Rodina

Verča bude mít mimino, co nenosí plíny!

Verča byla vždycky „týpek“. Co jí znám, nechodila a chodit nikdy nebude, cestami širokými a cizími polobotkami  prošlapanými. Skoro by se dalo říct, že je to její životní filosofie (Verčo promiň!). Spousta rozhodnutí v jejím životě mě spíš pobavila než šokovala. Když mi ale oznámila, že své novorozené miminko rozhodně nebude trápit pobytem ve znečištěných a nepohodlných plenách, sedla jsem si takříkajíc na zadek. Verča mi se svojí nadpozemsky vyrovnanou tváří vysvětlila, jak je, mně doposud neznámá, „Komunikační bezplenová metoda“ úžasná a možná dokonce nejúžasnější!

 

O co tedy jde?

Jedná se o metodu osvojení si jednoho ze základních hygienických návyků, která byla a je užívána přírodními národy. Poměrně běžnou praxí je stále například v Číně. Číňánci nosí plenky, které lze rychle odepnout, a tím umožní vykonat, co je třeba. K mému překvapení mívali zcela bezplínková miminka i Eskymáci, matky nosily své děti ve speciálních kapucích, které byly součástí jejich tradičního oděvu. Z kapuce se kojenec vyndal, když potřeboval... Jak to ty Eskymačky s dětmi na zádech poznaly, fakt netuším… pravděpodobně asi telepatie J.

V současnosti zažívá tento postup s malými obměnami svou renesanci. Drobná vylepšení pomáhají metodu včlenit do moderního životního stylu populace 21. století. Princip je založen na poznání, že kojenci už od nejútlejšího věku dávají nejrozmanitějšími signály najevo, že budou konat potřebu. Neboť stejně tak, jako lze v krátkém čase pochopit, kdy nám miminko naznačuje, že má hlad nebo je ospalé, není prý nijak složité naprosto přirozeně a spontánně pochopit, kdy potřebuje vylučovat.

Mnoho matek praktikujících zmíněné zásady však používá např. na cesty s těmi nejmenšími látkové pleny. Ty ale slouží pouze jako pojistka, a to i u opravdu malých kojenců. V případě, že rodič zpozoruje signál, plena jde dolů a miminu je umožněno směle konat, co je mu libo. Takže žádné spoléhání, že plena chytí vše, a pak se jen vyhodí a vymění. Doma jsou pleny, s výjimkou nocí, tabu.  Základním předpokladem je oblečení, které je možno velice rychle vysvléci.

 

Jak poznám, že „bude“?

Takové miminko začne prý být bez zjevné příčiny nespokojené, vrtí se a ošívá, nebo naopak neočekávaně ztichne. V případě že je krmeno, většinou přestává pít. Malí „nošenci“, které maminky přepravují v šátcích a babyvacích, se začnou nespokojeně vrtět. Pestřejší paletu signálů nabízejí vetší kojenci a batolata, sahají si na přirození, zalezou si např. pod stůl, u prostřed činnosti se najednou zakoukají do neznáma apod. Co jedinec, to specifický signál.  Z těchto důvodů se uvedená metoda nazývá komunikační, neboť stojí a padá na velmi úzké komunikaci a pozorování.

A jak je to v noci? Děti, kterým se chce, se prý probudí, nebo jsou v jakémsi stavu polospánku a často poplakávají. Praxe je většinou taková, že malý spáč má plenu jako pojistku, ale rodiče se samozřejmě i v noci snaží při zpozorování potřeby dát miminko vyčůrat. Noční pleny tak často zůstávají suché.

U velké skupiny jedinců nejsou však signály jednoznačné a může se stát, že si rodiče, kteří se rozhodli praktikovat uvedený postup osvojení si základních hygienických návyků, nebudou ze začátku jisti s výsledky pozorování. Proto se doporučuje dát děťátku možnost vykonat potřebu po spaní a po krmení. Obecně platí, že větší intenzita močení je dopoledne a minimální v noci. Takže než vyrazíte na procházku, nejen že dítě nakrmíte, ale umožníte mu „odskočit si“.

 

Kam to tedy chodí dělat?

Chodí se na úplně stejné místo, jako chodí dospělí, tedy na WC a venku, kam je libo. Některým rodičům však pro domácí účely více vyhovuje malý lavórek či nočník. Musím se přiznat, že mě trochu zaskočila informace, že za vhodnou nádobu považují někteří rodiče i umyvadlo. Nesedící miminko se podrží nad nádobou v pozici zvané klubíčko, větší kojenci, kteří si již sami umí sednout, se jednouše na zvolenou nádobu posadí. V tomto období v mnoha bezplenkových rodinách přebírá hlavní roli prachobyčejný nočník.

 

A jaké jsou nejhlavnější důvody, proč nebude právě Verča kupovat pleny?

Čerstvou maminku se mi bohužel nepodařilo ke krátkému rozhovoru přesvědčit. Nicméně, velkým impulsem, který ji směřoval k rozhodnutí pro komunikační bezplenovou metodu, byly důvody ekologické. Dle jednoho výzkumu provedeného ve Velké Británii tvoří papírové pleny kolem 4 % veškerého odpadu z domácností. U domácností s jedním dítětem je to až polovina odpadu, který nelze recyklovat, a rozkládal by se 200 až 400 let. Proto se pouze skládkuje nebo spaluje, což má za následek produkci nebezpečných plynů či jedovatých dioxinů při spalování. Verča to okomentovala slovy, že svému mateřství rozhodně takový pokálený pomník stavět nebude.

Nezanedbatelným faktem je také značná úspora finančních prostředků vynakládaných za pleny. Prý se dají investovat rozumněji…

 

Zajímavé postřehy na téma ekologie a pleny najdete v letáčku „Pleny, děti a my”, který vydala ekologická poradna ROSA z Českých Budějovic. Leták je možné vyhledat i v elektronické podobě na http://popolini.prodejce.cz/ROSA.pdf.

 

Velmi podrobně se metodou zabýval i článek publikovaný zhruba před rokem na ŽENA-IN zde.

 

Zdroj: kamarádka Verča J, díky!

 

Tak co vy na to, ŽENY-IN, myslíte si, že na té bezplenové teorii a praxi něco je?

Pokusily jste se někdy spočítat, kolik jste za pleny utratily a kolik kusů jste ročně spotřebovaly?

 

   
06.02.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [132] ňňátko [*]

  Tak tady http://www.schidlo.cz/2010/01/12/jak-usetrit-1-cast-latkove-pleny/ se počítá, kolik se utratí za papírové a kolik za látkové pleny. Sml67

  superkarma: 0 18.02.2010, 23:56:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [131] Olynth [*]

  Ťapina: jak píše galadriel. problém je v lidech u nás (myslím v čr). v mašem městě byly vyhrazené plochy pro pejskaře, ale chodilo jich tam jenom pár. protože je jednodušší vypustit psa hned u paneláku než se s ním několikrát denně táhnout pár desítek metrů na venčítko (argumenty mých bývalých sousedek). navíc po zaplacení poplatku za psa dostane majitel zásobu pytlíků s lopatičkama aby mohl uklízet. ve městě jsou odpadkové koše s pytlíkama pro pejskaře. a stejně je všude naděláno .
  a nejen v našem městě. psí hovna jsou ve všech městech, nejen u nás

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:38:37
 2. avatar
  [130] Jeremi [*]

  risina: Kdyby jen vyčítala! Moje matka mi k tomu ještě pořád vsugerovávala, že Jr. je určitě nějak vážně nemocný, když má ve 2,5 letech ještě pleny.

  superkarma: 0 08.02.2007, 09:26:37
 3. avatar
  [129] Dudlajlama [*]

  Ťapina: Vis, proc to ve Vidni(a treba i Holandsku, Nemecku) jde a u nas ne? Protoze v onech zemich ziji lide, kteri jsou zvykli resit situace tak, ze se vsechny skupiny snazi najit fungujici a prijatelnou cestu, ktera vyhovuje vsem zucastnenym. V CR pravy opak, kazdy si haji svuj pisecek, jedna skupina nenavidi druhou a spolecne reseni je utopie. Navic v techto zemich panuje vetsi disciplina v dodrzovani zakonu ci narizeni a poradkumilovnost nekonci na prahu vlastnho bytu, jak je tomu casto v CR. Jenze v CR se psi hovnousy jeste dlouho sbirat nebudou(az na cestne vyjimky), neprestanou ochcavat fasady pany tvorstva, zrovna jako se jeste dlouho nebudou zapinat treba bezpecnostni pasy v aute. Srovnani sice mimo tema, jenze dost vystihuje tu ceskou neochotu dodrzovat narizene.

  superkarma: 0 07.02.2007, 21:27:08
 4. avatar
  [128] pajda [*]

  Ťapina: a teď si představ, že znám hospodu, kde nejen, že nás pustili dovnitř se psy (s oběma) a přinesli jim automaticky i misku s vodou, ale naprosto mechanicky před ně postavili i misku na granule...a ještě se ptali, jestli můžou i trochu vývaru...některé tady by z toho asi trefil šlak, že se lidi můžou i ke psům chovatř slušně.

  superkarma: 0 07.02.2007, 18:59:09
 5. avatar
  [127] Ťapina [*]

  Jeremi: No ale na jiných trávnících, ne? O to tady jde, že jsou tam prostory, kde jsou psi nežádoucí, a na těch ostatních je nikdo neomezuje. Tady se pořád jenom ječí "běžte s tím psem někam jinam", ale už se neurčí, kam, takže výsledek je, že jsou stejně všude

  superkarma: 0 07.02.2007, 10:38:45
 6. avatar
  [126] Dudlajlama [*]

  Bóbika: #78, taky jsme jednu potkavali, ale asi jenom dva dny, protoze treti den ji to moje prasisko hnusne sezralo driv, nez jsem stacila zasahnout

  superkarma: 0 07.02.2007, 02:17:10
 7. avatar
  [125] risina [*]

  Hm... že by návr tke starým zvykům?
  Moje máma pořád vykládá, že ségra ani já jsme od nějakých 4-6 měsíců nepotřebovaly plíny na kakání, protože to po jídle chytala to do ubrousku. A asi jsme byly tak vycepované už jako kojenci, že jsem se neodvážiyl to dělat jindy.. A že nás od 8 měsíců dávaly na nočník a od roku a půl jsme byly bez plen byla samozřejmost, nebyly jsme v tom proti ostatním dětem výjimka...
  Moje starší děti vyrostly s látkovými plenami, u nejmladší jsme to střídali. A všichi je potřebovali do 2,5-3 let (a malá se v noci počurávala ještě déle) - a jak mi to máma vyčítala, to si asi umíte představit...

  superkarma: 0 06.02.2007, 21:56:37
 8. avatar
  [123] medved [*]

  tak to ja jsem TAK priserna matka, ze ac ma dcera 20 mesicu a zrejme by chozeni na nocnik i zvladla, tak ji tam zamerne nedavam, protoze velice nestojim o to, aby se to naucila ted v zime a ja ji venku vysvlikala ze vseho obleceni a vystrkovala ji nahy zadek na mraz....mmch, s novorozencem to musi byt teda chutovka

  superkarma: 0 06.02.2007, 21:21:06
 9. [122] hblaziko [*]

  Tak já to psala a počítala a starší syn, který měl přes den plínky 2 roky a přes noc 2,5 roku, pros..l přes 15 500 Kč.
  Přesto mě to neodradilo a teď na miminko používám papírovky znovu. To pohodlí a žádný stres nevyváží nic. Nedovedu si představit, jak KDEKOLI vysvlékám mimi a dávám ho čůrat nebo kakat. My se nepohybujem jenom doma nebo venku, jsme taky často ve veřejných prostorách, kde WC je třeba až někde za rohem a miminku nevysvětlím, že musí minutu počkat.
  Nechápu, jak to eskymačky dělají, ale já jsem za papírový plínky vděčná.

  superkarma: 0 06.02.2007, 19:29:57
 10. avatar
  [121] sweety77 [*]

  Děti sice ještě nemám, ale asi bych do toho nešla, moc tomu nevěřím a nemyslím si, že to jde jen tak uhlídat, kdy se dítěti chce a kdy ne... Ale nejsem zase zastáncem toho, aby dítě mělo plíny do tří let, to ne.

  superkarma: 0 06.02.2007, 19:27:04
 11. avatar
  [120] Meander [*]

  Ťapina: Copak o to, ale kde na to ti chudáci pobÝhající psi mají brát, když je každou chvíli někdo pokutuje.
  redmove: Další královna, co vyhrožuje "počkej, až budeš mít děti, to teprve poznáš"?

  superkarma: 0 06.02.2007, 19:00:50
 12. avatar
  [119] Jeremi [*]

  Ťapina: Jo, smečku jsem ve Vídni viděla, ale mimoto i ty lidi na trávnících a dokonce i spratečky s míčem.

  superkarma: 0 06.02.2007, 18:09:30
 13. avatar
  [118] ad.astra [*]

  Vivian: nedělám závěr, pouze konstatuji svůj názor

  superkarma: 0 06.02.2007, 18:05:55
 14. avatar
  [117] redmove [*]

  tož nikde, taky jsem se brodila hovny, neberu to jako žíravinu, ale s dítětem je to jiné, poznáš ...

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:45:33
 15. avatar
  [116] Ťapina [*]

  redmove: U nás jsou normální policajti, pokutujou sprejování baráků, ničení laviček a vysypávání košů. Nepokutujou procházky. Stejně by mě ale zajímalo, z čeho jsi vyčetla, že mí psi někde pobÝhají bez náhubku

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:44:15
 16. avatar
  [115] Ťapina [*]

  redmove: Hm, zatímco teď se jenom producíruju po těch nejpoužitějších zákoutích, abychom nepotkali moc lidí, sleduju dva psy a koukám i za roh, jestli tam není jinej pes nebo člověk. To si fakt myslíš, že jde venčit psa a koukat se při tom pod nohy? Ale i kdyby, já nežiju v přesvědčení, že hovno je žíravina, to bych nemohla rok dělat v kravíně a brodit se tím po kotníky

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:41:29
 17. avatar
  [114] redmove [*]

  Ťapina: a taky máš teda ohromný štěstí, že tam nechodí měští, ti hodně rádi pokutují volně pobýhající psy bez náhubku

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:41:07
 18. avatar
  [113] redmove [*]

  a vycházka není o tom, že sleduješ co je pod nohama, ale co je kolem....

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:38:43
 19. avatar
  [112] redmove [*]

  ťapina: no budeš muset sledovat dráhu dvou koleček, dráhu svých bot, nedej bože, jestli si budeš pořizovat tříkolku, to budeš muset sledovat dráhy čtyři, a když děláš nějaké ťuťuťu ňuňuňu, hlídáš k tomu psa, tak si bohužel nějakého toho ho.na nevšimneš

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:37:36
 20. avatar
  [111] Ťapina [*]

  redmove: Majitelé ano, právo ano. Ale to neznamená, že ho musí využívat, oni mohou ve svém vlastním zájmu do podniku hosta taky vpustit

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:36:13
 21. avatar
  [110] Ťapina [*]

  redmove: A budu si muset tahat hovna na kolečkách, když si je netahám ani na botách? Je to povinný? Na Lesné máme i hřiště, nežijou tu jenom psi. Máme jedno hned pod oknama, takže budu moct dítě pustit (ó hrůzo!) klidně ven i samotný

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:35:36
 22. avatar
  [109] redmove [*]

  ťápina: jako vet bys měla vědět, že majitelé mají právno nevpustit osoby se psem, pouze lidi s asistenčním psem.....

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:32:36
 23. avatar
  [108] redmove [*]

  Ťápina: možná se budeš vyjadřovat jinak, až budeš mít dítě a na Lesné si bohužel budeš moc na trávníku akorát zalyžovat. Ono není moc příjemné a ani moc hygienické si každý den z vycházky tahat ho.no na kolečku.
  Víš ono nejde jen dávat práva psům a nedopřávat je dětem. Jsem zvědavá, jak se budeš tvářit, až se Tvé dítě bude honit za psem a přinese Ti ho.no a bude se Tě ptát co to je, nebo ho budeš vodit na kšírech?

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:29:30
 24. avatar
  [107] Vivian [*]

  ad.astra: z tohohle se podle mě žádnej závěr dělat nedá... ona takhle a klidně ještě hůř může vypadat i domácnost "neekologická" a neméně šibnutá může být i máma používající jednorázovky

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:18:39
 25. avatar
  [106] Ťapina [*]

  Jeremi: No a jakou Vídeň teda znáš ty? Neříkej, že jsi nezahlídla ani jednu pobíhající smečku aspoň o deseti kouscích, já je obdivuju v centru města pokaždé. Ale na ten trávník si tam klidně můžeš jít i sednout, když tě k tomu něco povede, je tam čisto. Protože jsou tam ty koše A ještě dodám, že se automaticky se psy chodí do obchodů a do restaurací, nikdo se ani neptá, jestli může. Přijdou, sednou, obsluha přinese jídelní lístek a misku s vodou.

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:16:58
 26. avatar
  [105] Ťapina [*]

  Olynth: Co bych ti odporovala, bydlíš holt v hovnech, já tě tam nenastěhovala Kdyby byly kromě pár oplocených hřišťátek ve městech i oplocené (nebo i neoplocené, ale aspoň vyznačené) výběhy, nemuseli by psi být všude jinde. Oni prostě NĚKDE být musí Viz Vídeň

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:15:24
 27. avatar
  [104] ad.astra [*]

  Je to tak dva roky, co jsem o této bezplenkové metodě v jednom článku na netu četla - i obrázky tam byly. S prominutím - maminka se mi zdála mírně šibnutá, mimčo svou potřebu vykonávalo do smaltovaného oprýskaného lavoru, celý ten byt, co bylo z obrázku vidno, vyzařoval dojmem, že to jsou echt ekologové, tam snad nebyla ani elektrika, celkový dojem - hrůza.. škoda, nemůžu ho už najít a mrzí mě, že jsem si tento úlovek neuložila do oblíbených
  Tehdy před dvěma roky jsem se s jednou maminkou právě tady na ženě-in přela, zda jsou lepší a výjdou levněji pleny papírové, nebo látkové. Zastávala jsem názor, že látkové - ostatně, vychovala jsem na nich tři děti a žádnou újmu neutrpěli. Nyní s postupem času dávám za pravdu mamině, co mě přesvědčovala o skvělosti papírových, ano, rychle jsem sobecky přešla z látkových na papírové a nemůžu si je vynachválit (...a neházím je do křoví v parku )
  Bezplenkovou metodu považuji za silný extrém a jistě, že ji používají v primitivních přírodních kmenech - za prvé - nemají pleny (ani látkové) a za druhé - i kdyby měly látkové, nezbývá jim čas na praní, neb musí nadrdit mouku na kameni, úpéct placky - ale napřed dotáhnout klestí...jsem ráda, že žiju zde v civilizované zemi

  superkarma: 0 06.02.2007, 17:13:36
 28. avatar
  [103] Olynth [*]

  začínám mít pocit, že psi jsou důležitější než děti. pro děti je ve městě pár oplocených hřišťátek, kdežto psi mohou úplně všude. asi by to mělo být opačně,ne?
  Ťapina: bojuješ tu za práva psů hezky, ale možná bys měla hlásat osvětu mezi pejskařema, aby po svých miláčkách uklízeli. ve městě trávníky plné hoven od psů, za městem cyklostezka zesraná, trávník kolem ní plný různě velkých hromádek. musela bych ujít aspoň deset km abych narazila na místo, kde můžu holku vypustit na trávu. a neodporuj mi, protože zrovna v neděli jsem měla kočár od hoven, malá odstrkovadlo od hoven a ještě měla vzorek na botičkách.

  superkarma: 0 06.02.2007, 16:40:14
 29. avatar
  [102] Vivian [*]

  Já věřím, že to funguje... Dítě teda ještě nemám, ale mám morčata a u těch to funguje Podle určitých signálů z jejich chování poznám, že se jim chce "na malou" a že už je musím dát do "domečku", jinak by se vyčůraly na zem, nebo že je nemůžu dál mít na sobě, jinak bych to schytala já Venku nic neudělají, počkají si "domů" a jakmile jsou na podestýlce, tak se vyčůrají No a když to umí morče, tak děcko určitě taky...
  Akorát si teda neumím představit, že takhle celej den pozoruju dítě (kteréžto asi nebude bydlet v boudě se savou podestýlkou ) Musím dělat spoustu jiných věcí, minimálně vydělávat na živobytí a občas se umejt a najíst Občas se to dá zkusit, ale mít ho programově bez plín, to nevim, nevim... Když už budu chtít být eko, tak mu dám látkovou plínu.

  superkarma: 0 06.02.2007, 16:37:21
 30. [101] Rikina [*]

  Jeremi: jistě i dospělí jedí brambůrky atd. Ale spíš předpokládám, že pytlík od brambůrek zahodí dítko pobíhající po sídlišti, než dospělý jdoucí z práce či z nákupu. Taky máme veprostřed sídliště penzion pro důchodce, ale ty bych taky moc nepodezírala.

  superkarma: 0 06.02.2007, 16:04:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme