Další příspěvek na téma knihy přišel od čtenářky s nickem Verča27. Krásně popsala atmosféru antikvariátů i moderních knihkupectví. Prostě celé to krásně napsala.

Kniha je do jisté míry magický artefakt. Kouknete na obálku, přečtete anotaci na zadní straně, proběhnete pár stránek a už se přistihnete, jak ji nesete k pokladně, nebo k paní knihovnici, která vám ji oficiálně na měsíc zapůjčí.

Nebo, když dostanete povědomě kvádrovitý a těžký dárek a pak na vás z balícího papíru vykoukne pečlivě vybraný titul.

Nebo, když vstoupíte do skoro prázdné knihovny, knihkupectví, antikvariátu - cítíte tu vůni? Knihy prostě kolem sebe dokážou vytvořit úžasnou atmosféru. Čtení je pro mě intimní záležitost, kterou mám spojenou s hrnkem teplého čaje ( nebo studené citronády, záleží na ročním období), teplou peřinou, tmou za oknem a rozsvícenou lampičkou. Tuhle představu si hýčkám a pěstuji, i když dostává čím dál víc kopanců.

Nedávno jsem potřebovala půjčit jeden titul patřící do kategorie „povinné četby“. V knihovně pro dospělé jej měli rozpůjčovaný a tak mě napadlo navštívit nedaleké oddělení pro mládež. Tuhle knihovnu si pamatuji ještě z dětství, jako tiché místo, kde jsem se vždy na nějaké dvě hodinky zašila a vyšla z něj s plným baťůžkem knížek, které jsem někdy i po týdnu vracela přečtené. Dnes mě překvapil počet plyšáků i počet dětí, které se v knihovně nalézaly. Bohužel plné regály knížek zůstaly nepovšimnuty a všechny děti byly shromážděny kolem počítače s nějakou hrou, navzájem na sebe pokřikovaly a radily si, jak přemoci onu obludu na monitoru. No, asi i knihovny musejí jít s dobou.

O to raději obcházím zastrčené antikvariáty, kde hledám v policích staré dobré známé, které si potom už natrvalo zvu domů. Už jsem takto ubytovala Povídky Šimka a Grossmanna, Zvěrolékaře v zoo od Petra Skalky a Českého lékaře v Americe od Nonny Auské. Poslední úlovek byly moje oblíbené Světy bez hranic od Bertila Martenssona. Tuhle knihu si oblíbil i můj bratr, ne snad, že by ji četl, ale byl to oblíbený titul jehož deskami hráli se spolužáky na lavici ping- pong. Ta moje je ale před ním a jemu podobnými už v bezpečí mé přeplněné knihovničky.

Nějak jsem nepřišla na chuť čtení knih na internetu. Přes obrazovku jako by se část té magie knihy vytrácela. Bez tichého šustění stran to prostě už není ono. Vím, že jsou na trhu i šikovné elektronické čtečky, kam si můžete za poplatek koupit knihu v elektronické verzi a přečíst si ji kdykoliv a kdekoliv, možná i v jakémkoli jazyce... ale kniha z černého plastu, skla a elektronických součástek už není kniha. Dojde baterka a kniha je pryč, nemůžete ji uložit k ostatním do poličky, nemůžete někomu na přední stránku napsat věnování, nemůžete si zakládat stránky starými jízdenkami, nemůžete na ni náhodou narazit při úklidu a začíst se tak, že zapomenete nejen na úklidm ale i na oběd... A proto říkám: „ Nezapomínejte na knihy, dělají náš život kouzelnější. „

Verča27

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

______________

Přesně tak. A ty z antikvariátů jsou nejkouzelnější! Já osobně miluju antikvariáty, ty pražské mám prolezlé snad už všechny a nacházím v nich takové skvosty, že se kolikrát až divím, jak to tam může někdo dát.

Moc hezký příspěvek. Děkuji za něj a přeji hezký den s dobrou knihou.

Saša

Téma dnešního dne 29. srpna 2011 zní prostě a jednoduše: Jaký máte vztah ke knihám?

 • Kdy jste naposledy četla knihu?
 • A jakou?
 • Případně jakou máte právě rozečtenou?
 • Po jaké lierárním žánru sáhnete nejčastěji?
 • Vedete ke čtení knih i vaše děti?
 • Je to těžké?
 • Jaká kniha patří k vašim nejzamilovanějším?
 • Jakého máte nejoblíbenějšího spisovatele?
 • Jakým literárním vývojem jste prošla od dětství po současnost?
 • Máte doma knihovnu?
 • Dostáváte ráda knihy?
 • Umíte vypnout televizi a jít si číst?
 • Myslíte, že úroveň knih klesá nebo stoupá?
 • Myslíte, že mají knihy šanci na přežití?
 • Shrnuto a podtrženo - jaký máte vztah ke knihám?

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním, jak jinak - knihou. A ne tak ledajakou. Jedná se o knihu z nakladatelství Universum: 50 největších mýtů populární psychologie

kniha

 

Reklama