Kolmannskuppe nebo-li Kolmanskop – město duchů se nachází v poušti Namib,10 km od přístavního města Lüderitz v Namibii. Vede sem jedna jediná cesta, přímá dálnice přes Sperrgebiet neboli Zakázané území. Anebo pak cesta z onoho světa.

ghost town

Kolmanskop je pozůstatek města vybudovaného v roce 1908, kdy se v Namibii začaly těžit diamanty. Právě tehdy jeden černý zaměstnance našel v písku velký zářivý kámen a odstartoval tak diamantovou horečku. Vydržela až do války, ale po jejím skončení už se tady blýskavých kamínků nacházelo čím dál méně. K tomu poklesly i ceny surových diamantů. Hledači pokladů vzali nohy na ramena, neboť pobyt ve zdejším vražedném klimatu se jim dál nevyplatil.

Ve 30 letech se však v Kolmanskopu těžilo víc než kdekoliv jinde v Namibii. Místní obyvatelé, hlavně němečtí emigranti zbohatli tak, že si dokonce mohli dávat posílat vodu na pití až z Kapského města.

Diamanty jsou v Namibii dodnes hlavním zdrojem příjmu, velké společnosti, ale i osamělí dobrodruzi, je neustále zkoušejí hledat v zakázaném území, v místech, kde dříve byly diamanty i život. Kde fungovala nemocnice, elektrárna, byla tu škola, divadlo, kasino…
V Kolmanskopu dokonce jezdily tramvaje a vedla tudy železnice do přístavního města Lüderitz.

ghost town

V roce 1956 opustili město poslední obyvatelé. Postupem času písek z pouště Namib místní budovy zavál. Trosky některých z nich  jsou však vidět dodnes a místo připomínající svým vzhledem město duchů se stává oblíbeným cílem turistů. I ti tajně doufají, že zde naleznou nějaký lesklý kamínek. Anebo spatří ducha. :)

Kolmanskop / město duchů

použitý zdroj: www.zahady.cz a www.youtube.cz

Čtěte také:

 

 

Reklama