy jen o penězích, ale také o zážitku, jako je třeba dětské odpoledne na hasičské stanici. A také mi hodně pomáhá moje rodina a kamarádi. Bez jejich pomoci bych se neobešla.

hasici

Takže ti lidé to dělají ještě i mimo svá zaměstnání?
Ano. I já se věnuji Korunce hlavně po večerech.

Zmínila jste vaši rodinu, prozradíte nám, jak budete trávit letošní Vánoce? Dodržujete třeba i nějaké rodinné tradice?
Mám dvě děti, tak se snažím dodržovat tradice hlavně kvůli nim. Pravidelně jezdíme na Štědrý den na večeři k mým rodičům. Ne, že bych neuměla vařit, ale kyselice a bramborový salát je nejlepší přece jen od maminky. :)

Zítra proběhne ve spolupráci s hokejovým týmem PSG Zlín a řetězcem lázeňských hotelů Royal Spa - VÁNOČNÍ KONCERT DĚTEM, jehož součástí bude i Vánoční stromek snů, pod který může každý přinést malý dárek pro děti. Komu bude tentokrát výtěžek z této akce věnován?
Opět jsou vybrány konkrétní rodiny, kterým pomůžeme. Před měsícem jsme spolu s hasiči vyhlásili sbírku na dvouletou Dorotku, která je dcerou jednoho z nich. Je postižená a potřebuje speciální léčbu na Slovensku, která je velmi účinná, ale bohužel na ni nepřispívá pojišťovna. Prodávají se naše panenky Korunky a celý výtěžek z akce půjde právě této rodině. Už dnes vím, že dáme dohromady celou částku 2 tisíce euro. Mám opravdu radost.

Na úplný závěr mi ještě řekněte, jsou podle vašeho názoru na sebe lidé v předvánoční adventní čas hodnější a více si pomáhají?
Ano, je to tak. Lidi jsou víc citlivější a štědřejší. Mě teď potkávají lidi na ulici a ptají se mě, co mají nakoupit našim dětem do dětského domova, nebo do kojeňáku. I finanční dary od firem jsou před Vánoci větší, než během roku. A samotná atmosféra na vánočním koncertě bývá velmi krásná a dojemná. Už několik dní máme vyprodáno.

Přeji vám, ať se zítřejší vánoční koncert vydaří a ať se vám v rodinném životě i ve vaší krásné a záslužné práci daří.
Já vám moc děkuji za prostor k vyjádření a přeji Vám i všem vašim čtenářkám krásné Vánoce, plné pohody a lásky.

Focení kalendáře pro Korunku Luhačovice / Lenka Hatašová

poskytnuté fotografie:sekretariát Miamare, Luhačovice
www.korunkaluhacovice.cz

Přečtěte si také

Reklama