V pořadí třetím věnným městem po Mělníku a Hradci Králové, do kterého dnes zavítáme, je Jaroměř. Město, ležící na soutoku Labe, Úpy a Metuje, v historii patřící české královně Elišce Rejčce.

Královská věnná se městům, která jsme vám už představili a ještě představíme, říká z toho důvodu, že je čeští králové postupně věnovali svým ženám – královnám. Těm pak byla nejen zdrojem bohatství a zábavy, ale také místem odpočinku či útočištěm v těžkých chvílích.
Takovým útočištěm se manželce krále Václava II., Elišce Rejčce, stala i půvabná Jaroměř. Město zahrad a parků, ležící na soutoku tří řek, Labe, Úpy a Metuje.
Na počátku 11. století zde založil přemyslovský kníže Jaromír hradiště a dal mu jméno Jaroměř. Nejstarší písemná zpráva o Jaroměři pak pochází z r. 1126. Královské město vzniklo za krále Přemysla Otakara.

Od roku 1948 je součástí Jaroměře bývalé pevnostní město Josefov.
Největší turistickou atrakcí jsou jeho podzemní chodby.

V okolí Jaroměře se nacházejí i pěkné trasy pro cykloturistiku. Kdyby znala ve svých dobách královna Eliška Rejčka bicykl, určitě by se po lokalitě, která ji byla dána darem, velmi ráda projela.

Vy se projet můžete, aniž byste musely být královnami.
A příště si zajedeme do Chrudimi.

Příště: královské věnné město Chrudim 

poskytnuté fotografie: www.jaromer-josefov.cz

Související články:

Přečtěte si také:

 

Reklama