Na svá školní, studentská i vysokoškolská léta zavzpomínala čtenářka Verča27. A nezapomněla zmínit ani seznam všech pomůcek. Zajímavý příspěvek :)

,Uvažovala jsem, jestli mám dnes vůbec psát nějaký příspěvek. Nejsem maminka, babička, tetička ani sestřička školáka. Nejsem už ani školačka. Na druhou stranu nejsem ze školy ještě tak dlouho venku, abych si nevzpomněla, jak to bývalo, když jsem do školy chodila já.

Do první třídy jsem začala chodit někdy v průběhu 80. let. Aktovku jsem měla od Ježíška krásnou - červenou, koženkovou. Vydržela mi první čtyři roky. Měla jsem v plánu z ní později odstranit popruhy a nosit ji v ruce, jak to v té době mládež na střední škole dělala, ale mezitím se změnila móda. K aktovce pochopitelně patřil pytlík na papuče. Potom cvičební úbor - bílé triko a modré trenýrky a cvičky. Taky jsem měla po bratrovi desky na písmenka.

Maminka dostala už u zápisu seznam dalších věcí, jako bylo pouzdro, lepidlo, pastelky, vodovky či obaly na sešity. Až na nůžky, které byly tou dobou asi nedostatkové zboží, se všechno nakoupilo v místním papírnictví. Dvě dřevěné kostky ze stavebnice, pomocí níž jsme se učili slabiky, jsem rovněž podědila po starším bratrovi. Písanky, Živou abecedu i Slabikář jsme dostali ve škole. Jestli se za to něco platilo, to nemám potuchy. Ale myslím, že jsme tyhle pomůcky dostávali od státu. Tak jsem dostala i své první plnící pero - bylo modré a dělalo krásné kaňky.

V dalších letech jsme vždycky na začátku roku dostali seznam sešitů a obalů a rezignovaná maminka se šla postavit do fronty jediného papírnictví v našem městě. Učebnice nám půjčovali ze školy. Já skoro vždycky na konci roku při vracení platila pokutu 2 Kčs za oslí rohy. Když bylo třeba občas dokoupit nějakou školní pomůcku - jako pravítko s ryskou či úhloměr, tak to rodinný rozpočet určitě neruinovalo. Snad jen nově dodávané zahraniční učebnice jazyků se rodičům prodražily. Zvláště, když jeden rok vyžadoval učitel knihy z Oxfordu a další rok zas učitelka trvala na obdobných učebnicích z Cambridge. Jazykově mě tedy nepozvedla žádná z nich, ale netvrdím, že to byla chyba knih či učitelů. 8-)

Než jsem nastoupila na gymnasium, tak přišla revoluce, ta vtrhla do všech koutů veřejného života, a tedy i do školství. Každé nakladatelství najednou mělo dojem, že musí vydávat učebnice a čert se v tom pak vyznal. Z té hromady učebnic, které mi rodiče dle seznamu nakoupili, jsem řadu za čtyři roky studia ani neotevřela. Na obalech na sešity a cvičebním úboru se už tak nebazírovalo. Jen přezůvky jsme mít museli - na to školník bedlivým zrakem dohlížel. 

Na výšce už jsme se občas obešli i bez přezůvek. Knihy byly drahé pekelně. Člověk se v tom ale časem naučí chodit. Zjistí, v které knihovně ještě mají jeden výtisk k zapůjčení. A nepohrdne-li trochu ošoupanými skripty od starších kolegů, nakonec mu nějaké ty peníze na jídlo zbudou. Navíc už je plnoletý, a tedy zaměstnatelný, takže pokud se vám podaří po známosti sehnat brigádu, máte vyhráno. Rodiče ale přesto vaše studia levně nevyjdou. 

Jsem zvědavá, jak bude vypadat nakupování školních pomůcek, až budu mít vlastní děti. Možná, že v té době půjde každý prvňáček do školy vybaven vlastním notebookem - model ZŠ 01, nebo se vrátíme k tabulkám s křídou a hubkou. Pro jistotu mám ještě na půdě svou školní aktovku. Jednou ji možná předám dceři či neteři - snad v té době bude frčet retro. 

Verča27

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Vy tu aktovku ještě máte? No, to je těžké retro. Tu bych nikomu nedávala, ale oprašovala ji ve vitríně :)
Děkuji, že jste s námi prostřednictvím tohoto tématu zavzpomínala. Celé se to hezky četlo.
Mějte krásný den.
Saša

Téma dnešního dne: Ta škola nás zruinuje

Ať už máte školou povinné děti nebo vnuky, vyjádřete se k tomuto aktuálnímu tématu.
A napište i vy, které třeba právě studujete.

  • Zdají se vám výdaje za školní pomůcky vysoké?
  • Nebo je zvládáte?
  • Pomáhají například babičky a dědečkové?
  • Nosí aktovku s předstihem už Ježíšek?
  • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
  • Za co jste utratily nejvíc?
  • Využijí vaše děti všechno, co dostanou ve škole na seznamu?
  • Kolik vás stojí zájmové kroužky?
  • Štve vás, že zrušili „pastelkovné“, proč myslíte, že to udělali?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z maminek odměním krásným dárkem, na který už by ji asi po nákupu nezbylo – parfémem Slip Daring od firmy Avon

parfem

Reklama