Narodila se 25. 12. 1968. Po mnoha letech se odhodlala k významnému životnímu kroku. Přestala kouřit. Co ji k tomu vedlo? Nikdy si negativní účinky kouření na sobě nepřipouštěla, ale když se při sportu, který je pro ni velmi důležitý, začala zadýchávat, důsledky kouření byly na vlastním těle najednou zřetelně cítit. Odvykání nebylo snadné, ale zvládla ho. Jak to celé probíhalo jsme se zeptali přímo Věry Formanové.


Současné povolání: správce help desku v IT firmě
Děti: syn Matouš, 17 let a dcera Dominika, 11 let
Záliby: sport – členka klubu ricochetu na Palmovce
(v roce 2006 se umístila mezi ženami na 9. místě národní ligy ricochetu)
Začátek odvykací kúry s mátovými pastilkami NiQuitinCQ: listopad 2006

Jak dlouho kouříte?

22 let.

Kdy jste začala kouřit a za jakých okolností?

Kouřit jsem začala na střední škole, kde polovina naší třídy kouřila, a protože jsem se nechtěla vymykat kolektivu, tak jsem začala také. Bylo to spíše příležitostné kouření přes den. Horší to bylo, když se šlo po škole do restaurace.

Jak se vyvíjel styl Vašeho kouření v průběhu let?

Po léta jsem přes den kouřila asi 6 až 8 cigaret denně, večer občas i celou krabičku. Silným kuřákem jsem se stala až v posledních šesti letech. Přes den jsem kouřila stejně, ale večer jsem byla schopná vykouřit i dvě krabičky.

Za jaký typ kuřačky jste se považovala?

Cigarety mě vždycky utlumovaly, takže jsem po cigaretě sáhla v okamžiku, když mě něco rozčílilo, něco mě trápilo, když jsem měla pocit nejistoty, hlavně v partnerských vztazích nebo v rodině. Také jsem si vždy zapálila ve chvíli, když jsem začala pít alkohol. V posledních letech jsem ale s cigaretou začínala hned po ránu a k tomu jsem si dávala malou kávu. Takže takový klasický kuřácký rituál.

Váš partner je kuřák?

Příležitostný. Vlastně jsem ho to naučila, ale přestal kouřit společně se mnou.

Kouří další členové Vaší rodiny?

Můj syn je odpůrce kouření a dceru ve škole neustále poučuje paní učitelka a nabádá ji, aby rodičům jejich zlozvyk neustále připomínala.

Víte, jak škodlivě působí kouření na lidský organismus?

Nikdy jsem se o to v přímé souvislosti s mým zdravím nestarala, ale zdá se mi, že dnes lidé o škodlivosti cigaret přemýšlí daleko více než dřív. Osvěta je tak velká, že se s ní setkáváme všude kolem nás. Hlavně v reklamách, v časopisech, řeší se legislativa atp.

Proč jste se rozhodla skoncovat s kouřením?

Rozhodla jsem se kvůli sportu. Hraji národní ligu ricochetu a při extrémní zátěži jsem rychlostně na mladé holky už neměla, už jsem to nedokázala udýchat. Musela jsem si přiznat, že to takhle dál nepůjde. Vždy jsem si říkala, že pokud mě jednou začnou cigarety omezovat při sportu, že toho budu muset nechat. To byl můj hlavní důvod.

Jak dlouho jste se rozhodovala?

O tom, že přestanu kouřit, jsem uvažovala asi dva nebo tři měsíce. Byla jsem na sebe už hodně naštvaná. Říkala jsem si, že přece nemohu být takový slaboch, abych to nedokázala.

Bylo těžké odložit cigarety a nahradit je pastilkami?

Ano, zpočátku to bylo velmi těžké. Na cigaretu jsem měla obrovskou chuť, hlavně po sportu, kdy jsem se fyzicky vybila, moje plíce potřebovaly svoji dávku nikotinu. Ale spravila to vždycky pastilka. Beru je tak po 3 až 4 hodinách a jsem překvapená, jak se postupem času interval mezi nutností dát si pastilku prodlužuje. Také bylo těžké odolat ve společnosti mých kamarádů, kteří kouří, ale kupodivu jsem krizi vždy překonala. Ani večer při posezení s alkoholem to se mnou nic nedělá, jenom občas nevím, co s rukama. Stresové situace zatím také zvládám bez problému. Musím přiznat, že byly chvilky, kdy jsem se sebou hodně bojovala a moje nejbližší okolí mě muselo hodně podporovat!

Věříte si, že už nikdy nezačnete kouřit?

Ano, moje rozhodnutí je rezolutní. Jsem odhodlaná a také si to moc přeji. Kvůli zdraví a kvůli sportu vůbec. A pokud bych si jen na chvíli připustila, že to není navždy, ztratilo by to pro mě smysl.

Jak se cítíte po dvou měsících jako nekuřačka?

Jako nekuřačka se zatím cítím výborně. Čekala jsem něco na způsob okousaných nehtů, třesu, zvýšené citlivosti, podrážděnosti, ale nic takového se nekoná. Také jsem trpěla migrenickými stavy, to teď vůbec nepociťuji. Při hlubokém vnitřním dýchání se navíc z mého těla ozýval takový jemný pískot, teď to postupně mizí. To, že nekouřím, mi dělá také dobře psychicky. Podporuje to moje sebevědomí.

Proč jste se rozhodla podstoupit náhradní nikotinovou terapii právě za pomoci mátových pastilek NiQuitinCQ?

Původně jsem si chtěla pořídit 24hodinovou náplast NiQuitinCQ, na kterou mě upozornil můj kamarád. Potom se ale přes stejného člověka objevila šance, že bych si mohla vyzkoušet mátové pastilky NiQuitinCQ jako testerka, tak jsem ani na okamžik nezaváhala. Byla to prostě podaná ruka v pravou chvíli a nelituji toho. Je to příjemná cesta, jak se odnaučit kouřit. Pastilky velmi příjemně chutnají, také doba, po kterou se rozpouštějí, je relativně dlouhá, a tudíž mě to myšlenkově téměř na 20 minut odvede od pocitu chtít si zapálit. Pastilky si budu určitě chtít nechat v kabelce i po uplynutí odvykací kúry.

Kontrolovala jste si v průběhu kúry váhu?

Ano, kontrolovala. Moje váha se s drobným výkyvem pohybuje kolem 58 až 62 kg. Po dvou měsících odvykací kúry mám zatím stále stejnou hmotnost 60 kg.

Co byste poradila ostatním kuřákům, kteří chtějí přestat?

Ať se nebojí a zkusí to!

Reklama