Proč může u čtenářky s nickem Verča27 za její trable se zuby její dědeček s babičkou, to už se dozvíte v dalším tematickém, zubařském příspěvku.

Dobrý den všem.
Dnes mi to nedá, abych si nepostěžovala.
Za moje trable se zuby může dědeček a babička. Moje babička totiž měla malou pusinku a zoubky jako perličky. Dědeček pak zase pořádné silné zuby. Podle všech zákonů genetiky jsem tedy zdědila obrovské tesáky a malinkatou dutinu hubní. Výsledkem tedy byl, kromě přezdívky „Hryzi“, i pořádný předkus a dle ortodontické terminologie „stěsnání“ zubů. Co já jsem vytrpěla při všech otiscích a pravidelném nošení rovnátek! Těch polštářů s krvavými skvrnami se mamka naprala! Ale někdy to byla legrace.

Třeba, když jsem svůj zbrusu nový „ortodontický aparát“ zapomněla při večeři v hotelu na stole v ubrousku. Než jsem se pro něj vrátila, bylo už sklizeno a všechny zbytky od večeře odvezeny do místního vepřína. Tam asi skončila i moje rovnátka. Tenkrát se ještě za rovnátka neplatilo, takže se rodiče i paní doktorka jen zasmáli a dostala jsem nové - tentokrát v zářivě zelené barvě. Kvůli malé pusině jsem si musela nechat vytrhnout ještě neprořezané  zuby moudrosti, prostě se do ní nechtěly vejít. Což o to, ty horní šly snadno. Ani jsem se nenadála a  byly pryč. Zato ty dolní držely, jak židovská víra, že i pan profesor a skupina budoucích dentistů ve fakultní nemocnici s mimi měli co dělat. Z operačního sálku jsem odcházela úplně zmordovaná a v hlavě mi hučely věty jako: „Nyní píchám svodnou anestesii k nervus mandibularis“ a „ Prosil bych kostní dlátko.“ Hojení se mi navíc zkomplikovalo zánětem a tak jsem musela kliniku navštívit ještě dvakrát.

Od té doby mi naštěstí dávají zuby celkem pokoj. Já se s nimi snažím vycházet za dobře. Dopřávám jim kartáčování, koupele v ústní vodě, metry zubních nití, zvýkačky bez cukru a pravidelné prohlídky u paní doktorky. Doufám, že mi ještě nějakou tu desítku let vydrží. Po tom, co jsme spolu vytrpěli, už jsem si na ně zvykla a nerada bych se s nimi loučila.
Verča27

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________

No, taky jste si užila svoje, jen co je pravda. Snad už bude jenom dobře.. přeju Vám to. A děkuji za Váš příspěvek.
Pěkný, sluníčkový podvečer
Saša

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

Reklama