Bylo nebylo, v jedné středoevropské zemi žila jedna rodinka. Máma, táta tři děti, kocour Mour a sněhobílá slepička Amálka.

Kromě Amálky, která měla na zahradě kurníček žili všichni v bílém domečku s červenou střechou a poctivě dodržovali všechny místní zvyky. O Velikonocích pletli vánočky, vlastně pomlázky a těmi se pak navzájem vyšlehali.

O Vánocích pekli 25 druhů cukroví, zdobili stromek, osmažili kapra a přejedli se bramborovým salátem. Svátek práce trávili příjemným nicneděláním.

Jednoho podzimního odpoledne se vydali na procházku do lesa (mimo Amálky a Moura, kteří měli své povinnosti doma a jít nechtěli). A tam vedle lesní cesty objevili krásný stříbrný smrček s napůl podemletými kořeny. "To by byl ale krásný vánoční stromeček, " volaly děti, které už se moc těšily na Vánoce, byť měly přijít až za dva měsíce.

A tak nezbylo tátovi, než se vrátit druhý den s rýčem a přinést stromeček domů. Dostal krásný květináč a o Štědrém dni se na něm rozsvítila barevná světýlka.

 Po vánocích byl i s květináčem vsazen do stínu rozložité jabloně, kde přežil i letní horka. O dalších vánocích dělal opět parádu v obyváku, ale už se tam skoro nemohl vejít.

A tak byl na jaře zasazen před dům a na místě v květináči jej nahradil mladší zelený kolega. Na stříbrňáčka se ale o Vánocích taky nezapomnělo. Byl ozdoben krásnými elektrickými svíčkami pro venkovní užití a dělal radost každému, kdo šel zrovna kolem.

Přes léto pak krásně rostl a sílil. Tak to dělal několik let. Pokaždé po Vánocích, mu táta sliboval, že letos na jaře ho už konečně přesadí zpět do lesa.

"Rosteš příliš blízko přepadu z žumpy, kdoví jakou paskudu už tam kořeny pácháš." Jenomže přišlo jaro a na stříbrňáčka se zapomnělo. A tak smrček, vlastně už vzrostlý smrk dále rostl a sílil. "Letos na jaře tě už musíme přesadit," brblal si pod vousy táta. "Nebo tě tu objeví odbor životního prostředí, prohlásí tě za památný strom a už tě odsud nikdy nedostanem."

 Jenomže smrčku se ze zahrady nechtělo. Jak jinak by se dalo vysvětlit, že se na něj na jaře opět zapomnělo. Každý rok potřeboval táta větší a větší štafle a dokonce musela být přikoupena další šňůra elektrichého osvětlení.

Teď asi čekáte, milé děti, že se stromeček kořeny ucpal odtok žumpy, narušil základy domečku, nebo provedl jinou neplechu. To by to ale nebyla vánoční pohádka. Kdepak, stromeček dále roste a letošní Vánoce se určitě zase rozsvítí spoustou světýlek. Půjdete-li kolem můžete se podívat.
Verča27

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


…mmmm…to byla hezká pohádka… nezapomeň nám pravidelně hlásit, každoročně, jak se to vyvíjí. Přemýšlím, jestli by nebylo lepší zjara přemístit žumpu. Míša

Logicky bude borec a chcípák a ještě plno veselých veselých věcí na zahřátí.

Na redakce@zena-in.cz mi dnes prosím pište všechno, co se týká vašeho vánočního stromku, oblíbenosti druhů různých jehličnanů a i o tom, co vás jiného k tématu napadne.

Přeji všem příjemný čtvrteční den!

Reklama