Domácnost

Venkovní žaluzie – oči vašeho domova

Jižní národy používají venkovní stínicí systémy již stovky let

V mnoha kulturách se lidé naučili, že nežádoucímu vyhřívání se dá vyhnout zastíněním sluneční strany domu v letním období. Vhodné vnější stínění dokáže zajistit takové klima vnitřního prostředí, že v létě není třeba používat klimatizaci a v zimě lze snížit nároky na vytápění. Ve vyspělých zemích si lidé spočítali, že investice do kvalitní stínicí techniky se jim v dlouhodobém horizontu vyplatí a v zimním období si na sebe dokáže i vydělat.

Trend se vydává dvěma směry

Stále větší oblibu díky své schopnosti dotvořit interiér získávají vnitřní látkové stínicí prvky, na druhou stranu především majitelé rodinných domů žádají některý z typů venkovního stínění. Velmi často je vnitřní a vnější stínění kombinováno a zákazník pak užívá výhod této kombinace. Venkovní stínění lze vhodně a harmonicky použít prakticky u jakéhokoliv architektonického stylu. To z hlediska inovativnosti a estetického výrazu oceňují architekti, urbanisté, památkáři, podnikatelé i samotní majitelé domů a bytů.

Hit mezi uživateli: exteriérové clony

Každý typ venkovního stínění má výhody i omezení. Pro konstrukci dobrého zastínění je nutné vědět, jak sluneční záření v různých ročních obdobích proniká během dne k budově. U nových staveb se už se zastíněním počítá v závislosti na umístění, typu a geometrii budovy: základním principem je, aby docházelo ke snížení slunečního záření během léta a naopak k pohlcování slunečních paprsků v zimě. Venkovní žaluzie jsou v tomto směru účinnější než vnitřní:

ISOTRA

Venkovní žaluzie Zetta 90

Například exteriérová žaluzie Zetta 90 je vhodná k zastínění větších ploch, neboť lamely o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene ‚zet‘ působí opticky větším dojmem. Hodí se zejména do rodinných domů a administrativních budov,“ vysvětluje Jan Žižlavský, specialista společnosti ISOTRA, která patří ke světovým technologickým lídrům v oblasti žaluzií a dodává: „Majitele bytů zase láká svým ladným vzhledem žaluzie Setta. Lamely ve tvaru písmene ‚S‘ vytvářejí v zavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Její termoregulační efekt zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamely. Hliníkové vodicí lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti, mrazu, ale i velkým kroupám. Nezanedbatelné je snižování hladiny venkovního hluku a ochrana soukromí.“ Barevná škála lamel i vodicích a koncových lišt dovoluje vyniknout čistým a jednoduchým liniím oken i barevnému souladu s omítkou. Venkovní žaluzie se tak stávají zajímavým prvkem fasády a svým jednoduchým designem se snadno začlení do architektury každé budovy.

ISOTRA

Pohyb „očí domu“

Možnost naklápět lamely a regulovat intenzitu světla v místnosti nabízí nepřebernou škálu nálad od rána do večera, ze dne na den, v různých ročních obdobích, během celého roku. A nejen to. Na podzim a v zimě se počasí často a rychle mění, a tak je možné na to odpovědět správným nastavením žaluzií: „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna a přes den zase využít intenzitu slunečního svitu. V létě naopak intenzitu sluníčka zatažením žaluzií utlumit,“ říká Jan Žižlavský a dodává: „Můžete si vybrat i způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí.“

   
13.08.2015 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] Daniela688 [*]

  Mohu doporučit venkovní žaluzie od firmy Louver.cz. Montáž i zaměření proběhlo velmi rychle a v domluvený termín, což se moc často nevidí.

  superkarma: 0 15.01.2017, 19:18:19
 2. [8] Garwa [*]

  Jsou perfektní, také je mám, skvělá je k nim i automatizace žaluzií, díky ní se dají ovládat i dálkově.

  superkarma: 0 01.04.2016, 02:15:35
 3. [7] Marika11 [*]

  my máme vonkajšie hliníkové žalúzie a sú super!

  superkarma: 0 26.08.2015, 16:49:27
 4. avatar
  [6] helikoptera [*]

  kobližka — #5 DĚKUJI Sml79

  superkarma: 0 13.08.2015, 19:47:47
 5. avatar
  [5] kobližka [*]

  helikoptera — #4 Ať se vám potom pěkně bydlí Sml16

  1. na komentář reaguje helikoptera — #6
  superkarma: 0 13.08.2015, 19:23:34
 6. avatar
  [4] helikoptera [*]

  lenka.ms — #2 my teď budeme stavět baráček - dřevostavbu a budeme si je dávat na 3 okna obývák a kuchyň a terasové dveře, protože budou na slunečnou stranu a vyjdou nás na cca 21500,- bez DPH za ty okenní ručně stahovací a na dveřích bude elektrická, protože je prý těžká tím, jak bude dlouhá a ta je za cca 6000,- Kč bez DPH

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 13.08.2015, 19:01:18
 7. [3] manislava [*]

  jěště mít domek

  superkarma: 0 13.08.2015, 13:14:44
 8. avatar
  [2] lenka.ms [*]

  Cena cca = ?

  1. na komentář reaguje helikoptera — #4
  superkarma: 0 13.08.2015, 11:48:49
 9. [1] bobani [*]

  užitečné

  superkarma: 0 13.08.2015, 09:41:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme