Další příspěvek k dnešnímu závažnému tématu poslala čtenářka s nickem Verča27... „Děti jsou takové, jaká je celá společnost“, píše v něm mimo jiné. Její další úvahy si už přečtěte sami.

Zkoušela jsem se na dnešní téma podívat s nadsázkou, ale nějak mi to nejde. Asi ho považuji za příliš závažné, než abych mohla jen mávnout rukou se slovy: „My jsme nebývali lepší.“

Mávnout rukou můžeme klidně nad příliš krátkou minisukní, kolečkem od leukoplasti v uchu či tetováním přes půl zad. Když jsem onehdy při jízdě autobusem nedobrovolně vyslechla až moc detailů z intimního života dvou náctiletých kluků sedících o sedadlo dále, vlastně i intimního života několika jejich spolužáků, tak jsem se sice za ně červenala, ale v podstatě jsem to považovala za celkem neškodné. Patnáct už asi měli a poučení o plánovaném rodičovství a pohlavních chorobách se jim snad ve škole a na internetu dostalo.

Co by nám nemělo být jedno je kriminalita mládeže. Takových zpráv v televizi, kdy se děti mladší 15 let dopustily činů, které zdaleka překročily hranici pouhé „klukoviny“ je podle mě až moc. Ovšem co s tím dělat? Posunout hranici trestní odpovědnosti dolů? A změní to něco? Ti, co záměrně posílají děti krást, prostě pošlou děti ještě o rok mladší. Ostatní mladé provinilce pošleme do vězení. Dobře, společnost bude na nějakou dobu od nich chráněna. Ovšem jednou je stejně pustí ven. O tom, že by pobyt ve společnosti podobně zaměřené mládeže ve vězení má nějaký nápravně - výchovný účinek asi oprávněně pochybuje mnoho z nás.

Děti jsou takové, jaká je celá společnost. Když nemají k učitelům respekt ani rodiče, těžko můžeme chtít, aby ho měly jejich děti. Když lze vysokoškolský titul,  legálně „koupit“ bez prokázání aspoň minimálních znalostí, nedivme se, až o nás budou jednou v politice a soudnictví rozhodovat lidé bez skrupulí. Těžko můžeme čekat, že  dítě vychováváno s tím, že normální je přece, že mu dá peníze stát, jednou radostně přikráčí k jezdícímu pásu do továrny.

Naštěstí je ale pořád většina lidí, kteří žijí spořádaným životem, chodí do práce, vychovávají děti a dodržují zákony. Kdyby to tak nebylo, už by se naše společnost dávno rozpadla. Stejně tak i mezi dětmi najdeme více takových, které chodí častěji do školy než za školu, vyblbnou se odpoledne v kroužcích či u počítače a ve chvíli, kdy je to potřeba podají pomocnou ruku. Někdy i ochotněji než dospělí. Rodiče z nich sice pomalu šediví a modlí se, aby pubertu svých ratolestí přežili. Učitelé si přísahají, že  od příštího září si najdou práci jinde, protože tahle 9.A, to je vám něco neskutečného. Ale v podstatě jsou to většinou hodné děti... aspoň v to doufám.

A tak si myslím, že místo snižování hranice trestní odpovědnosti bychom měli spíše léčit nemoci celé společnosti a pro mládež zavést opravdu účinné preventivní programy.

Verča27

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

______________

Ani k tomuto příspěvku nemám potřebu nic dodávat. Napsala jste to moc hezky. Děkuji za Váš příspěvek a přeji Vám pěkný zbytek dne

Saša

Téma dnešního vydání 16. září 2011 zní: Hranice zodpovědnosti

Svými příspěvky posunutí věkové hranice zodpovědnosti za trestné činy asi neovlivníte, ale přesto bych byla ráda, kdybyste mi napsaly své názory.

Hodně z vás píše báječné komentáře, zkuste je tentokrát k tomuto závažnému tématu vložit také do příspěvku.

  • Byla byste pro snížení věkové hranice za trestný čin z 15ti na 14 let?
  • Máte zlé zkušenosti s dětmi a mládeží? (viz. můj dnešní článek)
  • A nebo naopak, dobré?
  • V jakém duchu vychováváte svoje děti?
  • Proč si myslíte, že je dnes už i v malých dětech tolik zla, agrese a násilí?
  • Kde se to bere?
  • Dá se vůbec ještě proti tomu něco dělat?
  • Jaký je váš názor na šikanu učitelů ve školách?

Pouštíme se spolu na tenký led, ale já doufám, že pod námi vydrží a nepraskne.

Děkuji za vaše příspěvky, pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním knihou z edice Knižní klub s příznačným názvem k dnešnímu tématu: Ďáblovy housle. A až ďábel dohraje, můžete si dát pro uklidnění čaj s názvem: Pohlazení duše.  

darek

Reklama