Příspěvek k dnešnímu tématu přišel i od čtenářky s nickem Verča27. S pobytem v zahraničí, a tudíž i s dorozumíváním, má bohaté zkušenosti. Moc hezky napsala i závěr příspěvku. Tam se dostanete, když kliknete a pustíte se do dalšího zajímavého čtení.

S jazyky jsem trochu na štíru. Ne, že bych se je nikdy neučila. Za svůj život se do mě snažili neúspěšně nahustit angličtinu, francouzštinu, latinu, italštinu a němčinu. Já sama jsem se pak před cestou do Bulharska naučila azbuku a aspoň pár frází. Bohužel dobře se domluvím jen česky a o poznání hůře anglicky. Vždycky jsem se kvůli tomu cítila trochu méněcenná, až do nedávna, kdy mi jedna známá při víně řekla: „Víš, jazyky nejsou záležitost inteligence, ale potřeby se domluvit.“ A já si uvědomila, že mluví pravdu.

Angličtinu jsem měla od páté třídy základní školy, ale plynule mluvit a především myslet anglicky jsem začala až na vysoké po čtyřech dnech stáže v zahraničí, kdy jsem byla odkázána jenom na tuto řeč. Kdo jste to zažil, víte,o čem mluvím. Prostě si najednou uvědomíte, že máte dva samostatné režimy (někdo tři a více), mezi kterými stačí jen přepnout.

V Německu jsem se pohybovala několik týdnů a přes studium pomocí „Nepustilovy metody“ (na kterou jinak nedám dopustit) jsem mluvit nezačala. Prostě jsem to nepotřebovala. Až když jsem se dostala do třídy podobných začátečníků z celého světa, začala jsem tvořit první kostrbaté věty. Kdo by si nechtěl německy povykládat s vtipným biomedicínským inženýrem z Bolivie, nebo americkou grafickou designérkou? Ještě jednu věc mi tenhle kurz přinesl, a to poznání, že  jazyk se dá naučit i pomocí těch cizojazyčných učebnic, ve kterých není jediné slůvko česky. Jen to musí být učebnice s konceptem. A učitel musí být taky dobrý. . Pokud ovšem čekáte, že si se mnou pokecáte německy, zklamu vás. Z učiva kurzu už toho moc nevím - prostě jsem od té doby neměla tu potřebu mluvit.
Verča27

P.S. Ještě si dovolím jednu výzvu na konec. Učte své malé „školkové“  děti hlavně dobře češtinu. Pár anglických slovíček a říkanek je v cizině stejně nevytrhne. Možná jednou budou potřebovat i cizí jazyk, tak se ho prostě naučí. Ve škole, v jazykovém kurzu, nebo praxí. Pokud ale mají oba rodiče Čechy, budou žít u nás, chodit do našich škol,  češtinu budou potřebovat zcela určitě. Náš jazyk je krásný a pokud ho dobře znají, bude jim o to větší potěšení přinášet studium jazyka cizího.

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

_______________

Děkuji za Váš příspěvek, zejména ten závěr je moc hezký. To je pravda, aby se pak nestalo, že děti budou lépe mluvit jazykem cizím, než mateřským.
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

  • Dokážete se domluvit v zahraničí?
  • Jdou vám cizí jazyky?
  • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
  • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
  • Vzala byste si cizince?
  • Dokázala byste žít v cizí zemi?
  • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
  • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
  • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

Reklama