Zdraví

Věřin deník: Tak už jsem plešatá

vlas

Nedávno jsme vám představili Věru, která si před časem od lékařů vyslechla nehezkou diagnózu - rakovina. Ale protože, jak sama tvrdí, není žádná třasořitka, rozhodla se se svou nemocí poprat. A aby jí to rychleji utíkalo, začala si psát deník, jehož jednotlivé kapitoly budeme na Ženě-in zveřejňovat. První příspěvek si můžete přečíst ZDE.

Jednou z věcí, která se neodmyslitelně váže k chemoterapeutické léčbě a která se možná i vám vybaví jako první, je vypadávání vlasů, obočí, řas... A právě to bude dnešním tématem. Než se ale Věra rozepíše o svých pocitech a zážitcích, má pro vás vzkaz: „Milé čtenářky, chtěla bych vám touto cestou poděkovat za vaše ohlasy. Věřte nebo ne, vaše příspěvky se pro mě staly opravdovým zdrojem energie a motivují mě pokračovat v započatém díle.“

Dva týdny klid a pak to přišlo

Po první chemoterapii mě staniční sestra i lékař upozornili na to, že mi vypadají vlasy. Pro jistotu jsem se hlídala již od prvního dne! Když se čtrnáct dní nic nedělo, přestala jsem se sledovat. Avšak co se má stát, stane se! A to si pište, že se stalo.

Jednoho večera, přesně šestnáctého večera po chemoterapii, jsem páchala večerní hygienu, projela jsem si mokrýma rukama mého pěkně střiženého ježka. Jaké bylo moje zděšení, když mi mezi prsty zůstalo nemalé množství vlasů. Stála jsem jako opařená, nechápavě na sebe civěla do zrcadla, zmocnila se mě hysterie a já jako šílená si začala znovu a znovu prohrabovat svého ježoura. Trochu jsem se uklidnila, protože nakonec to zase nebylo až tak hrozné. Posadila jsem se zdrceně na okraj vany a pár minut jsem seděla s pohledem kamsi do neznáma. No, ani to tak nebyl pohled do neznáma, byl to klasický pohled do blba.

Druhý den byla sobota a s přítelem jsme měli naplánovaný víkendový rybolov na Labi. První den ryby nebraly a já si krátila dlouhou chvíli tím, že jsem si prohrabávala rukama kštici a vypadané vlasy pouštěla po větru. V neděli se moje „odvlasování" stupňovalo a já se nemohla dočkat, až pojedeme domů.

Dohola, prosím...

Přítel po návratu zmizel v koupelně, a než se zase objevil, stačila jsem se vyfotit s posledními vlasy, ostříhat se a ještě lebku moji do hladka vyholit. Když mě pak spatřil, v jeho očích jsem četla úlek a zděšení zároveň. Zalapal po dechu a pak z něho vypadlo: „No, mohla sis to nechat aspoň na milimetr.“ Hned jsem mu poskytla přednášku o tom, že by mi vypadaly i ty milimetrové vlasy, a tudíž vyholení je na místě. Moje maličká se slzami v očích a slovy: „No dobrý, mami, fakt,“ rychle odešla do svého pokoje.

Asi bych se měla na sebe také podívat, napadlo mě. Při pohledu do zrcadla mě popadl záchvat smíchu. Zkoušela jsem na sebe různé grimasy a v jednu chvíli jsem si připadala jako vystřižená z kriminalistických archivů. Když jsem se vyblba a doholila do úplné dokonalosti, začala jsem přemýšlet, v jakém šátku či kšiltovce budu moci na ulici. Při výběru mi pomáhala dcerka a přítel ukazoval buď palec nahoru, nebo palec dolů. Vypadalo to trochu jako v amerických filmech.

Mít pleš je někdy legrace

Rybičky ani pes na moji změněnou image nereagovali. Zato náš Kubíček! Totiž, máme dvě korely a ty každý den pouštíme z klece, aby se proletěly. Ráno jsem jako vždy vypustila naše ptactvo z klece. Kubíček si obletěl svoje tradiční kolečko po kuchyni a hned se chystal přistát na moji hlavu, jak to naše korely s oblibou dělávají.

Ale ejhle! Začal hrabat nožičkama, mávat polekaně křídly a já jsem viděla, jak mu mohou úlekem oči z důlku vypadnout. Bylo mu to divné a tak dolet na novou přistávací plochu zkoušel ještě několikrát. Když už na mé pleši udržel rovnováhu, začal docela nešetrně zobáčkem prozkoumávat nový terén. Jeho sondování bylo ale docela bolestivé, a tak jsem ho raději odehnala. Mohu vás ujistit, že po několika dnech zvládá Kuba přistání na mou pleš naprosto bravurně.

Moje pleš mě někdy uvádí do zajímavých, někdy komických, situací. Další poznatek, který jsme časem učinila, souvisí s oděvy. Když si oblékám nebo svlékám tričko, nesklouzne mi po hlavě, ale přilepí se na mou pleš jako na suchý zip. Když provádím ranní zkrášlovací proceduru před zrcadlem, automaticky sahám po tužicím gelu na vlasy, abych si dobře natužila „ježka".

Občas u nás doma zazní různé hlášky jako na příklad: „Zavřete okno,táhne mi na pleš.“ Nebo „Není Ti zima, lásko?“ „Nikoli, drahý, potí se mi pleš.“ „Nemohla bys spát v kulichu? Svítíš mi totiž v noci do očí.“ Ráno se dcerka dívá z balkonu a hodnotí počasí: „Mamčo, dnes je to na modrý šátek, nezapomeň si udělat modré stíny, aby to ladilo.“

A takhle teď vypadám

Včera jsem se vrátila z druhé dávky chemoterapie, co mi asi vypadá nyní?

Vera

Umíte si představit sebe bez vlasů?

   
05.06.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [47] Eva_CZ [*]

  FAXÍK — #46 dekujeme za hodnotny prispevek.

  superkarma: 0 24.06.2009, 23:53:31
 2. [46] FAXÍK [*]

  neumím i s vlasama vypadám děsně, natož bez nich..

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #47
  superkarma: 0 21.06.2009, 20:09:36
 3. avatar
  [45] vadra [*]

  Držím moc a moc palce,bojujte.Sml79

  superkarma: 0 16.06.2009, 09:25:07
 4. avatar
  [44] emkop [*]

  Docela ano,prodělala jsem taky chemoterapii.Mám už to za sebou a jsem v pohodě,podle pana doktora úplně vyléčená.Pro mně to byl taky šok když jsem si myla vlasy a zůstavaly mi celé trsy v rukách.Vyřešila jsem to v zimě kulich a teď na jaře parukou.Tento týde jsem se už byla dokonce ostříha nové vlásky abych jim dala nějaký tvar.Držím palečky ať máš taky to štěstí jako já.

  superkarma: 0 13.06.2009, 21:54:36
 5. [43] Anai [*]

  Ni-ka: a mně zas narostly i v mém věku kvalitnější řasy, než jsem měla od narození - přišla jsem o ně při neodborné manipulaci s řasami umělými. Jinak taky moc a moc držím Věrušce palce!!!! Sml29

  superkarma: 0 09.06.2009, 13:53:15
 6. [42] Anai [*]

  Neumím, zakoupila bych paruku, mám hodně husté vlasy, často mi kamarádky vybízejí k tomu, abych mě má kadeřnice více prostříhala (při natáčení Suďte je mi TV maskérka ještě vlasy natupírovala - nesmyslné!), takže bych asi vypadala stejně....

  superkarma: 0 09.06.2009, 13:50:27
 7. [41] menhet [*]

  To mi připomíná, jak mi naši volali 6.1., že nám umírá pes a v přímém přenosu umřel. A pak volali 7.1. a za chvíli jsem jen slyšela to zděšení, jak mamince zůstávají chumáče vlasů v dlaních.

  Taky jsem jí pak ostříhala, ale nechala asi milimentr vlasů, které jí pak vlastně i během všech chemoterapií zůstaly. Teď je asi 1,5 měsíce po a začínají jí růst vlasy.

  Jinak souhlasím, maminka si taky stěžuje, že jí táhne na pleš, takže nosí kulicha nebo šátky (koupila si i paruku) a teď, jak začalo být tepleji, tak se jí naopak pleš potí.

  Pokud budete mít 6 chemoterapií, tak pozor, po té 6. bývá hůř, než po těch pěti před tím. Mamince hodně pomohly různé bylinkové čaje, takže taky doporučuju.

  Přeju hodně štěstí a doufám, že to dopadne dobře. Sml72

  superkarma: 0 09.06.2009, 11:02:22
 8. avatar
  [40] lenagirl [*]

  Ne neumím si sama sebe představit bez vlasů,ale ani si neodvedu představit že by mě doktor řekl tuhle diagnozu

  Věrko můj velký obdiv a podpora,držím Sml67 aby vše dobře dopadlo

  superkarma: 0 08.06.2009, 21:32:46
 9. avatar
  [39] dobrouchuť [*]

  Paní Věruško věřte že s vámi cítím a přeju hodně sil.

  superkarma: 0 08.06.2009, 12:25:03
 10. avatar
  [38] dobrouchuť [*]

  Paní Věruško věřte že s vámi cítím a přeju hodně sil.

  superkarma: 0 08.06.2009, 12:24:54
 11. avatar
  [37] ifulinkaa [*]

  Paní Věro,máte můj obdiv!

  Jen ať máte pořá dost síly a energie bojovat! Máte kolem sebe jistě spoustu úžasných lidí,kteří Vám pomáhají tu potvoru porazit!Jen do toho!Sml72

  Sebe si bez vlasů neumím představit

  superkarma: 0 08.06.2009, 11:00:34
 12. avatar
  [36] denkas [*]

  Taky moc držim pěsti!! Dcera měla bouračku a vnučka-15let,byla 5 dní v umělym spánku a nevěděli jsme co bude až se probere. Měla úraz hlavy ,otoky na mozku. Byly to nervy! A když ji konečně "probudili" a šli sme za ní ,tak byla dohola! Byla s toho nešťastná.Ani nechtěla aby za ní chodili kamarádi. Ona si na vlasech zakládala! jednou černý ,jednou blonďatý,..  Ted už to sou 4 měsíce ,holka je v pořádku!!A už má hezký krátký účes. Přeji i Vám ,aby by Vám vše dobře dopadlo!!

  superkarma: 0 07.06.2009, 22:44:48
 13. avatar
  [35] opuncie [*]

  Věra57 — #29 Věrko,držím Vám pěsti,at´Vám vše dopadne jen a jen DOBŘE !!!!!! Věřte mi,že vím,čím procházíte.....Více není snad,co dodávat.....Sml25Sml60

  superkarma: 0 07.06.2009, 15:17:19
 14. avatar
  [34] átéčko [*]

  Věra57 — #29 Ono se to dobře řekne, že to jsou jen vlasy. Mám několik kamarádek, které si tím procházely a jednu blízkou přítelkyni. A tím jak jsem s ní byla a povzbuzovala ji bych si nesměla dovolit brečet nad vlasy. Jarunce narostly vlasy hustější a pevnější.

  Také zvracela ( a nadávala přitom)

  Nerjdříve si přišla ke mně poplakat, ale povzbuzovala jsem ji natolik, že se na léčbu začala zvrhle těšit.

  Bála se, ale nejevo to moc nedávala. Jen zpočátku.

  Na vlasy se připravila. Přinesla si ohavnou paruku, kterou pak stejně nenosila.

  Sama si také oholila hlavu a přišla za mnou v barevném šátku. Nosila i kšiltovku a moc jí slušela.

  Nejvíc mě ale dostala, když ihned po poslední "chemě" odjela do Itálie a vystoupla ne Etnu.

  superkarma: 0 07.06.2009, 14:43:01
 15. [33] babička [*]

  Věrko,nebojte právě odkládám paruku a vlasy mi rostou mnohem kvalitnější než jsem měla.Místo rovných hřebíku mám 2 až 3 cm vlnitý ,hustý porost.Chválím Vás za správný přístup k nemoci.Optimismus,podpora rodiny a přátel to je základ k našemu uzdravení a o to nám přeci jde.Přeji hodně síly.

  superkarma: 0 06.06.2009, 22:32:45
 16. [32] orangutan [*]

  Sml16atˇVás pámbíček ochraňuje před vším zlímSml60

  superkarma: 0 06.06.2009, 20:59:17
 17. avatar
  [31] jana224 [*]

  Věruško , jste silná žena , kterou hned tak něco neporazí a vlasy nejsou všechno.Přeji hodně štěstí a zdravíSml25

  superkarma: 0 06.06.2009, 14:16:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] andilek.cumacek [*]

  Neumím.

  superkarma: 0 06.06.2009, 09:47:39
 2. [29] Věra57 [*]

  Dobré víkendové ráno,

  děkuji všem za velmi povzbuzující komentářeSml25.Včera jsem jen nemohoucně ležela a můj žaludek našemu WC tvrdošíjně vracel to,co jsem do něho po troškách nasoukalaSml43.Takže nyní přežívám na drůbežím vývaru.Vy si dejte každopádně nějaký lepší obídekSml20.

  Pa všem

               Věra

  1. na komentář reaguje átéčko — #34
  2. na komentář reaguje opuncie — #35
  superkarma: 0 06.06.2009, 08:21:54
 3. avatar
  [28] polimurda [*]

  OPRAVA  článku:  aby  vám  energie  lépe  proudila  tělem.Paruka  je  někdy  k  ničemu,  když  člověk  nesnáší  umělinu.Omlovám  se  za  poslední  větu, protože  hlava  myslí  rychleji  než  prsty  stíhají  psát.Sml79Sml48

  superkarma: 0 05.06.2009, 20:10:09
 4. avatar
  [27] polimurda [*]

  Potřebujete  hodně  sil, málo  rozčilování  a  říct  si,  že  to  zvládneme  nad  tou  potvorou. Přeji  vám  mnoho  štěstí  a  vlasy  jsou  ty  poslední  co  by  člověku  sebraly  sebevědomí. Důležité  je  uzdravitse  a  můžete  si  teď  pořídit  na  ty  nejhorší  časy  paruku,  aby  jste  se  cítila  lépe  a  stouplo  člověku  sebevědomí.  Jsou  na  tom  lidé  ještě  hůř. Držte  se .

  :-))  :-))

  superkarma: 0 05.06.2009, 20:04:47
 5. avatar
  [26] kareta [*]

  jasně že ano, Věro, a přeju pevné nervy.

  Kamarádce se osvědčila kombinace této léčby s čínskou medicínou- samozřejmě od studovaného lékaře. Vlasy dorostou, ale momentálně-jsou asi jiné starosti.Sml72

  superkarma: 0 05.06.2009, 17:47:24
 6. avatar
  [25] danca79 [*]

  Vero, hrozne moc vam drzim palce!!!!

  superkarma: 0 05.06.2009, 15:55:52
 7. [24] FAXÍK [*]

  neumím si sebe představit, ale co bych mohla dělat?

  sehnat si nějakou šikovnou paruku

  superkarma: 0 05.06.2009, 14:05:59
 8. avatar
  [23] evelyn [*]

  Sml27ja vim, ze clovek zbytecne lpi na malickostech, mam rada svoje vlasy, ani kadernicim na ne nedam sahnout.

  Tvuj optimismus obdivuju, ale mas pravo byt zla a vztekla i litostiva, nedrz to v sobe, musi to ven. Taky preju, aby tyhle neprijemne procedury vedly ke zdarnemu vysledku a nejen vlasy, ale i zdravi se vratilo.

  superkarma: 0 05.06.2009, 13:45:40
 9. avatar
  [22] 13042000 [*]

  Věrko, držím pěsti, ty prý nosí štěstí. Taky jsem byla nějakou dobu ze zdravotních důvodů bez vlasů a musím říct, že jsem se s tím těžce vyrovnávala, okolo zrcadla jsem chodila se zavřenýma očima. Naštěstí to netrvalo dlouho a můj muž mi hodně pomohl, tvrdil mi, do dneška nevím jak jsem mu to mohla věřit, že mi to sluší. Až po letech mi řekl, že když mě tenkrát viděl bez vlasů, že se mu chtělo brečet. Prý to byl dost velký šok. No vlasy dorostly a dnes je mám na ramena. Tak hodně štěstí.

  superkarma: 0 05.06.2009, 13:39:24
 10. avatar
  [21] wolves13 [*]

  Vlasy nejsou důležité, zase odpadá starost z mytím a lupy. Hlavní je, aby ste porazila tu nemoc a budu moc držet palce, ať to dál zvládáte jak nyní Sml67

  superkarma: 0 05.06.2009, 13:38:59
 11. avatar
  [20] femme [*]

  Věrko, držím pěstě Sml79 moje sousedka měla taky holou hlavu a po léčení jí narostly tak krásné a husté vlasy, že jí je závidí celý barák Sml37Sml67

  superkarma: 0 05.06.2009, 13:15:19
 12. avatar
  [19] Myškomedvídek [*]

  držím palečky ,budte silnáSml79Sml75

  superkarma: 0 05.06.2009, 12:55:02
 13. avatar
  [18] Žábina [*]

  taky držím palce a myslím že s Vaším přístupem to určitě zvládnete

  barevné šátky jsou IN, kupte si k nim barevně sladěné náušnice a jak vám to bude slušet Sml29

  přeju hodně síly Sml72

  superkarma: 0 05.06.2009, 10:39:21
 14. avatar
  [17] Motty [*]

  Věro, moc držím palce, ať má tenhle deník šťastný konec Sml67Sml72 

  superkarma: 0 05.06.2009, 10:24:17
 15. avatar
  [16] 2kleo [*]

  Paní Věro! Držím Vám pěstičky a přeju hodně síly! Moje máma je taky nemocná, v úterý byla na poslední chemě, vlasy taky nemá už od 15dne - taky jsem jí je sjela strojkem. Těšila se, že nebude mít chlupy na nohách a v intimních partiích a ony "mršky" pořád rostou. Teď začne chodit na ozářky a vlastně neví, co ji čeká. Možná by bylo fajn, kdyby znala další ženy, které si touto nemocí prošly nebo procházejí, aby se vzájemně podpořily. My to samozřejmě taky děláme, jen je asi lepší mít nějaké spolubojovníky, kteří ví, o čem to je..

  superkarma: 0 05.06.2009, 10:13:29
 16. avatar
  [15] maje [*]

  paní Věro, máte můj obrovský obdiv a pomyslně smekám před Vámi. sice netuším, kde můžete brát pořád takovou sílu a energii, natož kde berete dobrou náladu, ale nezbývá mi nic jiného než Vás obdivovat a popřát Vám, abyste tu mrchu porazila na celé čáře. hodně silSml72Sml48

  superkarma: 0 05.06.2009, 09:35:50
 17. avatar
  [14] Ni-ka [*]

  Mamča mojí kámošky měla taky rakovinu a říkala,že takové vlasy,jaké jí narostly by chtěla už od narození.Prej pevné,barva se trochu změnila,prostě super.Byla nadšená:)))Takže si myslím,že to budeš mít stejné. No a co vypadne pak????Obočí,řasy,prej se ale nebudeš muset holit:))To je pozitivní zpráva:)))Bereš to úplně perfektně,tím máš na 80% vyhráno,zbytek už zvládnou doktoři:)))Držím ti všechno co můžu:)))

  superkarma: 0 05.06.2009, 09:34:05
 18. [13] soofii [*]

  Věruš, vlásky narostou.Je léto, pořiď  si slaměný nebo plátený klobouk.A  pokud Ti to vadí doma, nakup si hezké šátky na hlavu a střídej je. Uvidíš, že tohle neveselé období překonáš...Moc Ti držím palečkySml61

  superkarma: 0 05.06.2009, 09:26:51
 19. avatar
  [12] hanika [*]

  jak už psaly ostatní, držím palce a čert vem vlasy, ty dorostou....

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:58:42
 20. avatar
  [11] kuty [*]

  Věrko

  Vy tu potvoru jistě porazíte.Sml72Sml67

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:49:04
 21. avatar
  [10] *modrá [*]

  čert vem vlasy, ty zase narostou, hlavně aby to tu svini rakovinu zabilo !

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:35:31
 22. avatar
  [9] olga ebertová [*]

  Moc,moc držím palce Sml53

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:34:56
 23. avatar
  [8] Zázvorka [*]

  Milá Věrko, znám to z rodiny. A i když se snažíte humorem udržet okolí, tak v hlouby duše človět tak pozitivně naladěn není!! Proto moc moc síly do dalšího boje a držím palce!!! Jo a není ostuda se někdy vybrečet na rameno partnera, ono to dost pomáhá! Hodně štěstí!! Sml72

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:18:26
 24. avatar
  [7] Krišpína [*]

  Stejnou věc jsme také doma řešili, ale s tátou. Vlasy mu také nevypadaly hned, ale až po nějaké době. Chtěl oholit dohola, protože ho prý ty kraťounké vlásky co mu tam zbyly píchaly a bylo to nepříjemné. Po ukončení chemoterapie mu vlasy znovu narostly a můžu potvrdit, že určitě hustší. Vlastně byl po celém těle jako holátko. Míval zarostlý hrudník, ruce, nohy..prostě jako většina chlapů. Všechno šlo dolů. Věrko, jediná výhoda pro Vás - v létě si nemusíte holit nohy. Přeji Vám hodně síly a štěstí.

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:16:27
 25. [6] yesica [*]

  Věruško,

  hrozně moooc Vám držím pěsti, musíme bojovat. Nic jinýho nám bohužel nezbývá! Já sem se zrovna včera vrátila už z 9. chemoterapie. Taky jsem byla na začátku ze ztráty vlasů nešťastná, ale dávno už to beru jinak. Jsou důležitější věci - dostat tu potvoru raka z těla. I na tu paruku si časem člověk zvykne, i když ji dodneška nemám ráda, ale zase se v ní člověk mezi lidma cítí líp, než bez vlasů.

  No nic, držte se, jsme přece statečný ženský, ne?

  MiladaSml61

  superkarma: 0 05.06.2009, 08:14:55
 26. [5] pretty.Iv [*]

  Milá Věrko, i já se chci připojit k ostatním a popřát Vám i nadále takový nadhled nad nemocí. Jste úžasná ženská a jen se perte dál, držím Vám moc pěsti. Sml9

  superkarma: 0 05.06.2009, 07:34:42
 27. avatar
  [4] mmarianne [*]

  Věrko, vlasy dorostou a hustší, kvalitnější. Viděla jsem to na tetě. Taky bojovala a vyhrála a vy určitě zvítězíte taky. Jste úžasná ženská.

  superkarma: 0 05.06.2009, 06:53:22
 28. avatar
  [3] čiperka [*]

  Věro, jste úžasná.Myslím, že s takovou povahou všechno zvládnete  mnohem lépe a budete v pořádku.Držím Vám palce.

  superkarma: 0 05.06.2009, 05:46:29
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Vero.... mas muj obdiv. Drz se. Hodne stesti!

  superkarma: 0 05.06.2009, 04:14:49
 30. [1] ovecka3 [*]

  Vlasy nejsou všechno, je vidět, že jste bojovnice a jen tak lehce to nevzdáte. O tom svědčí i Váš humor a vím, že to je často hodně těžké, ale pevně věřím, že vše dobře dopadne.

  Přeji Vám brzké uzdravení  Sml53

  ovecka3

  superkarma: 0 05.06.2009, 00:35:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme